Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν λαικά παιδιά εδω;


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα λαικά τραγούδια,όπως τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ,πρέπει να απευθύνονται σε ανθρώπους που παλεύουν για το μεροκάματο και την ενδοτικότητα του απάνθρωπου(εντάξει όχι πάντα)κοινωνικού συστήματος σε δύσκολες περιόδους για τα χαμηλά κοινωνικά στρώματα(δηλαδή πάντα!)

 

Η πάντα επίκαιρη και All time classic θεματολογία(και όχι μόνο στο λαικό ελληνικό τραγούδι)που ακούει στο όνομα <<έρωτας>> είναι εκ των ουκ άνευ,αλλά χωρίς να εκχυδαίζεται όπως συστηματικά γίνεται τα τελευταία 15 χρόνια.

 

Δυστυχώς, ο όρος <<λαικά>> έχει πλέον ταυτιστεί με τα βοθρολύματα που κατασκευάζουν και πετάνε οι εγχώριες δισκογραφικές,σε ραδιόφωνα και τηλεοράσεις περιοδικά, χωρίς ποτέ να επεμβαίνει το υγειονομικό η αστυνομία και ο στρατός.

Είναι επίσης λυπηρό το γεγονός της πλήρης απουσίας κέντρων απεξάρτησης από τα σκυλοσκατοτράγουδα.

 

Προσωπικά δεν ακούω(εκούσια)λαικά,παρόλο που έχω κάποια στην συλλογή μου,όχι γιατί δεν τα εκτιμώ αλλά γιατί με μελαγχωλούν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οκ ειπε ο καθενας τη γνωμη του, ομως δεν υπαρχει λογος να επιβαλει κανεις τη γνωμη του στον αλλον!

εμενα και σε μερικους αλλους αρεσουν τα λαικα- σκυλοτραγουδα.

και αφου μας αρεσει και διασκεδαζουμε με αυτα, αυτα θα ακουμε!

 

διαφωνω με τον _BASSstarlet_, δηλαδη στον κιαμο, χριστοδουλοπουλο κτλ πανε μονο οι φτωχοι?

ξερεις ποσο εχει το μπουκαλι?

 

τεσπα

οποιος δε του αρεσουν να μη φερει γνωμη γιατι αφου δε αρεσουν τοτε δε θα ασχολειτε με αυτη τη μουσικη επομενως δε εχει αποψη στο ειδος αυτο!

ΤΕΛΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω με τον _BASSstarlet_, δηλαδη στον κιαμο, χριστοδουλοπουλο κτλ πανε μονο οι φτωχοι?

ξερεις ποσο εχει το μπουκαλι?

 

Ο χριστός και τα πρόβατα ρε ψηλέ, αυτό κατάλαβες από το ποστ του αποπάνω σου; Δηλαδή εντάξει, να μην νιώθουμε το κατανοώ, να μην ξέρουμε στοιχειώδη ανάγνωση όμως είναι εξοργιστικό για τη ακριβοπληρωμένη μας δυτική κουλτούρα!

 

Επίσης ό,τι θέμε θα λέμε ρε, σιγά που θα πεις και "τέλος!" επειδή άκουσες cradle of filth και σταύρο ζούμπα ξερωγώ.

 

Σοβαρότης μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε man sorry αλλά παραθέτω τα δικά σου λόγια:

"οπως επισης πιστευω οτι δεν υπαρχει καλυτερος τροπος διασκεδασεις απο να το ακους λαικα και να χορευεις.

οσους ανθρωπους εχω γνωρισει ακομα και μεταλαδες αυτο λενε, το κεφι το τσακιρ κεφι με σκυλαδικα γινεται!

 

πως αλλιως βρε παιδια?

πειτε μου!"

άρα ποιος προσπαθεί να επιβάλλει την γνώμη του στους άλλους??Μήπως μπερδεύεσαι?Να γιατί στα χώνουν τα παιδιά τόση ώρα!Εγώ γιαυτό πόσταρα,δικαίωμα του καθενός να ακούει ότι θέλει..είναι όμως προφανές ότι πρόκειται για forum εντελώς αντι-σκυλολαικό /αντι-τσιφτετελέ και καλά κάνει!όχι όχι, δεν προτείνω να καταφύγουμε σε μεσαιωνικές μεθόδους πυράς πλατινέ σιντακίων γνωστών τραγουδιστριών στο σύνταγμα,αν και πολύ θα το γούσταρα!Έτσι και αλλιώς όσοι αγοράζετε και ακούτε τα αναμασημένα ευτελή σουξεδάκια της σημερίνης ελληνικής μουσικής βιομηχανίας,είστε άξιοι της μοίρας σας και σίγουρα δεν έχετε ιδέα απο μουσική..αν και σε μεγάλο ποσοστό συν-υπεύθυνοι για την κατάντια που έχει περιπέσει το είδος σε αυτήν εδώ την χώρα .Το χειρότερο είμαστε και μεις αναγκασμένοι να τρώμε στη μάπα όλες αυτές τις λαλακίες όλη μέρα.Τι σας φταίμε???Μας ρωτήσατε??Συνεπώς δεν είστε άμοιροι ευθυνών..οπότε μην παραπονιέστε όταν σας τα χώνουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε man sorry αλλά παραθέτω τα δικά σου λόγια:

