Προς το περιεχόμενο

IP


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χαχα! :-D:-D

 

αυτο το ποστ εγινε απο τον προσωπικο μου υπολογιστη στην σχολη μου.εδω έχω static IP η οποια ειναι δηλωμενη στο ονομα μου.οποτε αν κανεις ενα ping στην IP μου βλεπεις οτι η ταδε IP ειναι στην ουσια ο [email protected].πως σου ακουγεται αυτο????

 

Αν δεν τα έγραψες "υποθετικά μιλώντας" μου ακούγεται ιδιαιτέρως ευχάριστο γιατί δεν ισχύει τίποτα! Είμαι απλά με φοιτητικό...

 

εγω παντως βρικα οτι μενεις λιγα μετρα απο το γηπεδο που ειναι κοντα σου και κοντα στο παραλιμνιο

 

και κόντρα χαχα :mrgreen::mrgreen: γιατί αν δεν το έγραψες για πλάκα, εκέι είναι που έχει το βελάκι ο χαρτης του google για τα Γιάννενα. Δεν είναι καν η θέση του DSLAM.

 

Στην περίπτωση που λέει ο ποσκαμαν και εφ'όσον ο υπολογιστής είναι δηλωμένος με ονοματεπώνυμο σε static IP, ε ναι, τότε πάω πάσο...:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη ειναι η ιπ του μοντεμ σου ρουτερ

 

συγγνωμη.10.10.0.1

 

με αυτη βγαινω στο ιντερνετ.μπερδευτηκα

 

Χαχα! :-D:-D

 

 

 

Αν δεν τα έγραψες "υποθετικά μιλώντας" μου ακούγεται ιδιαιτέρως ευχάριστο γιατί δεν ισχύει τίποτα! Είμαι απλά με φοιτητικό...

αυτο δεν το καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου δινει διαφορετικες ip καθε φορα που το επιλεγεις!

και παλι καποιος που ξερει μπορει να δει παλι την ιπ σου.

για παραδειγμα,το προγραμμα μου ειχε βαλει ιπ απο κινα και οταν πηγα να κανω τεστ στο speedtest.net οντως με πηγε κινα μονο στο σχετικο χαρτη,απτην αλλη ομως,αν δουλευε απολυτα θα μπορουσαμε να κατεβαζουμε συνεχεια απτο rapidshare αλλαζοντας συνεχεια ιπ,κατι που δε γινεται

συμπερασμα,δε μπορεις να κρυφτεις!για λιγο μπορεις:-)

 

Φίλε μου thanks for the information...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν το καταλαβα

 

δεν ήταν τίποτα. Είχες απαντήσει για το τί μπορεί να βρεί κάποιος απο την IP adress αυτό

αυτο το ποστ εγινε απο τον προσωπικο μου υπολογιστη στην σχολη μου.εδω έχω static IP η οποια ειναι δηλωμενη στο ονομα μου.οποτε αν κανεις ενα ping στην IP μου βλεπεις οτι η ταδε IP ειναι στην ουσια ο [email protected].πως σου ακουγεται αυτο????

 

και εγώ θεωρώντας ότι έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα απο την IP μου (που είχα δώσει σε πιο πάνω ποστ), και ότι έτσι απάντησες για το τί βρήκες περί εμού, είπα ότι "Αν δεν τα έγραψες "υποθετικά μιλώντας" αλλά ειδικά, με βάση την ΙΡ μου, "τότε μου ακούγεται ιδιαιτέρως ευχάριστο γιατί δεν ισχύει τίποτα! Είμαι απλά με φοιτητικό..." εννοώντας ότι δεν βρήκες τίποτα.

 

Τελικά βέβαια με έπεισες οτι σε ορισμένες ιδιαίτερες περιπτώσεις (όπως static IP + δηλωμένη ονομαστικά) μπορεί κάποιος να σε αποκαλύψει κάτω απο την ΙΡ σου, ενώ απο την άλλη, για τον μέσο χρήστη δεν νομίζω συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας αν κάποιος βλέπει τη ΙΡ του...

