Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε φιλε εχεις μια υποχρεωση απεναντι στην χωρα σου. δεν σου ειπα εγω οτι δεν ειναι φυσιολογικο που δεν θελεις να διακοψεις την ζωη σου. Ετσι ειναι οι υποχρεωσεις δεν υπολογιζουν τι θελουμε εμεις. Εφοσον εισαι πολιτης αυτης της χωρας να πας στρατο δεν θα παθεις τιποτα.

 

1980 να σου κανω μια ειλικρινη ερωτηση και θελω να μου απαντησεις ειλικρινα.

 

Αν τωρα που ξερεις τι ειναι ο στρατος, και με την προυποθεση οτι δεν ειναι υποχρεωτικος, θα πηγαινες οικειοθελως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καπου αναφερθηκε πιο πριν οτι η υποχρεωτικη στρατευση προβλεπεται στο Συνταγμα.Λαθος.

 

1980 να σου κανω μια ειλικρινη ερωτηση και θελω να μου απαντησεις ειλικρινα.

 

Αν τωρα που ξερεις τι ειναι ο στρατος, και με την προυποθεση οτι δεν ειναι υποχρεωτικος, θα πηγαινες οικιοθελως?

 

εχω απαντησει στο προηγουμενο θεμα. μια φορα πας δεν πας δευτερη . Οτι και να ειναι ειναι εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα, κουλάρετε οι πάλιουρες και τα παληκάρια.

Η συμπεριφορά τσιφλικά που αποκτούν κάποιοι, είναι τουλάχιστον εμετική.

 

Ο άνθρωπος είπε τη γνώμη του. Δεν έβρισε, ούτε προσέβαλε κανέναν.

Και όσα γράφει είναι σωστά. Αυτή είναι η κατάσταση στο στρατό.

Και πρακτικά, αμφιβάλλω αν η παρουσία μας εκεί, βοηθάει στην άμυνα της χώρας.

Άσε που βγαίνεις χειρότερος άνθρωπος από κει μέσα.

Μακάρι να ήμουν ο τελευταίος που είχε αναγκαστεί να πάει. Και οι νεότερες γενιές να κάναν κάτι καλύτερο στους 18 μήνες που εγώ σπατάλησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο σου που εχεις αλλαξει τρεις λογαριασμους ! αυτο δειχνει αν μη τι αλλο παιδεια !! και στρατιωτικη εκπαιδευση !!! εμπρος μαρςςςς!!!αερα α αα α α α!! να αγορασουμε και αλλο αεροπλανο, να δωσουμε στους ρωσους δικαιωμα για να τα εχουμε καλα μαζι τους....

HIOUSTON,WE HAVE A CONNECTION PROBLEM HERE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ουτε το αφησα καν να εννοηθει.τα ποστ μου τα ανεφερα,σαν μετρο συγκρισης πειρας σε αυτο το φορουμ σε σχεση με καποιους ονοματα-δε-λεμε που ειναι junior members.

 

Δηλαδη εισαι πολυ εμπειρος σε αυτο το φορουμ?

 

Εγω ομως που εχω περισσοτερα ποστ απο σενα στη ζωη τι πρεπει να σου πω?

 

Σουτ και μην μιλας?

 

Δεν νομιζω.

 

Αν εχεις κατι καλο να πεις και να το στηριξεις, εισαι ευπροσδεκτος, ειτε εισαι 19 χρονων, ειτε 40, ειτε εχεις 4 ποστ, ειτε 4000.

 

υγ: καλο θα ηταν να μην εκφερεις τοσο παθιασμενα αποψη για κατι που δεν εχεις περασει και δεν ειναι δυνατον να ξερεις πως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω απαντησει στο προηγουμενο θεμα. μια φορα πας δεν πας δευτερη . Οτι και να ειναι ειναι εμπειρια.

 

Αν δεν ειχες ηδη παει.

 

Θα πηγαινες οικειοθελως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα, κουλάρετε οι πάλιουρες και τα παληκάρια.

Η συμπεριφορά τσιφλικά που αποκτούν κάποιοι, είναι τουλάχιστον εμετική.

 

Ο άνθρωπος είπε τη γνώμη του. Δεν έβρισε, ούτε προσέβαλε κανέναν.

