Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι που τα μηνύματα έχουν προβληματισμούς και η αλήθεια ίσως να είναι κάπου στη μέση. Η θητεία ως τους 12 μηνες δεν πιστέυω ότι ειναι μεγάλη, υπάρχουν παιδιά πολύτκενα ή μη που υπηρετούν λιγότερο, αν βγάλεις Σ.Κ και άδειες άντε και καμια αναρρωτική έιναι λιγότερο, εγώ έκανα 19 μηνες και ο ένας αναρρρωτική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το θέμα είναι ότι καλούμαστε να υπηρετήσουμε μια στρατιωτική ηγεσία νοοτροπίας η οποία δεν εκφράζει κανέναν πολίτη.

 

Ο ΕΣ ασχολείται με τον Κεμαλ και ο Τουρκικός με τον Ελ. Βενιζέλο (συγκράματα περιοδικά σχολής ευελπίδων κτλ). Όλοι οι στρατιωτικοί έχουν συναδελφική υποστήριξη.Εχθρός δεν είναι ο Τούρκος αλλά ο επιστήμονας, ο καλλιτέχνης, ο επαγγελματίας.

 

Αν τα βρούνε μεταξύ τους δεν υπολογίζουν λαούς, θα μπορούσαν να κυβερνούν τα κράτη ειρηνικά και με συνεργασία.

Και δεν διστάζουν να κάνουν στο λαό που τους ταίζει το μεγαλύτερο κακό …

Οι Τουρκοι στρατηγοί αυτή τη στιγμή στο εσωτερικό της Τουρκίας δείχνουν ότι είναι αυτοί που πραγματικά νοιάζονται για το καλό τους εθνους ενάντια στην φιλοευρωπαική πολιτική. Στην ουσία έχουν καταδικάσει έναν λαό να ζει στην μιζέρια την δυστυχία και την άγνοια, προς όφελος δικό τους. Και εμποδίσουν με κάθε δυνατό τρόπο την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ ώστε να μην χάσουν τα προνόμιά τους – όλοι ξέρουμε γιατί γίνονται οι παραβιάσεις του ελληνικού εναέριου χώρου. Διπρόσωποι - φαύλοι – εξουσιομανείς.

Οι ίδιοι ακριβώς και στην Ελλάδα, μόνο που εμείς τους έχουμε παραγκωνίσει και δεν εκδηλώνονται.

 

Και καλούμαστε όλοι εμείς να υπηρετήσουμε αυτό το ανώμαλο καθεστώς. Τους πληρώνουμε τους ταΐζουμε, οι γονείς μας στερούνται τα πάντα και αυτοί βρίζουν τα παιδιά τους. Δε μπορώ να διανοηθώ σε τι κράτος ζούμε όταν μια ζωή θα δουλεύω για να θρέφω στρατιωτικούς και μετά από 20 χρόνια θα έχει λόγο και εξουσία ο κάθε βλάχος στο παιδί μου. Φταίμε και μεις όμως που δεν αντιδρούμε.

Και εδώ φαίνεται η ποιότητα και η μόρφωση κάθε λαού. Στην Τουρκία είναι δις χειρότερα (τρώνε και ξύλο), η πολιτισμένη Ευρώπη έχει απεμπλακεί απο αυτές της καταστάσεις που της θυμίζουν μόνο μεσαίωνα, η Ελλάδα είναι κάπου στην μέση. Πριν μερικά χρόνια έπεφτε ξύλο και στα σχολεία, αλλά όσο το επίπεδο και η μόρφωση των γονέων ανέβαινε αυτό σταμάτησε….ας ελπίζουμε να σταματήσει και η υποχρεωτική στράτευση, η κακομεταχείριση, οι αυτοκτονίες.

