Προς το περιεχόμενο

Aγορά νέου PC


drambuie21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.Είμαι καινούριος στο forum και απ'ότι είδα υπάρχουν αρκετού γνώστες πάνω στους υπολογιστές.Θέλω να αγοράσω καινούριο PC,μιας και ο παλιός μου τα χει παίξει.Κάνοντας συζητήσεις με φίλους για το θέμα έχω καταλήξει να μπερδευτώ περισσότερο.Θα ήθελα να αγοράσω ένα PC μεχρι 2500 ?(έχω βρει κάποια επιδότηση που επιδοτεί το PC εξ'ολοκλήρου).Απ'ότι κατάλαβα θα πρέπει καλύτερα να τον πάρω σε κομμάτια.Με ενδιαφέρει να παίζουν όλα τα παιχνίδια τα τωρινά και για αρκετό καιρό ακόμα μιας και δεν προβλέπεται να αλλάζω σύντομα:-D.Επίσης θέλω να χρησιμοποιώ καποιες βαριέςεφαρμογές για τη δουλειά μου,καθώς και πολύ αποθηκευτικό χώρο γιατί η ταινία πάει σύννεφο.Αν μπορείτε να προτείνετε κάτι θα το εκτιμούσα πολύ.

 

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν και καλώς σας βρήκα στο forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς ήλθες..

υπάρχει ειδικό section στο forum για αναβαθμίσεις... ;)

μια και το ανοιξες εδώ, άστο, με τόσα λεφτά που διαθέτεις, θα χαρούν πολλοί να σου απαντήσουν! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι τα 2.5 k€ είναι για πλήρες σύστημα (Η/Υ, οθόνη, εκτυπωτής, σαρωτής, UPS, κλπ);

Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η βαρύτερη (από πλευράς πόρων κυρίως CPU και HD) εφαρμογή που θα τρέξεις;

Μέχρι πόσες εφαρμογές θα τρέχεις ταυτόχρονα που να χρειάζονται τους πόρους του Η/Υ ταυτόχρονα και ποιες θα είναι αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agrb,δεν νομιζω οτι με 2500$ pc,πρεπει να του κανουμε τετοιες ερωτησεις.δεν μιλαμε για ενα pc 800 ευρω.

απλα θα παρει το καλυτερο hardware στο καθε ειδος,και τελειωνει η δουλεια! :-D

 

εγω στην θεση σου,το μεγαλυτερο κομματι των χρηματων παντος,θα το διεθετα σε μια καλη οθωνη,ξεκουραστη για τα ματια,εναν lazer εκτυπωτη,και ενα καλο και σταθερο ups.

 

τροφοδοτικο θα επαιρνα ενα ισχυρο,και για μελλοντικη χρηση οπως αυτο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=988588

 

δεν θα εδινα πανω απο 1300 ευρω για το κουτι,γιατι σε 2 χρονια θα εχει την ιδια καταληξη με τα υπολοιπα φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτυπωτή και scanner δεν χρειάζομαι.Έχω ήδη.Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια κομμάτια που θα με κάλυπταν για κάμποσα χρόνια ακόμα,αν γίνεται με κάποια link.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7-8 μηνες και βλεπουμε.

 

Sad but true -_-

 

Oi Pexnidokataskevastes .. 8eloun MONTELA oxi texnologia ..

 

Ehm me 2500euro min anisixeis ka8olou .. Stin 8esi sou 8a evaza sto grafeio mou ena xarti .. kai opws eipe kai kapoios parapanw .. 8a eperna to KALITERO tou eidous tou .. Ksekinontas apo to eswteriko .. kai kataligontas sta periferiaka .. Opws eipa .. grapse aristera CPU (apo katw) MoBo (Apo katw) RAMS .. kai paei legontas .. Mpes sto Plaisio kai sto Eshop .. vres oti kalitero apo tis kataskevastries markes p ipostirizeis (ATI-nVIDIA, AMD-Intel..8a sou prwtina ean eisai gamer enan X2 AMD kai Nvidia GrafixCard..H' ean 8es Intel nte kai kala pare afton) kai simiwse to sto xarti .. kai edw mpes sto teloC na mas rwtiseis ti ipostirizei ti (ean dn gnwrizeis ta pampolla panw sta PC..) .. Kai to sinoliko Image aftou pou apofasises, gia na krinoume ligaki ;)

 

Kala psonia :-D

Koritsi_Gia_PC !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αποψη μου την εχω πει πολλες φορες.ενα τοσο ακριβο pc,ειναι για παιχνιδια,και αυτο για λιγους μηνες,αντε ενα χρονο.

