Προς το περιεχόμενο

Σκεπτικισμός


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβαζω την συζητηση απ'την αρχη.ειμαι πολυ νεος στο χωρο και η πειρα μου ειναι ελαχιστη σε σχεση με τα παιδια που ποσταρουν.μου δημιουργηθηκε λοιπον μια απορια.για ποιο λογο να σκοτωθουμε να "γνωρισουμε στον κοσμο το *nix" ΓΙΑΤΙ?

 

να προσπαθουσαμε να κανουμε μια "προπαγανδα" προς τα ατομα που ασχολουνται με προγραμματισμο κλπ θα το εβρισκα λογικο.αλλα,γιατι η ταδε πελατισσα μου που χρησιμοποιει τον 2800 (!!!!) ευρ φορητο της για να γραφει στο word να αλλαξοπιστησει?με ποιο κινητρο.ΑΛΛΑ ΚΑΙ να αλλαξοπιστησει,η κοινοτητα,σε τι θα ωφεληθει?

 

γραφω αυτα,χωρις ιχνος ειρωνιας η επαρσης.μια απλη απορια ειναι επι του θεματος.

ευχαριστω

 

υπάρχουν πολλοί λόγοι που εσύ σαν καταστηματάρχης θα πρέπει να δίνεις linux

 

1ον όταν έχεις κάποιο πρόβλημα μπορείς να βρεις την λύση του ! δεν είσαι αντιμέτωπος με το τέρας που λέγεται microsoft και με μια μπλε οθόνη ! αλλά με ένα σύστημα το οποίο μπορεί από μόνο του (αν το χειρίζεσαι σωστά ) να σου δίνει τις σωστές απαντήσεις για το που έγκειται το πρόβλημα ! όπως και με μία κοινότητα από ανθρώπους που παρέχουν πολύ καλύτερη υποστήριξη από την ms που σε γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνη

 

2ον είσαι νόμιμος (θα σου έχουν έρθει τα σφραγισμένα χαρτάκια από την microsoft που λένε η επιχείριση "πουτσοπουλος και σια οε" έκλεισε επιδη πουλούσε pc με παράνομο λογισμικό

 

3ον μπορείς να παρέχεις υπηρεσίες που ο τελικός χρήστης ΔΕΝ μπορεί να αυτοεξυπηρετησεί τον εαυτό του ! (πόσες φορές δεν έχει τύχει να πηγαίνεις σε πελάτη και να σου λέει μόνο 2 κλικ ήταν ? μπορούσα να το κάνω και εγώ ! θες να σε πληρώσω κιόλας ? )

 

η κοινότητα θα επωφεληθεί

 

1ον από την πάρτη σου επηδεί εισαι καλός άνθρωπος και θα ρίξεις τον οβολό σου για την διανομή που χρησιμοποιείς ή για τον server που έχεις εγκαταστήσει σε 10 επιχειρήσεις

 

 

2ον από την δικιά σου εμπειρία, από τα προβλήματα που θα επισημάνεις και θα διορθωθούν, από τα προβλήματα που ίσος εσύ να λύσεις μόνος σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χαίρεται,

 

Έχοντας διαβάσει μερικά απο τα post σε αυτό το θέμα, και βασιζόμενος σε post που έκανε ο Cntrl+X σε άλλο topic, θα ήθελα να τονίζω ότι δεν είναι το Linux το ίδιο υπεύθυνο για τις αδυναμίες που συναντάμε στην χρήση του.

 

Πολύ πιθανόν να έχει ήδη αναφερθεί (δεν διάβασα όλα τα posts) αλλά το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σήμερα είναι ότι οι κατασκευαστές hardware αρνούνται να μας πάρουν υπόψιν. Και όταν λέω να μας, εννοώ τον κάθε χρήστη κάποιου λειτουργικού συστήματος πέραν των windows. Συνηθισμένοι σε όλες τις ευκολίες που μας παρέχουν οι εφαρμογές στα windows μας είναι αδιανόητο το γεγονός ότι δεν μπορούμε να καταφέρουμε να στείλουμε ένα έγγραφο για εκτύπωση ή όποια άλλη "λογική" λειτουργία χωρίς να πελαγώσουμε ψάχνωντας "πώς το κάνω αυτό τώρα;". Όχι γιατί δεν ξέρουμε, αλλά γιατί δεν ξέρουμε εάν θα δουλέψει.

