Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


mitsos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... Φιλε μου ενα πολυ καλο και αξιοπιστο ups ειναι αυτο MUSTEK UPS POWERMUST 800/1000VA

 

+ 1 από μένα το πήρα όταν κάηκε το παλιό μου ups και όχι από κακή χρήση αλλά από πέσιμο!!! (μετακόμιζα όπου και σκόνταψα και κατέστρεψα το Ups και έπαθα θλαση 3 σε1 ). Όλοι μου έλεγαν τι αυτό που πήρες πεταμένα λεφτά εισαι βλάκας που έδωσες τα ωραία σου λεφτάκια για αυτό κ.λ.π. κ.λ.π. Εγώ τότε είχα 130Ε μόνο τα έδωσα το πήρα και το χαίρομαι ....:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον: Τα ρητα, γενικως μιλώντας, ειναι σωστα.

2ον: Υπάρχουν απλα και ορια τα οποια βαζει ο καθενας στα λεφτα που ξοδευει. Δεν ειναι οτι δεν μπορω να τα φτασω, απλα δεν το θελω στην προκειμενη στιγμη. Προτιμω τα υπολοιπα να τα δωσω και καπου αλλου!!

Αν εχεις εσυ ενδεχομενως την ανεση και τα 400? δεν σου φαινονται πολλα, μαγκια σου. Αλλα μην την λες στους αλλους οτι τα κανουν κρεμασταρια.

 

Anyway, thx για την προταση σου, αλλα να καταλαβαινεις και τους αλλους παραλληλα

 

Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.

Πάντως σου εύχομε να κάνεις την καλύτερη αγορά για τα χρήματα που διαθέτεις.

 

Να προσέξεις μόνο τι τύπου κυματομορφή βγάζει στην έξοδό του το UPS που θα αγοράσεις.

Οι τετραγωνικές και τριγωνικές κυμματομορφές είναι φτηνές αλλά όχι οι σωστές και συνήθως προκαλούν σωρεία προβλημάτων.

Η σωστή είναι η ημιτονοειδής και μάλιστα με μικρή παραμόρφωση, όπως αυτή που έχει και η ΔΕΗ.

Ο λόγος είναι ότι όλα τα τροφοδοτικά των PC είναι τεχνολογίας switching και δεν τους αρέσουν τα τετράγωνα και τα τρίγωνα.

Τέλος πρέπει να ελέγξεις αν κάνει συνεχόμενο έλεγχο τάσης εισόδου καθώς και το εύρος αυτής. Όσο μεγαλύτερο το εύρος τόσο πιο ασφαλές για σένα.

 

ΜΦΧ,

 

agrb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.

Πάντως σου εύχομε να κάνεις την καλύτερη αγορά για τα χρήματα που διαθέτεις.

 

Να προσέξεις μόνο τι τύπου κυματομορφή βγάζει στην έξοδό του το UPS που θα αγοράσεις.

Οι τετραγωνικές και τριγωνικές κυμματομορφές είναι φτηνές αλλά όχι οι σωστές και συνήθως προκαλούν σωρεία προβλημάτων.

Η σωστή είναι η ημιτονοειδής και μάλιστα με μικρή παραμόρφωση, όπως αυτή που έχει και η ΔΕΗ.

Ο λόγος είναι ότι όλα τα τροφοδοτικά των PC είναι τεχνολογίας switching και δεν τους αρέσουν τα τετράγωνα και τα τρίγωνα.

Τέλος πρέπει να ελέγξεις αν κάνει συνεχόμενο έλεγχο τάσης εισόδου καθώς και το εύρος αυτής. Όσο μεγαλύτερο το εύρος τόσο πιο ασφαλές για σένα.

 

ΜΦΧ,

 

agrb

 

Το να δωσεις 370 ευρω για UPS για εναν υπολογιστη Ρ4 δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ΚΑΘΑΡΗ ΒΛΑΚΕΙΑ. Και δεν υπαρχει ουτε ενας που θα το εκανε αυτο, οσο πλουσιος και να ειναι. 1ον) αν εχεις παραπανω λεφτα, παιρνεις καλυτερο συστημα και οχι καλυτερη προστασια, 2ον) αν ειναι τοσο σημαντικα τα αρχεια που εχεις μεσα στο PC σου, παλι παιρνεις καλυτερο συστημα με RAID 1 σκληρους και αξιοπιστια και οχι Ρ4, ελεος. Το παιδι θελει ενα φτηνο UPS να μην πεφτει το ρευμα οταν κανει downloading ή γραφει καμμια εργασια (λεμε τωρα!). Και 125 ευρω που ειπα εγω παλι πολλα ειναι, απλα εχει και μελλον το UPS αν τυχον και κανει αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να δωσεις 370 ευρω για UPS για εναν υπολογιστη Ρ4 δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ΚΑΘΑΡΗ ΒΛΑΚΕΙΑ. Και δεν υπαρχει ουτε ενας που θα το εκανε αυτο, οσο πλουσιος και να ειναι. 1ον) αν εχεις παραπανω λεφτα, παιρνεις καλυτερο συστημα και οχι καλυτερη προστασια, 2ον) αν ειναι τοσο σημαντικα τα αρχεια που εχεις μεσα στο PC σου, παλι παιρνεις καλυτερο συστημα με RAID 1 σκληρους και αξιοπιστια και οχι Ρ4, ελεος. Το παιδι θελει ενα φτηνο UPS να μην πεφτει το ρευμα οταν κανει downloading ή γραφει καμμια εργασια (λεμε τωρα!). Και 125 ευρω που ειπα εγω παλι πολλα ειναι, απλα εχει και μελλον το UPS αν τυχον και κανει αναβαθμιση.

