Προς το περιεχόμενο

C quiz ;p


afnman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός (και ωραίος αφού τους έσκισες και μάλιστα σε PASCAL! ;)) έχεις δίκιο, παρόλο που οι VCL ρουτίνες είναι πιο εύκολες στην χρήση τους σε σχέση με εκείνες της STL ή της ANSI-C, η ταχύτητα τους είναι κατώτερη των προσδοκιών, με ορισμένες εξαιρέσεις όπως η TList σε σχέση με την STL list όπου η πρώτη υπερτερεί (λίγα ms) προς την τελευταία (που είναι πιο περίπλοκη σε κώδικά) σε θέματα ταχύτητας εισαγωγής Nodes.

 

Όσον αφορά τα bugs.. το λάθος της WStrPos() είναι απαράδεκτο -δεν την τσέκαρε ποτέ κανένας άραγε;- :-(

 

Υ.Γ.

Καλύτερα πάντως να γράφανε optimized Delphi/PASCAL κώδικα πάρα 32-bit Assembly – καθώς όταν επικρατήσει η 64-bit αρχιτεκτονική θα πρέπει όλος αυτός ο κώδικας να γίνει εκ νέου port εκεί (Delphi 64bit – C/C++ Builder/Turbo C++ 64bit κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι assembly γράφουν μόνο σε μερικές επιλεγμένες ρουτίνες, οπότε με ολόκληρο team που έχουν δε νομίζω να τους πάρει πάνω από μια βδομάδα να τις κάνουν port.

 

Εγώ πάντως αν ήμουν CEO της codegear (!!!) θα έδινα βάρος στον C builder, να ξαναγραφεί η VCL σε C++, να γίνει portable τουλάχιστον σε Win32/Linux/Mac OS και θα παράταγα τις βλακείες του .NET και του Delphi for php... Για .NET υπάρχουν πολύ καλύτερα περιβάλλοντα, ενώ για Visual Programming σε C μόνο τα MFC (sucks! - όχι portable), Qt και WxWidgets... Άνετα θα μπορούσε να σβήσει τον ανταγωνισμό η codegear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχής έργο θα ήταν να σχεδίαζαν την VCL εξʼ αρχής σε C++ και φυσικά να την κάνανε Port σε άλλες πλατφόρμες (θα ήταν υπέροχο!), αλλά (πάντα υπάρχει ένα αλλά..) δυστυχώς όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο topic, για την Borland ο C/C++ Builder ήταν πάντα αποπαίδι, σε τέτοιο βαθμό που κόντεψε να τον σκοτώσει εντελώς.

Η τελευταία έκδοση C++ Builder για πολλά χρόνια ήταν κολλημένη στην 6.0 του 2002 με 4 διαθέσιμα upgrades της ίδιας περίπου εποχής.

 

Ευτυχώς από πέρσι η CodeGear ξεκίνησε την ενεργότερη υποστήριξη του, κυκλοφορώντας αρχικά το νέο C++ personality ως μέρος (στην αρχή ανεξάρτητο plugin-download) του BDS 2006 και ύστερα ως αυθύπαρκτο προϊόν (C/C++ Builder 2006, Turbo C++) πράγμα που συνεχίσθηκε και φέτος (C/C++ Builder 2007).

 

Παράλληλα φαίνεται ότι μαζεύουν κόσμο που ασχολείται σοβαρά με την C/C++ όπως ο νέος Product Manager του C/C++ Builder project ο οποίος είναι μέλος του ISO/BSI/ANSI C++ committee: http://blogs.codegear.com/nickhodges/2007/09/13/38936 & http://www.codegear.com/el/article/37129

 

Ελπίζω να βγει κάτι καλό από αυτό καθώς είναι ένα προϊόν που το αξίζει πραγματικά καλύτερη τύχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...