Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Διόνυσος στην Ελλάδα' date=' [u']γεννήθηκε απο παρθένα[/u] στις 25 Δεκέμβρη,

ήταν δάσκαλος που ταξίδευε κάνοντας θαύματα όπως το να μετατρέπει το νερό σε κρασί.

προσφωνούνταν σαν "βασιλεύς των βασιλέων", "ο μονογενής υιός του θεού", "το άλφα και το ωμέγα" και πολλά άλλα.

Και μετά το θάνατό του αναστήθηκε.

 

Από τα παραπάνω το μόνο σχετικό που μπόρεσα να βρω είναι αυτό:

 

Γιος του Δία και της Σεμέλης (Ήταν μητέρα του Διόνυσου, ο οποίος ήταν ο καρπός του κρυφού γάμου της με τον Δία).

 

Έψαξα αρκετά σε internet, Britannica και μια Δομή αλλά τίποτα δε βρήκα να επιβεβαιώνεται κάπου, εκτός από την ανάστασή του (σε κάποιες εκδοχές της μυθολογίας).

 

wikipedia gr

wikipedia

 

Ακόμα και στο τελευταίο link (στην ενότητα "Parallels with Christianity") το μόνο που αναφέρεται είναι η μετατροπή νερού σε κρασί που κι αυτό αμφισβητείται.

 

Δεν είναι αυτό δείγμα παραπληροφόρησης;

 

Αν κάποιος βρει κάτι σχετικό, ευχαρίστως να τ ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μα δε λέει πουθενά στην ταινία το ανάποδο. Όλοι το ξέρουν αυτό, και αυτοί που έκαναν την ταινία προφανώς. Δεν καταλαβαίνω που είναι η διαφωνία σου. Η ταινία απλά ισχυρίζεται ότι η ημερομηνία αυτή είναι παρμένη από παλιότερες παγανιστικές θρησκείες και έχει αστρολογική σημασία. Από κει και πέρα, στην κρίση του καθενός το τι συνεπάγονται αυτά τα πράγματα.

 

 

 

Για άλλη μια φορά, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει το ότι το ξέρανε. Ναι, φυσικά το ξέρανε και είναι συνειδητοποιημένο ότι προϋπήρχαν, λες η άποψη της ταινίας να είναι ότι τους βγήκαν στην τύχη; Γενικά δε μπορώ να φανταστώ τι φαντάζεσαι ότι υποστήριζει η ταινία και το διαψεύδεις. Εγώ βλέπω ότι ισχυρίζεται ότι οι ιστορίες αυτές είναι αντιγραφές, από άλλες θρησκείες αλλά και από τον εαυτό τους (δε λέει πουθενά ότι δεν το ξέρανε).

 

Για άλλη μια φορά, στην κρίση σου είναι το τι σημαίνει αυτό. Μπορεί να σου φαίνεται και ασήμαντο.

 

H διαφωνία μου είναι σε αυτό ακριβώς, ότι ενώ όλοι ξέρουμε ότι η 25η Δεκ. είναι συμβατικά διαλεγμένη (δεν με νοιάζει για ποιούς λόγους την διάλεξαν οι οργανωτές της θρησκείας), αυτοί το παρουσιάζουν ως έγκλημα. Ας πούμε ότι γνωρίζεις την μεγαλύτερη αλήθεια και θέλεις να την εξηγήσεις σε έναν άσχετο, δεν θα προσπαθήσεις να του την δώσεις να την καταλάβει στηριζόμενος στις δικές του εμπειρίες; Πόσο μάλλον εκείνα τα χρόνια, που η άνθρωποι ήταν πολύ πιο αμαθείς.

Μπήκατε στο site τους; Έχουν βάλει μία ημερομηνία μέσα στο 2009 όπου θα γίνουν συγκεντρώσεις των ομοϊδεατών. Ξέρετε τί έγραφε εκεί; Να κανονίσουμε συγκεντρώσεις στον τόπο που μένουμε. Αυτοί θα μας στείλουν ό,τι υλικό χρειαζόμαστε. Ποτέ δεν θα μας ζητήσουν λεφτά, γιατί πιστεύουν σε ένα απλό ρητό: Ότι όσο πιο πολλά δίνει κανείς, τόσο πιο πολλά παίρνει. Αυτά τα αφαίρεσαν πριν από 3 μέρες που τα έβλεπα ήταν εκεί ακόμη.