 

Αυτό προφανως και συμβαίνει διότι όταν η ΗΡ έφτιαξε τον εκτυπωτή δεν την ενδιέφερε εάν εσύ θα χρησιμοποιείς κάτι πέραν των windows. Γιατι πολύ απλά οι μεγάλοι πελάτες ακολουθούν την πεπατημένη. Οι εταιρίες χρησιμοποιούν την λογική ότι κοστίζει να πάρει προγραμματιστές για να τις ετοιμάσουν drivers για unix like systems. Αλλά είναι παντελώς απαράδεκτο όταν αυτές είναι εταιρίες των οποίων τα προιόντα είναι τα πλέον βασικής χρήσης.

 

Εγώ στο linux ακόμα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το mic αφού ο alsa-driver υποστηρίζει μόνο το line-in. Παρότι εάν κάνετε μία αναζήτηση για κάρτες ήχου η δική μου (SBLive 24 bit) είναι η πρώτη και πιο φθήνη που θα σας βγάλει.

 

Γενικώς έχω την ιδέα ότι σαν καταναλωτές θα πρέπει κάτι να κάνουμε. Αγοράζουμε ένα μηχάνημα έχωντας ξοδέψει αρκετές εκατοντάδες ευρώ προσέχοντας μέχρι και το τελευταίο περίεργο εξάρτημα που θα του βάλουμε να είναι συμβατο και αντιμετωπίζουμε προβλήματα του τύπου "δεν δουλεύει το mic" "ο εκτυπωτής μπορεί να κάνει μόνο αυτή την λειτουργία γιατί έτσι μπόρεσαν να φτιάξουν τον driver", χώρια οι εφαρμογές υποστήριξης του υλικού.

 

Για να καταλήξω κάπου, δεν λέω να φτιάχνουν drivers μέχρι και για το minix μήπως και κάποιος πελάτης θέλει minix. Αλλά είναι απαράδεκτο το να μας αγνοούν παντελώς. Ειδικά κιόλας όταν οι επιλογές μας στηρίζουν την "ελεύθερη αγορά" ενώ οι δικές τους στηρίζουν την μονοπωλιακή λειτουργία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δε φτιάχνουν drivers οι ίδιοι οι κατασκευαστές. Άλλωστε και αυτοί που φτιάχνουν, φτιάχνουν απαράδεκτους drivers (ακριβώς επειδή η δουλειά τους είναι να φτιάχνουν hardware και όχι software). Το πρόβλημα είναι ότι δε δίνουν προδιαγραφές για το hardware που πουλάνε, ώστε να μπορούν να δημιουργηθούν drivers για οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα, από ανθρώπους που ξέρουν να κάνουν καλά αυτή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Έχεις δίκιο σε αυτό. Πολλές είναι οι εταιρίες που δεν θέλουν να δώσουν τις τεχνικές προδιαγραφές των συσκευών τους με τον φόβο της κλοπής στοιχείων από την δουλειά τους. Εντύπωση μου κάνει ότι παρά την δημιουργία του Linux Foundation μίας οργάνωσης η οποία θα μπορούσε να βοηθήσει τις εταιρίες στην αποδοτικότερη δημιουργία drivers, δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι που να φτάνει στον τελικό καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς έχω την ιδέα ότι σαν καταναλωτές θα πρέπει κάτι να κάνουμε. Αγοράζουμε ένα μηχάνημα έχωντας ξοδέψει αρκετές εκατοντάδες ευρώ προσέχοντας μέχρι και το τελευταίο περίεργο εξάρτημα που θα του βάλουμε να είναι συμβατο και αντιμετωπίζουμε προβλήματα του τύπου "δεν δουλεύει το mic" "ο εκτυπωτής μπορεί να κάνει μόνο αυτή την λειτουργία γιατί έτσι μπόρεσαν να φτιάξουν τον driver", χώρια οι εφαρμογές υποστήριξης του υλικού.

 

Για να καταλήξω κάπου, δεν λέω να φτιάχνουν drivers μέχρι και για το minix μήπως και κάποιος πελάτης θέλει minix. Αλλά είναι απαράδεκτο το να μας αγνοούν παντελώς. Ειδικά κιόλας όταν οι επιλογές μας στηρίζουν την "ελεύθερη αγορά" ενώ οι δικές τους στηρίζουν την μονοπωλιακή λειτουργία της.

