Προς το περιεχόμενο

Σκεπτικισμός


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Linux διπλασίασε τη διάχυσή του στο desktop τον τελευταίο χρόνο, ενώ η M$, έχει μεν τη μερίδα του λέοντος, αλλά έμενε σταθερή. Αν το Linux συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς, μέχρι το 2014 θα είναι το κυρίαρχο λειτουργικό σύστημα στο desktop. Αυτά που λες είναι αστήρικτα, αν λάβουμε υπόψη ότι η M$ το Linux community κυνηγάει και απειλεί νομικά αυτή τη στιγμή.

Κανείς δεν εγγυάται ότι το Linux θα συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς. Επιπλέον δε, 7 χρόνια (μέχρι το 2014) είναι πάάάάάάάάάάάάρα πολλά για να κάνεις οποιαδήποτε πρόβλεψη.

 

 

Έχει ψωμί η αγορά που αναφέρεσαι, αλλά δεν πρόκειται να πάμε σε μια κατάσταση όπου "'όλες οι εργασίες θα γίνονται απομακρυσμένα". Κανένας user δε θα δεχτεί να αγοράσει ένα "χαζό τερματικό" και κανένας δε θα δεχτεί να μην έχει "χειροπιαστά" τη δουλειά του στο pc του.

Κι όμως, οι τάσεις που επικρατούν αυτό δείχνουν. Ήδη οι χρήστες Η/Υ εμπιστεύονται όλο και περισσότερα πράγματα (αφελώς κιόλας) στο Δίκτυο: τα emails τους, τις contact lists τους, τις κοινωνικές τους επαφές κλπ.

 

Το Linux κάθε μέρα που περνάει γίνεται πιο δυνατό και αποκτά όλο και περισσότερους χρήστες. Αργεί πολύ, όμως, για να φτάσει σε μια μάζα κρίσιμη, ώστε να προσεγγίσει όλους τους developers που γράφουν κώδικά μόνο για M$ (Adobe, Ahead, Cyberlink, Corel, game developers κτλ) , καθώς και τις εταιρείες hardware.

Καλά όλα αυτά, αλλά ποιός χρειάζεται τη cyberlink, την ahead και την corel; :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ahead ---> Nero

Cyberlink ---> power director (το πιο user friendly, αλλά ταυτόχρονα πανίσχυρο dvd authoring και video editing tool - στο Linux δεν υπάρχει τίποτα σχετικό - Ξέρεις πόσος κόσμος φτιάχνει dvd από video που τραβάει με την ψηφιακή του; )

Corel (Δεν έχει τα ποσοστά του Photoshop, αλλά η σουίτα Corel Draw είναι πανίσχυρη)

 

Στο Linux δεν υπάρχει ούτε σοβαρό πρόγραμμα burning (στα επίπεδα του Nero), ούτε σοβαρή video editing λύση, ούτε σουίτα γραφικών (το gimp δεν είναι σουίτα). Το Linux δε θα τραβήξει κόσμο επειδή είναι ένα στιβαρό, ασφαλές και γρήγορο λειτουργικό. Θα τραβήξει κόσμο αν έχει όλα τα παραπάνω + αντίστοιχες εφαρμογές που χρησιμοποιεί ο κόσμος στα Win.

 

Εγώ π.χ. που χρειάζομαι για τη δουλειά μου video editing + dvd authoring + graphics suite αναγκάζομαι και boot-άρω συνέχεια στα XP.... Κατάντια, το ξέρω, αλλά τι να κάνω? Φταίμε όλοι γι' αυτήν την κατάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Linux δεν υπάρχει ούτε σοβαρό πρόγραμμα burning (στα επίπεδα του Nero)

Δεν συμφωνώ, το cdrecord (και τα διάφορα γραφικά του) κάνουν τέλεια τη δουλειά τους. Το Nero κατά τη γνώμη μου είναι bloated, όπως οι περισσότερες εφαρμογές windows.

 

ούτε σοβαρή video editing λύση

Αυτά τα έχεις δει; Έχει κι άλλα πολλά στο SourceForge, δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο αλλά από μια σύγκριση των features που αναφέρει το power director και αυτά, δε μου φαίνεται πιο σοβαρό το power director.

 

Blender

CInerella

Jahsaka

Kdenlvie

Kinodv

Lives

Lve

Pitivi

 

Το Linux δε θα τραβήξει κόσμο επειδή είναι ένα στιβαρό, ασφαλές και γρήγορο λειτουργικό. Θα τραβήξει κόσμο αν έχει όλα τα παραπάνω + αντίστοιχες εφαρμογές που χρησιμοποιεί ο κόσμος στα Win.

Νομίζω ότι κάποιος που αποφασίζει να αλλάξει λειτουργικό, πρέπει να είναι διατεθειμένος να προσαρμοστεί και σε διαφορετικά interfaces εφαρμογών, έστω και αν δε του φαίνονται αρχικά ίδιες ή εύχρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ahead ---> Nero

Κ3Β ;-) Έχουμε καταλήξει να αναγάγουμε την εγγραφή CD σε καμια επιστήμη. Χρόνια τώρα το k3b με έχει καλύψει πλήρως και έχω κάνει αρκετά μυστήρια πράγματα με cd...

