Προς το περιεχόμενο

κοψιμο αρχειων .avi


foxsta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Θα ηθελα να ρωτησω με πιο προγραμμα μπορω να κοψω αρχεια .avi χωρις να συμπιστει ή αποσυμπιεστει ο ηχος ή η εικονα .Εχω δοκιμασει διαφορα προγραμματα οπως το virtualdub και το avi and mpeg splitter αλλα kαι τις δυο φορες το κομμενο video βγαινει ασυνχρονιστο και η εικονα κολλαει.

 

Μηπως επειδη το αρχειο .avi ειναι πολυ μεγαλο σε μεγεθος (40 GB) γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VirtualDub δες εδώ

 

Το virtualdub το εχω δοκιμασει και νομιζω οτι δεν δουλευει επειδη το video που θελω να κοψω ειναι πολυ μεγαλο(περιπου 40 gb).

Θα ηθελα ενα προγραμμα που να μπορει να κοβει τετοια μεγαλα video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες κοψιμο τι εννοεις?ενα avi που ειναι 1 ωρα να το κοψεις και να παρεις το πρωτο μισαωρο σε ενα καινουριο avi?

αν θες αυτο παντως το avi splitter κανει αυτη τη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να φταιει οτι ειναι πολυ μεγαλο. Δοκιμασε και το VirtualDub Mod (παραλλαγη του virtual dub) που επιτρεπει να σπασεις το avi στα επιμερους audio και video streams. Ισως μετα να ειναι πιο ευκολο να κοψεις κομματια που θες. Αν το audio μετα συνεχισει να αποσυγχρονιζεται ισως να θελει παραπανω επεξεργασια με προγραμματα οπως το adobe audition η το audacity (το δευτερο ειναι δωρεαν, το πρωτο πιο δυνατο αλλα και τα 2 θα σου κανουν τη δουλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα κανω capture απο video και στην αρχη και στο τελος θελω να κοψω τις μαυριλες.Το video Codec ειναι M-JPEG και ο ηχος PCM γι'αυτο ειναι τοσο μεγαλο το μεγεθος του αρχειου.Η διαρκεια ειναι περιπου 2.5 ωρες.

 

Μηπως πρεπει να το κανω πρωτα XVID και μετα να το κοψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

 

Θα ηθελα να ρωτησω με πιο προγραμμα μπορω να κοψω αρχεια .avi χωρις να συμπιστει ή αποσυμπιεστει ο ηχος ή η εικονα .Εχω δοκιμασει διαφορα προγραμματα οπως το virtualdub και το avi and mpeg splitter αλλα kαι τις δυο φορες το κομμενο video βγαινει ασυνχρονιστο και η εικονα κολλαει.

 

Μηπως επειδη το αρχειο .avi ειναι πολυ μεγαλο σε μεγεθος (40 GB) γινεται αυτο?

 

Δεν νομίζω να φταίει το μέγεθος. Μάλλον το avi σου έχει audio stream με variable bitrate. To virtualdub δεν μπορεί να δουλέψει το variable bitrate, και αποσυγχρονίζει τον ήχο. Θα πρέπει να σου βγάζει μια σχετική προειδοποίηση όταν ανοίγεις το avi. Δοκίμασε το virtualdubmod. Στον διάλογο που θα σου βγάλει όταν ανοίξεις το avi, πάτα "όχι".

 

 

edit: sorry, άκυρο. τώρα είδα το ποστ σου. Αν έχεις ήχο pcm, δεν τίθεται θέμα variable bitrate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...