Προς το περιεχόμενο

mio c220


teohaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω χαθει....Μπηκα σε 3 διαφορετικα forums για την εγκατασταση του dest7 σε mio c220 κι ο καθενας δινει διαφορετικες απαντησεις!!!

Τελικα,υπαρχει κανενας δοκιμασμενος κι ευκολος τροπος???(Please ena pm η ενα mail Βημα προς Βημα για εναν αρχαριο!!)

Υπαρχει περιπτωση να κρασαρει το μηχανημα και να κλαιω τα ευρωπουλα?Το εχω μολις 1 μερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 432
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια και απο εμένα!

 

Εχω διαβάσει πάρα πολλά αλλά ακόμα δεν κατάλαβα ποια είναι η λύση στο error που μου βγάζει: "A SECURITY error of unknown cause has been detected which has corrupted the program's internal state.The program cannot safely continue execution and must be now terminated"

 

μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? (το MIO είναι σπασμένο με τα αρχεία που γράφουμε στην κάρτα)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω χαθει....Μπηκα σε 3 διαφορετικα forums για την εγκατασταση του dest7 σε mio c220 κι ο καθενας δινει διαφορετικες απαντησεις!!!

Τελικα,υπαρχει κανενας δοκιμασμενος κι ευκολος τροπος???(Please ena pm η ενα mail Βημα προς Βημα για εναν αρχαριο!!)

Υπαρχει περιπτωση να κρασαρει το μηχανημα και να κλαιω τα ευρωπουλα?Το εχω μολις 1 μερα!!!

 

 

Εδω ειναι ο απλος τροπος :-)(αντηγραφη αρχηων στην SD)

 

http://rapidshare.com/files/115394420/SPASIMO_MIO_C220__Aplos_tropos_SD_.rar.html

 

KAI εδω ο αλλος τροπος (με αυτον το εσπασα εγω;)) προσπαθησε και τους;) 2.

 

http://rapidshare.com/files/110437714/SPASIMO_MIO_C220.rar.html

 

ΥΠΑΡΧΟΥ ΜΕΣΑ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια...αγορασα εχθες κ εγω ενα τετοιο μηχανακι το c220 θελω να κανω αναβαθμιση των χαρτων κ δεν μπορω να βρω πως να το κανω...μπηκα στην εταιρια αλα δεν μπορεσα να βρω αναβαθμισεις για το μηχανακι μ!!μπορει να βοηθησει κανεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έτυχε να ξεκλειδώσω 2 c220 προχθές η διαδικασία είναι απλή. Περνάς τους οδηγούς από το σιτε της ΜΙΟ. Συνδέεις το μηχάνημα και το αναγνωρίζει ο υπολογιστής.Τρέχεις το Mio transfer250 και περιμένεις να σου εμφανίσει τα περιεχόμενα.Πας στο φάκελο miomap\miomap και μετονομάζεις το miomap.exe miomap2.exe πχ. αλλιώς δε σε αφήνει να μετονομάσεις τον φάκελο miomap\miomap σε miomap\miomap2. Μετά περνάς το φάκελο script κλπ όπως λένε οι οδηγείες και τρέχεις το autopatcher.exe εγώ επειδή δεν είχαν τα μηχανάκια κάρτα μνήμης τα έκανα ολα στην εσωτερική μνήμη και θέλει να φτιάχνεις εσυ τους φακέλους και να μεταφέρεις τα αρχεία.Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε αψογοι guys!!!

Nαστε καλα!Το μηχανακι ξεκλειδωσε και ηδη περασα destinator 7 και iGo!!!Αν μπορουσε καποιος να μου δωσει και οδηγιες πως μπορω να το κανω πιο ομορφο....Ειδα κατι φοβερα skins και themes (Αληθεια,το ιδιο ειναι???).Οπως καταλαβατε ειμαι πολυ newbie σε αυτα.

