Προς το περιεχόμενο

Allo ena karfi sto feretro tou gaming


Cenobite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Βρε μανία να το θάψουμε το gaming σώνει και καλά. Τουλάχιστο θα έχει κόλυβα η κηδεία ή ξεροσφύρι θα τη βγάλουμε :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

**Attention Long Post**

 

Ithela na ksera, gia ton topic starter k olous osoi lene gia na lene... oti pethenei to gaming... poio einai to agaphmeno tous genre.

 

Sigoura den einai to fps: me CRYSIS sta skaria, Medal of Honor Airborne, Call of Duty 4 syntoma, Bioshock kai to CALL OF JUAREZ de mporei KANEIS na exei parapono apo ton fun twn world war shooters mexri autous pou psaxnoun gia ti kainotomia pou blepoume sto kaoumpoiko call of juarez.

 

Epita de mporei na einai ta strategy to agaphmeno toy genre, me nees ekdoseis twn command and conquer, settlers kai se ligo kairo tou Starcraft. Alla akomh kai ean exei varethei ta resource gathering based rts yparxoyn neoi ekseretikoi titloi opws company of heroes kai world in conflict pou pragmatika metathetoyn tin empeiria twn rts sto epomeno epipedo.

 

To idio isxuei k gia ta rpg me to neverwinter nights k to eperxomeno expansion tou. (se auto to shmeio de tha kanw anafora sta mmorpg pou exoun ksefygei teliws k ayta..)

 

Twra gia ta action games i action adventure i opws alliws ta thelete... ti na leme... Half-life 2: episode two kai stamatw edw.

 

Akoma, k opws idi exei proanaferthei, kai ta sports games exoyn ta panw toys me pragmatika anabathmismenes ekdosis se oloys toys tomeis twn pro evolution soccer k nba live..

 

En katakleidi sta racing games to colin mc rae dirt k to eperxomeno NFS Pro Street den afinoun kanena perithorio paraponoy kai se auto to genre...

 

Me thn yparksh loipon twn parapanw titlwn apo kathe genre pws mporei na nohsei kapios ton thanato toy gaming? Apla einai adynaton.. Dianioume ena apo ta dimioyrgikotera komatia tis periodoy toy gaming mexri tora kai de tha mporoysame osoi asxoloymaste para na eimaste euxaristhmenoi gia auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mono shooter,mmorpg(mpliax) kai athlitika

 

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου. Strategy δεν βγαίνουν? FPS, ράλι, αθλητικά, mmorg, rpg, simulators? Τι ακριβώς σου λείπει και πιστεύεις ότι πέθανε το gaming? Μόνο τα adventures έχουν εξαφανιστεί εδώ και κάποια χρόνια.

 

Και σιγά που θα αφήσει η M$ να πεθάνει το gaming... Αφού από εκεί βρίσκει το 50% των "θυμάτων" που αγοράζουν τα λειτουργικά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόνο τα adventures έχουν εξαφανιστεί εδώ και κάποια χρόνια.

Εδω έχεις λάθος. Δεν έχουν εξαφανιστεί. Μπορεί να μη γίνεται τόσος ντόρος ή να μην τα κινηγάνε οι publishers όσο τα υπόλοιπα είδη, αλλά έχουν βγει κορυφαία adventures και τα τελευταία χρόνια (και ακόμα βγαίνουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ge0kas1m, πόσο καιρό ασχολείσαι με το gaming? Αρκετά απο αυτά δεν ισχύουν όπως τα λες.

Αν προσέξεις, αναφέρεσαι σε τίτλους που όλα αυτά τα χρόνια το μόνο που έχουν προσφέρει είναι αλλεπάλληλες επαναλήψεις και τίποτα άλλο.

Επειδή το dirt θέλει κάρτα γραφικών των 500 ? για να παίξει σωστά,και ο χειρισμός του είναι αντιρεαλιστικός σε αρκετά σημεία το θεωρείς καινοτομία?

Το airborne έχει να προσφέρει κάτι καινούριο στα fps? Αν το συγκρίνεις με το CoD 4 θα δεις πως το μόνο που έχει προσφέρει είναι λίγο καλύτερα γραφικά από τις παλιότερες εκδόσεις του.

Έχεις παίξει ποτέ κάποιο απο τα NBA 2k της Sega στις κονσόλες? Εκεί θα καταλάβεις ότι το NBA live μπροστά του είναι για παιδάκια νηπιαγωγείου.

Επίσης το NFS Pro Street τι το καινούριο θα προσφέρει? Δύο - τρία χαρακτηριστικά που το carbon δεν είχε, και ελαφρώς καλύτερα γραφικά.

Αν νομίζεις πως κάπου κάνω λάθος, διόρθωσε με..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια τα αγοράζεις για να περνάς ευχάριστα το χρόνο σου. Αν θεωρείς ότι ένα παιχνίδι επειδή δεν έχει καινοτομίες, δε σε γεμίζει, τότε δεν το αγοράζεις. Απλά τα πράγματα.

 

Προσωπικά έχω αποφασίσει ότι με γεμίζει το online gaming. Αγοράζω κάθε 1-2 χρόνια 2-3 τίτλους που έχουν καλό και ανταγωνιστικό community και φυσικά αντοχή στο χρόνο... π.χ. wow, CoD2, starcraft. Δεν πέφτω σε παγίδες marketing. Αναμένω τώρα το UT3 και το starcraft2, θα δώσω 100euro να τα αγοράσω και θα τα λιώσω για τα επόμενα 1-2 χρόνια μέχρι το επόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια τα αγοράζεις για να περνάς ευχάριστα το χρόνο σου. Αν θεωρείς ότι ένα παιχνίδι επειδή δεν έχει καινοτομίες, δε σε γεμίζει, τότε δεν το αγοράζεις. Απλά τα πράγματα.

