Προς το περιεχόμενο

Στα 6GB μέχρι τις αρχές Γενάρη το Gmail


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου η Google ανακοίνωσε ότι αυξάνει τους ρυθμούς του μετρητή χωρητικότητας του Gmail. Έτσι, σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, ο αποθηκευτικός χώρος του Gmail αναμένεται να φτάσει τα 4,2GB μέχρι την 23η Οκτωβρίου και τα 6GB στις 4 Ιανουαρίου του 2008.

 

Επιπλέον, η επί πληρωμή Premier Edition του Gmail θα φτάσει τα 25GB από τα 10GB που είναι τώρα.

 

Source.png Πηγή: Η σχετική ανακοίνωση, στο επίσημο blog του Gmail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Θα πρέπει να γίνει μεταφορά στις ειδήσεις μάλλον... κατά λάθος το έβαλα εδώ...:o

 

edit: τώρα είναι εντάξει... @paredwse, ευχαριστώ για τη μεταφορά! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη ο αποθηκευτικος χωρος πλησίασε κοντα στα 3 γιγκα οποτε δεν θα μας παραξενεψει, οποτε μαλλον θα εχουμε τον Γουγλη για αποθηκευτικο χωρο με το προγραμμα Gmail drive...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος χρησιμοποιεί ρε παιδιά τοσα Gb στα email του ?? Μια ζωη να στέλνεις email δν γεμιζουν αυτα! Εγω προσωπικα θα προτιμούσα μια σελίδα η οποία θα μπαίνει πάντα γρήγορα στα email παρά μια σελίδα με τοσο μεγάλη χωρητικότητα .. Τεσπα αφού είναι τζάμπα μην του πείτε ουτε του παπα .... χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to kaneis skliro re man k kratas back up ekei mikra arxeia..den to exeis kaneis na to vlepeis san skliro apo to my computer?

 

Είναι αξιόπιστη λύση αυτό το gmail drive ή αλλάζει κόλπα η Google κάθε τρεις και λίγο και κινδυνεύεις να χάσεις την πρόσβαση στα αρχεία σου;

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, επειδή είναι χακιά και δεν εμπιστεύομαι τέτοια λύση για backup purposes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Εγώ θα έλεγα πως καλό είναι ότι υπάρχει στο gmail να το κατεβάζεις κιόλας τοπικά για κάθε ενδεχόμενο, μιας και ποτέ δεν ξέρεις.

Π.χ. εγώ για αυτή τη δουλειά έχω κρατήσει σε ένα partition του δίσκου μου το thunderbird portable και κατεβάζω εκεί ότι υπάρχει στο gmail (προτιμώ το portable thunderbird γιατί δεν χρειάζεται να ψάχνομαι για το backup πριν κάνω φορμάτ - ενώ μπορώ πολύ εύκολα να το μεταφέρω σε έναν εξωτερικό σκληρό και να δουλέψει απευθείας, σαν να βρίσκομαι στον υπολογιστή μου).

 

Πάντως, σχετικά με αυτό που λέτε, για το τι να τον κάνεις τόσο χώρο: ένας συνάδελφός μου που έχει gmail από την εποχή σχεδόν που αυτό πρωτοξεκίνησε, πρόσφατα αναγκάστηκε να κάνει "εκκαθαρίσεις" γιατί είχε ξεμείνει από χώρο (κυρίως forwards, βιντεάκια και άλλες τέτοιες χαζομάρες έσβησε βέβαια, αλλά αυτό δείχνει πως δεν είναι τόσο δύσκολο να γεμίσεις ακόμη και 3 GB).

 

Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή είμαι γύρω στα 700ΜΒ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

punky, δοκίμασε το Mozy για αυτόματο online backup των σημαντικών αρχείων σου.

 

Είναι πάρα πολύ καλό και ανήκει στην κατηγορία των προγραμμάτων set and forget.

 

Έχουν και μια δωρεάν υπηρεσία -- που νόμιζα ότι την κατήργησαν αλλά τώρα την ξαναβλέπω:

 

https://mozy.com/registration/free

 

Περισσότερα:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=164626

 

ΥΓ. Έχουν client και για Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως άχρηστο! 500mbyte φτάναν και περισεύαν, ε δεν θα κρατήσεις και αρχείο 10 χρόνων με τα mail σου. Όσο για το gmail drive, να μου λείπει, να μου χακάρει η google τα passworded rar και να δει τι έχω μέσα, άσε καλύτερα, rapidshare/ mediamax που δεν κρατάν και στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...