Cyberlink ---> power director (το πιο user friendly, αλλά ταυτόχρονα πανίσχυρο dvd authoring και video editing tool - στο Linux δεν υπάρχει τίποτα σχετικό - Ξέρεις πόσος κόσμος φτιάχνει dvd από video που τραβάει με την ψηφιακή του; )

Corel (Δεν έχει τα ποσοστά του Photoshop, αλλά η σουίτα Corel Draw είναι πανίσχυρη)

Πάσο, αν και έχει πάρει το μάτι μου αρκετά εργαλεία για dvd authoring.

 

Στο Linux δεν υπάρχει ούτε σοβαρό πρόγραμμα burning (στα επίπεδα του Nero), ούτε σοβαρή video editing λύση, ούτε σουίτα γραφικών (το gimp δεν είναι σουίτα).

Στη θέση σου δε θα χρησιμοποιούσα το χαρακτηρισμό «σοβαρό», γιατί αν ο συνδυασμός cdrecord + mkisofs δεν είναι «σοβαρός», αδυνατώ να φανταστώ κάτι σοβαρότερο ;-)

 

Το Linux δε θα τραβήξει κόσμο επειδή είναι ένα στιβαρό, ασφαλές και γρήγορο λειτουργικό. Θα τραβήξει κόσμο αν έχει όλα τα παραπάνω + αντίστοιχες εφαρμογές που χρησιμοποιεί ο κόσμος στα Win.

ΟΚ, εδώ χωράει πολλή κουβέντα. Με αφορμή δε τον τίτλο του θέματος, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

[arrogant-linux-elitist]

Μετά από 10 σχεδόν χρόνια επαφής με το Linux και 7 χρόνια αποκλειστικής χρήσης του ως λειτουργικού σε πολλούς ρόλους (κυρίως desktop, server, router), ακόμα αδυνατώ να καταλάβω γιατί κάποιοι προβάλλουν την συμπαντική ανάγκη του να «τραβήξει το Linux κόσμο». Το Linux είναι εδώ, είναι όπως είναι όποιος θέλει μπορεί να το χρησιμοποιήσει - και το βασικότερο, να συνεισφέρει στην ανάπτυξή του.

 

Το πρόβλημα σε φιλοσοφικό επίπεδο κατ' εμέ δεν είναι ότι ο κόσμος στην πλειοψηφία του χρησιμοποιεί Windows και όχι κάποιο ανοιχτό λειτουργικό [1], ούτε ότι δεν υπάρχει corel για Linux, αλλά το ότι ο κόσμος έχει μετατραπεί σε άβουλα καταναλωτικά όντα που τους έχουν φουσκώσει τα μυαλά με cliche που υποννοούν ότι τα πάντα σε αυτή τη ζωή πρέπει να είναι απλά/εύκολα. Last time I checked with reality, απολύτως τίποτα δεν ήταν απλό και εύκολο και απολύτως τίποτα δε δούλευε σωστά χωρίς ο χειριστής του να έχει μια καλή κατανόηση των αρχών λειτουργίας. Απλά βολεύει να βάζουμε το ζαβλακωμένο χρήστη στην άκρη, να του λέμε ότι η κονσόλα είναι του σατανά, ότι ο προγραμματισμός είναι για γκουρού και ότι το pc είναι απλά για να παίζει μουσική, παιχνίδια και φωτογραφίες και μετά από λίγο, αφού τον έχουμε στο χέρι, να αρχίσουμε να τον ξεζουμίζουμε.

 

Δυστυχώς, σε αυτόν τον τομέα, οι τρέχουσες τάσεις εξάπλωσης του Linux (βλ. ubuntu) δε βοηθάνε... Απόδειξη: τα περισσότερα ubuntu-κεντρικά posts αυτής της ενότητας, όπου γίνεται η σιωπηρή παραδοχή ότι το Ubuntu είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τις υπόλοιπες διανομές. Κανείς δε λέει «πρόβλημα με το τάδε στο GNOME», αλλά «πρόβλημα με το τάδε στα ubuntu», πιθανότατα γιατί μέσα στην «απλότητα» και την «ευκολία» δε χωράει το GNOME ως ξεχωριστή οντότητα. Απότελεσμα; Ένας χρήστης slackware λ.χ. θα μπορούσε να λύσει όλα τα προβλήματα που παρουσιάζονται στο ubuntu και σε οποιαδήποτε άλλη διανομή. Γιατί δε συμβαίνει το ίδιο και με τους χρήστες Ubuntu; Πώς μετά αυτοί οι άνθρωποι αισθάνονται ότι «δουλεύουν» και «ξέρουν» Linux;

 

Τι κι αν το ubuntu έφερε άλλα 5 εκατομμύρια χρήστες, το 90% των commits στο KDE πάλι από τα ίδια 10 άτομα γίνεται...