 

Οι λόγοι για κάτι τέτοιο είναι 2, κατά τη γνώμη μου :

 

1) Το ότι οι καταναλωτές δεν προσέχουν όσο πρέπει όταν αγοράζουν κάτι. Π.χ. εγώ boot-άρω συνεχώς XP γιατί δεν μπορώ (και ούτε θα μπορέσω ποτέ) να εκτυπώσω με Canon i990 (high - end φωτογραφικός διετίας), ούτε να σκανάρω με το Canon 4200F. Χιλιάδες τα σκάνερ και οι εκτυπωτές που υποστηρίζονται από Linux, αλλά η Canon επιμένει να κάνει την πάπια με τα συγκεκριμένα μοντέλα. Έχω στείλει τα άπειρα e-mail, αλλά με αγνοούν. Δε δέχομαι την απάντηση ότι το Linux "είναι μικρή αγορά", γιατί δε θα στοίχιζε τίποτα στην Canon να χρησιμοποιήσει 10-100 προγραμματιστές για να συντηρούν Linux drivers. Απλά δεν είναι σοβαρή εταιρεία και φυσικά να είστε σίγουροι ότι η Μ$ δεν είναι άμοιρη ευθυνών εδώ.... (ο νοών νοείτω). Διότι δεν είναι δυνατόν να μου παρέχεις drivers για όλα τα μοντέλα της σειράς (i800, i865, i500 κτλ) και για το κορυφαίο φωτογραφικό μοντέλο "τυχαία" να μην παρέχεις... Κάτι παίζει εδώ. Συμπέρασμα ; Αν εγώ ως καταναλωτής πάω και ξαναγοράσω Canon θα είμαι άξιος της μοίρας μου... Αν οι εταιρείες δεν έχουν συνέπειες από τη μη υποστήριξη του Linux, δεν πρόκειται να αλλάξουν συμπεριφορά ποτέ.

 

2) Το υπονόησα στο "1", αλλά θα το πω ξεκάθαρα εδώ : Η M$ χρησιμοποιεί μεγάλο ποσοστό από τα χρήματα που της δίνουν τα "θύματα" (όπου θύμα κάθε αγοραστής M$ προϊόντος) για να "πείθει" τις εταιρείες να έχουν τέτοια στάση απέναντι στο Linux. Μη θεωρήσετε κάτι τέτοιο θεωρία συνωμοσίας. Ειναι υπαρκτό και αληθινό! Και δε γίνεται μόνο με εταιρείες hardware, αλλά και software. Είναι επένδυση. Γιατί πληρώνοντας εταιρείες ώστε να μην υποστηρίξουν Linux, έχει δεδομένα τα ευρώ των θυμάτων στην κάθε μπούρδα που θα παράγει κάθε φορά, εκμεταλλευόμενη το μονοπώλιο της. Γι αυτό και δε θα ξαναπάρει πλέον ούτε ευρώ από εμένα (όχι δε θα γίνω πειρατής. Απλά δε θα ξαναχρησιμοποιήσω product της)

 

Εν κατακλείδι : Για όποιον κάνει all-around εργασίες στον υπολογιστή, τα Win είναι δεδομένα... Π.χ. εγώ που θέλω και video editing και OCR και να σκανάρω και να εκτυπώσω κτλ, αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω και Win. Αυτό όμως είναι και ευθύνη των καταναλωτών και θα πρέπει να αλλάξουν αγοραστικές νοοτροπίες. Ελέγχουμε το hardware που αγοράζουμε και φροντίζουμε να παρέχει υποστήριξη Linux. (Π.χ. πρόσφατα επέλεξα tv tuner της AverMedia, εφόσον είναι η μόνη εταιρεία που παρέχει υποστήριξη Linux σε σχέση με Pinnacle και μερικές άλλες που δραστηριοποιούνται στο χώρο). Εφαρμόστε ανάλογες τακτικές.