"οπως επισης πιστευω οτι δεν υπαρχει καλυτερος τροπος διασκεδασεις απο να το ακους λαικα και να χορευεις.

οσους ανθρωπους εχω γνωρισει ακομα και μεταλαδες αυτο λενε, το κεφι το τσακιρ κεφι με σκυλαδικα γινεται!

 

πως αλλιως βρε παιδια?

πειτε μου!"

άρα ποιος προσπαθεί να επιβάλλει την γνώμη του στους άλλους??Μήπως μπερδεύεσαι?

 

φιλτατε οπως πολυ καλα βλεπεις τι γραφω,

η λεξη πιστευω αναφερεται στο ατομο μου! δηλαδη τη δικη μου γνωμη!

και απλος αναφερω τη δικη μου γνωμη δηλαδη αυτο που εγω πιστευω!

γκαγκα? δε σου επιβαλω τιποτα!

επισης ρωταω! και λεω, "πως αλλιως βρε παιδια? πειτε μου", για να μου πειτε τη δικη σας γνωμη αλλα εδω και 7 σελιδες μονο εξυπναδες πετατε για τη ποιοτιτα της μουσικης και δε λετε τι προτειματε εσεις!

 

και πως μιλατε ετσι ρε? μαθεται τροπους!

σε λιγο θα με πλακωσετε ρε.... για ηρεμιστε

 

πολυ στα σοβαρα τα περνετε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ποιός είναι ο Σταύρος Ζούμπας? :confused:

 

http://www.zuper.gr/portal/portal/page/musicTab.psml/portlet/bupi-MusicTabPortlet;jsessionid=3F24A7203FF373A86EFB7D58FE02433C.tomcat5?sTab=music&mT=168232

 

καλα ειπαμε, ξερουμε τις επιτυχιες και τα σκουπιδια, δεν ειναι ολα ιδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσους ανθρωπους εχω γνωρισει ακομα και μεταλαδες αυτο λενε, το κεφι το τσακιρ κεφι με σκυλαδικα γινεται![/size]

αυτό δηλαδή αντιπροσωπεύει την καθαρά προσωπική σου άποψη??γιατί το αφήνεις στην απέξω??anyway είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο??τι σκατά μέταλλα είναι τότε??Δεν με καταλαβαίνεις ,το μένος μου στρέφεται αποκλειστικά κατά της ελληνικής μουσικής βιομηχανίας.Ούτε σε γνωρίζω,ούτε και έχω κάτι μαζί σου προσωπικά.Τώρα αν παίρνει και σένα η μπάλα σαν υποστηρικτή της,τι να κάνω thats life. Πέσμου είσαι εσύ αναγκασμένος να βλέπεις τις καινούργιες κυκλοφορίες της armada κάθε πρωί με τον καφέ σου??Γιατί εγω να τρώω στη μάπα λοιπόν κάθε μελέτη-αρναούτογλου-μενεγάκη και όλα τα παραφυντάνια της ελληνικής μπουζοκοποπ που μου πλασάρουνε στα πρωινάδικα??Γιατί να ανοίγω tv το μεσημέρι να χαλαρώσω και να μου σκάει πρώτη μούρη που κατούρησε ο πετρέλης-ποια φυστικωσε ο νίνο-τι χρώμα στρινγκ έβαλε η μπεζαντάκου?Τι σας φταίω να πήζω στο τσιφτετέλι όλη μέρα??Γιατί όταν σπούδαζα πάτρα ,να μην μπορώ να ακούσω τη μουσική που γουστάρω όπως εσείς κάνετε κάθε μέρα,μιας και τα 10/10 clubs βαράγανε rnb-σκυλολόγια???Ποιος φταίει για όλα αυτά??Αφου εσύ δεν είσαι αναγκασμένος να τρως στη μάπα ότι δεν γουστάρεις,γιατί θα πρέπει εγώ να το ανέχομαι ?Μάλλον μας δουλεύεις,γιαυτό κανένας δεν σου απαντάει σοβαρά!τι με ρωτάς να σου πω πως αλλιώς τσακίρ κέφι??Δεν τα καταλαβαίνεις απο μόνος σου??Να συγκρίνω τα open-air υπαίθρια rave festivals που είμαστε όλοι μαζί μια αγκαλιά και χορεύουμε μέρες ατελείωτες με το κάθε μπακουρο-λιγουρο-καψουρο σκυλάδικο που πάνε "τα παιδιά του λαού" μπας και να χτυπήσουνε κανα γκομενάκι??:lol:Τι απάντηση περιμένεις??Έχεις κατέβει ποτέ??Μπορείς να μου πεις πως το γλεντάνε καλύτερα τα σκυλιά??Τα ίδια θα σου πουν και τα μέταλλα!Κοινώς αν εννοούσες για μένα ότι δεν έχω τρόπους και θα σε πλακώσω σε λίγο..απάντα μου σε όλες τις ερωτήσεις πρώτα και μετά έλα να μου τα ξαναπείς αυτά:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χριστός και τα πρόβατα ρε ψηλέ, αυτό κατάλαβες από το ποστ του αποπάνω σου; Δηλαδή εντάξει, να μην νιώθουμε το κατανοώ, να μην ξέρουμε στοιχειώδη ανάγνωση όμως είναι εξοργιστικό για τη ακριβοπληρωμένη μας δυτική κουλτούρα!