 

Συνοπτικά λοιπόν, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αρκεί να πάρεις κάποιον από ένα PC με windows και να τον βάλεις μπροστά σε ένα PC με Linux. Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει τον Η/Υ, διαφορετικά δεν έχεις πετύχει τίποτα. My 2 cents.

[/arrogant-linux-elitist]

 

 

Εγώ π.χ. που χρειάζομαι για τη δουλειά μου video editing + dvd authoring + graphics suite αναγκάζομαι και boot-άρω συνέχεια στα XP.... Κατάντια, το ξέρω, αλλά τι να κάνω? Φταίμε όλοι γι' αυτήν την κατάντια.

Εσύ που χρειάζεσαι κάτι για τη δουλειά σου και βγάζεις κέρδος χρησιμοποιώντας το, μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις κάποιο εμπορικό εργαλείο / πλατφόρμα. Εναλλακτικά, μπορείς να ξεκινήσεις να γράφεις κάτι δικό σου σιγά-σιγά, αντί να περιμένεις κάποιον άλλο να το κάνει για σένα. Για τον υπόλοιπο κόσμο υπάρχουν μια χαρά εργαλεία για να κάνει τη μέση δουλειά του. Το GIMP π.χ., αν και δεν είναι σουΐτα, καλύπτει μια χαρά τις ανάγκες μέχρι και του απαιτητικού χομπίστα, ενδεχομένως και του επαγγελματία. Μην ξεχνάμε ότι το cinepaint, fork του GIMP έχει χρησιμοποιηθεί για το ρετουσάρισμα μεγάλων παραγωγών του Hollywood ;-).

 

[1] Αλήθεια, και γιατί ντε και καλά Linux και όχι κάποιο BSD ή OpenSolaris; Δεν έχω ακούσει ποτέ πειστικά επιχειρήματα από κανέναν ευαγγελιστή του Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν κάποιος πάει να γράψει cd/dvd με nero και με gnome baker θα διαπιστώσει ότι το τελευταίο δεν έχει ούτε το 1/10 των επιλογών και δυνατοτήτων του πρώτου. Ναι, απλώς για να γράψω, την κάνει τη δουλειά του. Αλλά όχι στο advanced επίπεδο που χρειάζομαι εγώ.

 

2) Τα video editing που προαναφέρατε είναι σε development στάδιο και πόρρω απέχουν από τις αντίσοιχες λύσεις Win, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ουσιαστική απόδοση και δυνατότητες. Είναι ελπιδοφόρες εφαρμογές, αλλά θέλουν τουλάχιστον 1-2 χρόνια εξέλιξης για να αποκτήσουν ουσιαστική οντότητα.

 

3) Δηλαδή ρε παιδιά πιστεύετε ότι το Linux δεν υστερεί σε developers σε σχέση με τα Win ? Τα βλέπετε όλα ρόδινα? Δε νομίζω...

 

4) Tις ελιτίστικες απόψεις του άνωθεν poster δε θα τις σχολιάσω, γιατί θα μπούμε σε flame war. Δε θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον για την αναγκαιότητα εξάπλωσης του Linux στις μάζες. Τούτο μόνο θα πω : Το Linux είναι η δυνατότητα επιλογής. Και επιλογή είναι το "κάνω compile μόνος μου τα πάντα και φέρνω το λειτουργικό στα μέτρα μου γιατί είμαι ο γ@μ@ω γνώστης", αλλά επιλογή είναι και το να έχεις τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις μια εύκολη και user friendly διανομή γιατί είσαι άσχετος, αλλά θέλεις ένα σταθερό και ασφαλές λειτουργικό. Το Linux δεν είναι "για όποιους το θέλουν". Το Linux οφείλει να αλλάξει τον κόσμο της πληροφορικής από την κατάντια στην οποία τον έχει φέρει η M$. Και σε αυτό πρέπει να πετύχει πάσει θυσία...

 

5) Τα άτομα που αισθάνονται την ανάγκη να post-άρουν εμμέσως ή αμέσως flames για το ubuntu, δεν προσφέρουν καθόλου καλές υπηρεσίες στη Linux κοινότητα... Κρίμα που δεν το καταλαβαίνουν. Ευτυχώς είναι λίγοι και θα παραμείνουν απομονωμένοι και εκτός των εξελίξεων...

 

Νομίζω ότι κάποιος που αποφασίζει να αλλάξει λειτουργικό, πρέπει να είναι διατεθειμένος να προσαρμοστεί και σε διαφορετικά interfaces εφαρμογών, έστω και αν δε του φαίνονται αρχικά ίδιες ή εύχρηστες.

 

Δε διαφωνώ. Αρκεί το επίπεδο και οι δυνατότητες των εφαρμογών να είναι ανάλογες. Εγώ δεν μιλώ για interfaces. Μιλώ για έλλειψη δυνατοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν κάποιος πάει να γράψει cd/dvd με nero και με gnome baker θα διαπιστώσει ότι το τελευταίο δεν έχει ούτε το 1/10 των επιλογών και δυνατοτήτων του πρώτου. Ναι, απλώς για να γράψω, την κάνει τη δουλειά του. Αλλά όχι στο advanced επίπεδο που χρειάζομαι εγώ.