 

Κατανοούμε ότι η M$ μας εκβιάζει και μας θωρεί ηλίθιους (π.χ. θες DX10? Βάλε Vista - ένα απλό παράδειγμα, υπάρχουν χιλιάδες) . Και εδώ πρέπει να δράσουμε αναλόγως. Ούτε ευρώ χαμένο στο καρκίνωμα που λέγεται M$.... Spread the word...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εφαρμοζω μια αλλη τακτική

εχω σβησει τα windows στο pc μου υπάρχει μονο linux και οτι δεν ειναι συμβατο με αυτό δεν το αγοραζω. Ειχα πρωτα έναν εκτυπωτή olivetti. Για linux δεν υπαρχουν drivers και ουτε θα βγουν. Τον έδωσα και αγορασα εναν πολυ ωραιο brother. Δηλαδη τωρα ποιος έιναι ο χαμένος και ποιος ο κερδισμένος. H M$ η Olivetti ή η brother ?

 

Τα προγράμματα linux απο την άλλη τα βρίσκω φανταστικά

Τα μενου και οι παραμετροποιησεις ειναι οπως ακριβως τα θελω. Μαλλον αυτοι που τα εχουν γραψει εχουν δωσει βαση στις πραγματικές αναγκες του χρηστη αφου ισως ο χρηστης που το προγραμμα προσοριζοταν να ηταν ο ιδιος ο προγραμματιστής του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν πολλοί λόγοι που εσύ σαν καταστηματάρχης θα πρέπει να δίνεις linux

 

1ον όταν έχεις κάποιο πρόβλημα μπορείς να βρεις την λύση του ! δεν είσαι αντιμέτωπος με το τέρας που λέγεται microsoft και με μια μπλε οθόνη ! αλλά με ένα σύστημα το οποίο μπορεί από μόνο του (αν το χειρίζεσαι σωστά ) να σου δίνει τις σωστές απαντήσεις για το που έγκειται το πρόβλημα ! όπως και με μία κοινότητα από ανθρώπους που παρέχουν πολύ καλύτερη υποστήριξη από την ms που σε γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνη

 

2ον είσαι νόμιμος (θα σου έχουν έρθει τα σφραγισμένα χαρτάκια από την microsoft που λένε η επιχείριση "πουτσοπουλος και σια οε" έκλεισε επιδη πουλούσε pc με παράνομο λογισμικό

 

3ον μπορείς να παρέχεις υπηρεσίες που ο τελικός χρήστης ΔΕΝ μπορεί να αυτοεξυπηρετησεί τον εαυτό του ! (πόσες φορές δεν έχει τύχει να πηγαίνεις σε πελάτη και να σου λέει μόνο 2 κλικ ήταν ? μπορούσα να το κάνω και εγώ ! θες να σε πληρώσω κιόλας ? )

 

η κοινότητα θα επωφεληθεί

 

1ον από την πάρτη σου επηδεί εισαι καλός άνθρωπος και θα ρίξεις τον οβολό σου για την διανομή που χρησιμοποιείς ή για τον server που έχεις εγκαταστήσει σε 10 επιχειρήσεις

 

 

2ον από την δικιά σου εμπειρία, από τα προβλήματα που θα επισημάνεις και θα διορθωθούν, από τα προβλήματα που ίσος εσύ να λύσεις μόνος σου !

καπου χασαμε την μπαλα.η εσυ,η εγω.

 

1)δεν ειμαι καταστηματαρχης.απο χομπυ δουλέυω σαν τεχνικος για το χαρτζιλικι

2)εδω και εναμιση χρονο ασχολουμαι με το λινουξ φανατικα.απο υποχρεωση (πουλησα τον φορητο και ο desktop εχει μονο windows)δουλευω 4-5 μερες τωρα windows και εχω βγαλει καντηλες.

3)δεν αναφερθηκα στον εαυτο μου.μιλησα για τον ταδε,απλο χρηστη (στο παραδειγμα μια πελατισσα μου!)

4)τα ερωτηματα μου παραμενουν.εκτος απ'το οτι πλουτιζουμε την MS,για ποιο λογο να κανουμε προπαγανδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τα ερωτηματα μου παραμενουν.εκτος απ'το οτι πλουτιζουμε την MS,για ποιο λογο να κανουμε προπαγανδα?"