Εντάξει, ωραίο ειναι να βλέπει κανείς τέτοια έργα, να ακούει και άλλα πράγματα. Αλλά ρε παιδιά, δείξτε μας και τα πρόσωπά σας, κάντε το site σας λιγότερο αφηρημένο και ομιχλώδες, να σας γνωρίσουμε λίγο καλύτερα. Μην πετάτε πυροτεχνήματα στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα παραπάνω το μόνο σχετικό που μπόρεσα να βρω είναι αυτό:

 

Έψαξα αρκετά σε internet, Britannica και μια Δομή αλλά τίποτα δε βρήκα να επιβεβαιώνεται κάπου, εκτός από την ανάστασή του (σε κάποιες εκδοχές της μυθολογίας).

 

wikipedia gr

wikipedia

 

Ακόμα και στο τελευταίο link (στην ενότητα "Parallels with Christianity") το μόνο που αναφέρεται είναι η μετατροπή νερού σε κρασί που κι αυτό αμφισβητείται.

 

Δεν είναι αυτό δείγμα παραπληροφόρησης;

 

Αν κάποιος βρει κάτι σχετικό, ευχαρίστως να τ ακούσω.

 

Καλά τώρα σοβαρά εσύ περιμένεις να κάνεις έρευνα από εγκυκλοπαίδειες και από το ίντερνετ; Έλα Χριστέ και Παναγιά... Συνειδητοποιείς ότι μιλάμε για πράγματα τα οποία προφανώς οι Χριστιανοί παλεύουν να εξαφανίσουν από προσώπου γης εδώ και εκατοντάδες χρόνια, έτσι; Μου κάνει εντύπωση το πως μερικοί άνθρωποι δεν συνειδητοποιούν πως λειτουργεί η ιστορία και πως μεταδίδεται η γνώση.

 

H διαφωνία μου είναι σε αυτό ακριβώς, ότι ενώ όλοι ξέρουμε ότι η 25η Δεκ. είναι συμβατικά διαλεγμένη (δεν με νοιάζει για ποιούς λόγους την διάλεξαν οι οργανωτές της θρησκείας), αυτοί το παρουσιάζουν ως έγκλημα. Ας πούμε ότι γνωρίζεις την μεγαλύτερη αλήθεια και θέλεις να την εξηγήσεις σε έναν άσχετο, δεν θα προσπαθήσεις να του την δώσεις να την καταλάβει στηριζόμενος στις δικές του εμπειρίες; Πόσο μάλλον εκείνα τα χρόνια, που η άνθρωποι ήταν πολύ πιο αμαθείς.

 

Αν εσένα η κρίση σου είναι αυτή, έχει καλώς. Εμένα η κρίση μου είναι ότι δε μπορεί να κάνεις "εκπτώσεις" σε αυτά που διδάσκεις ως εκπρόσωπος του Θεού, για λόγους marketing.

 

Εντάξει, ωραίο ειναι να βλέπει κανείς τέτοια έργα, να ακούει και άλλα πράγματα. Αλλά ρε παιδιά, δείξτε μας και τα πρόσωπά σας, κάντε το site σας λιγότερο αφηρημένο και ομιχλώδες, να σας γνωρίσουμε λίγο καλύτερα. Μην πετάτε πυροτεχνήματα στον αέρα.

 

Διαφωνώ απόλυτα. Είμαι σίγουρος ότι αν δείχνανε πρόσωπα και τέτοια, θα έδιναν επιχείρημα σ' αυτούς που τους πολεμάνε ότι το κάνουν για τη δόξα και είμαι βέβαιος ότι πολλοί εδώ μέσα θα τους κατηγορούσαν.

 

Και μένα τον ίδιο πάντως, με κάνει να αισθάνομαι πιο ασφαλής. Νιώθω ότι έχουν μια σωστή ιεράρχηση αξιών και δεν ασχολείται με μικρότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα σοβαρά εσύ περιμένεις να κάνεις έρευνα από εγκυκλοπαίδειες και από το ίντερνετ; Έλα Χριστέ και Παναγιά... Συνειδητοποιείς ότι μιλάμε για πράγματα τα οποία προφανώς οι Χριστιανοί παλεύουν να εξαφανίσουν από προσώπου γης εδώ και εκατοντάδες χρόνια, έτσι; Μου κάνει εντύπωση το πως μερικοί άνθρωποι δεν συνειδητοποιούν πως λειτουργεί η ιστορία και πως μεταδίδεται η γνώση.[...]

