Προς το περιεχόμενο

Σκεπτικισμός


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω τη συζήτηση απ' την αρχή, ωστόσο θέλω να κάνω μερικές επισημάνσεις σχετικές με κάποια πράγματα που ειπώθηκαν:

 

Το αγαπημένο σε πολλούς από εμάς λειτουργικό μετράει ήδη 16 χρόνια ανάπτυξης (το 1991σχεδιάστηκε στην αρχική μορφή του), ηλικία διόλου ευκαταφρόνητη με τα μέτρα σύγκρισης μιας νεότατης επιστήμης όπως η πληροφορική. Επιχειρήματα τύπου "η πλατφόρμα δεν είναι ακόμα έτοιμη για γενική χρήση" απο εδώ και στο εξής νομίζω θα πρέπει να επικαλούμαστε με φειδώ, τα windows δεν έχουν ουσιαστικά μεγαλύτερη ηλικία κι όμως ήταν απο πολύ νωρίς έτοιμα για γενική χρήση.

Τα 16 χρόνια ανάπτυξης δε σημαίνουν απολύτως τίποτα. Τα πρώτα χρόνια (μέχρι το 97-98 εκτιμώ) η ανάπτυξη γινόταν σε συντριπτικό ποσοστό από εθελοντές/χομπίστες, πρωτού μπουν στο παιχνίδι εταιρίες όπως οι IBM, HP, SGI. Και είτε μας αρέσει, είτε όχι, αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερη δουλειά στον πυρήνα γίνεται από ανθρώπους που πληρώνονται ως πλήρη απασχόληση από

Επιπλέον δε, αντιμετωπίζεις εσφαλμένα το Linux ως ενά ενιαίο, συνεκτικό προϊόν. Τα 16 χρόνια ανάπτυξης που αναφέρεις αφορούν στον πυρήνα και μόνο. To GNU userland ξεκίνησε να αναπτύσσεται το 1984 και το KDE το 1996. Για το μεν πυρήνα και το GNU, νομίζω ότι έχουν φτάσει σε πολύ καλά επίπεδα πληρότητας, για το δε KDE έχει ενδιαφέρον να δει κανείς τα commit digests: πάνω από το 50% του κώδικα συνεισφέρεται από 10 developers. Ενδεικτικά, σύμφωνα με τη wikipedia, για τα Vista εργάστηκαν πάνω από 2.000 developers σε πλήρη απασχόληση.

 

Το linux έχει κάνει προόδους, ήδη από

καιρό διαφημίζεται ως ασφαλέστερο και σταθερότερο των windows. Και αν για την ασφάλεια είναι έτσι, για τη σταθερότητα θα μου επιτρέψετε να έχω τις αντιρρήσεις μου. Η σταθερότητα του linux μπορούσε να είναι ζηλευτή την εποχή των windows 98/millenium κλπ αλλά με την έλευση των XP πολλά έχουν αλλάξει. Έχω τα XP από τότε που κυκλοφόρησαν. Έκτοτε έχω ξεχάσει τι πάει να πει μπλέ οθόνη, κρασαρίσματα εφαρμογών, δεν είχα ποτέ προβλήματα ασφαλείας, δεν είχα ποτέ προβλήματα με ιούς.

Ξαναλέω, τι συγκρίνεις; 'Εχω π.χ. ένα router στο awmn, ο οποίος έχει πιάσει 300 μέρες uptime, routάροντας συνεχώς συνολικά πάνω από 1 MB/s μέσα από ασύρματα interfaces και μου το έκοψε η ΔΕΗ το uptime ;-) Windows routers στο awmn, όταν υπήρχαν, είχαν ένα κάρο προβλήματα.

Το Linux *δεν* είναι το γραφικό περιβάλλον. Όταν σκάει το KDE, συνήθως φταίει το KDE, όταν σκάει ο X11, συνήθως φταίει ο X11.

