Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραία ταινία την είδα πριν από λίγο καιρό και μου έκανε εντύπωση αν και όπως ειπώθηκε έπασχε λίγο στις αποδείξεις. Πάντως σίγουρα καλύτερη και πιο ενδιαφέρον από πολλά τηλεσκουπίδια και καλό είναι να έχεις ακούσει και τις 2 απόψεις από ένα θέμα για να μπορέσεις να κρίνεις ποια είναι καλύτερη για σένα.

 

Αυτό που με "χάλασε" λίγο είναι ότι στο θέμα της θρησκείας ξεπατίκωσε αυτολεξεί τις λέξεις του George Carlin και της έγραψε. Δεν ξέρω αν πρώτα γυρίστηκε η ταινία ή της είπε ο Carlin αλλά νομίζω η ταινία ήταν μεταγενέστερη.

Συγκεκριμένα: http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o&eurl=http:

Αν το πάτε στο 1'-1':45'' αναφέρει τις φράσεις που χρησιμοποιήθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στις πηγές της ταινιας (στο σαιτ), αναφέρεται από που είναι το κάθε στοιχείο της. Εκεί θα βρεις και αναφορά στον μονόλογο του Carlin. Δεν βλέπω που είναι το 'κακό'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
...να πεις ότι τελειώνει, και σου προτείνει κάποια θρησκεία, να πω οκ.

Να πεις ότι τελειώνει, και σου λέει "the antichrist rulz", πάλι οκ να πω.

ΣΑΦΩΣ και είναι μια "προσωπική" ματιά του κόσμου, με τα "βολικά κοψίματα/ραψίματά του", τα χωρίς "αποδείξεις και πηγές", αλλά όταν τελειώνει, και αυτό που ΘΕΛΕΙ (διότι στο λέει ξεκάθαρα) είναι να ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ και ν' αντιληφθείς "τον εαυτό σου"...τότε ΔΕΝ νομίζω ότι μπορείς να το δεις με μισό μάτι.

Μόνο με ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΟ.

+1111

 

Ισως το πιο κορυφαιο οπτικοακουστικο υλικο της τελευταιας δεκαετιας.Συμφωνω πως δε δινει στοιχεια για μερικα πραγματα αλλα οπως αναφερεται, την αληθεια μπορουμε να την ψαξουμε και εμεις οι ιδιοι.Παντως τα περι θρησκειας με βρισκουν απολυτως συμφωνο.Μια πολυ καλη προσπαθεια να αναζηταμε αληθειες και να ανρωτιωμαστε κριτικα για την κοινωνια που ζουμε, που ζησαν οι προγονοι και θα ζησουν οι απογονοι μας.

Η ελλειψη στοιχειων κακως οδηγει κατ' εμε καποιους να δαιμονοποιησουν το zeitgeist, αφου πρεπει να σκεφτουμε πως μερικα στοιχεια απλα ειναι απροσιτα στο κοσμο.

πχ τα ευρηματα με τους διδυμοπυς πυργους.

Το εχω δει εδω και ενα εξαμηνο.

Δε ξερω αλλα οσο υιοθετουμε τον δυτικο τροπο σκεψης και οσο ενστερνιζομαστε τα ασχημα της δυτικης κοινωνιας, ντοκυμαντερ τετοιου ειδους ειναι αναγκαια για να μη καταντησουμε αβουλα καταναλωτικα πλασματα οπως ο αμερικανικος λαος.

Μια ερωτηση δλδ εμεις που πιστευουμε στο θεο και ζουμε με τους κανονες του θα παμε στο παραδεισο.Οι βουδιστεςπου πιστευουν στο βουδα(σινταρτα) και ζουν με αλλους κανονες που θα πανε?Οι μουσουλμανοι επισης?Οι ινδουιστες?

Γιατι καθε θρησκεια μοιαζει τοσο πολυ στο στενο της πυρηνα με τις αλλες και γιατι πανω κατω εξυπηρετουν τον ιδιο σκοπο?

