Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν λαικά παιδιά εδω;


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την μουσική παρέα του insomnia. Διαβάζοντας το forum μου δημιουργήθηκε μια απορία. Πόσοι απο εδώ μέσα ακούνε λαικά; Νομίζω είχε ανοιχτεί θέμα με την ροκ, μεταλ μουσική και σκέφτηκα να κάνω κάτι παρόμοιο.

 

Πόσοι από εδώ μέσα γουστάρουν και ακούνε Μητροπάνο, Σφακιανάκη, Τερζή, Καρρά, Γονίδη αντε και Μακρόπουλο, ενώ και πιο παλιούς όπως Καζαντζίδη, Διονυσίου κτλ κτλ.

 

Άντε γιατί όλοι ξαφνικά έγιναν ΕΜΟ και ροκάδες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Από λαικά μονο ρεμπετιές / παλιά , αυθεντικά, γνήσια λαικά.

Σκυλολαικοποπ και τετοια είναι συνώνυμο της γαστρεντερικής διαταραχής κατ'εμέ.

Οπότε για Καζαντζίδη ένα respect το δίνω. Οπως και για τσιτσανη, ζαμπετα , βαμβακάρη κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slygeo87

 

Μπα δεν νομίζω να θεωρούνται λαικά απο κανένα άλλο :P

 

aledjo

+1 Μαζί σου, αν και από διάφορα ποστ σου, να πω την αλήθεια περίμενα να ακούς άλλη μουσική :)

 

com_hs

Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο μπουζούκια γιατί μάλλον δεν κατάλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αν θεωρείς λαϊκό το ρεμπέτικο μέσα, μ'αρέσει να τ'ακούω.Έχει πολύ ''παραπονιάρικα'' ακούσματα το 3χορδο μπουζούκι και κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η πραγματική μουσική του τόπου μου.

Για κακιτέχνες τύπου Τερλέγκα ή άλλων καψουρόσκυλων δε θα αναφερθώ καν.Τους οικτήρω.

Η rock/metal μουσική όπως και η low bap for instance, ΝΑΙ είναι λαϊκή γιατί απευθύνεται στα λαϊκά στρώματα.Σε όλους εμάς!Απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται φίλε μου τι εννοείς λαικά. Μητροπάνο? Πάνω πάνω στην καρδιά μου. Μητσίά? Τα ίδια. Γονίδη? Απορώ για ποιο λόγο ακόμα αυτός ο άνθρωπος υπάρχει στο μουσικό στερέωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από λαικά ακούσματα μ'αρέσουν πολύ οι εξής:

Πουλόπουλος, πολύ αγαπημένος( μέθυσε απόψε το κοριτσι μου, καμαρούλα μια σταλιά,μια φορά μονάχα φτάνει, το άγαλμα...)

Ζαγοραίος( προσευχή, διαβολάκος..)

Μητροπάνος μέγιστος( σ'αγαπώ σαν αμαρτία, κλαίει απόψε η γειτονιά, αλίμονο, δώσε μου φωτιά,πες μου που πουλάν καρδιές, κάνε κατι να χάσω το τρένο και πολλά άλλα αγαπημένα)

Αγγελόπουλος (όση γλύκα έχουν τα χείλη σου, όσα αξίζεις εσύ, τα μαύρα μάτια σου, σβήσε με κυρά μου...)

Καζαντζίδης(ότι αγαπάω εγώ πεθαίνει...)

Στράτος Διονυσίου(αγάπη μου επικύνδινη, καλύτερα μαζί σου και τρελός, βρέχει φωτιά

Τσιτσάνης(συννεφιασμένη κυριακή, απόψε κάνεις μπαμ, με παράσυρε το ρέμα...)

Μπιθικώτσης(τρελοκόριτσο...)

 

και πολλόι άλλοι και άλλες(όπως Γλυκερία)..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάπου εδώ κατάλαβα ότι έκανα λάθος τοποθετώντας σε ίδια κατηγορία για παράδειγμα Καζαντζίδη, Μητροπάνο -- Γονίδη, Μακρόπουλο.

Όμως θεώρησα ότι όποιος ακούει το ένα δεν μπορεί να μην έχει ακούσει και το άλλο ακόμα κι ας μην του άρεσε.

Επίσης ναι στα λαικά βάζω και τα ρεμπέτικα απλώς δεν αναφέρθηκα ξεχωριστά.

 

Όσο για το low bap (ακούω αλλά όχι τόσο συχνά όσο παλιά) και rock/metal ναι σωστά και αυτά θεωρούνται λαικά, απλώς όταν αναφερόμαστε σε αυτά τα λέμε με το όνομα τους, αυτό εννοούσα.

 

Γενικά πάντως νομίζω ότι συνήθως όσοι έχουν τέτοιου είδους ακούσματα, συχνά παρεξηγούνται έχοντας την εικόνα του "επιδειξία" με το ακριβό αμάξι, που κάθεται πρώτο τραπέζι πίστα για να πετάξει λουλούδια σε κάθε γκόμενα, να κάνει το κομμάτι του και να τον δουν οι άλλοι, ή ότι δεν έχει άλλη δουλειά από το να κοπροσκυλιάζει/μπεκροπίνει κάθε μέρα.. Ακόμα κι αν αυτοί οι άνθρωποι δεν δίνουν δεκάρα για τη μουσική και συχνάζουν στα ξενυχτάδικα/σκυλάδικα/κέντρα/ρεμπετάδικα για μόστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aledjo

+1 Μαζί σου, αν και από διάφορα ποστ σου, να πω την αλήθεια περίμενα να ακούς άλλη μουσική :)

 

σαν τι περιμενες να ακουω?

 

παντος ακουω διαφορα ειδη, απο Ελληνικα πιο πολυ λαικα και απο ξενα house-dance-trance.

 

αναλογα με τι περιπτωση και την ορεξη που εχω εκεινη την ωρα.

 

αφου πολλες φορες το ριχνω σε εφη φωδη (τα παλια) και τετοια....

οπως τη βρισκει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το low bap (ακούω αλλά όχι τόσο συχνά όσο παλιά) και rock/metal ναι σωστά και αυτά θεωρούνται λαικά, απλώς όταν αναφερόμαστε σε αυτά τα λέμε με το όνομα τους, αυτό εννοούσα.

 

Νομιζω οτι παιζουμε με τις λεξεις η λαικη μουσικη δεν αποτελει ξεχωριστο ειδος και ειναι διαφορετικη απο χωρα σε χωρα (π.χ. στην αμερικη αναφερεται ως folk και και ολοι κατανοουμε τον ηχο της) Η λαικη μουσικη καθε τοπου καθοριζεται απο την ιστορια τα ηθη και τα εθιμα της οποτε οταν ειμαστε στην ελλαδα και μιλαμε για λαικη μουσικη σιγουρα δεν αναφερομαστε σιγουρα στη ροκ μεταλ low bap ασχετο αν και αυτη ακουγεται απο το λαο. Επισης το φασμα της ειναι μεγαλο καθως μεταλασσεται στο περασμα του χρονου και μπορει να περιλαμβανει καζαντζιδη μεχρι πεγκυ ζηνα νησιωτικα και δημοτικα, αλλα σιγουρα δεν μπορει περιλαμβανει τα αλλα ειδη που ανεφερες καθως ο ηχος δεν γεννηθηκε στην ελλαδα. Ναι τα λαικα στρωματα μπορουν να ακουνε ροκ και μεταλ αλλα μιλαμε για ειδη που δεν μπορουν να ενσωματωθουν στο φασμα της λαικης ελληνικης μουσικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...