Προς το περιεχόμενο

Pioneer DV600AV


dtheof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχάριστα τα νέα. Το firmware εγκαταστάθηκε κανονικά και οι υπότιτλοι ειναι σε καλό σημείο στην οθόνη. Στις φωτογραφίες φαίνονται οι υπότιτλοι με επιλογή 1917 sq (εικ.38) 512 el (εικ.39) και Russian (εικ.40) από το κεντρικό μενού. Κατά τη γνώμη μου η τελευταία επιλογή έίναι και η πιό καλή. Οι χαρακτήρες στο μενού δεν καλύπτουν ο ένας τον άλλο όπως φαίνεται και στις δύο φωτό του μενού. Μόνη παρατήρηση η απουσία του πολύ χρήσιμου (PAL/NTSC) screensaver.

Φίλε zavlakas και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ήθελα να ρωτίσω, όσων αφορά την τελευταία φωτογραφία.

attachment.php?attachmentid=8895&stc=1&d=1192205877

Έτσι εμφανίζεται το navigation menu μετά την εγκατάσταση του firmware, γιατί από default δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην δική μου συσκευή έστω;

Αν ναι, φαντάζομαι αυτό γίνεται για καλύτερη απεικόνιση των τίτλων λόγω του γνωστού προβλήματος με τους λίγους χαρακτήρες, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δοκίμασα το firmware, δουλεύει κανονικότατα 1000 ευχαριστώ, και sorry για τα αφελή πιθανόν ερωτήματα που έθεσα προηγουμένως, και sorry γι αμερικά που θα θέσω τώρα κι ελπίζω να τα απαντήσετε.

 

- Ίσως η μόνη δυνατότητα που λείπει και είναι "ζωτικής" σημασίας, είναι η αναδίπλωση (word wrap) στους text υπότιτλους.

- Πως γίνεται πλέον να φορτωθούν αγγλικοί text υπότιτλοι;

- Όπως επισημάνθηκε σε προηγούμενο post, το screensaver ήταν τουλάχιστον ευχάριστο να υπάρχει.

- Γίνεται με κάποιον τρόπο να επανέλθει το default background; Ή για να το θέσω πιο σωστά, πως μπορώ να το κάνω μόνος μου δηλ. να κάνω custom firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατέβασα το αρχείο, το έκανα uncompressed και το .bin αρχείο το έγραψα σε ένα cd-rw δισκάκι, ακολουθώντας τις οδηγίες (no multisession, mode 1, iso 9660 only, max.of 11 chars, label: PIONEER).

Δηλαδή, έχω ένα cd που περιέχει ένα αρχείο με όνομα YGB7516A.BIN.

Το βάζω στο DV400 και δεν μπορεί να το αναγνωρίσει καθόλου.

(Το ίδιο δισκάκι το έχω ξαναχρησιμοποιήσει. Δεν έχει πρόβλημα).

Πού κάνω λάθος;

Φταίει μήπως το ότι είναι RW?

Επίσης, έχω και μια άλλη ερώτηση.

Το αρχείο των υποτίτλων πρέπει να έχει πάντα το ίδιο όνομα με το avi αρχείο (πχ. file1.avi, file1.srt)?

Και τι γίνεται όταν έχω την ταινία σπασμένη σε 2 avi (πχ. file1.avi και file2.avi) αλλά ένα μόνο αρχείο υποτίτλων?

Σίγουρα η μία επιλογή που έχω είναι να την κάνω join σε ένα αρχείο.

Το pioneer όμως αναγνωρίζει το 2ο avi και το παίζει σειριακά μετά το 1ο, οπότε γιατί να τα ενώσω; Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να κόψω το αρχείο των υποτίτλων στα δύο (πχ. file1.srt και file2.srt);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Γίνεται με κάποιον τρόπο να επανέλθει το default background; Ή για να το θέσω πιο σωστά, πως μπορώ να το κάνω μόνος μου δηλ. να κάνω custom firmware;

 

http://baffab.free.fr/lecteurdvd/MTK_en.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως είναι εύκολο zavlakas, να μου δώσεις με κάποιο τρόπο το mask filter που χρησιμοποίησες στο firmware σου; Επίσης μήπως ξέρεις (ή οποιοσδήποτε άλλος γνωρίζει), αν μπορώ να προμηθευτώ από κάπου το αρχικό firmware της συσκευής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Barts για το original firmware http://nicam76.narod.ru

 

Φίλε mkonima,

επιλέγοντας το link μου βγάζει κατι σαν " 404 Нет такой страницы " που μάλλον συμαίνει "error".

 

Επειδή τα ρώσικα μου είναι λίγο σκουριασμένα, μήπως θα μπορούσες να το κατεβάσεις εσύ και να μου το στείλεις με email.

 

Thanks

 

Bart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει προσπαθήσει κανείς να επιστρέψει στο αρχικό Firmware ?

 

Εγώ έχω εγκαταστήσει επιτυχώς το v1_mod_beta CP1253 του Dinderi.

Όταν προσπάθησα να εγκαταστήσω το original που μου έστειλε ο mkonima απέτυχα. :mad:

 

Το DVD αναγνώρισε το cd και μου ζήτησε να πατήσω Play για να γίνει το upgrade.

Μόλις πάτησα play στην οθόνη βγήκαν τα παρακάτω:

 

FILE COPYING

RETRY FILE COPY

CHECKSUM FAIL

 

Και το DVD σταμάτησε. :mad:

 

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει ? Help !

 

Bart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα που συνειδητοποίησα και το θεωρώ μάλλον σημαντικό. Ο browser δεν αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες! Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει περαιτέρω και ίσως είναι διατεθιμένος να το φτιάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε το firmware στο MTKReMaker...

Αν εχει προβλημα στο checksum, θα διορθωθει μοιλις κανεις save....

 

Δυστυχώς δεν δούλεψε !

 

Μάλλον υπάρχει πρόβλημα στο αρχείο.

 

Bart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...