>
man cdrecord mkisofs growisofs

 

2) Τα video editing που προαναφέρατε είναι σε development στάδιο και πόρρω απέχουν από τις αντίσοιχες λύσεις Win, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ουσιαστική απόδοση και δυνατότητες. Είναι ελπιδοφόρες εφαρμογές, αλλά θέλουν τουλάχιστον 1-2 χρόνια εξέλιξης για να αποκτήσουν ουσιαστική οντότητα.

Ωραία, γιατί δε βοηθάς, αφού ασχολείσαι με το αντικείμενο;

 

3) Δηλαδή ρε παιδιά πιστεύετε ότι το Linux δεν υστερεί σε developers σε σχέση με τα Win ? Τα βλέπετε όλα ρόδινα? Δε νομίζω...

Υστερεί το Linux; Ή μήπως το GNU; Ή μήπως το KDE; Ή το GNOME; Ή το X.Org;

 

4) Tις ελιτίστικες απόψεις του άνωθεν poster δε θα τις σχολιάσω, γιατί θα μπούμε σε flame war. Δε θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον για την αναγκαιότητα εξάπλωσης του Linux στις μάζες. Τούτο μόνο θα πω : Το Linux είναι η δυνατότητα επιλογής. Και επιλογή είναι το "κάνω compile μόνος μου τα πάντα και φέρνω το λειτουργικό στα μέτρα μου γιατί είμαι ο γ@μ@ω γνώστης", αλλά επιλογή είναι και το να έχεις τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις μια εύκολη και user friendly διανομή γιατί είσαι άσχετος, αλλά θέλεις ένα σταθερό και ασφαλές λειτουργικό. Το Linux δεν είναι "για όποιους το θέλουν". Το Linux οφείλει να αλλάξει τον κόσμο της πληροφορικής από την κατάντια στην οποία τον έχει φέρει η M$. Και σε αυτό πρέπει να πετύχει πάσει θυσία...

  • Βασικές αρχές δημοσιογραφικής (και μη) δεοντολογίας: το να αποκαλείς τις απόψεις κάποιου ελιτίστικες αποτελεί σχόλιο.
  • Αυτά ακριβώς που λες τα κάνει και το FreeBSD, και το GNU/Hurd, και το OpenSolaris. Γιατί Linux λοιπόν;
  • ..Οφείλει; Το Linux οφείλει να αλλάξει τόν κόσμο όσο ακριβώς οφείλει και ένα ραπανάκι να διευκολύνει τον εποικισμό του Άρη: Το Linux είναι software: δεν έχει συνείδηση ούτε ικανότητα δράσης, ως εκ τούτου δεν έχει και κανένα ηθικό χρέος και καμία υποχρέωση. Η σωστή πρόταση ενδεχομένως θα ήταν «οι developers του Linux οφείλουν να...» αλλά και πάλι αυτό αποτελεί την προσωπική σου άποψη: αν κάνεις ένα γκάλοπ, θα δεις ότι οι απόψεις στους κύκλους των developers του Linux και των περισσότερων OSS projects διαφοροποιούνται σημαντικά. Ποιός είσαι εσύ λοιπόν που θα τους πεις τι οφείλουν να κάνουν;

5) Τα άτομα που αισθάνονται την ανάγκη να post-άρουν εμμέσως ή αμέσως flames για το ubuntu, δεν προσφέρουν καθόλου καλές υπηρεσίες στη Linux κοινότητα... Κρίμα που δεν το καταλαβαίνουν. Ευτυχώς είναι λίγοι και θα παραμείνουν απομονωμένοι κιαι εκτός των εξελίξεων...

Προσωπικά δεν αισθάνομαι καμία ανάγκη να ποστάρω κανένα flame. Εγώ εξέθεσα τις απόψεις μου με επιχειρήματα, ενώ χαρακτηριστικό των flames είναι η έλλειψη επιχειρημάτων (και ενίοτε, απόψεων). Επιπλέον ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν μπορείς από ένα post να κρίνεις αν έχω προσφέρει καλές υπηρεσίες στη Linux κοινότητα ή όχι: μπορεί να έχω προσφέρει, μπορεί και όχι.

Πάω να κουνήσω το μαντίλι στις εξελίξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Καλά δομημένος λόγος, σωστά σημεία στίξης, και ακριβολογία στις προτάσεις σου... Προσπαθώ να συνδυάσω δουλειά και post-άρισμα αυτή τη στιγμή και δεν μπορώ να είμαι "όσο ακριβής" θέλεις. Πάμε λοιπόν :

 

1) Αναφορικά με το nero και τη σύγκρισή του με το cd-burning λογισμικό στο Linux, επιφυλάσσομαι να απαντήσω όταν θα έχω χρόνο.

