Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτης laser για ... 4500 σελιδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να εκτυπωσω καπου 4.500 εγχρωμες σελιδες Α4 με καλυψη 90% για την δουλεια και σε φωτοτυπικο μαγαζι μου ζητανε 1500 ευρω.Υπαρχει τροπος να μειωσω το κοστος με την αγορα καποιου Laser εγχρωμο εκτυπωτη ??? Ενοειτε οτι να συμπεριλαμβανοντε στο κοστος και τα μελανια του.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πρόχειρους υπολογισμούς έχουμε τα εξής:

 

Με αυτό τον εκτυπωτή

- HP Color LaserJet 1600 Printer

 

και αυτά τα τόνερ

- HP Color LaserJet Q6000A Black Print Cartridge (Q6000A)

- HP Color LaserJet Q6001A Cyan Print Cartridge (Q6001A)

- HP Color LaserJet Q6002A Yellow Print Cartridge (Q6002A)

- HP Color LaserJet Q6003A Magenta Print Cartridge (Q6003A)

 

το κόστος θα πάει μια ιδέα κάτω από τα €1500.

 

Το καλό είναι ότι θα σου μείνει μετά το μηχάνημα.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι η αξιοπιστία του, αλλά γενικά η HP έχει δώσει δείγματα γραφής στους εκτυπωτές.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη δοκιμασες σε φωτοτυπαδικο κοντα σε πανεπιστημιο. Οι τιμες ειναι πολυ διαφορετικες. (Αν πας μην πεις τι καλυψη εχεις)

 

 

Ευχαριστω.Νομιζω το γραφω οτι εχω 90% καλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Με 90% κάλυψη στην σελίδα σου δύσκολα να σου βγει οικονομικότερα η εκτύπωση έστω και με κέρδος τον εκτυπωτή. Να σκεφτείς μόνο οτι οι ''επιδόσεις'' των εκτυπωτών υπολογίζονται βάσει κάλυψης 5 % στην σελίδα. Από προσωπική μου εμπειρία , EPSON C1100 - έγχρωμος laser, ποτέ δεν μπόρεσα να πιάσω τις σελίδες ανά toner και drum που ανέφερε ο κατασκευαστής. Και έχουμε και λέμε: Αγορά εκτυπωτή 300 ευρώ, κόστος toner 4 Χ 78 ευρώ, drum εκτυπωτή 235 ευρώ (πάνω στον χρόνο), χμ χμ και δουλειά γραφείου word excel κλπ κλπ όχι γραφικά. Δυστυχώς η μεγάλη κάλυψη χρώματος σε ''χαντακώνει''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πρόχειρους υπολογισμούς έχουμε τα εξής:

 

Με αυτό τον εκτυπωτή

- HP Color LaserJet 1600 Printer

 

:-D

 

 

Τελικα τον πηραμε αυτον στη δουλεια...Απο βδομαδα θα μπει σε παραγωγη και θα δουμε τι θα κοστισει...Εκτυπωτης και ενα ακομα σετ τονερ 450 ευρω με ΦΠΑ.Εχουν φτιαξει οι τεχνικοι μας ενα οδηγο πολεως με χρησιμες σημειωσεις πανω για την ΔΕΗ και τον εχουν σκανιαρει και αποθηκευσει σε cd και θελουν να κανουν ανατυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε μήπως μπορείτε να κάνετε δουλειά και με πρόχειρη εκτύπωση, οπότε να γίνει οικονομία στα μελάνια.

 

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε το κόστος χρήσης για την κάλυψη που θες. Όταν με το καλό τελειώσετε, κάνε τον κόπο να post-άρεις τα αποτελέσματα εδώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε μήπως μπορείτε να κάνετε δουλειά και με πρόχειρη εκτύπωση, οπότε να γίνει οικονομία στα μελάνια.

 

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε το κόστος χρήσης για την κάλυψη που θες. Όταν με το καλό τελειώσετε, κάνε τον κόπο να post-άρεις τα αποτελέσματα εδώ :)

 

 

Ενταξει φιλε μου...Θα προσπαθησω γιατι δεν θα τον χειριστω εγω τον εκτυπωτη.Εγω απλα ειμαι οπως λενε στους στραβους ο μονοφθαλμος βασιλευει και τους εριξα την ιδεα...Και να στοιχισει λιγο παραπανω θα μας μεινει ο εκτυπωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιον τυπογραφείο δοκίμασες;

 

 

Οχι δεν το εψαξα πολυ...Σε ενα φωτοτυπαδικο μονο στο Χαλανδρι ρωτησα και για 4500 σελιδες ηθελαν 1450 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όλες όλες έγχρωμες??

δεν είναι για παράδειγμα οι 500 ασπρόμαυρες?

 

 

(μήπως σε τυπογραφείο θα ήταν καλή ιδέα..)..

 

για πιεστήριο δεν λέω γιατί είναι λίγες οι 4500 σελίδες...αν και εκεί θα τα έβρισκες όλα πολύ φθηνότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όλες όλες έγχρωμες??

δεν είναι για παράδειγμα οι 500 ασπρόμαυρες?

 

 

(μήπως σε τυπογραφείο θα ήταν καλή ιδέα..)..

 

για πιεστήριο δεν λέω γιατί είναι λίγες οι 4500 σελίδες...αν και εκεί θα τα έβρισκες όλα πολύ φθηνότερα...

 

 

Ολες εγχρωμες ειναι...Ειναι οδηγος πολεως σαν αυτους που εχουμε στα αυτοκινητα μας.Το ευρετηριο ειναι ασπρομαυρο αλλα δεν περιλαμβανεται στις σελιδες που λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και ανακατασκευασμένα πιο φθηνά τόνερ εδώ http://www.inkcom.gr αλλά με αμφίβολη ποιότητα χρωμάτων.

Αν δεν απασχολεί τόσο η χρωματική ποιότητα μπορείτε να δοκιμάσετε μια σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...