 

http://www.gnu.org/

gia na mh koubalame siderenia mpala me alysida sto podi

 

ps:"propaganda" den einai kai o kalliteros oros gia thn periptosh:-)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτή την περίπτωση λες στην πελατησά σου οτι το pc της δεν προκιτε να κολίσει πότε virus όσο και να μπένει σε τσόντες :P

 

θα είναι ποιο ελαφρύ (αν επιλέξεις τον σωστό window manager)

 

τη επιχειρήματα μπορείς να δόσεις σε κάποιον πελάτη που μπερδέβει το πληκτρολόγιο με το ποντικί ?

 

αν το linux που του προσφέρεις πληρεί αυτό που σκίνος φαντάζεται σαν υπολογιστή ( κάποιος το φαντάζεται σαν γραφομηχανή άλλος σαν playstation ) θα του το δόσεις άνετα !

 

το τελικό όφελος θα είναι δικό σου σαν "administrator" του συστήματος της θείας ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εναλλακτική λύση στο CloneCD που αναφέρεις, ήθελα να θυμίσω πως το CloneCD δεν είναι απλώς αντιγραφικό πρόγραμμα αλλά έχει τη δυνατότητα να παρακάμπτει αρκετές προστασίες εγγραφής.

Υπάρχουν πολλές τεχνολογίες προστασίας και δεν ξέρω ποιες από αυτές προσπερνά η dd. Πάντως έχω αντιγράψει cd του playstation με dd/cdrecord, τα οποία είχαν κάποια προστασία.

 

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα και το cdrdao που ενδεχομένως να είναι πιο αποτελεσματικό με τις προστασίες.

 

Αν και το αναφερω ως επιχειρημα για συζητηση, προσωπικα ελαχιστα πλεον παιζω. 1 - 2 παιχνιδια το χρονο και αν προλαβω και αυτα. Αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι σημαντικος συμβιβασμος. Δεν θα περιμενω μηνες/χρονια για το ενδεχομενο να τρεξει χωρις προβληματα στο wine (στα online θα εχει χασει και το νοημα του μεχρι τοτε) και δεν θα στραφω σε αλλα παιχνιδια που δεν ειναι αυτα που θελω.

Εγώ μάλλον παίζω περισσότερο από σένα, αλλά μου φαίνεται πιο σημαντική παραχώρηση το να μη μπορώ ανά πάσα στιγμή να πάω στο λειτουργικό που έχει τα αρχεία μου, τις εφαρμογές μου, και γενικά ό,τι χρησιμοποιώ, αλλά να πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Γι αυτό προτιμώ να παίζω free games ή να επιλέγω από την compatibility list του wine τα παιχνίδια που έχει αναφερθεί ότι παίζουν άψογα. Βέβαια, αν βγει ένα παιχνίδι που να θέλω να το παίξω σαν τρελός (π.χ. κάτι σαν τα baldur's gate) και παίζει μόνο σε Windows, θα βάλω τα Windows μόνο και μόνο γι' αυτό (άλλωστε τα έχω αγοράσει θέλωντας και μη, όταν πήρα φορητό υπολογιστή), όμως θα ήταν παράλογο να χρησιμοποιήσω Windows σαν βασικό λειτουργικό επειδή τα απαιτούν ένα-δυο παιχνίδια που θα παίξω μια στις τόσες.

 

Συμφωνω απολυτως. Γι αυτο και η ενσταση μου ηταν σε ενεργειες μποϋκοταρισματος οι οποιες δεν θα εχουν αποτελεσμα.

Κι όμως, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με το να ψηφίσεις ένα "λοιπό" κόμμα στις εθνικές εκλογές. Δεν είναι κριτήριο για τη λήψη μιας απόφασης το κατά πόσο εκτιμάμε ότι θα είχε άμεσο αποτέλεσμα με δεδομένες τις τρέχουσες επιλογές των πολλών, γιατί οι επιλογές των πολλών είναι τόσο δεδομένες όσο και οι δικές μας. Φυσικά υπάρχουν ένα σορό λόγοι για να μην θέλει κάποιος να κάνει μια ενέργεια μποϋκαρίσματος τέτοιου είδους (όπως ο αναμφισβήτητος λόγος που ανέφερες), απλά επισημαίνω ότι αν κάποιος κρίνει, με τις δικές του προτεραιότητες, ότι θέλει και μπορεί, δεν πρέπει να μπει στη λογική "... αλλά τι νόημα θα είχε, αφού μόνο εγώ κι ο κούκος θα το κάνουμε", γιατί είναι μοιρολατρική και δεν ισχύει σε τέτοια ζητήματα. Έχει και νόημα και αποτέλεσμα.