Απλα αναρωτιεμαι και καλο ειναι να αναρωτιωμαστε για το τροπο που ζουμε.Πιστευω το zeigeist αυτη τη λογικη εχει, να μας ωθησει στο να κρινουμε και να βλεπουμε λιγο πιο περα απο αυτα που εχουμε αποδεχτει και συνηθισει να βλεπουμε.

..διότι όλες λένε πάνω κάτω ενα πράγμα:" Μη πηδήξεις τη γυναίκα του γείτονα, αφού δεν σου αρέσει να πηδήξει αυτός τη δικιά σου!!!!" . Τώρα ανάλογα το πόσο μαζόχα είναι κάποιος, συμφωνεί ή διαφωνεί.

 

Τέλος ένα quiz γι αυτούς που έχουν φαγωθεί οτι το zeitgeist δεν έχει επιχειρήματα και αποδείξεις

Ξέρετε ποιός δεν έχει ούτε ΕΝΑ επιχείρημα και ούτε ΜΙΑ απόδειξη και παρόλαυτα τον αποδέχεται αναντίρρητα η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων του πλανήτη;

Ναί, καλά μαντάψατε

Ο "θεός"

 

Η ένοια θεός πως ορίζεται? Ο καθένς την ορίζει αλλιώς. Για άλλους είναι ένα πλάσμα στον ουρανό, για άλλους το σημείο σύγκλισης άθεων και θρήσκων. Γενικά είναι ένα φιλοσοφικό δημιουργημα και εξ ορισμού δεν απαιτεί απόδειξη. Επίσης, θα ήθελα να μου δώσεις μια απόδειξη ότι το κόκκινο είναι κόκκινο και όχι πράσινο!!!! Δεν μπορείς φυσικά. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κόκκινο? Ή θεωρείς ότι η άνθρωπότητα αντιλαμβάνεται τα πάντα στο σύμπαν? Αν εγώ ορίσω ως "θεό" ,ότι ακόμα δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μας, σημαίνει ότι αυτό δεν υπάρχει?

Αυτό που θέλω να τονίσω δεν είναι την έννοια της θρησκείας, αλλά το ότι δεν είναι ευδόκιμο να λέμε κάτι χωρίς να το επεξεργαζόμαστε!! Και το επιχείρημα ότι ο θεός δεν υπάρχει επειδή δεν τον βλέπεις είναι τόσο άτοπο, όσο άτοπη είναι η άποψη του νεάτρνταλ ότι δεν υπάρχουν μικρόβια!!Υπάρχουν 1 δισ καλοί τρόποι να αμφισβητήσεις την έννοια θεός και εσύ διάλεξες την λάθος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα συμφωνίσω κσι εγώ με τους περισσότρους ότι ήταν μία πολύ καλή ταινία που ως σκοπό είχε να μας ταρακουνίσει αρκετά. Ποστάρω για να προτείνω άλλη μία παρόμοιου θέματος ταινία. Λεγεται' EndGame: Blueprint For Global Enslavement' .Την συστήνω ανεπιφύλαχτα και ως θέμα την τα σχέδια της παγκόσμιας υποδούλωσης από τα μεγάλα λαμόγια της λέσχης Bildeberg!!!! Ένα θα σας πω, αναφέρει ότι έχουν σκοπό να μειώσουν τον παγκόσμιο πλυθησμό κατά 80-90 % !!!!

Αυτοι και αν είναι φονιάδες των λαών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν νομίζω ότι η ταινία έδειξε κάτι που ένας νοήμων λογικός και ενημερωμένος άνθρωπος δεν γνωρίζει....

 

Ίσως αυτό που εντυπωσιάζει είναι ο τρόπος που τα παρουσιάζει...

 

Όσο για το γνωστό θέμα της θρησκείας που όλοι οι γενικός άθεοι γουστάρουν να ακούν ότι οι θρησκείες είναι κάτι το στημένο πιστεύω είναι στην κρίση του καθενός...

 

Επίσης είναι πασίγνωστο ότι οτιδήποτε γραφτή ή γενικά δημοσιοποιήθει και είναι ενάντια σε θρησκευτικά πιστεύω γίνεται ανάρπαστο...

Τα παραδείγματα άπειρα ανά εποχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι η ταινία έδειξε κάτι που ένας νοήμων λογικός και ενημερωμένος άνθρωπος δεν γνωρίζει....

