Προς το περιεχόμενο

which is the best motherboard 775?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τρελαθούμε κιόλλας ... Το chipset 975 της Intel, σίγουρα δεν τα πήγαινε και τόσο καλά με το o/c, ακόμα και στην περίπτωση που modάρεις το mobo ... :lol: Έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ P5K Deluxe ή Gigabyte DQ6 P35 ή απλά λες τα παραπάνω ... ? :lol: Τί θα έκανες π.χ. αν ήθελες να πάρεις ένα kitάκι Ballistix @ 1066 MHz και να το κλοκάρεις λίγο ? (γνωστός φορέας D9GMH & D9GKX ;)) ... Ακριβώς θα έπερνες νέο mobo ! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά με παρεξηγήσατε,δέν είπα ότι είναι καλύτερη η συγκεκριμένη,απλά λέω ότι αντέχεί ακόμα.Ευτυχώς δέν χρειάστηκε να αγοράσω τις παραπάνω μητρικές γιατί δέν έχω το ψώνίο ή το χρήμα για να αλλάζω συχνά και πόσο μάλλον να δοκιμάζω.Οσο για το Overclock είναι μια διαδικασία που δέν έχω ασχοληθεί σοβαρά αλλα θα το κάνω όταν θα έχω την οικονομική άνεση να αγοράζω και να δοκιμάζω τις TOP λυσεις και όχι τα 2 και τα 3 για να περνάω απλά την <<ατμοσφαιρική>> πρώτη επίδοσξ του εκάστοτε TOP επεξεργαστή-motherboard .Απλά εξαντλώ κάθε φορά τα όρια της υπάρχουσας κατάστασης και μετά μιλάω.Οσο για το X48 το περιμένουμε,απο το μεταβατικό X38...εδω στην Ελλάδα σίγουρα θα μοσχοπουλήσει και όλοι θα πάρουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δέν είπα ότι το X38 θα αποτύχει..απλά είπα οτι το επόμενο θα πουλήσει πιό πού,καθώς πολλοί ήδη ξέρουν για την ύπαρξη του και αναμένουν.Οσο για την P5W DH DELUXE δές εδω

http://www.asus.com/news_show.aspx?id=7866 η ΑSUS Θα διαθέσει και διαθέτει σε beta μορφή ΒΙΟS για τους νέους επεξεργαστές των 1333FSB...επομένως μιλάμε για ένα υψηλών προδιαγραφών mobo με πολύ καλή υποστήριξη καθώς σύμφωνα και με αυτό http://event.asus.com/mb/45nm/ το συγκεκριμένο modo δηλώνει παρόν και στα 45nm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νέο pc που κάνω για έναν φίλο καταλήξαμε ύστερα και απο τα δικά σας σχόλια στην ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ – P5E3 Deluxe WiFi (s775, DDR3, X38) και την προπαραγγείλαμε.Μας είπανε ότι σε 8 μέρες απο σήμερα θα την έχουμε στην κατοχή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νέο pc που κάνω για έναν φίλο καταλήξαμε ύστερα και απο τα δικά σας σχόλια στην ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ – P5E3 Deluxe WiFi (s775, DDR3, X38) και την προπαραγγείλαμε.Μας είπανε ότι σε 8 μέρες απο σήμερα θα την έχουμε στην κατοχή μας.

 

Αν σκέφτεστε να ασχοληθείτε με sub-zero cooling, ελπίζω να γνωρίζετε ότι το Set FSB δείχνει 150MHz PCI-e ακόμα και αν έχετε βάλει στο bios 120MHz ... Τώρα το πότε θα φτάσει pll που θα το διαβάσει σωστά, who knows ? :-(

Άρα αν το βάλετε στα 170MHz το πραγματικό που θα πάρετε θα είναι γύρω στα 140MHz, οπότε ίσως δυσκολευτείτε αν θέλετε να τρέξετε 3D Mark Tests ... ;)

Τέλος θεωρώ σωστό να αναφέρω, ότι γενικά οι n-Vidia δεν φτάνουν σε τόσο ψηλά επίπεδα MHz PCI-e όσο οι Ati (ναι ακόμα και σε CrossFire είναι benchable στα ~165MHz :shock:)

Βέβαια όλος αυτός ο "ντόρος" αναφορικά με το PCI-e bus, δυστυχώς δεν αποδίδει όσο στο P35 ... :-( Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα, οδηγήσει σε reboot ... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα απ όλα αυτά.Ούτε overclock θα γίνει ούτε extrem colling.Μια zalman θα μπεί στην CPU με το FSB νορμάλ και μνήμες 1600άρες ddr3.Απλά ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή καθεαυτή σαν επιλογή μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ;) Απλά ανέφερα τα παραπάνω σε περίπτωση που στο μέλλον ασχοληθείτε ;) Γιατί όπως και να το κάνουμε, συνήθως το αγοραστικό κοινό τέτοιων mobos ενδιαφέρεται (από λίγο έως ΠΑΡΑ πολύ :lol:) για το o/c potential τους ... Από cpu τί θα βάλετε πάνω ? Μήπως είναι βιαστική κίνηση, εν αναμονή των Yorkfield ? Think about it ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cpu καταλήξαμε σε μία "φθηνή λύση" INTEL CORE 2 DUO E6550 2.33 GHZ LGA775 - 1333 FSB - με 153 ευρά και ύστερα με την έλευση των 45nm πάμε για έναν πιό καλό μέχρι και 400 με 500 ευρώ σε εκέινη την χρονική περίοδο.Με το o/c αργότερα εάν δέν ικανοποιεί τον κολλητό μου και θέλει να boostάρει λίγο...άν και δεν το κόβω...εχω την πλήρη σύνθεση σε άλλο θέμα,αν θές τσέκαρε το να μου πείς την άποψη σου,με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...