Α!!!Και μη μαλωνετε!Εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο και να δινουμε λυσεις οσο αυτο ειναι εφιικτο.Ολες οι γνωμες ειναι ευπροσδεκτες.Οι προσβολες δεν αρμοζουν σε site αυτου του επιπεδου ουτε στο επιπεδο των δικων σας γνωσεων και ηθους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Καλό στο mioscript 3.24 είτε το περνάς από sd στην Flash είτε στην flash χειροκίνητα αλλα...

 

Έχει ακόμα ένα μειονέκτημα. Τρέχει το miomap κατά την εκκίνηση πριν τρέξει το skin. Αυτό μπορεί βέβαια να μην είναι μειονέκτημα για όποιον θέλει να χρησιμοποιεί το miomap αποκλειστικά, αλλά για όποιον θέλει να χρησιμοποιεί και άλλα προγράμματα δεν είναι και το καλύτερο δυνατό.

 

Και αυτό αυξάνεται η "κατανάλωση" μνήμης απο τα ούτως ή άλλως οριακά 32mb του mio μας.

 

Αυτό σημαίνει ότι ξεκινώντας το script, έχει ήδη καταναλώσει από 7.9 έως 9 mb (αναλόγως το skin).

 

Υπάρχει όμως λύση. Θα σας πω τι έκανα εγώ στο δικό μου.

 

To μόνο που χρειάζεται ένας registry editor, που υπάρχει στον φάκελο script.

 

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Όπως ξέρετε, για να εκκινήσει το mio πρέπει να υπάρχει το miomap. Αν για παράδειγμα διαγράψει κανείς το αρχείο miomap.exe το mio δεν θα εκκινήσει.

Το miomap.exe "καλείται" από το αρχείο FirstStartAP.exe που βρίσκεται στον φάκελο των Windows.

Αν λοιπόν σβήσουμε την καταχώρηση του μητρώου που ορίζει ότι το FirstStartAP.exe εκκινεί αυτόματα, τότε δεν απαιτείται και το miomap.exe και το μηχάνημα μπαίνει κατευθείαν στο skin.

Πηγαίνουμε λοιπόν στο μητρώο και σβήνουμε τις καταχωρήσεις στο HKEY_LOCAL_MACHINE\init : "Launch80" και "Depend80" που αναφέρονται στο FirstStartAP.exe.

 

Κάνοντας επανεκκίνηση (όχι hard reset αλλά επανεκκίνηση μέσω του skin από την επιφάνεια εργασίας) θα δείτε τη γνωστή πορτοκαλί εικόνα εκκίνησης και αμέσως μετά το skin που χρησιμοποιείτε.

Α, και μην ξεχάσω, η χρησιμοποιούμενη μνήμη είναι 1.5-2mb λιγότερη ανάλογα με το skin...

 

Σημεία προσοχής.

1. Η διαγραφή αυτή των τιμών του μητρώου αναιρείται με hard reset. Μετά από hard reset, θα χρειαστεί να ξαναπεράσετε το script είτε βάζοντας την sd (για όσους χρησιμοποιούν το startertC220onSd) ή να ξανατρέξετε το autopatcher (για όσους χρησιμοποιούν το starterC220).

 

2. Αν δεν εκκινεί το FirstStartAP.exe δεν μπορείτε να συνδεθείτe μέσω miotransfer. Αν θέλετε να συνδεθείτε πρέπει να τρέξετε το εν λόγω αρχείο. Μπορείτε μάλιστα να κάνετε συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας ως εξής, αν δεν θέλετε να το τρέχετε από το file manager:

 

Στον φάκελο Scipt ανόίγουμε το αρχείο SysInfoSettings.ini και στο τέλος γράφουμε για παράδειγμα "miotransfer".