 

άπειρα κρασαρίσματα σε Ktorrent (Mandriva Linux 2007 spring - τα αντίστοιχο μtorrent

των windows δουλεύει άψογα), αδυναμία εκτύπωσης PDF σε SUSE Linux 10.3 παρόλο που αναγνωρίζεται σωστά ο εκτυπωτής (ναι, η διανομή αυτή ανακοινώθηκε μόλις... πριν 6 μέρες, καλά τεσταρισμένη όπως μας συνηθίζει η Novell που έχει αναγάγει σε έμβλημά της τη σταθερότητα και την αξιοπιστία), κρασαρίσματα του OpenOffice σε Kubuntu 6.06 (ξέρω, δεν είναι το τελευταίο, αλλά είναι διανομή ορόσημο - Long Term Support, έτσι; ), κατεστραμένα δισκάκια με το K3b (Mandriva Linux 2007 spring), ανεξήγητα αργή απόκριση ανοίγματατος των tabs στον Konqueror (Kubuntu 7.04 αλλά λίγο πολύ σε όλες τις KDE-based διανομές, και μή μου πείτε για βαρύ γραφικό περιβάλλον όταν το σύστημα είναι Athlon 3400+, GeForce 6600GT με drivers nvidia

εγκατεστημένους και 1024Mbyte RAM.

Οι διανομές που αναφέρεις, εκ πείρας είναι τραγικά ασταθείς και προβληματικές. Αν θες σταθερή και απροβλημάτιστη λειτουργία: Debian, Slackware, Gentoo.

 

 

Ο,τι λες εχει ειπωθει ξανα. Και οπως θα σπευσουν αλλοι να πουν, η υιοθετηση του λειτουργικου αυτου απο το μεσο χρηστη δεν αποτελει πρωτευοντα στοχο. Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα ερθει αυτη η μερα ποτε, εκτος αν η MS συνεχισει το τροπαρι που αρχισε με τα vista για τα επομενα 10 χρονια. Τοτε ΙΣΩΣ να αρχισει να εχει σοβαρο προβλημα

Το θέμα με το GNU/Linux είναι ότι δεν υπάρχει *ένας* στόχος. Ο καθένας που γράφει κάτι το γράφει για τους δικούς του λόγους.

 

Εννοήθηκε μεταξύ άλλων η άποψη πως κάποιες από τις διανομές έχουν "ελαφρύ" χαρακτήρα. Και αν αυτό είναι αλήθεια για διανομές τύπου PCLinuxOS, LinuxMint, DreamLinux κλπ, τότε είναι δύσκολο να το πείτε αυτό για διανομές όπως ας πούμε το SUSE ή τη RedHat ή ακόμα και για το Ubuntu.

SUSE, RedHat, Ubuntu; Σώθηκες :-P

 

Θα είναι τότε δύσκολο ο χαρακτηρισμός "ελαφρύς" να μη συμπαρασύρει και εταιρείες κολοσσούς του business computing όπως η IBM που έχει μεταξύ άλλων πιστοποιήσει για χρήση στα συστήματά της το SUSE.

Οι πιστοποιήσεις έχουν ένα μόνο στόχο: το χρήμα. Και βασικά δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα των προϊόντων ;-)

 

gdp77,

Επί της ουσίας συμφωνούμε. Αλλά 16 χρόνια εξέλιξης δεν είχαν στόχο το μέσο χρήστη; Εννοείς προφανώς ότι το Linux έγινε προσιτό από το μέσο χρήστη τα τελευταία 4 - 5 χρόνια. Γιατί ο λόγος για τον οποίο σχεδιάστηκε ήταν ακριβώς αυτός: Να χρησιμοποιείται από όλους. Αυτό δεν το λέω μόνο εγώ, το λέει ο ίδιος ο εμπνευστής του που του έδωσε γι' αυτό ακριβώς το λόγο γραφικό περιβάλλον.

Όχι, ο λόγος για τον οποίο ξεκίνησε το GNU ήταν για να υπάρχει ένα ελεύθερο UNIX-clone - όχι απαραίτητα για να το χρησιμοποιούν όλοι. Ο λόγος για τον οποίο ξεκίνησε το Linux ήταν επειδή γούσταρε ο Torvalds. Ιδού:

Hello everybody out there using minix -

 

I'm doing a (free) operating system (just a hobby' date=' won't be big and professional like gnu) for 386(486) AT clones. This has been brewing since april, and is starting to get ready. I'd like any feedback on things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat (same physical layout of the file-system (due to practical reasons) among other things).