 

Φίλε kavaliotis θα συμφωνήσω ότι ο καθένας αναλόγως του τι προστατεύει πληρώνει και τα αντίστοιχα ποσά.

Εκεί που δεν θα συμφωνήσω είναι η κακοπροαίρετη κριτική σε μια καλοπροαίρετη πρόταση, όσο παράξενη-ακριβή κι αν σου φαίνεται αυτή.

Μπορείς να κάνεις κι εσύ την πρότασή σου ή την κριτική σου (πάντα καλοπροέραιτα), και να αφήσεις τον ενδιαφερόμενο να επιλέξει.

 

Τέλος PC μπορείς να αλλάζεις κάθε χρόνο γιατί η τεχνολογία αλλάζει συνεχόμενα.

UPS όμως όχι. Το κρατάς μέχρι να πεθάνει. Μόνο μπαταρίες του αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.

Πάντως σου εύχομε να κάνεις την καλύτερη αγορά για τα χρήματα που διαθέτεις.

 

Να προσέξεις μόνο τι τύπου κυματομορφή βγάζει στην έξοδό του το UPS που θα αγοράσεις.

Οι τετραγωνικές και τριγωνικές κυμματομορφές είναι φτηνές αλλά όχι οι σωστές και συνήθως προκαλούν σωρεία προβλημάτων.

Η σωστή είναι η ημιτονοειδής και μάλιστα με μικρή παραμόρφωση, όπως αυτή που έχει και η ΔΕΗ.

Ο λόγος είναι ότι όλα τα τροφοδοτικά των PC είναι τεχνολογίας switching και δεν τους αρέσουν τα τετράγωνα και τα τρίγωνα.

Τέλος πρέπει να ελέγξεις αν κάνει συνεχόμενο έλεγχο τάσης εισόδου καθώς και το εύρος αυτής. Όσο μεγαλύτερο το εύρος τόσο πιο ασφαλές για σένα.

 

ΜΦΧ,

 

agrb

 

Ευχαριστω για τις λεπτομερειες. Φυσικα και καταλαβα το πνευμα σου, δεν τιθεται θεμα. Αυτο εννοειται. Απλα για ενα Ρ4 στην τελικη ειπα να μην δωσω τοσα λεφτα.Αν ειχα ενα πιο ακριβο συστημα, να λεμε και την αληθεια, APC θα επαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.

Πάντως σου εύχομε να κάνεις την καλύτερη αγορά για τα χρήματα που διαθέτεις.

 

Να προσέξεις μόνο τι τύπου κυματομορφή βγάζει στην έξοδό του το UPS που θα αγοράσεις.

Οι τετραγωνικές και τριγωνικές κυμματομορφές είναι φτηνές αλλά όχι οι σωστές και συνήθως προκαλούν σωρεία προβλημάτων.

Η σωστή είναι η ημιτονοειδής και μάλιστα με μικρή παραμόρφωση, όπως αυτή που έχει και η ΔΕΗ.

Ο λόγος είναι ότι όλα τα τροφοδοτικά των PC είναι τεχνολογίας switching και δεν τους αρέσουν τα τετράγωνα και τα τρίγωνα.

Τέλος πρέπει να ελέγξεις αν κάνει συνεχόμενο έλεγχο τάσης εισόδου καθώς και το εύρος αυτής. Όσο μεγαλύτερο το εύρος τόσο πιο ασφαλές για σένα.

 

ΜΦΧ,

 

agrb

 

Αυτα ειναι τα ψιλα γραμματα που αναφερθηκα στην αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kavaliotis θα συμφωνήσω ότι ο καθένας αναλόγως του τι προστατεύει πληρώνει και τα αντίστοιχα ποσά.

Εκεί που δεν θα συμφωνήσω είναι η κακοπροαίρετη κριτική σε μια καλοπροαίρετη πρόταση, όσο παράξενη-ακριβή κι αν σου φαίνεται αυτή.

Μπορείς να κάνεις κι εσύ την πρότασή σου ή την κριτική σου (πάντα καλοπροέραιτα), και να αφήσεις τον ενδιαφερόμενο να επιλέξει.

 

Τέλος PC μπορείς να αλλάζεις κάθε χρόνο γιατί η τεχνολογία αλλάζει συνεχόμενα.

UPS όμως όχι. Το κρατάς μέχρι να πεθάνει. Μόνο μπαταρίες του αλλάζεις.

