Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών για hd video!


Trapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εδώ και 5 περίπου χρόνια το ακόλουθο σύστημα:

Επεξεργαστής: 2,40 gigahertz Intel Pentium 4

Μητρική: ASUSTeK Computer INC. P4V8X-X

2 160 GB σκληρούς

2 x 512 ΜΒ Ram (νομίζω στα 333 MHz)

Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X (!!!!) :-D

Οθόνη: LGE L194WT

Κάρτα ήχου: Creative SB Live! series (5.1 νομίζω)

Κάρτα tv: WinFast TV2000 XP

Τροφοδοτικό: άγνωστο, από αυτό που είχε το Πλαίσιο στο turbo-x κουτί, νομίζω ότι λέει 400W.

 

Δεν έχω κανένα παράπονο αφού το πιο βαρύ παιχνίδι που παίζω είναι το metal slug στο mame και κατά καιρούς αναβαθμίσεις (στους σκληρούς και ένα αντιγραφικό) τις έχω κάνει. Δεν μου παίζει όμως τα hd video (στα 720 καθυστερεί χαρακτηριστικά και στα 1080 δεν το παίζει καν) και σκεφτόμουν να αγοράσω μια κάρτα γραφικών για αυτό τον σκοπό. Ποια μου προτείνετε χωρίς να ξεφεύγουμε στον προϋπολογισμό; Θα τα παίζει τα video μετά ή θα πάνε τσάμπα τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=987751

Μια χαρα για αυτο που το θελεις.

Επισης δεν ξερω τι ακριβως εννοεις οτι καθυστερει.Μαλον εννοεις οτι αργει να τα φορτωσει. Πιθανον χρειαζεσαι μνημη (φανταζομαι τρεχεις WinXP) μιας και 1GB ειναι σχετικα λιγο.

 

Με 1GB ακομα και την καρτουλα θα δεις τεραστια διαφορα και θα παιζεις ανετα αρκετα απο τα συγχρονα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1γβ για ΧΡ παραείναι αρκετό εδικά για τις εφαρμογές που τρέχει. Αυτό που πιστεύω οτι εννοεί ο φίλτατος είναι οτι το βιδεο πηγαίνει καρε καρε.Παρόμοια κατάσταση αντιμετώπισα με ΗΔ βίντεο όταν αποπειράθηκα να παίξω τέτοιο με αθλον ΧΡ 3000 και 9600προ...Στην περίπτωση μου το κατάφερνε μόνο σε windows media player και οχι σε media player classic όπου εκεί έχανα πάρα πολλά καρε. μια απο τις παρακάτω θα πρότεινα και εγώ (έτσι κι αλλιώς είναι λιγοστές οι επιλογές που μπορούν να επιταχύνουν ΗΔ βίντεο σε agp) http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=987751

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=989657

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ! Πάει καρέ καρέ και ο ήχος τρέχει πιο γρήγορα ;). Το λειτουργικό μου είναι XP Sp2.

Οπότε είμαι μεταξύ GeCube X2400 και X2600. Σκέφτομαι την πρώτη γιατί είναι πιο φθηνή αλλά έχει καμία σοβαρή διαφορά από την δεύτερη για το σκοπό που τη θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το CoreAVC codec είτε μόνο του είτε μέσα από το καινούργιο πακέτο codec K-Lite Mega Codec Pack. Λύνεις έτσι τα σοβαρά προβλήματα κολλήματος αλλά "παιξίματος" HD ταινιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είμαι μεταξύ GeCube X2400 και X2600. Σκέφτομαι την πρώτη γιατί είναι πιο φθηνή αλλά έχει καμία σοβαρή διαφορά από την δεύτερη για το σκοπό που τη θέλω;

 

Έχει αρκετή διαφορά. Αν και οι δύο κάρτες βγαίνουν σε AGP μόνο τα μοντέλα Pro (Radeon 2400Pro / Radeon 2600Pro), η διαφορά είναι αρκετή:

40 vs 120 stream processors

525 vs 600 MHz core frequency

64 vs 128 bit RAM bandwidth.

 

Στην παρακολούθηση Video HD δεν ξέρω αν θα έχουν μεγάλη διαφορά, στα παιχνίδια όμως η διαφορά θα είναι αισθητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαα...το ιδιο ειναι...

Εκτος αν σε ενδιαφερει να εχεις καλυτερη αποδοση στα games :)

 

Μα όλοι από πάνω λένε πως θα έχω διαφορά, οπότε κάτι θα ξέρουν. Κάνω λάθος;

 

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το CoreAVC codec είτε μόνο του είτε μέσα από το καινούργιο πακέτο codec K-Lite Mega Codec Pack. Λύνεις έτσι τα σοβαρά προβλήματα κολλήματος αλλά "παιξίματος" HD ταινιών.

 

Τα έχω κάνει αυτά αλλά τίποτα...

 

Έχει αρκετή διαφορά. Αν και οι δύο κάρτες βγαίνουν σε AGP μόνο τα μοντέλα Pro (Radeon 2400Pro / Radeon 2600Pro), η διαφορά είναι αρκετή:

40 vs 120 stream processors

525 vs 600 MHz core frequency

64 vs 128 bit RAM bandwidth.

 

Στην παρακολούθηση Video HD δεν ξέρω αν θα έχουν μεγάλη διαφορά, στα παιχνίδια όμως η διαφορά θα είναι αισθητή.

 

Τότε θα πάω στην X2600 αφού τα παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nvidia 8400 φίλε μου με παθητική ψύκτρα. παίζει άψογα τις HD ταινίες, αθόρυβη και κοστίζει γύρω στα 50ευρώ. Θα σου κωλωνει λιγάκι στο Crysis βέβαια...λίγο όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τότε θα πάω στην X2600 αφού τα παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ;);)

 

μα γι'αυτό ακριβώς το λόγο πρέπει να πας σε 2400 ή 8400 ... αυτές οι κάρτες έχουν βγει αποκλειστικά για να βλέπεις HD χωρίς προβλήματα, μιας και οι επιδόσεις τους σε παιχνίδια είναι επιοικώς απαράδεκτες!

Διάλεξε την φθηνότερη που θα βρεις, και προτίμησε, όπως σου είπαν και παραπάνω μία ε παθητική ψύξη. Αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι λάθος μου, 2400 ήθελα να γράψω.

Η παθητική ψύξη παιδιά τι είναι; Πρέπει να της πάρω ανεμιστηράκι παραπάνω;

 

παθητική ψύξη=ψύξη χωρίς ανεμιστηράκι, δλδ χωρίς θόρυβο!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε την παίρνω όπως είναι και δεν της βάζω τίποτα, έτσι;

Και κάτι τελευταίο. Πριν την εγκαταστήσω πρέπει να κάνω πρώτα uninstall τους drivers της προηγούμενης κάρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν της βάζεις τίποτα.

ναι βγάζεις τους παλιούς drivers και περνάς τους νέους.

πρόσεχε μην σου δώσουν PCI-Xpress έκδοση της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...