Και όσα γράφει είναι σωστά. Αυτή είναι η κατάσταση στο στρατό.

Και πρακτικά, αμφιβάλλω αν η παρουσία μας εκεί, βοηθάει στην άμυνα της χώρας.

Άσε που βγαίνεις χειρότερος άνθρωπος από κει μέσα.

Μακάρι να ήμουν ο τελευταίος που είχε αναγκαστεί να πάει. Και οι νεότερες γενιές να κάναν κάτι καλύτερο στους 18 μήνες που εγώ σπατάλησα.

 

Μαζί σου...

 

Επειδή δηλαδή είναι όλα μια εμπειρία πρέπει εγώ να παριστάνω το βλάκα τόσους μήνες.

Εάν ήταν 1-2 μήνες μπορεί και να σου έλεγα κι εγώ άντε ωραία εμπειρία, έριξα και με το όπλο έριξα και με το άρμα! Τώρα τι κατάλαβα που αναγκάστηκα να πάω 18 μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειχες ηδη παει.

 

Θα πηγαινες οικιοθελως?

 

δεν μπορω να ξερω . μαλλον ναι παντα μου αρεσε η ιδεα του να παω στρατο. κοιτα να δεις εμενα μου αρεσαν οι ασκησεις με τα αρματα ,με τα ελικοπτερα να μας καλυπτουν και το πεζικο απο πισω μας, οι βολες , οι ασκησεις ελιγμων με τα αρματα ολα αυτα τελοσπαντων. τωρα το ξυλο που παιζαμε και ο ψυχολογικος πολεμος δεν μου αρεσε αλλα ηταν μεσα στο πακετο. στρατος ειναι οχι παιδικη χαρα. τωρα αμα πηγαινα σε μια μοναδα που δεν ηταν μαχιμη δεν νομιζω να την παλευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχαχα

 

Καταπληκτικο.

 

Εχεις 3500 ποστ στο ινσομνια?

 

Μα, πρεπει να εισαι καταπληκτικος τυπος τοτε.

 

Γιατι δεν σε κανανε μοντ ακομα?

 

Δηλαδη η σοφια επερχεται με τα ποστ σε αυτο το φορουμ?

 

χαχα καλο, η ποιοτητα των μελων ΔΕΝ φαινεται απο τον αριθμο των ποστ τους, τα τρωει για πρωινο....Απιστευτος

 

@Scissorhands, φιλε εγω τφ στην σαμοθρακη ήμουνα για ολους τους εξυπνους που νομιζουν οτι ειναι περισσοτερο αντρες επειδη πηγανε στρατο και θα σου το εξης Συμφωνω με ολα οσα λες και μπραβο που εχεις το θαρρος να πεις δημοσια τους λογους για να μην πας στρατο Δεν θα επρεπε να ειναι θεμα Ι5 ψυχολογικο δηλαδη θεμα τρελλας η σεξουαλικου προσανατολισμου η αρνηση της στρατευσης. Και αυτο οχι γιατι υπαρχουν νομικες συνεπειες (η γυναικα ειναι στρατολογος και αμα θελετε μπορω να σας τα αναλυσω εκτενως) στην μετεπειτα ζωη σου ουτε γιατι στην ουσια η πολιτεια σε θεωρει ανικανο για κατι (που και αυτο ειναι ασχημο αμα το σκεφτεις) αλλα γιατι η αρνηση στρατευσης πρπει να ειναι αναφαιρετο πολιτικο διακιωμα του καθενος απο εμας. Βεβαια αμα καποιοι θεωρουν οτι ειναι ετοιμοπολεμοι μετα απο 12 μηνες θητεια η ακομη οτι αυτη την στιγμη η Ελλαδα μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο της ε τοτε τι να πω.. Αυτο που ξερω ειναι ο θεσμος των ΕΠΟΠ θα καθιερωθει και θα καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση (ελπιζω να την προλαβει ο γιος μου) ετσι ωστε να μην εγειρονται τετοια ζητηματα και ο καθενας να κρατησει τις αποωεις με τις οποιες νιωθει ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εισαι πολυ εμπειρος σε αυτο το φορουμ?

 

Εγω ομως που εχω περισσοτερα ποστ απο σενα στη ζωη τι πρεπει να σου πω?