 

2)

Ωραία, γιατί δε βοηθάς, αφού ασχολείσαι με το αντικείμενο;

 

Γιατί είμαι δάσκαλος και όχι προγραμματιστής. Ασχολούμαι καθαρά ερασιτεχνικά με κώδικα, αλλά σίγουρα όχι στο επίπεδο που χρειάζεται το development των υπό συζήτηση εφαρμογών. Το ότι 50-60 Έλληνες προσκολλημένοι στην M$ μέχρι πρότινος, αυτή τη στιγμή τρέχουν μόνο κάποια Linux διανομή στους υπολογιστές τους, είναι η δική μου συνεισφορά. Εδώ επιβεβαιώνεις και τον χαρακτηρισμό που σου απέδωσα, καθώς διαφαίνεται η άποψη που έχεις για το περίφημο "contribution" στην open source κοινότητα. Τυχαίνει μάλιστα να διαφωνούν μαζί σου και κορυφαία στελέχη της κοινότητας με επίσημη αρθρογραφία.

 

Υστερεί το Linux; Ή μήπως το GNU; Ή μήπως το KDE; Ή το GNOME; Ή το X.Org;

 

Όλα. Η συνολική εμπειρία για τον end user χρειάζεται περαιτέρω βελτίωση.

 

Βασικές αρχές δημοσιογραφικής (και μη) δεοντολογίας: το να αποκαλείς τις απόψεις κάποιου ελιτίστικες αποτελεί σχόλιο.

 

Διάβασε τι έγραψες :

 

ότι ο κόσμος έχει μετατραπεί σε άβουλα καταναλωτικά όντα που τους έχουν φουσκώσει τα μυαλά με cliche που υποννοούν ότι τα πάντα σε αυτή τη ζωή πρέπει να είναι απλά/εύκολα. Last time I checked with reality, απολύτως τίποτα δεν ήταν απλό και εύκολο και απολύτως τίποτα δε δούλευε σωστά χωρίς ο χειριστής του να έχει μια καλή κατανόηση των αρχών λειτουργίας. Απλά βολεύει να βάζουμε το ζαβλακωμένο χρήστη στην άκρη, να του λέμε ότι η κονσόλα είναι του σατανά, ότι ο προγραμματισμός είναι για γκουρού και ότι το pc είναι απλά για να παίζει μουσική, παιχνίδια και φωτογραφίες και μετά από λίγο, αφού τον έχουμε στο χέρι, να αρχίσουμε να τον ξεζουμίζουμε.

 

Ποιος είσαι εσύ που θα απαγορέψεις σε κάποιον να χρησιμοποιήσει το pc για τις φωτογραφίες του ή τα mail του ή δεν ξέρω για τι άλλο; Και ποιος είσαι εσύ που θα του πεις ότι για να τα κάνει αυτά πρέπει να "ταλαιπωρηθεί"; Μακάρι να έμπαινα σπίτι μου, να αποκαλούσα τον υπολογιστή μου "HAL" και να μπορούσα να του ζητήσω προφορικά να μου κατεβάσει τα σημερινά email, να μου πει ποιοι φίλοι μου είναι online και να βρει όλα τα τελευταία νέα για εκπαιδευτικούς που γράφτηκαν στον net τις τελευταίες 24 ώρες. (Και να είσαι σίγουρος ότι κάποια μέρα αυτό θα γίνει). Αν εσύ αυτό το αποκαλείς μαζικό έλεγχο ή αποβλάκωση, εγώ το αποκαλώ κέρδος χρόνου και άρα ποιότητα ζωής... Αλήθεια, ξέρεις να κατασκευάζεις και τον κινητήρα του αυτοκινήτου σου ή απλά αγοράζεις ένα, κάθεσαι στη θέση του οδηγού και πας ταξίδι;

 

Αυτά ακριβώς που λες τα κάνει και το FreeBSD, και το GNU/Hurd, και το OpenSolaris. Γιατί Linux λοιπόν;

 

Για να έρθω και στην επιχειρηματολογία σου, δεν έχω επιλέξει Linux. Έχω επιλέξει Ubuntu :)

 

..Οφείλει; Το Linux οφείλει να αλλάξει τόν κόσμο όσο ακριβώς οφείλει και ένα ραπανάκι να διευκολύνει τον εποικισμό του Άρη: Το Linux είναι software: δεν έχει συνείδηση ούτε ικανότητα δράσης, ως εκ τούτου δεν έχει και κανένα ηθικό χρέος και καμία υποχρέωση. Η σωστή πρόταση ενδεχομένως θα ήταν «οι developers του Linux οφείλουν να...» αλλά και πάλι αυτό αποτελεί την προσωπική σου άποψη: αν κάνεις ένα γκάλοπ, θα δεις ότι οι απόψεις στους κύκλους των developers του Linux και των περισσότερων OSS projects διαφοροποιούνται σημαντικά. Ποιός είσαι εσύ λοιπόν που θα τους πεις τι οφείλουν να κάνουν;

 

Η πρότασή μου ήταν σαφώς μεταφορική. Εγώ δε θα τους πω τι οφείλουν να κάνουν. Αυτό που θέλουν να κάνουν είναι να κατακτήσουν τo μεγαλύτερό δυνατό ποσοστό χρηστών στο desktop. To Linux δεν είναι επιστημονικό πείραμα, ούτε εξελίσσεται για πλάκα. Το "οφείλουν" αναφερόταν στους στόχους που έχουν και που πρέπει να έχουν όσοι είναι μέλη της κοινότητας. Το "open source" (το λέει και η λέξη) δεν μπορεί να απευθύνεται στους λίγους, αλλά στους πολλούς. Και εγώ είμαι ένα μέλος της open source κοινότητας.

