Προς το περιεχόμενο

το πρωί δουλεύει το βράδι όχι


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα ράδιο cd για το αμάξι της Kenwood το οποίο παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: για μήνες τώρα δεν έπεζε, δηλαδή είχε ρεύμα αλλά δεν ακουγόνταν ότι έπαιζε! Ξαφνικά ένα πρωινό λέω κ δεν το βάζω από περιέργεια μήπως κάτι άλλαξε και ως δια μαγείας έφτιαξε! Έπαιξε για 1-2 ώρες και μετά το μεσημέρι που πήγα να το ξαναβάλω πάλι τα ίδια, ενώ είχε ρεύμα, δεν ακουγόταν τίποτα και όλα αυτά χωρίς εγώ να έχω πειράξει τίποτα!

Να είναι καμιά ασφάλεια? Έχω προσέξει πως από πίσω, πάνω από το φισάκι της παροχής, υπάρχει ένα κόκκινο διάφανο πλαστικό. Μην είναι καμιά ασφάλεια αυτή και να έχει προόβλημα?

 

Μου κάνει εντύπωση βέβαια που μια παίζει και την άλλη όχι! Τί να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "εχει ρευμα" εννοεις οτι η οθονη και τα μηχανικα μερη (CD slot πχ) δουλευουν κανονικα, αλλα δεν εχεις ηχο? Σε αυτην την περιπτωση δεν ειναι η ασφαλεια, αλλα πιθανως η καλωδιωση των ηχειων, που βραχυκυκλωνει καπου και ενεργοποιειται η προστασια του ενισχυτη. Θα σε συμβουλευα να πας σε συναγερμαδικο, καθως μπορει να θελει πολυ ψαξιμο να βρεθει η διαρροη, η οποια μπορει να ειναι οπουδηποτε. Κατι που μπορεις να κανεις μονος σου ειναι απο Balance-Fader να αφησεις μονο ενα ηχειο να παιζει, μετα να σβησεις το ραδιο, να ανοιγοκλεισεις το κλειδι της αναφλεξης και να αναψεις το ραδιο παλι. Αμα παιξει, τοτε βρηκες το προβλημα. Μετα δοκιμασε με την ιδια μεθοδο ενα-ενα τα ηχεια. Οπου δεν παιξει, σημαινει οτι υπαρχει προβλημα σε αυτο το καλωδιο. Αυτη η μεθοδος ΜΟΝΟ αν κανει πληρη αποκοπη του ηχου μεσω fader-balance το ραδιο. Σε αντιθετη περιπτωση, πας μαστορα. Επισης παιζει και να ειναι το ιδιο το ραδιο-CD χαλασμενο. Παντως, εφοσον βλεπεις φως στην οθονη, η ασφαλεια ειναι OK. Εφοσον δεν εχεις και παλια μπαταρια, τοτε δεν εχει προβλημα απο τροφοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "εχει ρευμα" εννοεις οτι η οθονη και τα μηχανικα μερη (CD slot πχ) δουλευουν κανονικα, αλλα δεν εχεις ηχο? Σε αυτην την περιπτωση δεν ειναι η ασφαλεια, αλλα πιθανως η καλωδιωση των ηχειων, που βραχυκυκλωνει καπου και ενεργοποιειται η προστασια του ενισχυτη. Θα σε συμβουλευα να πας σε συναγερμαδικο, καθως μπορει να θελει πολυ ψαξιμο να βρεθει η διαρροη, η οποια μπορει να ειναι οπουδηποτε. Κατι που μπορεις να κανεις μονος σου ειναι απο Balance-Fader να αφησεις μονο ενα ηχειο να παιζει, μετα να σβησεις το ραδιο, να ανοιγοκλεισεις το κλειδι της αναφλεξης και να αναψεις το ραδιο παλι. Αμα παιξει, τοτε βρηκες το προβλημα. Μετα δοκιμασε με την ιδια μεθοδο ενα-ενα τα ηχεια. Οπου δεν παιξει, σημαινει οτι υπαρχει προβλημα σε αυτο το καλωδιο. Αυτη η μεθοδος ΜΟΝΟ αν κανει πληρη αποκοπη του ηχου μεσω fader-balance το ραδιο. Σε αντιθετη περιπτωση, πας μαστορα. Επισης παιζει και να ειναι το ιδιο το ραδιο-CD χαλασμενο. Παντως, εφοσον βλεπεις φως στην οθονη, η ασφαλεια ειναι OK. Εφοσον δεν εχεις και παλια μπαταρια, τοτε δεν εχει προβλημα απο τροφοδοσια.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά δεν θα έπρεπε να δουλέυει έστω και το ένα ηχείο, γιατί να το ψάξω με το fader?