 

Σουτ και μην μιλας?

 

Δεν νομιζω.

 

Αν εχεις κατι καλο να πεις και να το στηριξεις, εισαι ευπροσδεκτος, ειτε εισαι 19 χρονων, ειτε 40, ειτε εχεις 4 ποστ, ειτε 4000.

 

υγ: καλο θα ηταν να μην εκφερεις τοσο παθιασμενα αποψη για κατι που δεν εχεις περασει και δεν ειναι δυνατον να ξερεις πως ειναι

 

το connection καπου χαθηκε αναμεσα στη ζαλουρα που προσθεσαν οι 3 λογαριασμοι σου και τα 1951 post που εχεις σε αυτον :P

 

μαγκες (αν δεν ειστε ενας) διαβαστε τα προηγουμενα ποστ μου.δεν αναφερθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ στο θεμα,αλλα στη νοοτροπια του γραφομαι στο ινσομνια και αρχιζω το flame war.ΠΑΝΤΑ οταν μου δινεται η ευκαιρια λεω οτι οι junior members ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εχουν δικαιωμα να γραφουν στο μπλα μπλα γιατι γραφονται μονο για το μπλα μπλα,προσωπικη μου αποψη και την εκφραζω οποτε γουσταρω.Γι αυτο και αναφερθηκα στους λογαριασμους μου και τα ποστ.και επειδη λοιπον αμφοτερους σας τρωω λαχανο,παρακαλω πολυ αν εχετε ορεξη για προσωπικα παιχνιδακια να συνεχισουμε την ολη ιστορια σε ΡΜ.διαφορετικα,επαναλαμβανω,εχουμε καποιο connection problem,αλλα λεω,και αλλα απαντατε/καταλαβαινετε.

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1656210&postcount=281

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1656280&postcount=285

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1555468&postcount=140

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scissorhands δεν ντρέπεσαι με μόλις 20 post να ανοίγεις πολιτική συζήτηση??? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

κάτσε να χιλιαρίσεις και μετά θα έχεις άποψη εδώ μέσα!

αντε μπράβο! :devil:

(ειρωνικά τα λέω εεε? μη με πάρει κανένας στα σοβαρά)...

by the way, ούτε εγώ υπηρετώ, σε λίγους μήνες ληγει και η τελευταία αναβολή που δικαιούμαι και παίρνω το πολυπόθητο Ι5 μου...B)

και επειδή δεν μου αρέσει να τοποθετούμαι πολιτικά σε τεχνολογικά forum, θα πω μόνο ότι δεν εννοώ να πάω φαντάρος, γιατί.... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.οταν θα φτασεις τα περιπου 3500 ποστ που εχω στο ινσομνια (εχω περασει απο 3 λογαριασμους) ελα βρες με να σου εξηγησω γιατι κατι τετοια τυπακια τα τρωμε για πρωινο.

 

Ελπίζω να κάνεις πλάκα με αυτό το ποστ σου αδερφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να ξερω . μαλλον ναι παντα μου αρεσε η ιδεα του να παω στρατο. κοιτα να δεις εμενα μου αρεσαν οι ασκησεις με τα αρματα ,με τα ελικοπτερα να μας καλυπτουν και το πεζικο απο πισω μας, οι βολες , οι ασκησεις ελιγμων με τα αρματα ολα αυτα τελοσπαντων. τωρα το ξυλο που παιζαμε και ο ψυχολογικος πολεμος δεν μου αρεσε αλλα ηταν μεσα στο πακετο. στρατος ειναι οχι παιδικη χαρα. τωρα αμα πηγαινα σε μια μοναδα που δεν ηταν μαχιμη δεν νομιζω να την παλευα.

 

Αρα ακομα και εσυ δεν εισαι σιγουρος αν θα πηγαινες.

 

Γιατι λοιπον καποιος που μπορει να επιλεξει, να μην ασκησει το δικαιωμα του να μην παει?

 

Αλλωστε παιδια, δεν ξερω αν το ξερετε, αλλα η στρατιωτικη θητεια δεν ειναι υποχρεωτικη πια.

 

Υπαρχει και η περιπτωση να δηλωσεις αντιρρησιας συνειδησης ή ακομα και να κανεις εναλλακτικη θητεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...