Και όλα αυτά τα τομάρια που εμείς βάλαμε για να προστατεύουν τα εθνικά μας σύνορα, κάθονται και καμαρώνουν τον Κεμάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να πεταχτώ σαν τσουτσού και να πω πως ενώ δε διαφωνώ με το γενικότερο πνεύμα του ποστ του χιούστον, η στρατιωτική ηγεσία της Τουρκίας είναι ίσως το πιο ευμενώς τοποθετημένο "πολιτικό" μέτωπο από 'κει μεριά. Οι Ισλαμιστές είναι το μαύρο φίδι και δυστυχώς κερδίζουν έδαφος όσο πάει, οι Κεμαλικοί δεν νοιάζονται ιδιαίτερα για την Ελλάδα ως διακρατική οντότητα αλλά ως πηγή δημοτικότητας και επιρροής στα λαϊκά στρώματα και ο στρατός θέλει απλώς κουμάντο και το κεφάλι του ήσυχο από εξωγενείς παράγοντες.

 

Αλλά όλα αυτά είναι άλλο τόπικ. Απολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουσι θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω εν μερει μαζι σου ή μαλλον να σε διορθωσω.

 

Εχω μεινει στην Τουρκια για 3 μηνες σε μια εξαγορα πριν απο 2,5 περιπου χρονια και απο ο,τι μπορεσα να καταλαβω συναναστρεφομενος μαζι τους η κατασταση ειναι κατατις διαφορετικη.

 

Οι κεμαλικοι πραγματι χρησιμοποιουν αλυτρωτικες τακτικες για να φανατισουν και εντελει να χειραγωγησουν τον κοσμο, αποκτωντας δυναμη και πολιτικη υποσταση αλλα αυτο δε ξερω κατα ποσο μπορει να ενταχθει στη σφαιρα της καθαρα στοχευμενης πολιτικης τους. Θεωρω πως υποκρυπτεται και φανατισμος και μισαλλοδοξια.

 

Για το στρατιωτικο κομματι της Τουρκιας θα συμφωνησω γενικα μαζι σου αλλα αυτο που λες ισχυει κυριως για τα νεοτερα στελεχη του. Οι παλαιοτεροι εχουν γαλουχηθει με διαφορετικα "ιδανικα", οχι οτι τα δικα μας καμαρια δεν εχουν αντιστοιχα βιωματα βεβαια. Και πως θα μπορουσαν αλλωστε οταν πριν απο 33 χρονια εγινε ο,τι εγινε.

 

Τελος για τους ισλαμιστες θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου. Το κακο για εμας ειναι οτι το κρυβουν καλα.

 

οφ τοπικ αι νοου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν νομίζω ότι άνθρωποι με στοιχειώδη αξιοπρέπεια και ανδρισμό θα ξεφτιλιζόντουσαν τόσο πολύ ...

Και δεν μιλάμε γι κάποιον που το έχει στο αίμα του.

 

Κοίτα, ούτε εγώ το κάνω, αλλά όχι γιατί φοβάμαι μην θιχθεί η αξιοπρέπεια και ο ανδρισμός μου μπροστά σε ένα μάτσο στρατιωτικούς, αλλά επειδή οι υποκριτικές μου ικανότητες δεν φτάνουν τόσο μακριά.

 

Από εκεί και πέρα, η αξιοπρέπειά μου θίγεται και όταν έρχεται και με βρίζει, ή έστω με προσβάλλει ένα κομπλεξικό κωλοπαίδι, που θεωρείται ανώτερό μου εκεί μέσα, πατώντας στο γεγονός πως δεν έχω δικαίωμα να αντιδράσω. (χωρίς να υποστώ ακόμα πιο δυσάρεστες συνέπειες).

 

Ο καθένας από την πλευρά που το βλέπει.

 

Δεν τολμάς να γράψεις πως έμαθες πέντε πράγματα στο στρατό και πως χρήσιμο το βρήκες το όλο θέμα, και αμέσως σου την πέφτουν, "στρατόκ@βλος", με ή χωρίς το παπάκι, άμυαλος κτλ.

