Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν λαικά παιδιά εδω;


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok παιδιά το πρήξαμε το παιδί (aledjo), να 'ναι καλά, να παίζει ότι μουσική θέλει και να ακούει ό,τι θέλει δε μας πέφτει κανένας λόγος.

Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζουμε ο,τι η ροκ/μεταλ μουσική είναι καλλίτερη απ' τον Χριστοδουλόπουλο, αυτό το αφήνουμε στη κρίση του καθενός.

Για να είμαι on topic να επισημάνω μια κουβέντα που είπα και στη πρώτη σελίδα...η Ελληνική λαϊκή μουισκή που λέμε (και δε τη τσουβαλιάζω μαζί με τα πολύ σκυλάδικα) είναι η πραγματική και ποιοτική μουσική που έχουμε εμείς να περηφανευόμαστε, όλα τα άλλα είναι ευφήμερα.

Βγάζουν οι γαβ γαβ ένα τραγουδάκι με ένα επαναλαμβανόμενο ρεφραιν, σου πιπιλίζει ντε και καλά το ραδιόφωνο να τ'ακούσεις, σου μένει, σ'αρέσει και μετά το λες και σουξέ.

BTW aledjo έχεις σκεφτεί ποτέ να ρίξεις ένα τραγουδάκι π.χ. ας πούμε το ''Χίλιες βραδιές'' της Αρβανιτάκη?Ούτε παλιό είναι αλλά ούτε και απ΄τα καινούργια mainstream Ελληνικά σκουπίδια.

Θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ο,τι κι εσείς τα λαϊκόπαιδα που ακούτε Ελληνικά (μιας και εμάς μας βάζετε απ' έξω λες και έχουμε τύφο, χωρίς βέβαια να ξέρετε τι έχουμε ακούσει) πως αν γουστάρεις να κάνεις τη γκόμενα να χορέψει 10 φορές περισσότερο ρίξε μέσα στο μηχανάκι μια Γλυκερία, μια Ασλανίδου...''Κράτα κι ένα ποτηράκι'', πραγματικά ''ανατολίτικα'' τσιφτετέλια που ερμηνεύονται απο καλλιτέχνες κι όχι απο τραγουδιστές.

Αν το ξέρεις που αμφιβάλλω...

Επίσης τόσα ωραία ροκ τραγουδάκια έχει η ροκ σκηνή μας, κάνε κανένα ρεμιξάκι...Πυξ Λαξ, Διάφανα Κρίνα, Μαχαιρίτσα, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@slygeo87 ναι κι'ομως, ειδικοτερα το σαββατο που περασε το "χιλιες βραδυες" εβαλα και αρεσε στο κοσμο αλλα μετα τα σκυλοτραγουδα και το πολυ γλεντι.

 

μηπως δε καταλαβατε κατι? οταν λεω οτι παιζω και σκυλαδικα δε σημαινει οτι απο την αρχη μεχρι το τελος παιζω μονο σκυλαδικα!

απλος πανω στο κεφι και στο τζερτζελε (στο πανηγυρι) παιζουν τα σκυλαδικα ως διασκεδαστικα τραγουδια (αστεια τραγουδια).

φυσικα και παιζω και meanstream τραγουδια και κανενα λιγο πιο ποιοτικο τραγουδι αλλα κατα κυριο λογο στο βασικο προγραμμα σκυλαδικα!

 

@qbaseathens δεν εχει σημασια μονο τη ακουει ο κοσμος και τι του αρεσει. πχ εγω ακουω σπιτι μου και chill-out οπως και αλλοι πολλοι που ξερω.

ειναι δυνατον ομως να παω σε club και να παιζει chill-out?

οπως επισης το ροκ, το βλεπεις λογικο να κανει προγραμα με ροκ μουσικη σε club ο dj?

νταξει να βαλει μερικα ροκακια αλλα το γλεντι πως θα γινει?

 

μη ξεχνας πως η house-dance-trance μουσικη εχουν χαρακτηριστει ως clubιστικη μουσικη!

δηλαδη τη μουσικη που παιζουν στα clubs.

γι'αυτο τι εχεις να πεις? και αυτη εμπορικη μουσικη δεν ειναι?

 

απλος βρε παιδια η clubιστικη μουσικη και σκυλοτραγουδα, τσιφτετελια κτλ. ταιριαζουν στο club....

δε πηγαμε στην οπερα να τα παιξουμε αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ας κάνουμε μια διάκριση.Αλλο σκυλάδικα και άλλο λαικό τραγούδι.Τα σκυλάδικα πολλοί τα έχουν ταυτίσει με το τσιφτετέλι δλδ με το χαρούμενο τραγούδι πχ το "μωρό μου θέλω να γελάς" του Βολάνη δεν είνα για μένα λαικό τραγούδι είναι για χαζογκόμενες.Για μένα λαικό τραγούδι είναι οι "Στραβοτιμονιές της Χαράς Βέρρα ,τα πονεμένα τσιφτετέλια του Κωστόπουλου τα Ζειμπέκικα του Κόλλια και του Χριστοδουλόπουλου και οι αμανέδες του Τερλέγκα.Αυτά τα τραγούδια έχουν μέσα τους πόνο και σε βάζουν σε βαθιά περισυλλογή.Γιατί κακά τα ψέμματα εκτός από κάτι γνωστούς μου πορομένους με ηλεκτρονική μουσική όλοι πάνε και ακούνε ότι τους σερβίρουνε.Πχ καπάκι μετά από r n' b κομμάτι Γιαννούλης Βαζαίος (ένας λόγος που έχει "αγαπηθεί η διασκέδαση").Και στην τελική αν πείσεις στην κοπέλα σου να έρθει μαζί σου σε ένα από αυτά τα μαγαζιά (όχι στα στυλ "Ναός" και "Ανάκτορο" εκεί πάνε 'ανετα τελευταία) που όλες οι φίλες της θα της λένε "καλά με τη πλέμπα βγαίνεις";"Τι είναι κανάς επαρχιώτης" τότε θα δεις αν πραγματικά νιώθει κάτι για σένα.Και αν με το που μπαίνεις στο αμάξι έχεις digital fm (Ο Ντέρτι είναι για τους φλώρους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ aledjo : Εντάξει δίκιο έχεις...αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σου, δε φταις εσύ αλλά ο κόσμος που γεννήθηκες και μεγάλωσες.