 

Αν ο ορισμός που δίνεις στους νοήμωντες, λογικούς και ενημερωμένους ανθρώπους, είναι αυτοί που γνωρίζουν αυτά που δείχνει η ταινία, τότε πρέπει να είσαι απίστευτα απογοητευμένος από το ελάχιστο ποσοστό αυτών των ανθρώπων στον πλανήτη.

 

Επίσης είναι πασίγνωστο ότι οτιδήποτε γραφτή ή γενικά δημοσιοποιήθει και είναι ενάντια σε θρησκευτικά πιστεύω γίνεται ανάρπαστο...

Τα παραδείγματα άπειρα ανά εποχές...

 

Βασικά εγώ θα έλεγα ότι ισχύει το ανάποδο. Οτιδήποτε είναι υπέρ της θρησκείας γίνεται ανάρπαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Χθες είδα τη συνέχεια : "Zeitgeist II : Addendum".

 

Πραγματικά όσοι έχετε αμφιβολίες για το 1ο θα καταλάβετε ότι δεν έχουν πλέον καμια σημασία. Θα καταλάβετε ότι ο τύπος δεν ενδιαφέρεται να κατηγορήσει τις θρησκείες η κάτι τέτοιο αλλα πραγματικά θέλει να μας ξυπνήσει από το λήθαργο. (Άλλωστε για μένα τουλάχιστον, το σημαντικότερο κομμάτι της πρώτης ταινίας ήταν το τραπεζικό σύστημα...).

 

Δεν έχει κανένα κρυφό συμφέρον και το ντοκυμαντέρ δεν αποτελεί προπαγάνδα κανενός τύπου. Πραγματικά ριζοσπατικές απόψεις οι οποίες θα συγκινήσουν τους "ψαγμένους" με το θέμα και θα "τσιγκλίσουν" αυτούς που δεν έχουν ασχοληθεί με αυτό.

 

Για μένα πάντως, καταλήγει ακριβώς εκεί που περίμενα να καταλήξει... στο ότι η δύναμη του ανθρώπου να απελευθερωθει από κάθε είδους σκλαβία είναι στα χέρια του.

 

2 ώρες που πραγματικά αξίζει να αφιερώσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω μολις τελειωσα το πρωτο μπορω να πω οτι με ενθουσιασε παρα πολυ!!!θελω να δω και το 2 επειδη ακουσα οτι δεν υπαρχουν υποτιτλοι αμα καποιος ξερει που υπαρχουν ας το πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα το είδα και εγώ το Ι, και κάθησα και έστειλα ένα mail στον φίλο μου που με έπρηξε να το δω. Επειδή βαριέμαι να γράφω τα ίδα, σας τα αντιγράφω και εδώ:

 

"Δεν θα ασχοληθώ με το κατά πόσο αυτά που λέει είναι αλήθεια, κάποια από αυτά είναι αλήθεια, κάποια είναι ανακριβή, κάποια ατεκμηρίωτα. Θα ασχοληθώ με τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγει.

Λέει ότι στόχος αυτών των κακών ανθρώπων είναι να δημιουργήσουν μία παγκόσμια κυβέρνηση. Ένα από τα δυό-τρία πράγματα που δεν επιτρέπουν την δημιουργία παγκόσμιας κυβέρνησης είναι οι διαφορετικές θρησκείες, σωστά; Είναι ποτέ δυνατόν να κάνουν παρέα ο Καθολικός με τον Μουσουλμάνο; Μάλλον όχι. Γιατί λοιπόν τους πειράζει ο Χριστιανισμός; Μια χαρά δεν είναι που υπάρχουν διαφορετικές θρησκείες και επιτρέπουν στους ανθρώπους να διαφοροποιούνται, ακόμη και αν είναι ψεύτικες; Εμείς έχουμε την Ορθοδοξία, καλώς ή κακώς.Ακόμη και αν η Ορθοδοξία είναι ψεύτικη, μας είναι πολύτιμη, ξέρεις γιατί; Γιατί μας ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους εδώ γύρω, μας κάνει ξεχωριστούς, ξεροκέφαλους και ανεξάρτητους.

