Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ήχου με το Auto Gk


mand1as

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συχνα πυκνά παρουσιάζει πρόβλημα συντονισμού ήχου το Auto Gk

 

και αφού έχουν ήδη περαστει οι υπότιτλοι

 

πχ. εξηγούμαι:

όταν γίνεται η ενσωματωση υποτιτλων στο Auto Gk ο ήχος ολοκληρηρης της ταινίας μετατοπίζεται για 2-3 δευτερόλεπτα!

 

κι ενω οι υποτιτλοι εχουν συντονιστεί απόλυτα με τον ήχο σ' ολη τη διάρκεια βλεπεις στοματα να ανοιγοκλεινουν και να ακουγονται με καθυστερηση.

 

 

σημ. έχω τη τελευταια εκδοση του Auto Gk και όλα τα απαραίτητα codecs, έχω δοκιμάσει την ίδια διαδικασια σε 3 διαφορετικα PCs χωρίς να κάνουν κάτι άλλο εκείνο το διάστημα, αλλά χωρίς κανενα ως τώρα αποτελεσμα.

 

 

ερώτηση: υπάρχει λύση; μπρεί να παραμετροποιηθεί κατι μεσα από τα settings του AutoGk ώστε να επιτευχθεί συγχρονισμός;

 

 

δε μ'ενδιαφέρουν λύσεις με VobSub και WinAvi διοτι θεωρω οτι στο re-encoding χαλάει κατα πολύ τη ποιοτητα της εικόνας τουλάχιστο σε σχεση με το AutoGk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο πρόβλημα (αποσυντονισμός ήχου - εικόνας ως και αρκετά δευτερόλεπτα) αντιμετώπισα κι εγώ συμπιέζοντας avi με divx με το autogk. Δεν βρήκα λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να διορθωσεις την αποκλιση στο τελικο αρχειο, με το VirtualDubMod...

Streams-->Stream list-->Ctrl+I-->Audio Skew Correction...

....και σωζεις με Direct stream copy στο video...

 

To προβλημα πιθανοτατα οφειλεται στο οτι ο ηχος του αρχικου αρχειου ειναι VBR...

 

btw...

Σαν διαδικασια, αυτη του AutoGK δεν διαφερει καθολου σε σχεση με αυτη του VobSub....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην δική μου περίπτωση ο ήχος ήταν pcm.

 

Μπορεις να διορθωσεις την αποκλιση στο τελικο αρχειο, με το VirtualDubMod...

Streams-->Stream list-->Ctrl+I-->Audio Skew Correction...

....και σωζεις με Direct stream copy στο video...

 

γιατί δεν μου βγαίνει; Streams-->Stream list ως εδώ οκ, το Audio Skew Correction που είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα όντως το VobSub mazi με το dub-mp3-freeze κανουν θαυματα,

 

αυτό που εχω να ρωτησω τωρα είναι ποια divx settings χρησιμοποιείτε στο filter compression για το encoding απλα και μονο για να διατηρηθεί στη ιδια ποιοτητα η ταινια με την ενσωματωση των υποτιτλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που εχω να ρωτησω τωρα είναι ποια divx settings χρησιμοποιείτε στο filter compression για το encoding απλα και μονο για να διατηρηθεί στη ιδια ποιοτητα η ταινια με την ενσωματωση των υποτιτλων;

 

Με την επανακωδικοποιηση, αποκλειεται να διατηρηθει η ιδια ποιοτητα....

....κατι θα χασεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...