 

διαβαζω την συζητηση απ'την αρχη.ειμαι πολυ νεος στο χωρο και η πειρα μου ειναι ελαχιστη σε σχεση με τα παιδια που ποσταρουν.μου δημιουργηθηκε λοιπον μια απορια.για ποιο λογο να σκοτωθουμε να "γνωρισουμε στον κοσμο το *nix" ΓΙΑΤΙ?

 

να προσπαθουσαμε να κανουμε μια "προπαγανδα" προς τα ατομα που ασχολουνται με προγραμματισμο κλπ θα το εβρισκα λογικο.αλλα' date='γιατι η ταδε πελατισσα μου που χρησιμοποιει τον 2800 (!!!!) ευρ φορητο της για να γραφει στο word να αλλαξοπιστησει?με ποιο κινητρο.ΑΛΛΑ ΚΑΙ να αλλαξοπιστησει,η κοινοτητα,σε τι θα ωφεληθει?[/quote']

Δεν προσπαθεί κανείς να προσηλυτίσει κανέναν, άλλωστε τι κέρδος θα είχε για να το κάνει; Απλά λέμε (εγώ τουλάχιστον), "ξέρετε, δεν υπάρχουν μόνο τα windows, αν θέλετε να είστε συνειδητοποιημένος χρήστης, ξυπνήστε και επιλέξτε, μη δέχεστε έτοιμο ό,τι σας πλασάρουν."

 

Όχι επιλέξτε αναγκαστικά το X, απλά, πληροφορηθείτε, εξετάστε τα δεδομένα και επιλέξτε αυτό που ανταποκρίνεται καλύτερα στα δικά σας κριτήρια. Επίσης λέμε:

 

"αν θεωρήσετε ότι δεν σας καλύπτει η επιλογή X, καθότι οι ανάγκες, οι προτεραιότητες και οι προτιμήσεις ποικίλουν από χρήστη σε χρήστη, πριν βγείτε να την κρίνετε αρνητικά βεβαιωθείτε ότι θα τοποθετήσετε την κρίση σας στο σωστό πλαίσιο, για να μην επηρεαστούν λάθος άλλοι χρήστες που δεν έχουν προλάβει να σχηματίσουν τη δική τους εντύπωση και οι οποίοι πιθανόν να έχουν διαφορετικές ανάγκες, προτεραιότητες και προτιμήσεις".

 

Για να αναφερθώ στο παράδειγμά σου, υπάρχουν κάποια δεδομένα:

  • Λειτουργικά σαν το Linux έχουν κάποια αδιαμφισβήτητα χαρακτηριστικά, τα οποία για κάποιους μπορούν να θεωρηθούν πλεονεκτήματα και για κάποιους άλλους μειονεκτήματα (για την πελάτισσά σου που θέλει μόνο να γράφει στο word, μάλλον μειονεκτήματα).
     
  • Tο ελεύθερο λογισμικό, σα μοντέλο ανάπτυξης και σαν φιλοσοφία, έχει κάποια αδιαμφισβήτητα πλεονεκτήματα και κάποια αμφισβητούμενα μειονεκτήματα. Για την πελάτισσά σου, εφόσον το φυσάει το παραδάκι και είπαμε ότι θέλει μόνο να γράφει στο word, άντε να βλέπει και κανένα DVD, ο μόνος λόγος για να προτιμήσει ελεύθερο λογισμικό είναι αν έχει ανησυχίες για θέματα ελευθεριών (που κατά τη γνώμη μου κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει). Οι ελευθερίες που κινδυνεύουν δεν αφορούν μόνο το ίδιο το λογισμικό, αν βρουν έδαφος φασιστικές ιδέες που σπείρονται με αφετηρία αυτό, όπως οι πατέντες ιδεών, θα πάρει ο διάολος και πολλούς άλλους τομείς.

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου αυτός είναι ο μόνος λόγος για να επιλέξει μια περιορισμένων απαιτήσεων και τεχνολογικών ενδιαφερόντων πλούσια πελάτισσα ένα λειτουργικό σαν το Linux, ενώ θα είχε πολλούς λόγους να μην το κάνει.