 

Επίσης ό,τι θέμε θα λέμε ρε, σιγά που θα πεις και "τέλος!" επειδή άκουσες cradle of filth και σταύρο ζούμπα ξερωγώ.

 

Σοβαρότης μηδέν.

 

δηλαδη για πες μου, εσυ τι καταλαβες με το ποστ του αποπανω?

 

και εκτος αφτου αφου οτι θεμε λεμε ρε μαγκα βαρυ και οχι, θα μου πεις εσυ εμενα τι θα λεω?

απορω με σενα, τοσο σοβαρος ανθρωπος με επιπεδο, που ξερεις τον ζουμπα?

μηπως κανατε μαζι φανταροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για πες μου, εσυ τι καταλαβες με το ποστ του αποπανω?

 

και εκτος αφτου αφου οτι θεμε λεμε ρε μαγκα βαρυ και οχι, θα μου πεις εσυ εμενα τι θα λεω?

απορω με σενα, τοσο σοβαρος ανθρωπος με επιπεδο, που ξερεις τον ζουμπα?

μηπως κανατε μαζι φανταροι?

 

απλα σου λενε οτι η μουσικη βιομηχανια στην ελλαδα παραγει σκουπιδια. Π.Χ. εβγαλε προσφατα σι ντι ο θεοδωρακης και δεν αναφερετε κανενας σε αυτο αφου μιλαμε για ελληνικη μουσικη. Αμα βγαλει σι ντι η βανδη π.χ. θα μας ζαλισουν τα φρυδια ολα τα μμε. αυτο νομιζω οτι σου λεει. και εγω ειμαι της αποψης ο καθενας ακουει οτι γουσταρει αλλα αυτου του ειδους την μουσικη την θεωρω υποκουλτουρα χειροτερης μορφης και απο τα χιτακια στα παρατραγουδα. δεν μιλαω επιθετικα μην το λαβεις ετσι την γνωμη μου λεω. δεν εχω προβλημα να ακουει ο αλλος οτι θελει απλα θεωρω οτι τον καταστρεφει αυτο το ειδος μουσικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσους ανθρωπους εχω γνωρισει ακομα και μεταλαδες αυτο λενε, το κεφι το τσακιρ κεφι με σκυλαδικα γινεται![/size]