Δημιουργούμε ένα αρχείο miotransfer.ini με τα εξής περιεχόμενα:

GLOBALSETTINGS

ShowMessage = 0

X = 110

Y = 175

Width = 48

Border = 0

BackgroundColor = 000000

BackgroundBitmap = \My Flash Disk\Script\back.bmp

BitmapOffsetX = X

BitmapOffsetY = Y

Refresh = 0

Distance = 0

 

ICONXPBUTTON

Command = \Windows\FirstStartAP.exe

SizeNormal = 48

SizePushed = 48

ScaleAlpha = 100

IconNormal = \My Flash Disk\Script\transfer.ico

ScaleAlpha = 50

IconPushed = \My Flash Disk\Script\tranfer.ico

 

Οι τιμές X & Y είναι ενδεικτικές. Χ είναι η θέση του εικονιδίου ως προς τον οριζόντιο άξονα (Χ=0 τέρμα αριστερά) της οθόνης και Υ η θέση ως προς τον κάθετο (Υ=0 τέρμα πάνω). Ανάλογα λοιπόν με το skin που χρησιμοποιείτε πρέπει να "παίξετε" λίγο με αυτές τις τιμές.

Τέλος τοποθετείτε στον φάκελο script ένα εικονίδιο (εδώ το έχουμε ονομάσει trnafer.ico και είναι μεγέθους 48χ48 pixels).

 

3. Πρέπει να έχετε ενεργοποιήσει το κουμπάκι εξόδου από το miomap για να μπορείτε να κλείνετε το πρόγραμμα όταν θα ΑΠΟσυνδέεστε από το miotranfer κάτι που έτσι και αλλιώς είναι απαραίτητο για τους χρήστες του script. Αυτό γίνεται ως εξής: Στον φάκελο MioMap\MioMap υπάρχει το αρχείο data.zip. Το ανοίγουμε και πηγαίνουμε στο mio\common\ui και ανόγοίγουμε με το text editor το αρχείο default_setup.ui. Σβήνουμε ακολούθως αυτή τη γραμμή: runif vDeviceType "MIOC220" sc_disable_exit_mioc220. Κάντε save και ενημέρωση του αρχείου data.zip με τις αλλαγές.

 

Προτείνω μάλιστα για την ενεργοποίηση του exit button να ακολουθείτε ΜΟΝΟ αυτή τη διαδικασία γιατί αν επιλέξετε κάποια από τις "έτοιμες" λύσεις και το αρχείο data.zip δεν είναι συμβατό με την έκδοση του miomap που έχετε, τότε το μηχανάκι θα μπει σε restart loop και τα πράγματα δυσκολεύουν...

 

3. Για σβήσιμο και επανεκκίνηση της συσκευής χρησιμοποιούμε τις αντίστοιχες επιλογές από την επιφάνεια εργασίας. Το πορτοκαλί κουμπάκι μόνο για hard reset και άνοιγμα της συσκευής.

 

Αυτά για όποιον θέλει να δοκιμάσει.

Eυχαριστώ για τον χρόνο σας και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε μου,αλλα ακομα να καταλαβω πως αλλαζω το σκιν (αυτο ειναι η "επιφανεια εργασιας" μου στα windows ce? Κατα βαση αυτο θελω να αλλαξω.Ειμαι λιγο φορτικος αλλα και πολυ αδαης οπως θα καταλαβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βοηθήστε με λίγο.Μπήκα στο site της mio για να κατεβάσω drivers usb και δε τουσ βρήκα.Σε ποιο site πρέπει να πάω για να βρω drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βοηθήστε με λίγο.Μπήκα στο site της mio για να κατεβάσω drivers usb και δε τουσ βρήκα.Σε ποιο site πρέπει να πάω για να βρω drivers?

 

Καλησπέρα.

 

Είναι στο DVD του mio στο \install\usbdriver

 

Με το mioTransfer συνδέεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα... 2 μερες διαβαζω, ακολουθω οδηγιες... κατεβαζω προγραμματα αλλα δεν γινεται τιποτα το κλεινω το ανοιγω και ειναι σαν να μην εκανα τιποτα πως θα το σπασω? για c220 μιλαω αν μπορει καποιος ας μου δωσει οδηγιες... το μαιλ μου ειναι [email protected] ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...