Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών GeForce με... λίγα φράγκα.


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Δεν ανοίγω νό thread από βίτισο. Απλά βλέπω στα άλλα σχετικά treads να προτείνετε κάρτες με 200+ ευρώ και έτσι δεν εντοπίζω αυτό που θέλω.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια GeForce (για λόγους συμβατότητας με το Linux) PCIx με πολύ λίγα φράγκα? Την πιο φθηνή, που θα μπορεί να παίξει όμως και ένα Call Of Duty στο Virtual Machine.

 

Τώρα έχω μια onboard Unichrome P4M890, της οποίας η ανάπτυξη των ανοιχτών 3D drivers είναι ακόμα σε εμβρυακό επίπεδο, και δε μπορώ να τρέξω καν τα desktop effects. Compiz κλπ. Οπότε το ζήτημά μου, είναι απλά ότι θέλω μια καρτούλα να κάνω τη δουλειά μου. Gamer δεν είμαι σε καμία περίπτωση. Επλίζω να περιέγραψα κάπως τις ανάγκες μου, για να μπορείτε να μου προτείνετε κάτι.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, ωπα.... Μάλλον δεν ήμουν πολύ σαφής. Τα 105ε τα θεωρώ πολλά λεφτά. Ας πούμε, θα έδινα το πολύ 50ε. Ζητάω πολλά μάλλον ε? Απλά, να σου δώσω να καταλάβεις, για την χρήση που του κάνω (καθόλου παιχνίδια και καμία ιδαίτερη ανάγκη για πολλά γραφικά) είναι πολυτέλεια για εμένα να δώσω 105ε απλά για Compiz και 3D desktop effects, ενώ τα 50ε -πες- τα δίνω.

 

Άσε που με τον ρυθμό ανάπτυξης των open source drivers, σύντομα (το πολύ σε έναν χρόνο φαντάζομαι) θα υποστιρίζεται από το Openchrome project και η δική μου κάρτα. Σκέψου ότι πριν από 2 χρόνια όσοι είχαν κάρτα ATI σχεδόν αποκλείονταν από τη χρήση Linux. Σήμερα, ελάχιστα αντίστοιχα περιστατικά δυσκολιών εγκατάστασης θα ακούσεις.

 

Το pc είναι

 

Mobo: Abit IP-95

CPU: Intel C2Duo E2160 1.80GHz

1GB RAM 667 Kingston single (όταν μπορέσω θα επεκταθεί στα 2GB dual)

Graph: VIA UniChrome Pro IGP [VIA P4M890 Chipset] (rev 01)

Audio: VIA VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60)

Σκληροί: WD 250GB, WD 320GB και οι δύο PATA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά που θέλεις, υπάρχουν 7300GS, ίσως και GT. Τα 3D effects σε Linux παίζουν και με αρκετά παλιές (και σίγουρα πιο αδύναμες) κάρτες, οπότε δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη περίπτωση θα ήταν να βρεις καμμία 6600GT μεταχειρισμένη, που παίζει σε αυτά τα λεφτά, και ένα callofduty θα στο παίξει χαλαρά...από εκεί και πέρα, συμφωνώ με τον parsifal για καμμία 7300GT ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sou protinw afti 7600gs 256ddr2 35?, teties xrisimopioun se internet cafe. pezoun k pexnidia.

 

υπάρχει καμμία μυστική συμφωνία μεταξύ των netcafe για την συγκεκριμένη κάρτα? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μέτριες οι 7600GS πλέον ... Ακόμα και modαρισμένες, under SS δεν αποδίδουν ! :-( Για τη δουλειά που χρειάζεσαι την κάρτα @topic_starter μια 7300GS ή GT θα σου έρθει κουτί ;) Περί τα 30ε κοστίζει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sou protinw afti 7600gs 256ddr2 35?, teties xrisimopioun se internet cafe. pezoun k pexnidia.

 

Μην κοιτας παραπερα..Αυτη θα σε υπερκαλυψει.

(Μονο μου κανει εντυπωση γιατι μερικοι προτεινουν 7300gs/7300gt οταν στα μισα χρηματα της δευτερης παιζει η 7600gs)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...