Προς το περιεχόμενο

send to.. επιλογη. Πωωωωως???


agpol07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Heloo guys,

Μηπως ξερει καποιος κανενα τροπο να βαλω την επιλογη "send to.." στο menu του δεξι κλικ??? Βασικα για να μπορω να στελνω απ'ευθειας σε usb stick το θελω..

Καποιο plug in ή προγραμμα ή οτι να'ναι...

thank you..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heloo guys,

Μηπως ξερει καποιος κανενα τροπο να βαλω την επιλογη "send to.." στο menu του δεξι κλικ??? Βασικα για να μπορω να στελνω απ'ευθειας σε usb stick το θελω..

Καποιο plug in ή προγραμμα ή οτι να'ναι...

thank you..

 

Den nomizo na yparxei kapoios tropos apo oti ksero ego ... Apla einai kairos na stamatiseis na leitourgas "Windows-like" ... Auti einai i kaliteri simvouli pou mporo na sou doso ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πρόγραμμα που προσθέτει αυτή την επιλογή και πολλές άλλες στο δεξί κλικ αλλά έχω φάει το...internet και δεν μπορώ να το βρω.

Προς το παρόν για να βολευτείς, ανοίγεις τον Automator, από το αριστερό column διαλέγεις Finder και στο δεξί κάνεις διπλό κλικ στο "Move Finder Items". Δεξιά εμφανίζεται το workflow. Πατάς το βελάκι δίπλα στο Options και διαλέγεις "Show Action When Run" και από κάτω επιλέγεις το "To". Μετά από το File κάνεις "Save as Plugin...", δίνεις μια ονομασία, π.χ. Move To και είσαι έτοιμος.

 

Όταν κάνεις δεξί κλικ σε ένα αρχείο, πας "Automator" και θα δεις την επιλογή "Move To". Μόλις την επιλέξεις θα σου βγάλει ένα πλαίσιο διαλόγου να διαλέξεις που θες να το μεταφέρεις.

 

Αν το θες μόνο για το USB Stick, παραλείπεις το τικάρισμα της επιλογής στο "Options" και διαλέγεις από την αρχή μια σταθερή τοποθεσία(το USB Stick). Τότε κάθε αρχείο που θα κάνεις Move θα μεταφέρεται στο stick.

 

Μπέρδεμα ε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα σε παροτρύνω να το ξεχάσεις σαν επιλογή, απλά διαλέγεις τα αρχεία που θες, και τα κάνεις drag n drop πάνω στο usb stick που φαίνεται αριστερά στο Finder. Όπως θα έκανες αν το usb stick ήταν συρτάρι και τα αρχειάκια σου χαρτί, θα τα πιανες και θα τα πετούσες μέσα. Τι να το κάνεις το δεξί κλικ ; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα σε παροτρύνω να το ξεχάσεις σαν επιλογή, απλά διαλέγεις τα αρχεία που θες, και τα κάνεις drag n drop πάνω στο usb stick που φαίνεται αριστερά στο Finder. Όπως θα έκανες αν το usb stick ήταν συρτάρι και τα αρχειάκια σου χαρτί, θα τα πιανες και θα τα πετούσες μέσα. Τι να το κάνεις το δεξί κλικ ; :-D

 

Με αυτόν τον τρόπο και κρατώντας πατημένο το Μήλο, κάνει move και όχι copy(σε περίπτωση που τα αρχεία που θέλεις να μεταφέρεις βρίσκονται σε άλλο partition ή δίσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες/βοηθεια.

Βασικα οχι οτι καιγομαι να το βρω απλα εχω ψαξει πολυ στο

google κ δν εχω βρει τπτ.Και το θεωρω βασικη λειτουργια κυριως

για αρχεια που ειναι στην επιφανεια εργασιας. Τωρα για μεσα

απο finder με drag n' drop συμφωνω κ εγω οτι δεν ειναι κ τοσο

πολυπλοκο.

Βρηκα κ το moveItemsX αλλα ειναι shareware κ δεν εχει επιλογη

για usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...