Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για εγκατάσταση ubuntu


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια

 

απο linux δεν ξερω τιποτα

 

εχω κατεβασει τα ubantu και καποιος παλαιοτςρα μου προτεινε να τα βαλω με το προγραμμα wubi η καπως ετσι

 

τωρα εχω ενα toshiba satellite a200-1m8 που αγορασα προσφατα και εχει vista.

 

αν κανω την εγκατασταση με το wubi θα εχω και vista και ubantu?

 

ξερετε κανα προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια η να δημιουργησω στον hdd ενα partition και εκει να βαλω τα linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Περίμενε 8 μέρες να βγει το ubuntu 7.10

 

2) Όταν με το καλό το κατεβάσεις και κάψεις το live-cd, θα boot-άρεις με αυτό και θα κάνεις install. Ο installer θα δημιουργήσει μόνος του τα partition που χρειάζεται το Ubuntu (αφού σε ρωτήσει για το χώρο που θες να του διαθέσεις) και θα εγκαταστήσει το λειτουργικό με dual boot loader (δηλαδή στην εκκίνηση του υπολογιστή θα επιλέγεις Ubuntu ή Vista)

 

Υ.Γ. Πρόσεξε : Το Ubuntu (και η κάθε διανομή Linux) ΔΕΝ είναι windows. Είναι κάτι διαφορετικό που αξίζει να του αφιερώσεις λίγο χρόνο. Μην εγκαταλείψεις αμέσως αν κάτι δε σου φαίνεται εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε παιδιά... Και στο βιντεάκι με τον Nelson Mantela που έρχεται στο φάκελο "examples" τρέχοντας το liveCD "Ουμπούντου" το λέει. Και είναι αφρικανική λέξη ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο βιντεάκι με τον Nelson Mantela που έρχεται στο φάκελο "examples" τρέχοντας το liveCD "Ουμπούντου" το λέει

 

Υπάρχει τέτοιο πράγμα ;;; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δημιουργησε ένα partition για ubuntu κ τα βάζεις εκει.εφόσον εισαι κ newbie ρίξε κ μια ματιά εδω

 

dealer ακολούθησα τα βήματα που δίνεις κάνοντας ένα partition swap και ότι απέμεινε για το partition των ubuntu ως ext3 filesystem αλλά στην συνέχεια όταν πατώ forward μου βγάζει το εξής μύνημα:

 

No root file system is defined

Please correct this from the partitioning menu

 

καμιά βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...