 

Προσωπικά δεν αισθάνομαι καμία ανάγκη να ποστάρω κανένα flame. Εγώ εξέθεσα τις απόψεις μου με επιχειρήματα, ενώ χαρακτηριστικό των flames είναι η έλλειψη επιχειρημάτων (και ενίοτε, απόψεων)

 

Ξαναδιάβασε τις φράσεις που χρησιμοποίησες. Ναι, είχες επιχειρήματα.

 

Επιπλέον ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν μπορείς από ένα post να κρίνεις αν έχω προσφέρει καλές υπηρεσίες στη Linux κοινότητα ή όχι: μπορεί να έχω προσφέρει, μπορεί και όχι.

 

Κρίνω τη στάση σου σε ένα post. Με αυτό τον τρόπο δε βοηθάς. Δεν αμφισβήτησα ότι μπορεί να έχεις βοηθήσει με χίλιους δυο άλλους τρόπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αναφορικά με το nero και τη σύγκρισή του με το cd-burning λογισμικό στο Linux, επιφυλάσσομαι να απαντήσω όταν θα έχω χρόνο.

Οκ, απλά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν υπάρχουν εργαλεία με τη μορφή που τα περιμένεις ;-). Δοκίμασε και το k3b, προσωπικά δε με έχει απογοητεύσει ποτέ

2)

Γιατί είμαι δάσκαλος και όχι προγραμματιστής. Ασχολούμαι καθαρά ερασιτεχνικά με κώδικα, αλλά σίγουρα όχι στο επίπεδο που χρειάζεται το development των υπό συζήτηση εφαρμογών.

Το πιθανότερο είναι ότι υποτιμάς τις δυνατότητές σου. Επιπλέον δε το development δεν είναι μόνο κώδικας. Είναι feedback, μετάφραση, σχεδιασμός γραφικών, documentation και 1000 δυο άλλα πράγματα.

 

Το ότι 50-60 Έλληνες προσκολλημένοι στην M$ μέχρι πρότινος, αυτή τη στιγμή τρέχουν μόνο κάποια Linux διανομή στους υπολογιστές τους, είναι η δική μου συνεισφορά. Εδώ επιβεβαιώνεις και τον χαρακτηρισμό που σου απέδωσα, καθώς διαφαίνεται η άποψη που έχεις για το περίφημο "contribution" στην open source κοινότητα. Τυχαίνει μάλιστα να διαφωνούν μαζί σου και κορυφαία στελέχη της κοινότητας με επίσημη αρθρογραφία.

Ποτέ δεν είπα ότι το Linux δεν πρέπει να περάσει στις μάζες. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι κατ' αρχήν αυτό δεν είναι αρκετό από μόνο του για να βελτιωθεί η κατάσταση. Υπάρχουν πράγματα πολύ πιο θεμελιώδη που πρέπει να αντιμετωπιστούν, για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων, τα οποία δεν έχουν άμεση σχέση με την εξάπλωση του Linux στο desktop.

Όσον αφορά στα κορυφαία στελέχη, ενδεχομένως κάποια άλλα να συμφωνούν μαζί μου ;-)

 

Ποιος είσαι εσύ που θα απαγορέψεις σε κάποιον να χρησιμοποιήσει το pc για τις φωτογραφίες του ή τα mail του ή δεν ξέρω για τι άλλο; Και ποιος είσαι εσύ που θα του πεις ότι για να τα κάνει αυτά πρέπει να "ταλαιπωρηθεί";

Προσωπικά δεν απαγορεύω σε κανέναν να κάνει οτιδήποτε με το PC του. Ούτε είπα ότι το pc δεν είναι για να βλέπεις φωτογραφίες και να ακούς μουσική. Αυτό που είπα είναι ότι μπορεί να κάνει πολλά άλλα πράγματα πέρα από αυτές τις δραστηριότητες, ενώ το marketing και το hype περιορίζουν τον απλό χρήστη μόνο σε αυτές.

 

Μακάρι να έμπαινα σπίτι μου, να αποκαλούσα τον υπολογιστή μου "HAL" και να μπορούσα να του ζητήσω προφορικά να μου κατεβάσει τα σημερινά email, να μου πει ποιοι φίλοι μου είναι online και να βρει όλα τα τελευταία νέα για εκπαιδευτικούς που γράφτηκαν στον net τις τελευταίες 24 ώρες.