 

I've currently ported bash(1.08) and gcc(1.40), and things seem to work. This implies that I'll get something practical within a few months, and I'd like to know what features most people would want. Any suggestions are welcome, but I won't promise I'll implement them :-)

 

Linus ([email protected])

 

PS. Yes – it's free of any minix code, and it has a multi-threaded fs. It is NOT portable (uses 386 task switching etc), and it probably never will support anything other than AT-harddisks, as that's all I have :-(.

– Linus Torvalds

[/quote']

Το δε γραφικό περιβάλλον προϋπήρχε.

 

Και που παρεμπιπτώντως, δηλώνει πως ανρείται να χρησιμοποιήσει διανομές όπως το Debian που μοιάζουν να θέτουν ιδεολογικές προτεραιότητες έναντι της χρηστικότητας.

Όποιος και να είναι, παραμένει άνθρωπος με απόψεις, οι οποίες είναι σεβαστές. Προφανώς για να χρησιμοποιεί κόσμος το Debian, σημαίνει ότι καλύπτει κάποιες ανάγκες. Όπως π.χ. το να σερβίρει το φόρουμ που βλέπεις αυτή τη στιγμή ;-)

 

Όπου χρηστικότητα στην περίπτωση αυτή είναι το πλήθος και η ευκολία πρόσβασης σε χαρακτηριστικά μέσω του γραφικού περιβάλλοντος.

Όχι, αυτή είναι η χρηστικότητα όπως την προσδιορίζεις εσύ. Η χρηστικότητα όπως την ορίζω εγώ είναι διαφορετική. Το ίδιο όπως την ορίζει και η γιαγιά μου ;-)

 

Για το berryl/compiz/CompizFusion τα βλέπεις και μόνος σου. Είναι beta, ξέρω. Αλλά και το Aero, πολλοί ίσως το έχουμε δοκιμάσει σε Release Candidate, σε μένα δούλεψε μια χαρά. Για τα προβλήματα των Vista γενικά ωστόσο πολλά μπορεί να πει κανείς, σύμφωνοι.

Το bery/compiz/whaeva είναι ένα τεράστιο hype. Προσωπικά δε μου λείπει καθόλου, και όσες φορές το έχω δοκιμάσει, απλά με κουράζει. Το μόνο πραγματικά χρήσιμο feature που βλέπω είναι το exposé. Για μένα το GNU/Linux προσφέρει άλλα χαρακτηριστικά «χρηστικότητας», τα οποία είναι πολύ πιο σημαντικά - κατ' εμέ - από το beryl/compiz/whaeva, όπως π.χ. απομακρυσμένη πρόσβαση σε shell, ένα πολύ καλό network stack, pipes, redirections 150 scripting γλώσσες με πολύ καλή ενσωμάτωση με το λειτουργικό κλπ.

 

Συμπέρασμα: περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

"Όποιος και να είναι, παραμένει άνθρωπος με απόψεις, οι οποίες είναι σεβαστές. Προφανώς για να χρησιμοποιεί κόσμος το Debian, σημαίνει ότι καλύπτει κάποιες ανάγκες. Όπως π.χ. το να σερβίρει το φόρουμ που βλέπεις αυτή τη στιγμή ;-)"

 

sthn proth selida tou Insomnia stis eidhseis to GNU/Linux apousiazei!

mhpos phge 2o ypogeio aristera ?:-)

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sthn proth selida tou Insomnia stis eidhseis to GNU/Linux apousiazei!

mhpos phge 2o ypogeio aristera ?:-)

 

.