Το zeitgeist λέει ότι η ομοιομορφία είναι κακό πράγμα. Στο τέλος όμως λέει ότι ΟΛΟΙ μας είμαστε σούπερ όντα, ΌΛΟΙ μας είμαιστε όμορφοι, έξυπνοι, καταπληκτικοί. Άρα, πάλι στην ομοιομορφία καταλήγουμε...

Επίσης λέει το κυνήγι του χρήματος, της εξουσίας, μας τα εμφυτεύουν στον εγκέφαλο με την πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν. Πόσο σίγουρο είναι αυτό; Μήπως ο άνθρωπος είναι έτσι από την φύση του; Aνέκαθεν ήταν περίεργος, ήθελε να εξερευνά, να ανακαλύπτει, να μαθαίνει, δεν του το έμαθε κανένας αυτό, ούτε του έκανε πλύση εγκαφάλου. Πολύ φοβάμαι ότι είναι η φύση του τέτοια, να είναι πλεονέκτης, εγωιστής, φαταούλας, αυτοκαταστροφικός. Αν εσύ έμενες σε μια παραλία, δεν θα ήθελες να μάθεις τί κρύβεται πίσω από τον λόφο; Μάλλον θα ήθελες, και θα πήγαινες να το ανακαλύψεις;"

 

Αυτά του έγραψα. Είναι ωραίο να βλέπεις τέτοια πράματα, ακόμη και αν είναι και λίγο προβοκατόρικα, μόνο και μόνο για να σκέφτεσαι. Το ανατριχιαστικό είναι το τρίτο μέρος. Η κρίση του 1907-1909 που περιγράφει είναι ΑΚΡΙΒΩς ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ με αυτό που συμβαίνει στον κόσμο σήμερα. Έμεινα με ανοιχτό το στόμα από την ομοιότητα, δεν διαφέρει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ρε διάολε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανατριχιαστικό είναι το τρίτο μέρος. Η κρίση του 1907-1909 που περιγράφει είναι ΑΚΡΙΒΩς ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ με αυτό που συμβαίνει στον κόσμο σήμερα. Έμεινα με ανοιχτό το στόμα από την ομοιότητα, δεν διαφέρει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ρε διάολε.

 

Yeap! Μόλις το είδα και εγώ κ έχω να παρατηρήσω το ίδιο πράγμα...Και δεν έγινε μόνο το 1907 αλλά πριν από κάθε πόλεμο (WWI, WWII, Vietnam). Αυτό το κάνει ακόμα ποιο τρομαχτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες που πραγματικά αξίζει να αφιερώσετε...

 

Mολις ειδα και εγω το 2ο της σειρας ( Zeitgeist II Addendum ) και μπορω να πω οτι ειναι οντως

ακρως ενδιαφεροντα τα οσα αναφερονται μεσα.

 

Συμφωνω απολυτα με τον φιλο και οσα ειπε.

Αμφιβολιες κραταω σχετικα με το κατα ποσο ειναι εφικτο το venus project,

η το αν απο πλευρας διαδικασιας στεκουν τα χρηματοοικονομικα τερτιπια των τραπεζων οσων αφορα την εκδοση νεου χρηματος και τις σχετικες

λεπτομερειες που αν υφιστανται μιας και δεν εχω πολλες γνωσεις στις προαναφερθεισες διαδικασιες.

 

Αυτο που θα συμφωνησω απολυτως ειναι στο τελος οι προτασεις που κανει

σχετικα με την αποχη που πρεπει να κραταμε απο οσα υποτιθεται μας κρατανε "ομηρους".

 

Μπορω να γραψω πολλα περισσοτερα αλλα θα κουρασουν,παντως ενα ειναι σιγουρο,θα το ξαναδω και θα ψαξω σε ξενα φορα για τυχον αναληθεις πληροφοριες τκλ.

Ακρως ενδιαφερον ..

 

http://aeisixtir.blogspot.com/2008/10/zeitgeist-ii-addendum.html

μερικα ενδιαφεροντα σχολια επισης για οσους εχουν δει την ταινια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...