Προς το περιεχόμενο

Σκεπτικισμός


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

apoikos

ήξερα ότι έχεις ferrari γι'αυτό τό'γραψα!

 

1973

ένας γνωστόςμου στον Έβρο, κάνει phd σε fortran IV (μάλλον)

χαρτί, μολύβι, κώδικας, ταξίδι Θεσσαλονίκη ή Αθήνα, Παρασκευή

Σάββατο Κυριακή

Διατρήτριες (δακτυλογράφοι), τρέξιμο προγραμματος (στο θηρίο της Φυσικομαθηματικής του ΑΠΘ, ή στο αντίστοιχο του Δημόκριτου), καφές ή γεύμα για εξώφληση διάτρησης καρτών, έλεγχος αποτελέσματων

Μεσάνυχτα επιστροφή 900 ή 300 χλμ

 

10 χρόνια μετά

κάθε τεχνικό γραφείο και ένα Ταϊβανέζικο μαϊμού με κάρτα γραφικών Hercules, κάποιο Dos και ελληνικά από Σπινέλη

 

10 χρόνια μετά

παράθυρα

 

10 χρόνια μετά

φώς στο τούνελ

 

10 χρόνια μετά ?

πάλι Ferrari θα πάρω !

 

 

Phantom μή θυμώνεις για τις Ferrari.

είναι θέμα οπτικής γωνίας.:-)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Man δεν υποβιβάζω τίποτα σε ναρκαλιευτή ... Απλά σου λέω και πάλι ότι θέλει πολύ δουλεια να στείσεις ένα linux σύστημα( το ξέρεις), απο κάποιον που γνωρίζει το αντικείμενο.

 

Δεν είμαι προγραμματιστής, η σχέση μου με κώδικα είναι καθαρά ερασιτεχνική. Θεωρώ τον εαυτό μου power (desktop) user. Σου δίνω το λόγο της τιμής μου ότι στην τελευταία εγκατάσταση linux (ubuntu 7.10) είχα στημένο σύστημα σε λιγότερο από μία ώρα (και αυτό όχι γιατί είχα τεχνικά προβλήματα, αλλά γιατί έχασα χρόνο να αποφασίσω ποιες εφαρμογές μου ταιριάζουν π.χ. να διαλέξω ποιο torrent πρόγραμμα προτιμούσα από τις επιλογές που είχα).

 

Αντίστοιχη εγκατάσταση XP μου τρώει πολλές ώρες για να εγκαταστήσω όλο το λογισμικό που χρησιμοποιώ και να παραμετροποιήσω το σύστημα.

 

Ο απλός χρήστης απλα θα τα παίξει, ο μέσος χρήστης κάποτε θα βαρεθεί και ο advanced θα εκνευριστεί-βαρεθεί.

 

Δε νομίζω ότι θα εκνευρισθείς - βαρεθείς, αν ξέρεις τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κάνεις σε περιβάλλον linux atm. Π.χ. για επαγγελματικούς λόγους χρειάζομαι video editing και dvd authoring προγράμματα. Ξέρω ότι στο Linux δεν υπάρχουν αντίστοιχες λύσεις με αυτές που χρησιμοποιώ στα win. Boot-άρω σε Win και κάνω τη δουλειά μου. Εκνευρίζομαι που boot-άρω σε Win, όχι με το Linux... Δε φταίει το Linux που οι developers δε φτιάχνουν κώδικα για Linux.

 

Από τη μεριά μου, ξέρω ότι αν δεν αγωνιστώ με όποιο τρόπο μπορώ για τη διάδοση του Linux, η κατάσταση δε θα αλλάξει και αυτό κάνω. Ελπίζω πώς σε χρονικό ορίζοντα 5 ετών δε θα χρειάζεται να έχω τίποτα μέσα στο δίσκο μου που να φέρει την υπογραφή της M$...

 

 

 

 

Προγράμματα που δεν υπάρχουν απο την μια πλατφόρμα στην άλλη είναι πολλά. Έχεις ασχοληθεί με DVB-S για παράδειγμα? Πες μου ένα πρόγραμμα στο linux που να είναι rock solid σαν το DVBDREAM.

 

Digital Video Broadcast εννοείς? Όχι, δεν έχω ασχοληθεί. Το ξαναγράφω : Το Linux χρειάζεται μια κρίσιμη μάζα χρηστών για να αποκτήσει αντίστοιχη υποστήριξη από τους developers... Γι' αυτό δε συμφωνώ με τον apoiko σε ό,τι αφορά τις διανομές και στην αντιπάθειά του στο Ubuntu. Ναι, πιστεύω ό,τι χρειάζεται οι διανομές να περιοριστούν σε 3-4 με το 99% των χρηστών. Ναι, πιστεύω ότι το Ubuntu είναι η διανομή που θα φέρει τον κόσμο στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...