Βασικά γι' αυτά αποφασίζει το Αφεντικό ;-)

 

Είμαστε 1.8%, λίγο περισσότεροι από τους μακάδες. Μην περιμένετε να βρεθούμε και στην πρώτη σελίδα :-P

post-3034-129062953169_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά γι' αυτά αποφασίζει το Αφεντικό ;-)

 

Είμαστε 1.8%, λίγο περισσότεροι από τους μακάδες. Μην περιμένετε να βρεθούμε και στην πρώτη σελίδα :-P

 

Μας τρώνε τα κυκλώματα πάλι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αν και έχω αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα με το linux αλλά και διάφορα bug δεν ξέρω γιατι αλλά ποτέ δεν πρόκειτε να ξαναγυρίσω στα windows για σοβαρή δουλειά.Το linux με εχεί κερδίσει πιο πολύ όχι για ότι μπορεί να κάνει αλλά γιατί υπάρχουν νεές ιδέες και σου δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι στην αιχμή της πληροφορικής.Στα windows ποτέ δεν είχα αυτή την αίσθηση ακόμα δοκιμάζοντας και τα vista.

edit:ξεχασα να γράψω ότι το linux έιναι και ο παράδεισος του geek :P

 

με καλυψε απολυτα ο chek2fire.εναμισης χρονος ενασχολησης με το linux.δεν γυρναω πισω με την καμμια.αν και ακομα εχω στον desktop μου ΧΡ,για οικονομικους και μονο λογους. (το support που κανω ειναι windows,οποτε αναγκαστικα πρεπει να εχω επαφη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχει να κανει και με γονιδια στο dna

θελω να πω πρεπει να ειναι καποιο γονιδιο που σε κανει να μπλεχτεις με το linux. Ενω αυτοι που δεν θα αλλαζαν με τιποτα τα windows εχουν αλλα κοινα χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχει να κανει και με γονιδια στο dna

θελω να πω πρεπει να ειναι καποιο γονιδιο που σε κανει να μπλεχτεις με το linux. Ενω αυτοι που δεν θα αλλαζαν με τιποτα τα windows εχουν αλλα κοινα χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα τους.

 

ειχα ακουσει πολλα,αλλα αυτο πρωτη φορα!καν'το λιγο λιανα,φαση θα χει!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εγω ειμαι φιλος του ανοικτου λογισμικου δεν πρεπει να αντιπαθουμε τα γουιντους γαι ενα λογο οτι και το ανοικτο λογισμικο προσπαθει να μοιασει στα γουιντους (βλεπε ουμπουντου) και βεβαια οχι οτι τα γουιντουν ειναι καλυτερα απο το λινουξ η αντιθετα το καθενα πιστευω ειναι για την δουλεια του και οτι βολευει τον καθε ενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι ποιο απλά και υπάρχουν σε κάθε τομέα της κοινωνίας. Υπάρχουν άτομα που είναι ποιο δραστήρια, αντιφατικά, που δεν δέχονται τα πράγματα όπως είναι επειδή έτσι φαίνονται να είναι. Κάποτε οι ποιο πολλοί πίστευαν ότι η Γη είναι σταθερή και ότι ο ήλιος περιστρέφεται γύρω από αυτή. Οι ποιο πολλοί είπαν ας είναι έτσι. Την δουλεία μου μια χαρά την κάνω, αρκεί να ανατέλλει και να δύει ο ήλιος. Μερικοί όμως είπαν και αν δεν είναι έτσι; Αν είναι ο ήλιος σταθερός; Κάτι πρέπει να κάνουμε να το διερευνήσουμε περαιτέρω! Δεν τους έπιανε ύπνος το βράδυ ρε παιδί μου! Ανήσυχα πνεύματα. Σπασίκλες πως το λένε...

 

Έτσι είναι και με τα λειτουργικά συστήματα. Πολλοί όταν συνάντησαν έναν υπολογιστή που είχε Windows είπαν:

 

-Τι δουλειά κάνει;

-Το ένα το άλλο το παρα άλλο.

-Ωραία!

-Πως την κάνει την δουλεία;

-Και τι με νοιάζει εμένα! Αφού την κάνει.

-Και δεν σε νοιάζει ρε παιδί μου πως;

-Όχι, δεν με νοιάζει.

