Προς το περιεχόμενο

Ati Drivers Problem


rallistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την X1950Pro 512mb με τους drivers που εχει στο κουτι της.Παλιους δηλάδη.Εχω δοκιμασει να βαλω και τους drivers του Σεπτεμβριου και του Οκτωβριου και μολις τους βαζω απλα δεν παιζει κανενα παιχνιδι.Τι κολπα κουλα ειναι αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα σου είναι για θύρα agp οι catalyst 7.8 και 7.9 έχουν πρόβλημα με τη συγκεκριμένη κάρτα. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα λύνεται με τους καινούριος 7.10. Δοκίμασε, αν έχεις πάλι πρόβλημα δοκίμασε τους 7.7 που σίγουρα δουλευουν. Αν το πρόβλημα παραμένει ή η κάρτα σου είναι pci-e δοκίμασε να ξαναεγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του directx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εννοεις να κατεβασω τους drivers μαζι με το καινουριο Catalyst?Εγω κατεβαζω μονο τους drivers και οπως ειπα πιο πανω οι δυο τελευταιες εκδοσεις Σεπτεμβριος/Οκτωβριος μου δημιουργουν προβλημα.Μολις βαζω αυτες το World in Coflict δεν ξεκιναει καθολου να παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατ'αρχή τι κάρτα έχεις; AGP ή PCI-E ;

Έπειτα, όταν κάνεις εγκατάσταση νέους drivers φροντίζεις να απεγκαταστήσεις ΠΛΗΡΩΣ τους παλιούς; (εννοώ uninstall, restart σε safe mode, καθάρισμα με driver sweeper ή driver cleaner pro, restart σε Normal mode, εγκατάσταση νέων driver). Επίσης καλού κακού κατέβασε όλο το πακέτο (με το catalyst control center) και επέλεξε "Restore factory defaults..." απο τα Preferences στο Advanced Panel του CCC.

 

Btw, εγώ έχω x1950pro 256 agp και οι 7.10 δουλεύουν μια χαρά so far. Κανένα πρόβλημα με παιχνίδια. (οι 7.8 και 7.9 ήταν για τα μπάζα - εντελώς ασύμβατοι με την κάρτα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα γινεται η διαδικασια εγκαταστασης-απεγκαταστασης φιλε μου.Δεν παιζει κανενα παιχνιδι με τους καινουριους.Μονο με τους παλιους του cd.Και φαντασου οτι τους εχω βαλει τους νεους και μετα απο format και παλι τα ιδια κανει.Η καρτουλα ειναι AGP.Τι ειναι το υπολοιπο συστημα σου ομως?Εμενα ειναι AMD XP3000+ με MSI board κι εχει παρει το αυτι μου οτι παιζει ασυμβατοτητα με τους παλιους AMD επεξεργαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χμ, ασυμβατότητα επεξεργαστή με τους drivers; Μπορεί, αν και δεν μου έχει τύχει ποτέ... Εγώ έχω έναν AMD Opteron 175 (dual core) σε ASUS A8V Board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα πιο καινουριος ο δικος σου απο το δικο μου...:-)Εγω ακουσα για ασυμβατοτητες με τους XP.Το μονο που μου μενει ειναι να βρω καποιον μ'ενα "δυνατο" AGP PC να βαλω την καρτα μου να δω τι παιζει.Ελα που ολοι οι φιλοι εχουν PCI ομως...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και επίσης (αφού εγκαταστήσεις τους directx) πες μας τι βλέπεις στο dxdiag, στο tab "display". (αν τρέχει τα test, αν είναι όλα enabled etc).

Αν έχεις το Catalyst Control Center ρίξε μια ματιά και στο "SmartGart" tab του advanced panel για να δεις αν υπάρχει πρόβλημα με τα AGP Speed, fast writes/reads, pci writes/reads (κάτι που έχουν αναφέρει όσοι είχαν παρόμοια προβλήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...