Δε θυμήθηκα ποτέ κανέναν να μου λέει πάμε για head banging σε ένα κουτούκι με ροκές.Στην επαρχία μάλιστα που ζω δεν υφίσταται τέτοιου είδους μαγαζάκι.

...κι εννοώ πως μουσική που δεν ακούγεται πολύ και μαζικά είναι περισσότερο ποιοτική και το λέω αυτό ΕΓΩΪΣΤΙΚΟΤΑΤΑ

δίχως να θίγω ή να δείχνω ασέβεια προς τις δικές σου προτιμήσεις.

Κάτι τελευταίο...προσπάθησε όσο μπορείς (γιατί δε σε παίρνει καθόλου στο ''ποιόν'' του κοινού που παίζεις)

να τσοντάρεις κομματάκια που άφησαν εποχή και έγραψαν ιστορία στην Ελληνική μουσική σκηνή, ονόματα ανέφερα.

Ο λόγος που στο λέω αυτό δεν είναι απαραίτητα για να σου υποδείξω ποια είναι η ποιότητα που κρύβουν αυτά τα τραγούδια

αλλά με ποιό Ελληνικό είδος μουσικής ένας άνθρωπος κάνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κέφι.

Αν αυτά που λέω σου φαίνονται κινέζικα, μη δώσεις καθόλου σημασία στα λεγόμενα μου, άλλος ένας άγνωστος τρελός είμαι σε ένα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τσοντάρεις κομματάκια που άφησαν εποχή και έγραψαν ιστορία στην Ελληνική μουσική σκηνή, ονόματα ανέφερα.

Ο λόγος που στο λέω αυτό δεν είναι απαραίτητα για να σου υποδείξω ποια είναι η ποιότητα που κρύβουν αυτά τα τραγούδια

αλλά με ποιό Ελληνικό είδος μουσικής ένας άνθρωπος κάνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κέφι.

 

εχεις δικιο σε αυτο....

 

ενταξει παιδια ειναι γνωστο οτι ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τα ιδια γουστα για τη μουσικη, αλλα μου τη δινει οταν ο ενας βριζει τη μουσικη του αλλου!

 

αν ενας ακουει μεταλ, πολυ απλα μπορει να πει οτι δε του αρεσουν τα λαικα! μεχρι εκει, οχι να αρχιζει να λεει για τη ποιοτητα, παρακμη κτλ...

 

οπως και το αντιθετο.

 

χαιρομαι να βλεπω ανθρωπου να γουσταρουν να ακουν μουσικη και να ασχολουνται με αυτη οποια και αν ειναι!

εχω εναν γνωστο που παιζει σε ροκ μπαρ, οταν παιζει βλεπω να χαιρεται αυτο που κανει και αυτο μ'αρεσει....

δεν "βριζω" τη μουσικη του, ουτε αυτο τη δικη μου. απλος εχουμε διαφορετικα γουστα...

 

μην αρχιζετε λοιπον περι ποιοτιτας, σκουπιδια κτλ.... σε ολα τα ειδη μουσικης υπαρχουν και σκουπιδια και ακυρα τραγουδια, αυτο δε σημαινει οτι ειναι ολα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1839193'']techno / psy/goa trance / (post)industrial/rhytmic noise / breakcore/drum'n'bass

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου!

αυτη ειναι η μουσικη που ειναι για τα club....

 

ΟΜΩΣ αν βαλεις τετοια μουσικη εδω στην Ελλαδα θα σε παρουν με τις πετρες!

αντε να παιξεις για κανενα μισαωρο για να εχουν να λενε μετα οτι πηγαν σε club και ακουσαν "δυνατη" μουσικη...

 

αλλιως πρεπει να πας σε "ειδικο" μαγαζι που παιζει μονο τετοια και θα βρεις εκει και αλλους με τα ιδια γουστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beatless ambient αποκλειστικά

 

νταξει ρε συ! δεν ειναι λιγο βαρετο να ακους αποκλειστικα μονο αυτο?

ωραια ειναι αλλα οχι τοοοσες ωρες.

 

εγω αυτη τη μουσικη τη θυμαμαι-μεταφραζω-την εχω στο μυαλο μου ως "απλη house" ετσι για να τη θυμαμαι δηλαδη αν καταλαβες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει ρε συ! δεν ειναι λιγο βαρετο να ακους αποκλειστικα μονο αυτο?

ωραια ειναι αλλα οχι τοοοσες ωρες.

 

Δεν μίλαγα σοβαρά, αλήθεια. Δεν θέλω να ακούσω τίποτε σε ένα club - που δεν θα πάω - δεν ακούω έτσι μουσική. Αλλα αν ήταν να βρεθώ σε έναν χώρο που πρέπει σώνει και καλά να έχει υπόκρουση, έστω ambient για να μην μας τα ζαλίζει και να μην χρειάζεται να της δίνουμε σημασία.

 

εγω αυτη τη μουσικη τη θυμαμαι-μεταφραζω-την εχω στο μυαλο μου ως "απλη house" ετσι για να τη θυμαμαι δηλαδη αν καταλαβες....

 

Δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...