γι'αυτο ποτε δεν θα προτεινα 8800GTS 768,γιατι θα σου κρατησει λιγο περισοτερο απο μια απλη καρτα γραφικων 150-200 ευρω.

 

θα επαιρνα 2 ραπτορ 150αριδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=984&product=832456

 

1 500αρι seagate sata για αρχη

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=984&product=807842

 

μια καλη web camera

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=31&product=873209&tab=specs

 

καλα και δυνατα ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοοον... Αρχίζουμε....

Κουτί

Μητρική

PSU

CPU

2xVGA

Ram

DVD-R

HDD 1

HDD 2

 

2.495,89 euro... Σου μένουν και 4 ευρώ για τσίχλες... :-)

 

Αυτά με πράγματα που βρήκα στο συγκεκριμένο μαγαζί. 2 κάρτες γραφικών, ένας γρήγορος σκληρός και ένας τετραπύρηνος και είσαι αρχηγός. Κουτί με υδρόψυξη και 22" μόνιτορ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτυπωτή και scanner δεν χρειάζομαι.Έχω ήδη.Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια κομμάτια που θα με κάλυπταν για κάμποσα χρόνια ακόμα,αν γίνεται με κάποια link.

 

Ευχαριστώ

 

drambuie21,

Δεν μας είπες όμως τι εφαρμογές θα τρέξεις.

Άλλη σύνθεση PC είναι κατάλληλη για παιχνίδια, άλλη για μηχανικούς που σχεδιάζουν 3Δ μοντέλα και άλλη για server.

Αν θέλεις δώσε μας το στίγμα για να μπορέσουμε να σου προτείνουμε τα σωστά εξαρτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agrb,δεν νομιζω οτι με 2500$ pc,πρεπει να του κανουμε τετοιες ερωτησεις.δεν μιλαμε για ενα pc 800 ευρω.

 

Το κόστος ενός PC σήμερα μπορεί να κυμανθεί από ?500 - ?9.500. Και μιλάμε πάντα για το PC, όχι τα περιφερειακά του.

Όπως καταλαβαίνεις το τι θέλει να το κάνει είναι κρίσιμο σφού τα ?2500 που διαθέτει είναι πλησιέστερα προς το κάτω όριο των τιμών αλλά και πάνω από το μέσο όρο.

Γι' αυτό άσε τον φίλο drambuie21 να πει τη γνώμη του ελεύθερα και μην προδικάζεις τίποτα.

Ο καθένας εδώ μέσα γράφει ελεύθερα τη γνώμη του και αυτοί που διαβάζουν κρίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οχι τι pc θα παρεις, με τοσα λεφτα σιγουρα δεν εχεις προβλημα επιλογων, αλλα τι επιδοτηση ειναι αυτη για την αγορα του, να ψωνισουμε και εμεις γιατι εχουμε στεγνωσει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος ενός PC σήμερα μπορεί να κυμανθεί από 500 - 9.500. Και μιλάμε πάντα για το PC, όχι τα περιφερειακά του.

Όπως καταλαβαίνεις το τι θέλει να το κάνει είναι κρίσιμο σφού τα 2500 που διαθέτει είναι πλησιέστερα προς το κάτω όριο των τιμών αλλά και πάνω από το μέσο όρο.

Γι' αυτό άσε τον φίλο drambuie21 να πει τη γνώμη του ελεύθερα και μην προδικάζεις τίποτα.

Ο καθένας εδώ μέσα γράφει ελεύθερα τη γνώμη του και αυτοί που διαβάζουν κρίνουν.

 

ρε μαστορα, εδω μιλαμε για ενα pc 2500 ευρω, λογικα θα παρει κατι καλο και ακριβο οπως μια 8800GTS, μια P5E3 Deluxe WiFi (s775, DDR3, X38), μια DDR3 supertalent 1600mhz,και εναν Q6600,η κατι αναλογο τελος παντον.

 

Tο pc που θα παρει,θα κανει τα παντα,και δεν θα κολαει πουθενα.

αυτην την ερωτηση μπορεις ελευθερα να την κανεις σε μενα,με το φτηνο μου μηχανημα,με την team-elite και την HD2600.οχι σε αυτον παντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...