αυτό δηλαδή αντιπροσωπεύει την καθαρά προσωπική σου άποψη??γιατί το αφήνεις στην απέξω??anyway είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο??τι σκατά μέταλλα είναι τότε??Δεν με καταλαβαίνεις ,το μένος μου στρέφεται αποκλειστικά κατά της ελληνικής μουσικής βιομηχανίας.Ούτε σε γνωρίζω,ούτε και έχω κάτι μαζί σου προσωπικά.Τώρα αν παίρνει και σένα η μπάλα σαν υποστηρικτή της,τι να κάνω thats life. Πέσμου είσαι εσύ αναγκασμένος να βλέπεις τις καινούργιες κυκλοφορίες της armada κάθε πρωί με τον καφέ σου??Γιατί εγω να τρώω στη μάπα λοιπόν κάθε μελέτη-αρναούτογλου-μενεγάκη και όλα τα παραφυντάνια της ελληνικής μπουζοκοποπ που μου πλασάρουνε στα πρωινάδικα??Γιατί να ανοίγω tv το μεσημέρι να χαλαρώσω και να μου σκάει πρώτη μούρη που κατούρησε ο πετρέλης-ποια φυστικωσε ο νίνο-τι χρώμα στρινγκ έβαλε η μπεζαντάκου?Τι σας φταίω να πήζω στο τσιφτετέλι όλη μέρα??Γιατί όταν σπούδαζα πάτρα ,να μην μπορώ να ακούσω τη μουσική που γουστάρω όπως εσείς κάνετε κάθε μέρα,μιας και τα 10/10 clubs βαράγανε rnb-σκυλολόγια???Ποιος φταίει για όλα αυτά??Αφου εσύ δεν είσαι αναγκασμένος να τρως στη μάπα ότι δεν γουστάρεις,γιατί θα πρέπει εγώ να το ανέχομαι ?Μάλλον μας δουλεύεις,γιαυτό κανένας δεν σου απαντάει σοβαρά!τι με ρωτάς να σου πω πως αλλιώς τσακίρ κέφι??Δεν τα καταλαβαίνεις απο μόνος σου??Να συγκρίνω τα open-air υπαίθρια rave festivals που είμαστε όλοι μαζί μια αγκαλιά και χορεύουμε μέρες ατελείωτες με το κάθε μπακουρο-λιγουρο-καψουρο σκυλάδικο που πάνε "τα παιδιά του λαού" μπας και να χτυπήσουνε κανα γκομενάκι??:lol:Τι απάντηση περιμένεις??Έχεις κατέβει ποτέ??Μπορείς να μου πεις πως το γλεντάνε καλύτερα τα σκυλιά??Τα ίδια θα σου πουν και τα μέταλλα!Κοινώς αν εννοούσες για μένα ότι δεν έχω τρόπους και θα σε πλακώσω σε λίγο..απάντα μου σε όλες τις ερωτήσεις πρώτα και μετά έλα να μου τα ξαναπείς αυτά:-D

 

οπως πολυ σωστα ειδες και εγραψες, αυτο ειναι κατι απο τη προσωπικη μου εμπερια!

αρα σου λεω τι ξερω εγω και τι μου συμβαινει!

 

οσο για τη τηλεοραση συμφωνω, μην βλεπεις τηλεοραση, ουτε εγω βλεπω καθολου τηλεοραση!

 

το ειπες και μονος σου 10/10 clubs παιζουν σκυλαδικα, γιατι ομως?

νομιζεις οτι σε αναγκαζουν να ακουσεις αυτα?

ισα ισα το αντιθετο! αυτοι αναγκαζονται να παιζουν αυτα γιατι αυτα αρεσουν στο κοσμο που παει εκει....

 

εσυ σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου σε αυτο το ποστ που εκανες, μιλας για εσενα, ποιος σκεφτεται εσενα, ομος αυτα τα μαγαζια ειναι μαζικα!

οτι αρεσει στους περισσοτερους παιζουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα σου λενε οτι η μουσικη βιομηχανια στην ελλαδα παραγει σκουπιδια. Π.Χ. εβγαλε προσφατα σι ντι ο θεοδωρακης και δεν αναφερετε κανενας σε αυτο αφου μιλαμε για ελληνικη μουσικη. Αμα βγαλει σι ντι η βανδη π.χ. θα μας ζαλισουν τα φρυδια ολα τα μμε. αυτο νομιζω οτι σου λεει. και εγω ειμαι της αποψης ο καθενας ακουει οτι γουσταρει αλλα αυτου του ειδους την μουσικη την θεωρω υποκουλτουρα χειροτερης μορφης και απο τα χιτακια στα παρατραγουδα. δεν μιλαω επιθετικα μην το λαβεις ετσι την γνωμη μου λεω. δεν εχω προβλημα να ακουει ο αλλος οτι θελει απλα θεωρω οτι τον καταστρεφει αυτο το ειδος μουσικης.

 

 

εχεις δικιο σε αυτο αλλα εχεις αναρωτηθει γιατι γινεται αυτο?

πολυ απλα επειδη το cd του θεοδωρακη ΔΕ θα πουλησει οσο της βανδη!

 

αρα απο κει και περα ειναι marketing, γιατι να διαφημισουν τον θεοδωρακη που θα πουλησει 10 και οχι τη βανδη που θα πουλησει 50?

