Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση (πλήρης) με μικρό κόστος


paleouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς σας βρήκα παιδιά είμαι παλιός στο χώρο αλλά οι γνώσεις μου έχουν μείνει πίσω ειδικά σε θέματα HW :rolleyes: οπότε θέλω μία βοήθεια.

 

Έχω ενα παλιό μηχάνημα, Athlon 1700+ 1GB Ram και 160αρη δίσκο και σκέφτομαι να κάνω αναβάθμηση με γύρω στα 400 ευρώ (εάν βγαίνει)

Γενικά παιχνίδια δέν παίζω, οπότε δεν θα με πείραζε μια μητρική με ενσωματωμένη VGA, αλλά για (ψυχολογικούς κυρίως λόγους θα ήθελα να μπορεί να δεχθεί και κάρτα PCI-E αν το αποφασίσω αργότερα) Δεν θα ήθελα λύσεις που κάνουν πολύ θόρυβο όπως θυμάμαι είχαν παλιά Athlon που σου έπαιρναν τα αυτιά οι ψύχτρες τους! Το μηχανηματάκι είναι για δουλειά και θέλω να είναι ήσυχο όσο γίνεται χωρίς extreme λύσεις!

 

Κουτί έχω,οθόνη,mouse,keyboard

Επίσης έχω ένα τροφοδοτικό 350W Enermax που πρίν 2 χρόνια που το είχα πάρει ήταν καλύτερο απο πολλά 500άρια ανώνυμα. Αυτό θα αντέχει??

Επίσης οι δίσκοι ATA(IDE) μπαίνουν στις καινούργιες μητρικές η μόνο S-ATA? :o

 

YΓ. Δεν θα ήθελα επεξεργαστή Celeron (υπάρχουν ακόμα?) ή κουτσουρεμμένες εκδόσεις επεξεργαστών-μνημών

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, πάρε μια μητρική με το 690 τσιπάκι της ΑΜΔ (asus ή gigabyte κατά προτίμηση). Έναν ανάλογο επεξεργαστή (με 2χ1ΜΒ κας) και 2 γίγα μνήμη και είσαι σούπερ-ντούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία άλλη άποψη παιδιά?

Επειδή με ενδιαφέρει και ο θόρυβος μήπως πρέπει να κοιτάξω προς Intel μεριά? Είδα οτι οι AMD είναι 90watt ενώ ο Intel 60... Τι ρόλο παίζει αυτό? Φαντάστηκα οτι ο AMD θα ζεσταίνεται πιο πολύ...

Το τροφοδοτικό μου φτάνει?? Κοίταξα ένα πρόγραμμα που τα υπολογίζει και μου έβγαλε οτι είμαι γύρω στα 270 Watt (Δέν έχω πολλά υποσυστήματα, ενώ έβαλα και κάρτα γραφικών ωστε να με καλύπτει η πρόβλεψη αν πάρω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία άλλη άποψη παιδιά?

Επειδή με ενδιαφέρει και ο θόρυβος μήπως πρέπει να κοιτάξω προς Intel μεριά? Είδα οτι οι AMD είναι 90watt ενώ ο Intel 60... Τι ρόλο παίζει αυτό? Φαντάστηκα οτι ο AMD θα ζεσταίνεται πιο πολύ...

Το τροφοδοτικό μου φτάνει?? Κοίταξα ένα πρόγραμμα που τα υπολογίζει και μου έβγαλε οτι είμαι γύρω στα 270 Watt (Δέν έχω πολλά υποσυστήματα, ενώ έβαλα και κάρτα γραφικών ωστε να με καλύπτει η πρόβλεψη αν πάρω...)

 

Οι AMD είναι στα 90nm, ενώ οι Intel στα 65nm. Έχουν παρουσιαστεί και AMD στα 65nm, αλλά είναι λίγα κομμάτια. Αυτό το nm είναι η τεχνολογία ολοκλήρωσης, έχει σχέση με τη θερμότητα που εκλύει ο επεξεργαστής, αλλά πλέον οι AMD δεν ζεσταίνονται περισσότερο από τους Intel. Ίσως οι Intel να είναι λίγο πιο θερμοί.

 

Αν δεν έχεις καμιά πολύ δυνατή κι ενεργοβόρα κάρτα γραφικών κι αν έχεις μόνο 1 σκληρό δίσκο, τότε το τροφοδοτικό σου (350 watt) θα αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cpu: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=997013

mobo: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=1016342&tab=specs

ram: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=964557

αμα θες βαλε και 2 απο δαυτες. ειναι πολυ φτηνες..

αυτα. συνολο 180/200 ευρο. σκληρο εχεις ετσι? λογικα ειναι ιδε. αμα τον συνδεσειςμαζι με το dvd τοτε θα δουλεβει σαν ατα66 οποτε και υα εχει περιπου τη μιση ταχητητα μεταφορας δεδομενων αλλα για γραφειο ειναι οποτε δε τρεχει και τιποτα...καρτα γραφικων δε χρειαζεσαι για το γραφειο. το τροφοδοτικο θα ειναι υπεραρκετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα αφου θες μητρική με VGA onboard να πας εδώ:

 

Motherboard

995622.gif

 

Ίδια χαραχτηριστικα με την gigabyte που προτεινει ο φίλος παραπανω αλλα

με onboard καρτα γραφικών και με 2 IDE Channels για να βάλεις σε άλλο τον

σκληρο σου δίσκο και σε άλλο το αντιγραφικο για να μην σου ρίξει την ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...