 

Το θεμα ειναι οτι καποιος που ΔΕΝ ξερει και ακουει εμας που "ξερουμε" να του λεμε παρε ενα UPS 400 ευρω για να εισαι σιγουρα ΟΚ, θα παει να τα σκασει σαν βλακας γιατι ετσι του ειπανε "αυτοι που ξερουν"! Οταν πηγα εγω να παρω High Definition TV, στο φορουμ που ρωτησα που ειδικευεται σε αυτα, βγηκανε μερικοι και λεγανε οτι θα το μετανιωσεις που θα παρεις μονο 37 ιντσων οθονη, θα το μετανιωσεις που δεν ειναι 1080p, θα το μετανιωσεις που δεν παιρνεις αυτη που εχει διπλασια λεφτα και εχει καλυτερο φιλτρο κτλ! Οταν δεν ξερεις, πιστευεις αυτα που σου λενε. Ευτυχως που βγηκανε και ανθρωποι σοβαροι και απαντησαν και την πηρα την τηλεοραση που ηθελα στα λιγα λεφτα που ηθελα να δωσω και ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ. Το ακριβο τις περισσοτερες φορες ΕΙΝΑΙ καλο, αυτο δεν σημαινει οτι και καποιο φτηνο ειναι χαλια. Απλα πρεπει να ξερεις να αγοραζεις. Για αυτο και οταν βλεπω ενα παιδι με Ρ4 και με φτωχο hardware να ψαχνει για UPS, ξερω τι θα του προτεινω. Το ακριβο μοντελο ολοι ξερουν οτι θα κανει την δουλεια, δεν χρειαζεται να ξερεις πυρηνικη φυσικη για να το καταλαβεις. Επειδη εδω στο Ελλαδα τα βγαζουμε ολοι με δυσκολια τα χρηματα, ας τα ξοδευουμε τουλαχιστον εξυπνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω να αγοράσω ένα UPS για το pc της υπογραφής μου γύρω στα 100-120ευρώ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο? Δοκίμασα αυτό, αλλά εκτος του οτι δε σήκωνε το pc(αμα έβγαζα το καλώδιο του ρεύματος), δε καταφερα να το συνδέσω και με το pc. Αγόρασα μετατροπέα απο σειριακό 232 σε USB, αλλά ότι driver και να δοκίμασα δε δουλέψε σε Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω πάρει κι εγώ αυτό το ups... http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701751

 

Τα χω συνδέσει ως εξής..Το ups στην πρίζα, το πολύπριζο στο ups και pc, οθόνη κλπ στο πολύπριζο.Είναι σωστή η σύνδεση??

 

Και κάτι άλλο το έβαλα να φορτίσει και σύμφωνα με το manual θα πρεπε να αναβοσβήνει το πράσινο λαμπάκι αλλά αυτό παραμένει συνέχει αναμμένο..Δε φορτίζει?

 

Και κάτι τελευταίο, τον υπολογιστή συνήθως τον έχω 24 ώρες το 24ωρο...Με το ups τι γίνεται?Μπορεί να 'ναι κι αυτό 24 ώρες αναμμένο?

 

Αυτά από έναν άσχετο με ups...Γ@μη!#$#%#% ΔΕΗ..:mad:

Ευχαριστώ.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε φιλαράκι επειδή έχει P4 ? Και γω P4 και θα τον κρατήσω όσο πάει. Γιατι να μην πάρω κάτι ακριβό δηλαδή να μην πάθει τίποτα το Pc. 150euro κάρτα γραφικών έχει πάνω. Αμα γίνει κάτι και τα κάψει όλα μέσα δεν είναι κρίμα ??? Η ουσία είναι να αγοράσεις κάτι που θα σε υπερκαλύπτει τώρα και μετέπειτα που θα κάνει αναβάθμιση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας φάνηκαν πολλά τα 370?

 

Θα σας απαντήσω με δύο ρητά:

 

- Σ' αυτή τη ζωή ότι πληρώνεις παίρνεις.

- Όσα δεν φθάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. :-D

 

-Λάθος;)Απλά τυχαίνει να είναι πάρα πολύ καλό το UPS αυτό. Και εγώ αυτό έχω και πραγματικά είναι το κάτι άλλο.

- Μην είσαι κακός. Δεν σκέφτονται όλοι έτσι...

 

Πάντως εγώ αν δεν είχα λεφτά για το APC θα αγόραζα σίγουρα το Mustek!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Red Armada Το πολύπριζο, πρέπει να είναι απλό, χωρίς κάποια προστασία.

 

Έχω ένα σαν αυτό... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701470

 

Φαντάζομαι εννοείς το κλασσικό το άσπρο που δεν έχει κάποιο διακόπτη, σωστά?

Πάντως έτσι όπως τα χω τώρα συνδεδεμένα το πράσινο λαμπάκι αναβοσβήνει κάθε 3secs και ακούγεται ο ήχος και σύμφωνα με το manual υπάρχει Utility failure..Λογικά με ένα απλό πολύπριζο θα δουλεύει κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...