Προς το περιεχόμενο

Νέο insomnia look και "παιχνίδια" με CSS και Firefox


random

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως έγραψα νωρίτερα, καλό το νέο look, αλλα δυό-τρία μικροθεματάκια με χαλάνε. Τα ειδα σαν παρατηρήσεις και απο άλλους "γκρινιάρηδες": για τα σκούρα χρώματα, τη στήλη στα αριστερά, και το πράσινο greeting πλαίσιο του "Καλώς ήλθες mitsos, έχετε κάμποσα pm"..

Ειμαι και παλιόγερος, αργώ να συνηθίσω τα νέα πράγματα.

 

στο ψητό...

αν χρησιμοποιούμε Firefox, μπορούμε να αλλάξουμε πολλα πραγματα στην εμφάνιση επιλεγμένων site.

εγώ τώρα, βλέπω το φόρουμ κάπως έτσι : aft3oa2.th.jpg

 

χρειαζομαστε:

1. το Stylish extension

2. και αυτό το CSS

.. α! ναι! και τον firefox, εννοείται :devil:

 

το background αντι σκουρο μπλέ, ειναι κάτι σαν ανοιχτό γκρίζο (ειναι το χρώμα απο το πλαίσιο με την επικεφαλίδα/εισαγωγή που λέει "Insomnia Site - Forum Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum..."). Θα μπορούσε να είναι και άσπρο.

 

Το "Καλώς ήλθες mitsos, έχετε κάμποσα pm" αντι άσπρο σε πράσινο, έγινε κίτρινο σε γαλάζιο (ή κατι σαν γαλαζιο, ανοιχτό μπλε),

 

Η στήλη στα αριστερά, και τα γραφικά στο header (insomnia + "υπνοβάτης"), ερφανίζονται μονο στην πρωτη σελίδα, προσπαθώ δηλαδή, καποια πατάτα έκανα εδώ και το ψάχνω, αλλα οχι στο φόρουμ.

 

Το css ειναι πολυ εύκολο να ενεργοποιήται/απενεργοποιήται (δεν χρειάζεται restart τον firefox. μονο ισως ενα refresh τη σελιδα που βλέπαμε), και να το αλλάξετε στα δικά σας γούστα και χρώματα.

κωδικούς χρωμάτων θα βρειτε εδώ http://www.w3schools.com/html/html_colornames.asp

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

αυτό το stylesheet με λίγες αλλαγές μπορει να δουλέψει και σε Opera, αλλα θελει καποιες μικροαλλαγές, να πακεταριστεί σε javascript. Συμβουλευτείτε το userstyles.org .

στο ίδιο site, δείτε και άλλα css για δημοφιλή site (πχ wikipedia, google) που τους αλλαζουν τα φώτα, με την καλή έννοια. :P

 

 

Αν κάποιος θίγεται με αυτό το θέμα, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και τι δεν θα'δινα για μια version για τον Safari... :-D

 

Βρε georgeadams δεν το αναλαμβάνεις εσύ τα καταφέρνεις κάτι τέτοια γιατί εγώ είμαι στουρνάρι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ RANDOM !!!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

ΕΙΔΟΜΕΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ

 

τα πρασινογαλαζα χρωματα που εχουν οι μπαρες πως τα αλλαζουμε ?

επισις αν μπορουμε να γκριζαραμε λιγο το εκτυφλωτικο ασπρο μεσα στα posts

 

ευχαριστω πολυ

post-1431-129062953284_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλό !!:-D

 

Μία παρατήρηση μόνο εάν γίνεται να κάνουμε κάτι γι'αυτό.

 

Στο νέο στυλ φεύγει η μπάρα αριστερά οπότε φεύγει και το κουτάκι του Login.

 

Εάν λοιπόν χρησιμοποιεί κάποιος το επίσης κορυφαίο Firefox insomnia extension πως θα κάνει login μη περνώντας από την κεντρική σελίδα?

 

Γίνεται να μπει π.χ κάτω από εκεί που λέει για τα pm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Πολύ καλό random! Θα μπορούσε ίσως εδώ να γίνει και μια "γκαλερί" με τις διάφορες παραλλαγές που ενδεχομένως θα φτιάχνουν κατά καιρούς οι χρήστες, ώστε να υπάρχει και δυνατότητα επιλογής! :-)

 

Α, και μια ερώτηση: κάτι παρόμοιο με το stylish extension δεν κάνει και το greasemonkey ή καμία σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το greasemonkey, και ο opera που θελει ο privateer, δουλευουν βασικά με Javascript. δηλ, ο browser φορτωνει αρχικα ενα js script του χρήστη, και απο' κει και περα αν γίνεται και ξερεις, μπορεις να δωσεις εντολες javascript που να ενεργουν σε άλλα επίπεδα (html και css).

ειδα στο userstyles.org οτι μερικά userstyles τα εχουν σε 2 versions.

To σκετο css που κανει στον Fx, αρκει να εχει το extension,

και εκδοση σε JS που "φορτώνει" τον ιδιο κώδικα css εσωτερικά.

 

θα το ψάξω λιγο, αλλα δεν ειμαι οπεράκιας. αμα τον αγαπάτε τόσο τον οπερα, give it a try κι εσεις.

