Προς το περιεχόμενο

Δορυφορικός δέκτης σε pc. Πώς?


Snip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Θέλω τη βοήθειά σας σε κάτι που θέλω να κάνω.

Έχω έναν δορυφορικό ψηφιακό δέκτη (εξωτερικό, όχι για pc) τον οποίο έχω συνδέσει στην κάρτα γραφικών του pc μου (η οποία δέχεται video in - ASUS NX6600 DTV256EH) για να βλέπω tv στον υπολογιστή μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως να το κάνω να μου δείχνει την εικόνα στην οθόνη. Με τα προγράμματα του cd της κάρτα γραφικών δεν έβγαλα άκρη. Μήπως έχεις κανείς σας υπόψη του κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να χρησιμοποιήσω; Έχω φάει τρελό σκάλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της Asus που κοίταξα δεν είδα να υπάρχει 6600 με Video in, μόνο με TV out είσαι σίγουρος ότι έχει τέτοια είσοδο; Αν ναι ψάξε στο site της για software. Πάντως εάν η κάρτα σου υποστηρίζει video preview να βλέπεις δηλαδή σε ένα παράθυρο το σήμα που δέχεται στο video in τότε θα έχει μαζί κάποιο software στο συνοδευτικό cd, σε φίλο που έχει κάρτα τηλεόρασης και εξωτερικό δορυφορικό δέκτη κάναμε το ίδιο δηλαδή συνδέσαμε στο video In της κάρτας το composite out σήμα του δέκτη και με το software της κάρτας που έχει για να βλέπει tv επιλέξαμε αντί του tuner της να βλέπει από το video in και δούλεψε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της Asus που κοίταξα δεν είδα να υπάρχει 6600 με Video in, μόνο με TV out είσαι σίγουρος ότι έχει τέτοια είσοδο; Αν ναι ψάξε στο site της για software. Πάντως εάν η κάρτα σου υποστηρίζει video preview να βλέπεις δηλαδή σε ένα παράθυρο το σήμα που δέχεται στο video in τότε θα έχει μαζί κάποιο software στο συνοδευτικό cd, σε φίλο που έχει κάρτα τηλεόρασης και εξωτερικό δορυφορικό δέκτη κάναμε το ίδιο δηλαδή συνδέσαμε στο video In της κάρτας το composite out σήμα του δέκτη και με το software της κάρτας που έχει για να βλέπει tv επιλέξαμε αντί του tuner της να βλέπει από το video in και δούλεψε μια χαρά.

 

Βασικά, έκανα 2 λάθη.

1ον. η κάρτα μου είναι MSI και όχι ASUS.

2ον. το μεντέλο είναι VTD και όχι TVD όπως έγραψα.

Συγνώμη :o

 

Στο site της MSI δεν βρίσκω καν την δική μου κάρτα. Έχει την NX6600 TD256EH και την NX6600 VTD256E. Η δική μου είναι η NX6600 VTD256EH. Έχω την εντύπωση ότι όλες οι VTD είναι με video in. Αν την googlάρεις θα δείς ότι έχει video in, επίσης το αναφέρει και στο manual της κάρτας. Μου δίνει 2 cd με drivers και softwares, αλλά πραγματικά δεν έβγαλα άκρη καθόλου. Άσε που στο site της MSI δε βρήκα κάπου που να μπορείς να κατεβάσεις τέτοιο software.

Επειδή φαντάζομαι όμως ότι θα υπάρχει κάποιο τέτοιο 3rd party προγραμματάκι που να κάνει αυτή τη δουλειά, είπα να χρησιμοποιήσω κάνα τέτοιο για να μη σπάσω και τα νεύρα μου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κάποιο από τα DScaler και WinDVR. Φυσικά πρέπει πρώτα να έχεις περάσει drivers για την video capturing device που θα σου βγάζει στο device manager.

 

Έχω κάνει εγκατάσταση κάτι WDM drivers. Αυτοί πρέπει να είναι νομίζω.

Κάποιο παιδί μου ανέφερε τον kmplayer. Καλός φαίνεται, ελπίζω να κάνει για αυτό που τον θέλω. Θα δοκιμάσω κι αυτά που μου προτείνεις κι εσύ και θα δώ. Σ'ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου υπάρχει στα Archives της MSI, δες εδώ: http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=767&maincat_no=130&cat2_no=&cat3_no=

Μπορεί να μην είναι 100% ίδια, επειδή αυτή που λες ότι έχεις όντως δεν υπάρχει (MSI NX6600 VTD256EH).

 

Επειδή εγώ έχω αυτό το προϊόν της MSI, δε νομίζω να υπάρχει τρόπος απλώς να βλέπεις εικόνα. Η λειτουργία video-in μάλλον προορίζεται για capture, παρά για απλώς να βλέπεις εικόνα.

 

Δοκίμασε με το Nero Vision, μόνο έτσι εγώ κατάφερα να κάνω σύλληψη, αλλά μου δινόταν και η δυνατότητα να βλέπω fullscreen την εικόνα χωρίς να κάνω capture.

 

Toυς WMD Drivers κι εγώ τους πέρασα. Είναι απαιτούμενοι για να "δει" ο υπολογιστής σου ότι διαθέτεις μια capture card, η οποία είναι ενσωματωμένη στην κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...