Και 'γω μαζί σου, δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να παιδευόμαστε για το οτιδήποτε. Αλλά είναι καλό να γνωρίζουμε φερ' ειπείν τι σημαίνει κρυπτογραφία, πως είναι δομημένο χονδρικά το ΛΣ κλπ, διότι δυστυχώς κανένα λειτουργικό σύστημα δεν είναι τέλειο. Και το σημαντικότερο, γιατί χωρίς τη γνώση του τι γίνεται πίσω από τα παρασκήνια, πρέπει αναγκαστικά να εμπιστευόμαστε τις καλές προθέσεις οποιουδήποτε προγραμματιστή / web developer / sysadmin, τη στιγμή που οι υπολογιστές και το (εγγενώς ανασφαλές) internet παίζουν ολοένα καθοριστικότερο ρόλο στη ζωή μας.

 

(Και να είσαι σίγουρος ότι κάποια μέρα αυτό θα γίνει).

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Όσο οι υπολογιστές βασίζονται στην αρχή των μηχανών Turing, πάντα θα υπάρχουν επιθυμίες των χρηστών που δε θα μπορούν να καλύψουν ;-)

 

Αν εσύ αυτό το αποκαλείς μαζικό έλεγχο ή αποβλάκωση, εγώ το αποκαλώ κέρδος χρόνου και άρα ποιότητα ζωής... Αλήθεια, ξέρεις να κατασκευάζεις και τον κινητήρα του αυτοκινήτου σου ή απλά αγοράζεις ένα, κάθεσαι στη θέση του οδηγού και πας ταξίδι;

Όχι, δε θεωρώ αυτό αποβλάκωση, αποβλάκωση θεωρώ το να περιορίσεις το χρήστη στο να ασχολείται μόνο με αυτές τις δραστηριότητες, τη στιγμή που έχει στα χέρια του ένα πάρα πολύ ισχυρό εργαλείο που μπορεί να χρησιμοποιήσει προς όφελός του σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό.

 

Και ναι, τη μηχανή μου την έχω λύσει και την έχω δέσει μόνος μου, το ίδιο και το αυτοκίνητό μου, όσο απίθανο και αν σου ακούγεται. Και αυτό από μόνο του μου έχει προσφέρει πολλά στον τομέα της οδήγησης. Γενικά ασπάζομαι την αρχή «η γνώση είναι δύναμη»: δε χρειάζεται να κατασκευάσεις τον κινητήρα, αλλά βοηθάει να ξέρεις πως λειτουργεί ;-)

 

 

Για να έρθω και στην επιχειρηματολογία σου, δεν έχω επιλέξει Linux. Έχω επιλέξει Ubuntu :)

Συμφωνώ. Εγώ πάλι έχω επιλέξει *NIX.

 

 

Το "οφείλουν" αναφερόταν στους στόχους που έχουν και που πρέπει να έχουν όσοι είναι μέλη της κοινότητας. Το "open source" (το λέει και η λέξη) δεν μπορεί να απευθύνεται στους λίγους, αλλά στους πολλούς. Και εγώ είμαι ένα μέλος της open source κοινότητας.

Το μοντέλο ανάπτυξης δεν έχει καμία σχέση με το εύρος του κοινού στο οποίο απευθύνεται το λογισμικό. Προφανώς το είδος του λογισμικού καθορίζει το εύρος του κοινού του, και όχι τόσο το μοντέλο ανάπτυξης: η ODE (open dynamics engine) φερ' ειπείν μπορεί να είναι GPL'd, όμως δε θα έλεγα ότι απευθύνεται στους πολλούς.

 

Εν κατακλείδι:

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και φυσικά αναγκαίες: το GNU/Linux έχει φτάσει ως εδώ ακριβώς επειδή υπήρχε αυτή η πολυφωνία και η πληθώρα απόψεων. Προσωπικά θεωρώ ότι το να προσπαθεί κάποιος να στρέψει τη ροή προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση (π.χ. Desktop) ή να υπερτονίσει τη σημασία ενός πεδίου δραστηριοτήτων, μόνο κακό μπορεί να κάνει. Οι χρήστες πρέπει να έρχονται στο Linux φυσικά, και όχι βεβιασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση; Εντάξει την κάνω...

 

Τι θα γίνει αν μια μέρα η Ms βαρέσει κανονάκι; Πριν βιαστείτε να μου πείτε ότι αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας... Θυμηθείτε τη ENRON...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα κάνω τα εξής δύο:

 

1) Πάρτι

 

2) Συλλογή από φωτογραφίες των προσώπων των διάφορων "τιμητών" της M$ την ώρα που εγκαθιστούν linux στα pc τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση; Εντάξει την κάνω...

 

Τι θα γίνει αν μια μέρα η Ms βαρέσει κανονάκι; Πριν βιαστείτε να μου πείτε ότι αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας... Θυμηθείτε τη ENRON...

 

Ε δεν ειναι και το ιδιο τωρα! Ο κυριοτερος λογος που η φουσκα της enron εσκασε με αυτον τον τροπο ηταν η ιδιαιτερα... "δημιουργικη" λογιστικη της.

