Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για νέο desktop


jobous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επείγει αγορά νέου desktop για το σπίτι , δίοτι η υπογραφή θα πάει στο γραφείο.

Λόγω ότι έχω περιορισμένο χώρο πλεόν σκεφτόμουν να πάω σε m-atx και mini desktop.

Για κουτί έχω κατλήξει στο παρακάτω Asus :

Μητρική

Για το εσωτερικό δεν είμαι σίγουρος τι να κάνω.

Πλατφόρμα Ιντέλ ή AMD?

Και επειδή δεν θέλω να ξεφύγω στο τελικό κόστος λέω για αρχή να αφήσω την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της μητρικής και μετά βλέπω.

 

Για amd λέω να πάω σε Athlon 64 X2 (sAM2) 5600 (2.8GHz)/2x1mb μαζί με μια Asus

M2A-VM . Κόστος : 170,00?

Για Intel σκεφτόμουν να κάνω μια καλή αγορά για να υπάρχει και το σκεπτικό της αναβάθμισης σε Penryn(σε κάνα χρόνο). Άρα καταλήγω στην

Asus P5E-VM DO (s775, DDR2, Q35) με το καινούριο Q35 και για να έρθει η μια η άλλη τον Dual Core 2180 (s775/2,00GHz) Box.Τελικό κόστος 210,00? .Άμα πάω στο 2160 πέφτω 25 ? κάτω .

Για τα υπόλοιπα τα γνωστά (2 gb μνήμη, 320 - 500 gb σκληρός κτλ)

Και τώρα ερωτήσεις :

Σύγκριση 2180 με τον X2 5600. Υπάρχει επαφή μεταξύ τους ή συγκρίνω τελείως διαφορετικά επίπεδα?

Σχετικά με το κουτί : Το έχει κανείς να μου πει τι λέει σαν κουτί (όχι ότι έχω και πολλές επιλογές)

Κάτι τελευταίο : Το τροφοδοτικό του είναι 350W. Δεν ξέρω αν μπορεί να αλλαχτεί. Σε περίπτωση που δεν αλλάζεται, μπορεί να δεχτεί κάρτα επιπέδου Ατι 2600 (σαν μελλοντική προσθήκη)? Η μαμά ati πάντως προτείνει 400 W και πάνω. Ρωτάω αν μπορεί να γίνει απο δικές σας εμπειρίες.

 

Κάθε γνώμη καλοπροαίρετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...