Προς το περιεχόμενο

Πολύ άσχετος μια βοήθεια


mamouxalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα πρώτα μπράβο για την καινούργια μούρη:-D του site .

Είμαι λίγο ή μάλλον αρκετά άσχετος με αυτόν τον τομέα και ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις:

 

1) Ακολούθησα τον οδηγό ( βλέπε site kastel) )για κόψιμο σκηνών σε ένα avi αρχείο μεγέθους 1.3 G όμως το αρχείο που προέκυψε μετά από το save as avi είναι – κρατηθείτε – 50 G ντόινκ!!!! τι λάθος έκανα;

 

2) Αυτό το αρχείο θέλω να το ανεβάσω you –tube σε τι μορφή και σε τι μέγεθος πρέπει να είναι και με τι προγράμματα μπορώ να το δουλέψω θα ήθελα να μου δίνατε ένα μπούσουλα για να συνεχίσω . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Είναι λογικό να παίρνεις αρχεία τεραστίων διαστάσεων αν στην επιλογή του codec το αφήνεις uncompressed.

2. Για κόψιμο σκηνών μόνο επιλέγουμε Direct stream copy και όχι Full processing mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις απλά να κόψεις σκηνές από βίντεο, επιλέγεις video--> direct stream copy. Έτσι δεν γίνεται καμία επεξεργασία- re encoding στο αρχείο σου, αν δεν την χρειάζεσαι. Τώρα αν ταυτόχρονα θέλεις να συμπιέσεις το αρχικό βίντεο, τότε επιλέγεις τον codec που επιθυμείς.

Για το δεύτερο ερώτημα, εγώ όσα βίντεο ανέβασα τα ανέβασα σαν divx. Αυτοί κάνουν την τελική επεξεργασία πριν το βίντεό σου αποκτήσει το link του. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν περιορισμοί ως προς το μέγεθος του αρχείου, σε όγκο ή σε διάρκεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού επιλέξεις τον codec δίπλα θα δεις ένα κουμπί που λέει Configure. Πάτα το και ρύθμισε τον codec για μεγαλύτερη συμπίεση και μικρότερη ανάλυση, μιας και πρόκειται για upload στο YouTube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού επιλέξεις τον codec δίπλα θα δεις ένα κουμπί που λέει Configure. Πάτα το και ρύθμισε τον codec για μεγαλύτερη συμπίεση και μικρότερη ανάλυση, μιας και πρόκειται για upload στο YouTube.

 

Άνοιξα Configure και βγήκε η καρτέλα profile @ level από κάτω Enconding type εκεί τι ακριβώς ρυθμίζω;:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το εξής:

Αφού εισάγεις το αρχείο στο VirtualDub,

πήγαινε Video>Filters και πάτα Add,

κάνε κλικ στο resize και πάτα OK,

άσε τις διαστάσεις 320x240 (αφού πρόκειται για το YouTube και ξαναπάτα OK και ξάνα OK για να βγεις από τα φίλτρα.

Πήγαινε Video>Compression,

πάτα στην πρώτη επιλογή του DivX (που έχει σε παρένθεση ..Logical CPU),

πάτα Configure,

στο Certification Profile βάλε Mobile Profile,

άσε το 1-pass στο Rate control,

βάλε Bitrate από 300-500 (δες από ποιότητα τι λέει αλλιώς κατέβα ποιο χαμηλά),

αν έχεις την Pro έκδοση του DivX πήγαινε στην καρτέλα Codec και στο Encoding mode βάλε Insane Quality και πάτα ΟΚ.

Πήγαινε File>Save as.. και σώσε κάπου το τελικό αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το εξής:

Αφού εισάγεις το αρχείο στο VirtualDub,

πήγαινε Video>Filters και πάτα Add,

κάνε κλικ στο resize και πάτα OK,

άσε τις διαστάσεις 320x240 (αφού πρόκειται για το YouTube και ξαναπάτα OK και ξάνα OK για να βγεις από τα φίλτρα.

Πήγαινε Video>Compression,

πάτα στην πρώτη επιλογή του DivX (που έχει σε παρένθεση ..Logical CPU),

πάτα Configure,

στο Certification Profile βάλε Mobile Profile,

άσε το 1-pass στο Rate control,

βάλε Bitrate από 300-500 (δες από ποιότητα τι λέει αλλιώς κατέβα ποιο χαμηλά),

αν έχεις την Pro έκδοση του DivX πήγαινε στην καρτέλα Codec και στο Encoding mode βάλε Insane Quality και πάτα ΟΚ.

Πήγαινε File>Save as.. και σώσε κάπου το τελικό αρχείο.

 

Ok συνεχίζω ευχαριστώ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν kastel το ανέβασα εδώ ή εδώ (αν δεν ανοίγει η πρώτη ο τίτλος είναι big drivers)

αλλά από το βιντεάκι όμως δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί κόβονται κεφάλια μάλλον βγήκε μικρό (320x240)ο όγκος του έγινε μόνο 19 mb αλλά μήπως να του μεγαλώναμε λίγο την εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...