 

Η MS δεν θα σκασει. Καποια στιγμη ισως παψει να ειναι αυτοκρατορια. Η ΙΒΜ δεν εξαφανιστηκε, απλα δεν ειναι η δυναμη που ηταν. Ολες οι αυτοκρατοριες καποια στιγμη παραδιδουν τα σκηπτρα αλλα παντα υπαρχει καποια αυτοκρατορια που κινει τα νηματα.

 

 

Μου κανει εντυπωση που δεν αναφερθηκε. Το Nero υπαρχει για linux. Οποιος το εχει αγορασει για windows εχει δικαιωμα να το χρησιμοποιει και σε Linux (νομιζω ομως οτι δεν μπορει να το αγορασει μονο για linux).

Το nerolinux 3 ειναι στην ουσια το 7 για windows. Το ετρεξα απο περιεργεια μια φορα. Δεν εμβαθυνα ιδιαιτερα αλλα μου φαινεται οτι δεν υστερει σε σχεση με την εκδοση windows. Μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα μιας ενεργειας που γινεται στο nero και οχι στο k3b?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Nero υπαρχει για linux. Οποιος το εχει αγορασει για windows εχει δικαιωμα να το χρησιμοποιει και σε Linux (νομιζω ομως οτι δεν μπορει να το αγορασει μονο για linux).

Το nerolinux 3 ειναι στην ουσια το 7 για windows. Το ετρεξα απο περιεργεια μια φορα. Δεν εμβαθυνα ιδιαιτερα αλλα μου φαινεται οτι δεν υστερει σε σχεση με την εκδοση windows. Μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα μιας ενεργειας που γινεται στο nero και οχι στο k3b?

 

Μπορείς να το αγοράσεις σκέτο. 20 ? έχει. http://www.nero.com/eng/store-linux.html. Το μόνο που δεν μπορώ να κάνω με k3b είναι το γράψιμο των πολύ μεγάλων αρχείων (>4 Gbytes).

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=196754

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψε ο Apoikos σε όλα.

 

Πάντως θα ήθελα να κάνω μια ανοικτή πρόταση σε όσους πιστεύουν ότι οι εφαρμογές που υπάρχουν διαθέσιμες σε διαφορετικές πλατφόρμες υπολείπονται σε χαρακτηριστικά, να αναφέρουν συγκεκριμένα παραδείγματα χαρακτηριστικών, για να γίνει διάλογος επί της ουσίας. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι απίθανο να υπάρχουν τομείς στους οποίους πράγματι να υστερούν αυτές για *nix, απλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει ότι, αν υπάρχουν, θα είναι υπερβολικά εξειδικευμένοι, σίγουρα πέρα από τις ανάγκες του 90% των χρηστών (και βέβαια αν θέλουμε να αναφερθούμε σε εξειδικευμένα χαρακτηριστικά, υπάρχουν εκατονταπλάσια εξειδικευμένα παραδείγματα πραγμάτων που μπορούν να γίνουν εύκολα σε *nix, τα οποία απλά δε γίνονται σε windows). Πιο πιθανό είναι ένας χρήστης συνηθισμένος στα windows να θεωρήσει ότι αυτό που θέλει "δε γίνεται" απλά και μόνο επειδή γίνεται πολύ διαφορετικά.

 

Firewalker, η ένσταση μου σε αυτά που λες είναι ότι από το σύνολο των δραστήριων ατόμων που αναφέρεις, ένα κομμάτι θα διαλέξει να ασχοληθεί με την πληροφορική, ενώ το μεγαλύτερο θα συνεχίσει το ψάξιμο σε άλλους τομείς. Αυτό δεν τους κάνει λιγότερο δραστήριους..

 

Δε χρειάζεται να ασχολείσαι επιστημονικά με την πληροφορική (άλλωστε οι υπολογιστές είναι μόνο ένα εργαλείο της πληροφορικής)! Όπως δε χρειάζεται να είσαι ηλεκτρολόγος για να συνδέσεις μια πρίζα, κλειδαράς για να αλλάξεις μια κλειδαριά ή φιλόλογος για να γράψεις σωστά σε μια γλώσσα. Κάπου πρέπει να ορίσεις ένα όριο φυσικά, όμως είναι υπόθεση του καθένα να κρίνει πού θα τραβήξει τη γραμμή, αλλιώς είναι επιεικώς θύμα. Εννοείται ότι η "κλίκα" του εμπορικού λογισμικού (με ναυαρχίδα τα windows) προσπαθεί να επιβάλει σε όλους εξευτελιστικά όρια, υποτιμώντας τη νοημοσύνη μας. Οπότε εκ των πραγμάτων πρέπει να είναι κάποιος έστω και λίγο ανήσυχο πνεύμα για να αγνοήσει αυτά που του παρουσιάζονται ως δεδομένα όταν πρωτογίνει χρήστης. Αυτό νομίζω ότι εννοεί ο Firewalker.

 

Διαβάστε μια φανταστική ιστορία εδώ, για μια όχι και τόσο μακρινή κοινωνία στην οποία ο έλεγχος της ροής της πληροφορίας είναι κάτι αποδεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...