 

OK οπότε αν εγώ υποστηρίξω οποιαδήποτε κουλή ιστορία θα πρέπει να γίνει πιστευτή γιατί οι συνομότες έχουν συγκαλείψει όλα τα στοιχεία. Λογικό.

 

Ζήτησες στοιχεία που να αποδεικνύουν ανακρίβεια σε κάποια γεγονότα που αναφέρονται στο Zeitgeist. Πού θα περίμενες να ψάξει κανείς;

 

Ναι το γνωρίζω ότι την ιστορία τη γράφουν οι νικητές αλλά περίμενα κανένα καλύτερο επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία σου θα γίνει πιστευτή αν έχεις στοιχεία γι' αυτήν. Για αυτά που λένε, υπάρχουν προφανώς στοιχεία.

 

Απλά διάβασε τις πηγές που δίνουν στο επίσημο site του zeitgeist. Δε χρειάζεται καλύτερο επιχείρημα. Ένας άνθρωπος που σπουδάζει Αιγυπτιολογία ξέρει περισσότερα από την εγκυκλοπαίδειά σου.

 

Βέβαια, δε λέω πως είναι οπως και δήποτε αληθινά τα στοιχεία, γιατί δεν τα έχω ψάξει. Αν όμως αποφασίσω να το κάνω, δε θα κάνω απλά ένα search στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως και οι διάφορες αντίστοιχες πληροφορίες που υπάρχουν στην "εγκυκλοπαιδειά μου" προέρχονται από γνώστες του εκάστοτε πεδίου. Τελοσπάντων δε νομίζω να καταλήξουμε κάπου οπότε I fold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως και οι διάφορες αντίστοιχες πληροφορίες που υπάρχουν στην "εγκυκλοπαιδειά μου" προέρχονται από γνώστες του εκάστοτε πεδίου. Τελοσπάντων δε νομίζω να καταλήξουμε κάπου οπότε I fold.

 

Πολύ κακώς το υποθέτεις. Δε φτιάχνονται έτσι οι εγκυκλοπαίδειες. Και σίγουρα ποτέ δε γράφουν controversial πράγματα. Προσπαθούν να είναι "αντικειμενικές" και όταν το κατεστημένο είναι ότι μόνο ο Χριστός σταυρώθηκε και αναστήθηκε, ε, δύσκολα θα βρεις κάποιον να γράψει κάτι άλλο και να μην τον ρίξουν στην πυρά. Προφανώς αυτός ο κάποιος που θα το πράξει, δε θα είναι η Δομή ή η Britannica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, ο Χριστός ήρθε στη γη για τα λεφτά;;; Αστειότητα έως βλασφημία!

 

Για τα υπόλοιπα -περί εβραιοτραπεζιτών- μας είναι γνωστά τώρα και πολλά χρόνια. Μόνο κάποιος οικειοθελώς δεν μάθαινε αυτά που γνωρίζουμε εδώ και δεκαετίες.

 

Αυτό όμως που φανερώνει την υποκρισία της όλης "ταινίας" αποτυπώνεται στον άμετρο αντιχριστιανισμό, που μας επιβάλει να ταυτίσουμε τον Ιησού Χριστό με τον κάθε Πάπα, Βούδα, Μωάμεθ κ.ο.κ. χωρίς να αναφερθεί καθόλου για τον ΜΑΤΣ (Θεό των μασώνων) και τον Γιαχβέ (Θεό των εβραίων) μη θέλοντας να "στενοχωρήσει" τους υμέτερους.

 

Η εν λόγω ταινία-προπαγάνδα μας επιβεβαιώνει ότι έφτασε η ώρα της πραγματοποίησης των μεγάλων σχεδίων των σιωνιστών (να θυμίσω ότι σε αυτήν την ομάδα συγκαταλέγονται και οι αναφερθέντες στην ταινία "μεγαλοτραπεζίτες"), που για μας τους Χριστιανούς σημαίνει την έναρξη των γεγονότων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εν λόγω ταινία-προπαγάνδα μας επιβεβαιώνει ότι έφτασε η ώρα της πραγματοποίησης των μεγάλων σχεδίων των σιωνιστών (να θυμίσω ότι σε αυτήν την ομάδα συγκαταλέγονται και οι αναφερθέντες στην ταινία "μεγαλοτραπεζίτες"), που για μας τους Χριστιανούς σημαίνει την έναρξη των γεγονότων.