To ερώτημα είναι γιατί άλλοτε να παίζει και άλλοτε όχι! Βραχυκύκλωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βραχυκυκλωνει ενα ηχειο, κοβει ολος ο ενισχυτης. Μεσω fader και balance κοβουμε τον ηχο απο τα 3 ηχεια, μηδενιζοντας το ρευμα που περνα απο αυτα. Σε περιπτωση που εχουμε 0 ρευμα, δεν θα πεσει ο ενισχυτης απο βραχυκυκλωμα σε ενα καναλι. Οσον αφορα το "μια δουλευει, μια οχι", αμαξι ειναι, με τις λακουβες και την κινηση λατι μετακινειται και βρισκει-χανει επαφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βραχυκυκλωνει ενα ηχειο, κοβει ολος ο ενισχυτης. Μεσω fader και balance κοβουμε τον ηχο απο τα 3 ηχεια, μηδενιζοντας το ρευμα που περνα απο αυτα. Σε περιπτωση που εχουμε 0 ρευμα, δεν θα πεσει ο ενισχυτης απο βραχυκυκλωμα σε ενα καναλι. Οσον αφορα το "μια δουλευει, μια οχι", αμαξι ειναι, με τις λακουβες και την κινηση λατι μετακινειται και βρισκει-χανει επαφη.

by the way, έχω 4 ηχεία, 2 tweeters και 2 δύο δρόμων!

 

όσον αφορά για το θέμα με τις λακούβες, λες δηλαδή να είναι μόνο θέμα καλωδίων, να κάνουν αλλού επαφή και αλλού όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει φίλε μου έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ ήδη πάρα πολύ, απλά αναρωτιώμουν ποιά μπορεί να ήταν μια λογική αιτία.

Τη μιά να δουλεύει και την άλλη πρέπει να σημαίνει πως μάλλον κάτι χάνει την επαφή του ή μπορεί να είναι ελλατωματικό εσωτερικά το radio cd, λες να υπάρχει και τέτοια περίπτωση? Ελπίζω να μην χρειάζεται να μυρίσεις γιαυτό τα νύχια σου ε? χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικα στο ραδιο, λιγο δυσκολο, εκτος και αν το αμαξι σου ειναι drift-αμαξο με θεοσκληρα ελατηρια και απο το πολυ κοπανημα κατι ξεχαρβαλωσε μεσα. Παντως, ποσων χρονων ειναι το αμαξι σου και τι μαρκα? Αν ειναι καινουργιο, του ετους, μαλλον πρεπει να αποκλεισουμες το ενδεχομενο των καλωδιων να εχουν προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιουτσικο... Και το δικο μου (Honda Civic Si του 94) ειχε μερικα προβληματακια με τα ηλεκτρικα του. Παλια αμαξια...Θα σε συμβουλευα να πας ηλεκτρολογο η ηχητικαδικο-συναγερμαδικο, καθως ακρη δεν θα βρεις. Ειδικα αν δουλευεις και τα απογευματα σου ειναι σου ειαι ωρες ξεκουρασης, δεν θα σε συμβουλευα να αρχισεις τα μαστορεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...