-Και αν σου πω ότι την δουλειά αυτή μπορείς να την κάνεις με κάτι άλλο καλύτερα;

-Αλήθεια;

-Ναι, αλήθεια.

-Θα κουραστώ καθόλου;

-Λίγο. Μέχρι να μπεις στο νόημα.

-Αααα, δεν θέλω. Θέλω τα Windows. Αφού την κάνω την δουλειά μου.

 

Υπάρχουν όμως και άτομα που η χρήση ενός υπολογιστή με Windows θα ήταν το έναυσμα για να εξερευνήσουν καλύτερα τον κόσμο των υπολογιστών. Να ανακαλύψουν καινούρια λειτουργικά, πως αυτά αλληλεπιδρούν με το hardware, να δουν τι επιλογές έχουν από άλλους χώρους, πως μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά με άλλον τρόπο κ.τ.λ. ακόμη και με κόστος μεγάλη κούραση.

 

Στο τέλος όμως πάντα καταλήγουμε στο εξής θεμελιώδες:

 

Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εγω ειμαι φιλος του ανοικτου λογισμικου δεν πρεπει να αντιπαθουμε τα γουιντους γαι ενα λογο οτι και το ανοικτο λογισμικο προσπαθει να μοιασει στα γουιντους (βλεπε ουμπουντου) και βεβαια οχι οτι τα γουιντουν ειναι καλυτερα απο το λινουξ η αντιθετα το καθενα πιστευω ειναι για την δουλεια του και οτι βολευει τον καθε ενα .

 

 

Κάνεις λάθος, το Ubuntu κάθε άλλο παρά προσπαθεί να μοιάσει στα Windows. Προσπαθεί να γίνει εξίσου εύχρηστο, όχι να τους μοιάσει. Εξάλλου σε χαρακτηριστικά και δυνατότητες, το Ubuntu έχει ήδη ξεπεράσει ακόμα και τα Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

)

Συνοψίζοντας, θέλω να πω πως η κατάσταση είναι μεν καλύτερη σε σχέση με πριν 5 χρόνια

αλλά όταν διαπιστώνει κανείς πως οι αδυναμίες εντοπίζονται όχι μόνο σε θέματα υποστήριξης

και πληθώρας λογισμικού αλλά και σε τομείς όπου υποτίθεται πως είναι τα δυνατά σημεία

του λειτουργικού (σταθερότητα) τότε επιβάλλεται αν όχι σκεπτικισμός τότε λίγη παραπάνω

εκ των έσω κριτική.

 

Αμα πας και μια βολτα στο δίπλανο δωματιο : http://www.insomnia.gr/vb3/forumdisplay.php?f=27

ειμαι σιγουρος οτι θα αναθεωρησεις πολλα

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ακουσει πολλα,αλλα αυτο πρωτη φορα!καν'το λιγο λιανα,φαση θα χει!!:-)

 

Νομιζω οτι εχει καποια λογικη. Αυτοι που προτιμουν τα windows (απο επιλογη και οχι αγνοια) ισως να ειναι γενικως πιο συντηρητικοι χαρακτηρες.

 

Επισης η ιδεολογια παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο απο την ικανοτητα/καταρτιση του ενδεχομενου χρηστη linux, και ειναι και αυτο κατι που καθοριζεται σε μεγαλο βαθμο απο την ιδιοσυγκρασια καποιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα πας και μια βολτα στο δίπλανο δωματιο : http://www.insomnia.gr/vb3/forumdisplay.php?f=27

ειμαι σιγουρος οτι θα αναθεωρησεις πολλα

B)

 

:lol:

 

πωπω....φοβερό !

 

προφανώς και το insomnia έχει παίξει το ρόλο του, όντας ένα τεχνολογικό forum απλά φρίκαρα λιγάκι συνειδητοποιώντας πως 2 στα 3 μηνύματα είναι "Πρόβλημα με ****** "

:fear:

 

....όχι βέβαια πως ο εδώ κλάδος πάει καλύτερα :devil: απλά υποτίθεται ότι και οι γνώστες είναι λιγότεροι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...