 

Και πόσα χρόνια μας απομένουν δηλαδή ακόμη;

Όχι τίποτε άλλο, αλλά αν είναι λίγα τα χρόνια που μας απέμειναν να πω την γυναίκα μου ότι δεν αξίζει να αγοράσουμε σπίτι και καλύτερα να δώσω τα λεφτούλια μας να αγοράσω εκείνο το audi turbo quattro, να γουστάρω λίγο γκάζι για όσο προλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
[color=blue][b]#include "std_IQ.h"
#define TRUE 1
do
{
  read("[/b][/color]
Καμία ώρα δεν έφτασε και κάτι τρέχει στα γύφτικα με την κάθε μλκ
που φτιάχνει ο καθένας. Σε κάθε εποχή ευδοκιμούν και κάποια σενάρια,
πχ μέχρι πριν 15-20 χρόνια "γινόταν πανικός με τα δήθεν documentaries
περί εξωγήινων και θυμάμαι που πολύς κόσμος τα πίστευε. Παρόμοια
και με το κακό που θα ερχόταν με την αλλαγή της χιλιετίας. Κάθε φορά
εφευρίσκουμε κάτι για βαβούρα. Άιντε τώρα να καταργήσουμε και τις
θρησκείες, να φοβόμαστε τους σιωνιστές και τις τράπεζες και δεν ξέρω
κι εγώ τί άλλη μλκ (δηλ. μέγα συνωμοσία) θα εφεύρουν κάποιοι για να
εντυπωσιάσουν και να βγάλουν κανά φράγκο.

Η εν λόγω και οι εκατοντάδες άλλες όμοιες παρακατιανές "παραγωγές"
είναι εμπορικά τρικάκια, είτε για να πιάσει κάποιος κορόιδα-χορηγούς
για το project τάχα μου τάχα μου, είτε για να πείθει τον κόσμο να
αγοράζει τα χιλιάδες βιβλία/DVD/μπλαμπλα με επιστημονική φαντασία
και άπλετη συνωμοσιολογία, τα οποία κατά κόρον κυκλοφορούν (ειδικά
στο ΓΙΟΥ.ΕΣ. ξέρετε καλά σε τί επίπεδο βρίσκονται σε κάτι τέτοια...).
[color=blue][b]");
} while (YES_I_UNDERSTAND == TRUE)[/b][/color]

 

Είπα κι ελάλησα.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
[color=blue][b]#include "std_IQ.h"
#define TRUE 1
do
{
  read("[/b][/color][...]
[color=blue][b]");
} while (YES_I_UNDERSTAND == TRUE)[/b][/color]

 

Είπα κι ελάλησα.-

Μια παρατήρηση. Νομίζω πως πρέπει να κάνεις

#define YES_I_UNDERSTAND 1

αντί για

#define TRUE 1

:P

 

Κατά τ άλλα δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... η ταινία λέει ακριβώς ότι αυτό το κλίμα της τρομοκρατίας συντηρείται από τις κυβερνήσεις. Επίσης δε βγάζουν λεφτά, τα χιλιάδες βιβλία/DVD/μπλαμπλα (αλήθεια τι άλλο είχες στο μυαλό σου όταν έγραφες μπλαμπλα; ) είναι δωρεάν και τα ονόματα τους δε φαίνονται πουθενά.

 

Άλλο επιχείρημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@antonl: το ξέρω, δίκιο έχεις, θέλει προσθήκες ο κώδικας αλλά το έγραψα σε στυλ snippet κυρίως για όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει. Είναι ανοιχτού κώδικα βλέπεις, χα!!!

 

@manuel: είσαι σίγουρος πως δε βγάζουν λεφτά? Ξαναδές λίγο καλύτερα τα site τους και τα σχετικά links από αυτά...

Και αυτό που έγραψα, προς απάντησή σου γιατί φαίνεται πως έχεις τρελό κόλλημα με δαύτο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ. Αν δηλαδή καταλαβαίνεις τώρα αυτό που διαβάζεις στην προηγούμενη φράση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε μου ποιο είναι το link από το οποίο βγάζουν λεφτά. Ελπίζω να μην εννοείς τα 5 ευρώ το DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...