 

επισης δεν ειναι δυνατον να παιξει σε καφετερια, club, παρτυ, γλεντι, ο θεοδωρακης....

 

 

ερωτηση: μπορει καποιος να μου δωσει τον ορισμο της εμπορικης μουσικης και τη μη εμπορικης μουσικης?

θελω να δω αν το εχω καταλαβει σωστα η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως πολυ σωστα ειδες και εγραψες, αυτο ειναι κατι απο τη προσωπικη μου εμπερια!

αρα σου λεω τι ξερω εγω και τι μου συμβαινει!

 

οσο για τη τηλεοραση συμφωνω, μην βλεπεις τηλεοραση, ουτε εγω βλεπω καθολου τηλεοραση!

 

το ειπες και μονος σου 10/10 clubs παιζουν σκυλαδικα, γιατι ομως?

νομιζεις οτι σε αναγκαζουν να ακουσεις αυτα?

ισα ισα το αντιθετο! αυτοι αναγκαζονται να παιζουν αυτα γιατι αυτα αρεσουν στο κοσμο που παει εκει....

 

εσυ σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου σε αυτο το ποστ που εκανες, μιλας για εσενα, ποιος σκεφτεται εσενα, ομος αυτα τα μαγαζια ειναι μαζικα!

οτι αρεσει στους περισσοτερους παιζουν....

Τι λες τώρα ρε man??Είσαι σοβαρός??Πως ορίζεις "τι αρέσει" στους περισσότερους,και ποιος διαμορφώνει αυτή τη τάση??Για απάντα μου!Και γω σου λέω ότι η μισή υφήλιος ακούει rock,μπας και διαφωνείς?Πέρα απο αυτό,ότι "αρέσει" στους περισσότερους είναι και ο καλύτερος τρόπος διασκέδασης κατ'εσέ?!Τι ακούω βραδιάτικα!Μάλλον οι άλλοι σκέφτονται μόνο τους εαυτούς τους,αφού ενα cd του Θεοδωράκη κοστίζει χ ευρά και θέλει χ χρόνια για σύνθεση και ενορχήστρωση ,ενώ ένα cd της international αννούλας είναι ετοιμοπαράδοτο σε χρόνο dt!Μήπως εκεί έγκειται το όλο θέμα??Στο εύκολο money??Σε πληροφορώ λοιπόν ότι στον άμουσο λαό κάτσαρόλες να βάλλεις να βαράνε και να του πεις ΑΥΤΟ είναι μουσική ,το επόμενο βράδυ το ίδιο θα ζητάει στο μαγαζί.Άρα πως ορίζεις τι αρέσει στο μέσο Έλληνα ο οποιός είναι αντικειμενικά μουσικά απαίδευτος?Εγώ πάντως θα το όριζα ως την διαδικασία της επανάληψης,αναμάσησης και μουσικής οικειότητας και συνήθειας.Και μη μου πεις ότι πρόκειται για κάτι άλλο,αφού καζανάκι να τρέχει νακους όλη μέρα στο τέλος θα κάνεις τσουρ...Άλλωστε στην πάτρα σου είπα ΕΠΑΙΖΑΝ όλα τα μαγαζιά σκυλάδικα,στην Αθήνα απόπου κατάγομαι ευτυχώς τα μισά στις μέρες μας βαράνε άλλες μουσικές(τα άλλα μισά των μισών κοπανάνε σκυλάδικα+rnb or skylia+beatakia) ..ακόμα και στη Πάτρα με πληροφορούν τα πράγματα έχουν αλλάξει!Κοινώς μην βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα για το τι "αρέσει" στον πολύ λαό,ότι του σερβίρουν το τρώει και λέει και ευχαριστώ!!!!Οπότε ότι ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΠΑΙΖΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση: μπορει καποιος να μου δωσει τον ορισμο της εμπορικης μουσικης και τη μη εμπορικης μουσικης?

θελω να δω αν το εχω καταλαβει σωστα η οχι.

 

Εμπορική μουσική είναι η καλουπωμένη μουσική. Δεν γράφω αυτά που νιώθω και αυτά που αισθάνομαι αλλά αυτά που θέλει ο κοσμάκ(ι)ς... Πιστεύεις π.χ ότι αν ο Φοίβος ήθελε να βγάλει κάτι πραγατικά ψαγμένο που θα το ακούγαμε και θα μας έφευγε η μαγκιά δεν θα έβγαζε? Το ότι δεν το έχει βγάλει κάτι σημαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...