 

Βέβαια, επειδή ούτε εσύ ούτε εγώ ξέρουμε προσωπικά την πελάτισσα (μπορεί η γυναίκα να θέλει ή να θελήσει στην πορεία να δει τον υπολογιστή σαν κάτι παραπάνω από μια οικοσυσκευή, μπορεί να φτωχύνει, μπορεί να γίνει ιδεολόγα ή ανάρχα, ή μπορεί απλά να βρει ότι η φάτσα του Gates είναι σαν ανάποδο γαμώτο), ενδεχομένως τέλος πάντων να μη θεωρήσει ένα λειτουργικό *nix τόσο άσχημη επιλογή. Οπότε, αν μας ενδιαφέρει το καλό της, οφείλουμε να της πούμε ότι υπάρχουν και άλλα λειτουργικά εκτός από τα windows, τα οποία απαιτούν περισσότερο χρόνο και κόπο για την εκμάθηση, όμως, τουλάχιστον αν έχει κάποιο ενδιαφέρον για τις ψηφιακές τεχνολογίες, θα βρει ότι της προσφέρουν πιο ισχυρά εργαλεία.

 

Επίσης ότι παρέχονται δωρεάν και ότι, επειδή δεν παράγονται από εταιρίες, δεν χρειάζεται να ανησυχεί για πονηριές, ύπουλες τακτικές και μελλοντικά κερατιάτικα, άσχετα τι δουλειά θα αποφασίσει να κάνει στον υπολογιστή. Τέλος, θα της πούμε ότι επειδή αυτά τα λειτουργικά δεν τα χρησιμοποιεί πολύς κόσμος, γιατί, αν και είναι γαμάτα, δεν διαφημίζονται, δεν ενδιαφέρονται πολλές εταιρίες να τα υποστηρίξουν, οπότε, αν αποφασίσει να τα επιλέξει, θα χρειαστεί να κάνει συμβιβασμούς σε ότι αφορά την επιλογή (κυρίως εξωτικού) hardware και κάποιες εξειδικευμένες εφαρμογές. Α ναι, και στα παιχνίδια που παίζει ο πολύς ο κόσμος.

 

Αν της πούμε αυτά, ακόμη και αν χρησιμοποιήσει windows, θα θυμάται ότι υπάρχουν εναλλακτικές με τα παραπάνω χονδρικά χαρακτηριστικά, και ίσως κάποια στιγμή αποφασίσει να τις δοκιμάσει. Και αν αποφασίσει να τις δοκιμάσει, ίσως αποφασίσει να τις προτιμήσει. Και αν αποφασίσει να τις προτιμήσει, μπορεί να μας καλέσει σπίτι της για τσάι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εννοείται ότι όλα αυτά είναι απλά προφάσεις για να της πιάσουμε την κουβέντα.

Το Linux αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά χρήσιμο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πελάτισσά σου, εφόσον το φυσάει το παραδάκι και είπαμε ότι θέλει μόνο να γράφει στο word, άντε να βλέπει και κανένα DVD, ο μόνος λόγος για να προτιμήσει ελεύθερο λογισμικό είναι αν έχει ανησυχίες για θέματα ελευθεριών

 

Δεν κατάλαβα... Ίσα ίσα που για κάποιον που θέλει μόνο Word + Internet, το Ubuntu π.χ. είναι η απόλυτη διανομή. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε καλύψει το OOO, δεν έχεις ανάγκη από firewall+antivirus, όσο noob και να είσαι. Φίλη μου, άσχετη, παρά τα firewall και τα antivirus κατόρθωνε να "διαλύει" το σύστημά της κάθε 1-2 μήνες. Μόνο internet ήθελε και να εκτυπώνει κάποια πράγματα στο πολυμηχάνημά της. Εφόσον έλεγξα ότι το πολυμηχάνημα υποστηριζόταν, της έβαλα Ubuntu και από τότε με παίρνει τηλ, μόνο για καφέ!!! Το λειτουργικό της είναι όπως το εγκατέστησα την πρώτη μέρα, δουλεύει άψογα και ούτε γάτα και ούτε ζημιά...

 

Αν ποτέ γνωρίσετε γυναίκα, που όντας άσχετη με PC σας πει ότι έχει Ubuntu, αυτή θα είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...