 

Για το login έχεις δίκιο.

Θα βάλω επιλογή login στο extension μας, και μετα βλεπουμε αν μπορω να το βαλω στο CSS. το ext ειναι για εντελώς καμμένους :) ενώ το css mporei na exei eyryterh xrhsh.

 

------------------------------------------

 

θα σας δώσω και μερικές οδηγιες, πως μπορείται να πειράξετε το css, για να βαλετε δικά σας χρώματα στα σημεια που θέλετε. κατσε να κρεμάσω τα ρουχα τώρα, και να πάω σ/μ γιατι στο ψυγειο δεν υπάρχει ούτε παγάκι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το login έχεις δίκιο.

Θα βάλω επιλογή login στο extension μας, και μετα βλεπουμε αν μπορω να το βαλω στο CSS. το ext ειναι για εντελώς καμμένους :) ενώ το css mporei na exei eyryterh xrhsh.

 

Καλά, άμα βάλεις και το login στο css θα είναι σούπερ-ντούπερ κορυφαίο.

 

καλά ψώνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θίγεται με αυτό το θέμα, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Θίγομαι που βλέπω κάποια άτομα να γκρινιάζουν γιατί έχουν opera! :P Ακούς, Privateer;

 

Πολλή καλή δουλειά, Random. Ένα μπράβο κι από μένα! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, δεν εχω ασχοληθει ποτε με CSS. Γινεται να αφαιρεσεις τελειως τις tiled εικονες απο πισω? Κατι με τα χρωματα του http://www.deviantart.com θα το γουσταρα, και χωρις gradients και λοιπα eye candies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μαγκια. Ακομα και εμενα που ημουνα σε 1280*960 (crt 19") μου ταιριαξε, καθως με την μπαρα κουραζομουνα καθως αναγκαζα εστω και ελαχιστα να γυριζω λιγο το κεφαλι σε μακροσκελεις απαντησεις. Χωρια που χανοταν τρελος χωρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, δεν θα πειράξω αλλο το css

 

με το "Insomnia Legacy", μπορειται να βγαλετε την αριστερη στήλη χωρις να αλλαξετε τα χρώματα και χωρις extensions.

 

Για το Login: προσωπικά εγώ δεν εχω πρόβλημα γιατι δεν κάνω ποτέ logout! κραταω το cookie. εκτός απο εκτακτες περιπτωσεις (πχ να δοκιμασω το extension μου). Οπότε μια στις τόσες, δεν πειραζει να περασω απο την 1η σελιδα για login.

(για τον υπολογιστή στη δουλειά, έχω άλλες λυσεις για το privacy, μην επεκταθουμε ειναι offtopic.)

 

θελει πολυ δουλειά να εμφανισεις το login box χωρις να βλεπεις και ολη τη μπαρα, και χωρις να χάνεις χώρο απο πάνω ή απο αριστερά. το ξεχνάμε.

 

Μεσα απο το extension. δεν χρειαζεται αλλαγη. Αν θελετε να σβηνετε συνέχεια τα cookies σας, τοτε την επόμενη φορά πατάτε στο μενου "Προσωπικά Μηνύματα (P)" οπότε θα σας αναγκάσει σε login το site.

 

 

Οδηγίες για μικροαλλαγές στο custom css:

 

to css ειναι χωρισμενο σε 2 μέρη.

Α. οτι ισχύει για ολο το site, και

Β. οτι ισχυει μονο για το φορουμ

 

το τμημα Α, αρχιζει μετα το σχόλιο /* Common rules

και το Β, μετά το σχόλιο /* Forum pages

 

----------------------------------------------------

body {background: #00303b

ειναι η αλλαγη στο φοντο

στην 1η σελίδα θελω το γραφικό logo.jpg ενω στις άλλες οχι

 

 

Τα wraptopmenu αναφερονται στη μπαρα επάνω (Home, "Wiki, Forum,Αρχεια..) εκανα τα γραμματα λιγο πιό ανοιχτόχρωμα #E4EEEC

 

Τα .foot αναφερονται στη μπαρα κάτω (Contact Us - Insomnia - Archive - Top) αλλαχτηκε για να φαινεται στο γκριζο φόντο

 

.greenbarfill{

.greenbartext a{

.greenbarleft{

.greenbarright{

αυτα αναφέρονται στην μπαρα "Καλώς ήλθες χρηστη, έχετε Χ pm".

αλλαξτε τα "yellow" για το χρωμα των γραμματων,

και τα #00A0C6 (τυπος γαλαζιου) για το χρωμα φοντου.

 

font-size: 12px

εχω μεγαλωσει +1 τα γράμματα

 

/* Forum pages

 

ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΦΟΝΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΥΡΟ ΜΠΛΕ, ΣΤΟ γκριζοειδές #E4EEEC και αφαιρει μια εικονα απο το φόντο που δεν την αφαιρεσα απο την 1η σελιδα

body {background: #E4EEEC url() no-repeat top left !important;}

 

ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ HEADER

#header {display: none !important}

 

ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ

#left {display: none !important}

 

ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

#content {margin-left:0px !important;}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...