 

Προσωπικά έχω αποφασίσει ότι με γεμίζει το online gaming. Αγοράζω κάθε 1-2 χρόνια 2-3 τίτλους που έχουν καλό και ανταγωνιστικό community και φυσικά αντοχή στο χρόνο... π.χ. wow, CoD2, starcraft. Δεν πέφτω σε παγίδες marketing. Αναμένω τώρα το UT3 και το starcraft2, θα δώσω 100euro να τα αγοράσω και θα τα λιώσω για τα επόμενα 1-2 χρόνια μέχρι το επόμενο...

 

Giati to SC2 ti tha prosferei nomizeis????Tha exei ena kalo senario,grafika klassika tis blizz kai ante geia...1000 fores supcom pou kiriolektika mporeis na kaneis ta panta para SC2..To ut3 pali..De ksero re gamoto me xalase..ena ut2004 kai tpt allo...Elpizo na exei kana mode tis prokopis toulaxiston..

Parepiptontws to gears of war ti leei re paidia?Exei team play klp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές. Υπάρχουν πολλοί εξαιρετικοί developers. Υπάρχουν πολλά καλά games σε κυκλοφορία αλλά και επερχόμενα. Υπάρχουν ιδέες. Υπάρχει εξέλιξη τεχνολογική κι όχι μόνο (νέα genres). Είμαι gamer πάνω από 15 χρόνια και δε νομίζω ότι υπήρξε καλύτερη περίοδος για να είσαι gamer.

 

Σημείωση: δεν είμαι νοσταλγός του παρελθόντος ούτε και επαγγελματίας μοιρολογήτρα για τον κακό δρόμο που (δήθεν) έχει πάρει το gaming.

 

+ ότι βάση χρηστών, οι τζίροι και τα budgets στα games έχουν αυξηθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια. Πολλές φορές μάλιστα οι προυπολογισμοί κάποιων παιχνιδιών ξεπερνουν αυτούς από υπερπαραγωγές του Hollywood. Περισσότερα λεφτά = καλύτερα παιχνίδια.

 

Όσο για την Bioware, τι με νοιάζει εμένα αν το Mass Effect 2 ή το Fallout 3 θα το κάνει publish h MS ή η ΕΑ ή οι εκδόσεις Πατάκη? Αν ένα project είναι καλό και πρόκειται να φέρει λεφτά θα υποστηριχθεί όπως και νά' χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρακάτω link είναι ενδεικτικό της οικονομικής πλευράς του πράγματος.

http://www.imdb.com/news/sb/2007-10-17/#3

Οσον αφορά την δημιουργική, κι εγώ σαν gamer 20 ετών (από εποχές spectrum), θα συμφωνήσω ότι ζούμε σε πολύ καλές εποχές για gamers.

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι κόλλημα φάγατε όλοι με τις καινοτομίες. Αν είναι δηλαδή δυνατόν να πιστεύουμε ότι ένα στα πέντε ή και στα δέκα ή και στα είκοσι games ενός genre μπορεί να εισάγει καινοτομίες.

Επειδή λοιπόν αυτό είναι φύσει αδύνατο, εγώ αρκούμαι στο καλό gameplay, στην υποβλητική ατμόσφαιρα, στο σενάριο και στη συναισθηματική φόρτιση που θα μου προσφέρει το παιχνίδι (και τα γραφικά σημαντικά είναι, αλλά για μένα έρχονται σε δεύτερη μοίρα).

Προφανώς και είναι απαραίτητες και ευπρόσδεκτες οι καινοτομίες, αλλά αν αγόραζα μόνο καινοτόμα παιχνίδια, η συλλογή μου θα χώραγε σε polybag (μεσαίο μέγεθος).

Εν ολίγοις, IMHO, το gaming ζει και βασιλεύει.

Όσο για την EA, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα (MiltoZ). Δε νομίζω ότι η ΕΑ έχει το χρόνο και την όρεξη να επεμβαίνει στη δημιουργική διαδικασία των devs που αγοράζει. Απλά αγοράζει υποσχόμενες devs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Games θα βγαίνουν και θα συνεχίσουν να βγαίνουν.Δεν τίθεται θέμα περί άλλου ''ενός καρφιού στο φέρετρο του gaming''.O καθένας επιλέγει τι θα αγοράσει/παίξει ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του και τα προσωπικά κριτήρια.Το gaming έχει ''πεθάνει'' για μένα προσωπικά με την έννοια ότι δεν ασχολούμαι πλέον όπως έκανα παλαιότερα.Τώρα κάνα manager ή παλαιότεροι τίτλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,εσεις φταιτε που δεν αγοραζετε παιχνιδια,αλλα τα κατεβαζετε.και ερωτω τον topic starter,αγοραζει ολα τα παιχνιδια που παιζει?αν οχι,γιατι παραπονιεται?

 

Αυτό είναι σωστό..Αγοράζετε παιχνίδια;

Δν έχω πιάσει μαιμουδιάρικο λογισμικό(games & softwares) από το 2002..Αυτή είναι σωστή παρατήρηση poscaman !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...