 

Το να πιστεύεις πως έμαθες να στρώνεις το κρεββάτι σου και να καθαρίζεις πατάτες δεν σε κάνει στρατόκ@υλο. Αυτό είναι απλά μία άποψη.

Το να πιστεύεις όμως πως αυτά είναι χρήσιμα και υποχρεωτικά πρέπει να τα μάθουν όλοι, γιατί υπερασπίζουν κάποια αόρατη απειλή, ναι σε κάνει στρατόκα@υλο.

(με και χωρίς @)

 

Και να πεις ότι βλέπεις και καμία ιδεολογία; Μην ξεβολευτούμε και άμα λάχει φοράμε γόβα, κλείνουμε το μάτι στην επιτροπή και Ι5...

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλο το thread, θα έβρισκες ανάμεσα πολλές ιδεολογικές απόψεις.

 

Αν και δεν βλέπω τον λόγο, σου λέω μία βασική:

Θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου ελεύθερο άνθρωπο, και ο στρατός μου στερεί για ''χ'' χρόνο, με φασιστικό τρόπο αυτό το δικαίωμα, δίχως να σέβεται τις πολιτικές μου αντιλήψεις, και την αξιοπρέπειά μου.

 

 

Είναι φυσικό ο άνθρωπος να ενοχλείται από αυτά που δε συμφωνούν με την οπτική του γωνία. Αλλά, η σκέψη πως οι "πατριωτάρες" έχουν το μονοπώλιο στο φανατισμό,

Αυτό το συμπέρασμα από που βγαίνει? Και τί εννείς όταν λες ''φανατισμό''?

(άσχετο)

 

σε σχέση με τον κάθε ιδεολόγο του ψηλοτάκουνου, νομίζω πως είναι ελαφρώς μονόπλευρη θεώρηση των πραγμάτων.

Από την στιγμή που ο στρατός λειτουργεί ακόμα σαν καθώς πρέπει κατάλοιπο της χούντας, και έχει τόσο στενόμυαλα και ανελεύθερα περιθώρια, ώστε να μην μπορεί να δεχθεί το γεγονός πως είμαι αντιρρησίας συνείδησης χωρίς να με ''τιμωρήσει'' για αυτήν μου την άποψη/στάση, αυτόματα μετατρέπομαι σε ιδεολόγος του ψηλοτάκουνου, του κατουρημένου κρεββατιού, της μανιοκατάθλιψης, της πρέζας και ότι άλλο θες.

 

Είναι λίγο επικίνδυνο να κάνεις λόγο για μονόπλευρη θεώρηση των πραγμάτων όταν το ζήτημα που θίγεται (Ε.Σ) είναι ο ορισμός της μονόπλευρης θεώρησης των πραγμάτων.

 

 

Το bot έγραψε για δεύτερη φορά στο ίδιο thread. Νομίζω πως ζούμε ιστορικές εποχές ... :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Lucifer δεν ξέρω τι εννόησες από αυτά που είπα :

Οι Τούρκοι ''πολέμαρχοι'' δεν ενδιαφέρονται για βραχονησίδες.

Θέλουν την ειρήνη αλλά και να παραμείνουν τα προνομιά τους. Με την είσοδο της Τουρκίας στην Ευρώπη τα στρατιωτικά προνόμια περιορίζονται και οι ίδιοι νοιώθουν ότι θα παραγκωνιστούν γι αυτό θέλουν να περάσουν στη διεθνή κοινότητα ένα πρόσωπο της Τουρκίας ότι δήθεν είναι το κακό παιδί για να χαλάσουν τα σχέδια της πολιτικής εξουσίας για ένταξη. Γι αυτό και μόνο γι αυτό κάνουν τις παραβιάσεις. Με λίγα λόγια κάνουν χαλάστρα στον Ερτογκάν και στο δύσμοιρο λαό τους (η ΕΕ δεν ανέχεται κακά παιδιά).Κατά τα άλλα όυτε πόλεμο θέλουν ούτε τπτ, το τομάρι τους μόνο. Αυτή η άποψη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...