 

Σωστό το συμπέρασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου εδωσα μονο ενα παραδειγμα.ενα παραδειγμα που ταιριαζει γαντι σε σενα ειναι το οτι χρησιμοποιεις φοιτητικο πακετο.αυτο σημαινει οτι δρομολογεισαι μεσω πανεπιστημιου,αρα εχεις IP που σου δινει το πανεπιστημιο σου.Αν καποια εταιρεια αποφασισει να σε τρεξει,στελνει ενα mail στον διαχειριστη του δικτυου του πανεπιστημιου σου και του λεει οτι η ταδε ΙΡ,ανεβαζει-κατεβαζει πολυ,και συγκεκριμενα τα ταδε αρχεια.Κι εσυ μετα,καλείσαι να απολογηθείς.Δεν λέω κάτι φανταστικο,αυτα ολα συμβαινουν

 

σωστο το συμπερασμα.αν δεν εχεις κατι να κρυψεις,δεν υπαρχει προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγοραζεις μια συνδεση ΑDSL πχ με OTENET εχεις static IP δηλωμενη ονομαστικα?Κι απ'οτι καταλαβα το πολυ να δουν την mail address σου(η μηπως ονομα και διευθυνση που δηλωσες κατα την αγορα της συνδεσης?).Οπως και να χει δεν "ανοιγεις πορτα" στο pc σου για να σε χακαρουν,ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγοραζεις μια συνδεση ΑDSL πχ με OTENET εχεις static IP δηλωμενη ονομαστικα?

Όχι. Έχεις δυναμική ΙΡ που αλλάζει κάθε φορά που συνδέεσαι, πάιρνεις τυχαία όποιο είναι ελευθερο. Έτσι π.χ μπορούμε άλλωστε να κατεβάζουμε με το τσουβάλι free απο το rapid share

 

Κι απ'οτι καταλαβα το πολυ να δουν την mail address σου(η μηπως ονομα και διευθυνση που δηλωσες κατα την αγορα της συνδεσης?).

Όχι με τίποτα. Ούτε το e-mail σου. Αυτό είπαμε πότε, αυτά που έλεγε ο poscaman. Στις απλές συνδέσεις θα δούν μόνο απο που είσαι...αντε και το συκγκεκριμένο dslam (?). Νομίζω μόνο με εντολή εισαγγελέα ο παροχέας σου (π.χ η οτενετ, η φορθνετ) μπορεί, καθ'οτι ξέρει ποιος ήταν με το τάδε IP εκέινη την μέρα και ώρα. Τουλάχιστον ο παροχέας έχει την δυνατότητα να ξέρει. Τώρα αν κρατάνε log δεν το ξέρω.

 

Οπως και να χει δεν "ανοιγεις πορτα" στο pc σου για να σε χακαρουν,ετσι δεν ειναι?

 

Αυτό είναι άλλη ιστορία. Ας τα πέι κανένας που ξέρει καλύτερα. Απο μόνο του όμως, το να ξέρεις απλά την ΙΡ σίγουρα δεν αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Έχεις δυναμική ΙΡ που αλλάζει κάθε φορά που συνδέεσαι, πάιρνεις τυχαία όποιο είναι ελευθερο. Έτσι π.χ μπορούμε άλλωστε να κατεβάζουμε με το τσουβάλι free απο το rapid share

και παλι,δεν ειναι unlimited οι ΙΡ που μπορεις να παρεις.υπαρχει ενα ΙΡ pool με συγκεκριμενο ευρος για τον καθε χρηστη

Όχι με τίποτα. Ούτε το e-mail σου. Αυτό είπαμε πότε, αυτά που έλεγε ο poscaman. Στις απλές συνδέσεις θα δούν μόνο απο που είσαι...αντε και το συκγκεκριμένο dslam (?). Νομίζω μόνο με εντολή εισαγγελέα ο παροχέας σου (π.χ η οτενετ, η φορθνετ) μπορεί, καθ'οτι ξέρει ποιος ήταν με το τάδε IP εκέινη την μέρα και ώρα. Τουλάχιστον ο παροχέας έχει την δυνατότητα να ξέρει. Τώρα αν κρατάνε log δεν το ξέρω.
στις απλες συνδεσεις (Dynamic IP) ενας άλλος ΑΠΛΟΣ χρηστης θα δει μεχρι το κεντρο (συνηθως Αθηνα) που φτανεει η γραμμη σου. DSLAM,οχι.Ο παροχεας ΣΙΓΟΥΡΑ ξερει (100%) και ναι,κρατανε logs.τωρα το για ποσο,κανενας δεν ξερει.υπαρχει νομιζω μια νομοθτικη ρυθμιση,αλλα ο καθενας στην ουσια κανει οτι θελει
Αυτό είναι άλλη ιστορία. Ας τα πέι κανένας που ξέρει καλύτερα. Απο μόνο του όμως, το να ξέρεις απλά την ΙΡ σίγουρα δεν αρκεί.
το γεγονος και μονο οτι εισαι on-line ειναι αρκετο.εξαρταται απ'τον χρηστη που εχει βαλθει να σε χακαρει,το επιπεδο γνωσεων του,και το επιπεδο της δικης σου ΒΛΑΚΕΙΑΣ (δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα-γενικα μιλαω)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...