Προς το περιεχόμενο

προβλημα με amd


jay_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιεα σας παιδες!εχω προβλημα με το pc.θα μπω αμεσως στο ψητο!Ο επεξεργαστης μου ειναι athlon xp2600+,και προσφατα το πηγα για σερβις της μητρικης,τα windows τον αναγνωριζαν ως 2.13ghz,με το που το παιρνω απο το σερβις ο Η/Υ σερνεται και τον αναγνωριζει ως 1,14 ghz και αντι για athlon 2600+ μου γραφει κατι για amd family x86.Πηγα πισω στο μαγαζι και τους ειπα οτι μου βαλανε αλλο επεξεργαστη.Αυτος μου ειπε να αυξησω μεσα απο τα Bios τα hrz απο 100 που ηταν στο μεγιστο και θα γινει οπως πριν!!παω και εγω και βαζω 200hz.ε αυτο ηταν δεν ανηγει η οθονη.Μαυρη...ειναι ενω ο υπολογιστης φαινεται να λειτουργει κανονικα.

Τι να κανω τωρα?μου εδωσε οντος αλλον επεξεργαστη?και πως ξαναγινεται η μαυρη οθονη?

 

Υ.Γ οπως καταλαβατε δεν ειμαι και κανενας χακερ,λιγες μου οι γνωσεις!

αποιος μπορει ας με βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..erwtisi, panw apo ola autos pou to koitakse einai k o promitheutis sou? episis to pc einai entos eggyisis?

koitakses na deis an ontws sou valane allo chipaki? eixes dei to palio sou pws itan? (ennow eixes valei xeri estw apo periergeia i na kathariseis skones etc, akoma k katw apo tin psyktra tou, px allagi pastas)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να σου άλλαξε τον επεξεργαστή. Βασικά αν του έκανε κολλήματα για κάποιο λόγο και αναγκάστηκε ο τεχνικός να κάνει πολλες επανεκκινήσεις μέσω κομβίου τότε το bios της μητρικής σου κατέβασε τη συχνότητα του επεξεργαστή σου σε ασφαλή κατα τη μητρική επίπεδα οπότε αντί για 2166 να στον δείχνει 1,13. Δεν είναι τπτ και ο δικός μου το παθαίνει συνέχεια. Απλά εσύ έβαλες το bus στα 200 ενω θα έπρεπε να είναι χαμηλότερα (νομίζω 166 δούλευαν αυτοί). Στην ουσία βαζοντας εσύ το ρολοί στα 200 τον υπερχρόνισες σε σημείο τετοιο που δεν ανοίγει ο υπολογιστής. Αν δεν κανω λαθος ο επεξεργαστης σου δουλέυει στα 1917μηζ κανονικά (11,5 * 166). Η μητρική σου στον ρίχνει σε ασφαλή επίπεδα (11,5*100= 1,10γηζ)Εσύ αυτό που έκανες ήταν 11,5*200μηζ=2309 που είναι λίγο δύσκολο να το σηκώσει. Πρέπει να ανοίξεις το κουτί σου και να δεις στη μητρική πάνω ένα jumper που γράφει clear cmos πάνω. Βγάλε το και περίμενε 1 λεπτάκι, ξαναβάλε το και άναψε το pc. Θα δουλέψει κανονικά. Αν δεν βρεις αυτό που σου λέω,βγάλε την μπαταρία της μητρικής και βαλτην πάλι μετά από κανενα διλεπτο. Έτσι θα μηδενιστεί το bios και θα δουλέψει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διόρθωση,ποιας γενιάς είναι ο επεξεργαστής σου; αν είναι thoroughbred τοτε ο 2600 έτρεχε στα 2,13 με 133mhz bus. (16*133=2133),οπότε εσύ τον έκανες 16*200=3200!!)[/

 

ναι φιλε μου απο οτι θυμαμαι ηταν στα 133 και τον διαβαζε ως 2,13ghz αυτο με το jumper το εκανα αλλα δεν το καρατησα για 1 λεπτο οπως λες.το εβαλα και το εβγαλα,δηλ του αλλαξα θεσεις στα καρφακια και το ξαναεβαλα οπως ηταν!

 

Ναι ο προμηθευτης μου ηταν αυτος.

δεν εχει πλεον εγγυηση περασαν και 4 χρονια απο οτι θυμαμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν σίγουρα το clear cmos?Απ'οτι θυμάμαι βγαζεις το τζαμπερακι,το βαζεις στη διπλα θεση να βραχυκυκλωσει,δεν ειμαι σιγουρος αν θελει και λιγο χρονο (καλου κακου αφησε το κανενα λεπτο)και υστερα το επαναφερεις στην κανονικη του θεση. Λογικα μετα απο αυτο το μηχανημα πρεπει να αναψει. Αλλιώς δοκιμασε και με την μπαταρια.Δεν πιστευω οτι έχει πάθει καποια ζημια το υλικο σου απο μια τετοια κινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν σίγουρα το clear cmos?Απ'οτι θυμάμαι βγαζεις το τζαμπερακι,το βαζεις στη διπλα θεση να βραχυκυκλωσει,δεν ειμαι σιγουρος αν θελει και λιγο χρονο (καλου κακου αφησε το κανενα λεπτο)και υστερα το επαναφερεις στην κανονικη του θεση. Λογικα μετα απο αυτο το μηχανημα πρεπει να αναψει. Αλλιώς δοκιμασε και με την μπαταρια.Δεν πιστευω οτι έχει πάθει καποια ζημια το υλικο σου απο μια τετοια κινηση

 

telika den anoikse kai to piga ston 'doctor' pali kai nomizw oti i zimia einai megalyteri apo oti fenotane!!!krima

den epiasan oyte ta jumper oute h mpataria..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...