Προς το περιεχόμενο

Δυναμική Ιστοσελίδα-Πτυχιακή Εργασία


mamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλημέρα σε όλους!Παιδιά πήρα πτυχιακή,κατασκευή δυναμικής ιστοσελίδας, με θέμα της ιστοσελίδας δικό μου.

Εχω σκεφτεί διάφορα όπως:πωλήσεις ενοικιάσεις αυτοκινήτων,on line κρατήσεις ξενοδοχείων και πρόγραμμα για μεσιτικό γραφείο με

ενοικιάσεις-πωλήσεις ακινήτων.Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στο θέμα της ιστοσελίδας,καθώς

θα πρέπει να το αποφασίσω μέσα στην επόμενη εβδομάδα.Οι γνώσεις μου πάνω σε web development είναι ελάχιστες,όμως γνωρίζω

να χειρίζομαι σε ικανοποιητικό βαθμό Visual Basic και γλώσσα HTML.Αυτές τις μέρες έχω ψάξει αρκετά στο internet και

γνωρίζω εκ των προταίρων οτι θα χρεαιστεί αρκετο ψάξιμο και διαβασμα,πράγμα το οποίο έχω διαθεση να κάνω,καθώς το θέμα είναι

ενδιαφέρον.Θα ήθελα όμως να με βοηθήσετε στα ''πρώτα'' μου βήματα,για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:

1)Σκέφτομαι εκτός των διαφόρων tutorials που έχω βρεί στο ιντερνετ,να πάω να αγορα σω το παρακάτω βιβλίο

και να το ξεσκονίσω:http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=555255&prid=243676&deid=0.

2)Κατόπιν αφού μάθω τα βασικά της SQL να φτιάξω το κορμό μου σε Visual Basic που την ψιλοξέρω.Όμως η ερωτηση μου εδώ είναι

αν η VB έχει ενσωματωμένη την SQL ή αν θα πρέπει να την βάλω ξεχωριστά?Δηλαδη,το πακέτο που λέει setup PHP-SQL-APACHE θα

πρέπει να το κάνω setup υποχεχρεωτικά και γιατί?

3)Κατόπιν να βάλω το DreamWeaver και να φτιάξω την ιστοσελίδα μου (τι μορφή θέλω να έχει) και με κάποιο τρόπο μέσα

απο το DreamWeaver να ενσωματώσω το exe που έχω φτιάξει απο την Visual Basic και να τα ενώσω όλα μαζί.Γίνεται αυτό

ή λέω μπαρούφες?!!lol!

Αυτά είναι τα βήματα που σκέφτομαι να κάνω για να υλοποιήσω την πτυχιακή μου,όμως δεν ξέρω αν είναι σωστά,όπως επίσης δεν

ξέρω αν τα σκέφτομαι με την σωστή σειρά.Σε όλα αυτα δεν καταλαβαίνω που χρησιμεύει η PHP και ο Apache.Φαντάζομαι

ότι η PHP χρησιμεύει για να 'ένωσω' όλα τα κομμάτια και ο Apache για να ανεβάσω την σελίδα μου κάπου στο net.Σωστα?

Και κάτι τελευταίο...εγώ την εργασία μου πως θα την παρουσιάσω στον καθηγητή?Θα την έχω ανεβάσει κάπου στο internet

σε κάποιον server ή θα πρέπει να έχει και υπολογιστής του καθηγητή εγκατεστημένο το πακέτο PHP-MySQL-Apache?Γενικότερα μήπως

έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο?Το ξέρω οτι σε κάποιους οι ερωτήσεις μου και το σκεπτικό μου,μπορει να τους φαίνονται

εντελώς χαζές,απλά νομίζω ότι όλοι μας κάπως έτσι ξεκινάμε σε οτιδήποτε.Ευχαριστώ εκ των προταίρων σε οπιαδήποτε βοήθεια σας! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και τοσο δυσκολα εαν μπεις στο πνευμα πρωτα πρεπει να δεις τι θα φτιαξεις (θεμα) μετα πρεει να κανεις τουσ πινακες τα πεδια και να κανεις τις καταληλες σχεσεις μετα ολα αυτα διμιουργια με μιΣΚΛ .μετα με html την κεντρικη σελιδα μετα τις αλλες σελιδες μεσα σε αυτην πχ πελατες με τα καταλληλα κουμπια submit insert κτλ. και μετα τον κωδικα σε ΡΗΡ να συνδεθει με την βαση δεδομενων και να γινει δυναμικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η VB δεν έχει ενσωματωμένη την SQL. Εγώ θα σου συνιστούσα να εργαστεις με τα εξής: HTML, CSS, PHP, Javascript. Η php είναι μια server side γλώσσα script (δηλαδή μεταγλωττίζεται στο server) η οποία είναι πολύ χρήσιμη στη διαχείριση της βάσης δεδομένων. Με την javascript μπορεις να κάνεις δυναμική διαχείριση του κώδικα html. Και τα CSS θα σε βοηθήσουν στην εμφάνιση της ιστοσελίδας σου. Μπορείς να κατεβάσεις διάφορα πακέτα εγκατάστασης με στα οποία περιέχονται ο apache web server κάποια έκδοση της MySQL, PHP και διαφορες άλλες γλώσσες όπως η perl. Εγω χρησιμοποιώ το xampp (http://www.apachefriends.org/en/xampp.html) αλλά υπάρχουν και άλλα διαφορα όπως το easyphp. tutorials για php και javascript θα βρεις διαφορα στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Visual basic για δημιουργία ιστοσελίδας πρώτη φορά ακούω να χρησιμοποιεί κάποιος...

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ζωγραφίσεις αρχικά τη σελίδα σου στο photoshop (εκτός και αν θα βασιστείς σε κάποιο έτοιμο template) να "κόψεις" τη ζωγραφιά σου και να την κάνεις export σε HTML με το photoshop πάλι. Από 'κει και πέρα το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να προσθέσεις τα στατικά/δυναμικά κομμάτια της με php κτλ. Καλό θα είναι να διαβάσεις και CSS εκτός από php & sql

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τρέξει η php τοπικά στο pc σου (και όχι μόνο) χρειάζεται τον apache που είναι ο server σου.

 

Θα βρεις άπειρα tutorials για php, MySQL - ξεκίνα από τα έυκολα....

π.χ http://www.freewebmasterhelp.com/tutorials/phpmysql

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα τη VB. Θα πρέπει να ξέρεις καλά HTML. Έπειτα για την αποθήκευση των δεδομένων σε κάποια βάση μπορείς να χρησιμοποιήσεις την MySQL. Τέλος, για να αλληλεπιδρά ο χρήστης με το site και τη βάση, πρέπει να γράψεις κώδικα σε μία server-side scripting γλώσσα όπως η PHP. Η γνώση CSS δεν είναι απαραίτητη αλλά βοηθάει πολύ στην εμφάνιση του site.

 

Εισαγωγικοί οδηγοί για όλα τα παραπάνω υπάρχουν στο http://www.w3schools.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και να σας πώ οτι τελικα αποφάσισα το θέμα της πτυχιακής,όπως επίσης και με τα απο ψαξίμο κατάλαβα οτι θα την κάνω με PHP-MySQL-Apache.Ήδη βρήκα το καλούπι της (απο ένα template στο ιντερνετ) και το επεξεργάζομαι με το DreamWeaver (καλά δεν έκανα για αρχή????:rolleyes:) και απο βδομάδα θα πάρω το βιβλίο για να το ξεσκονίσω.Ελπίζω να μην σας κούρασα...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...