Προς το περιεχόμενο

Προγραμματιστικό Περιβάλλον σε Ubuntu Linux


profitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς χαιρετώ όλη την κοινότητα...

 

Ασχολούμαι με Java και C και ίσως να ασχοληθώ, λόγω επιλεγόμενου μαθήματος και με Python, και θα με ενδιέφερε να μετέφερα όλη μου την προγραμματιστική δουλεια σε περιβάλλον linux...

 

 

Οι απορίες μου...

 

Η 64 bit εκδοση του Ubuntu υποστηρίζει αναίμακτα την Java;Εχω ακούσει οτι δεν παίζει ή οτι θέλει μόντα το λειτουργικό για να την υποστηρίξη...

 

To ubuntu έχει ενσωματωμένο τον gcc για προγραμματισμο απο κονσόλα...Το δοκίμασα σε Live cd ομως του λειπουν οι βιβλιοθήκες...Αυτο θα πρέπει να τοκάνω μόνος μου,δηλαδή να βρω το stdio.h και ότι άλλο μου χρειάζεται και να το κάνω paste στο Ubuntu ή παίζει κάτι άλλο;

 

Φαντάζομαι πως ο προγραμματισμός απο κονσόλα σε linux περιβαλλον θα ειναι πολύ καλύτερος απο το υπέρμετρα βαρύ Visual studio...τι γίνεται όμως τον editor...Υπάρχει κάποιος editor που να μοιάζει με αυτον του eclipse και να βοηθάει στα tabs και να βάζει και χρωματάκια;Υπάρχει απο τον synaptic package manager έτοιμη έκδοση του eclipse για c; Στα windows που έχω προσπαθήσει να κάνω το eclipse να δουλέψει για c έχω αποτύχει παταγωδώς...

 

Ευπρόσδεκτες οι συμβουλες-προτάσεις περι python αλλα και διαθεσίμων IDE κτλ...

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 64 bit εκδοση του Ubuntu υποστηρίζει αναίμακτα την Java;Εχω ακούσει οτι δεν παίζει ή οτι θέλει μόντα το λειτουργικό για να την υποστηρίξη...

Σε αυτό δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά δε νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα.

 

To ubuntu έχει ενσωματωμένο τον gcc για προγραμματισμο απο κονσόλα...Το δοκίμασα σε Live cd ομως του λειπουν οι βιβλιοθήκες...Αυτο θα πρέπει να τοκάνω μόνος μου,δηλαδή να βρω το stdio.h και ότι άλλο μου χρειάζεται και να το κάνω paste στο Ubuntu ή παίζει κάτι άλλο;

Τόσο οι βιβλιοθήκες, όσο και τα header files υπάρχουν σε έτοιμα πακέτα. Η glibc (GNU C Library) είναι η βασική βιβλιοθήκη που υλοποιεί τη Standard C Library στο GNU/Linux και έρχεται εγκατεστημένη σε κάθε διανομή.

 

Φαντάζομαι πως ο προγραμματισμός απο κονσόλα σε linux περιβαλλον θα ειναι πολύ καλύτερος απο το υπέρμετρα βαρύ Visual studio...τι γίνεται όμως τον editor...Υπάρχει κάποιος editor που να μοιάζει με αυτον του eclipse και να βοηθάει στα tabs και να βάζει και χρωματάκια;Υπάρχει απο τον synaptic package manager έτοιμη έκδοση του eclipse για c;

Το eclipse υπάρχει σε έτοιμο πακέτο, όπως και το kdevelop και κάποια ακόμη IDE. Ωστόσο πολλοί χρήστες/developers (του γράφοντος συμπεριλαμβανομένου), προτιμούν κάποιο από τα «ιερά τέρατα» της κονσόλας: vim ή emacs. Και τα δύο σου προσφέρουν τα βασικά που θες (syntax highlighting, automatic indentation κλπ), και αρκετές ακόμα λειτουργίες που δεν προσφέρονται από κανένα γραφικό IDE.

 

Ευπρόσδεκτες οι συμβουλες-προτάσεις περι python αλλα και διαθεσίμων IDE κτλ...

H python είναι μια πολύ δυνατή γλώσσα με πολύ πλούσια χαρακτηριστικά. Αν ενδιαφέρεσαι να κινηθείς προς αυτήν την κατεύθυνση, ρίξε κάποια στιγμή μια ματιά και στη Ruby ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει στα γρήγορα τι έχει το vim και το emacs που δεν το έχει κανένα γραφικό IDE, μιας και ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτά.. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι για java, το περιβαλλον που ψαχνεις ειναι το Jdeveloper. Ειναι το ιδιο γραμμενο σε Java οποτε τρεχει σε οποιοδηποτε λειτουργικο.

 

Ειναι ΦΤΥΣΤΟ το eclipse. Για την ακριβεια δεν ξερω ποιοι αντεγραψαν ποιους. Μονο τα χρωματα αλλαζουν. Εχει και πολυ καλη υποστηριξη RAD με swing. Δηλαδη να σχεδιαζεις παραθυρα και drag n drop κουμπακια και textfields οπως στη visual basic και παρομοιες γλωσσες.

Το να γραφεις swing applications χωρις τετοιο εργαλειο ειναι πολυ βασανο.

 

Δεν ξερω πως τα παει το ubuntu με τη java, αλλα αν ειναι η super φιλικη διανομη που ολοι λενε γιατι να εχει προβλημα? Εγω σε fedora το δοκιμασα αλλα παλι ξεχωριστο JDK κατεβασα και δηλωσα το path να ειναι ησυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Δοκίμασα λιγάκι τον emacs , σε περιβάλλον windows αλλα δεν νομίζω να παίζει ρόλο και δεν μου πολυάρεσε...Ο Vim έχει στοιχεία για να βοηθάει τον προγραμματιστη;Στοίχιση,χρώματα κτλ;

 

Για το PCSpim τι άποψη έχετε;Ειναι το tool που δουλεύουμε την assembly στο εργαστήριο και απ όσο είδα υπάρχει ο κώδικας για Unix και εννοείται η έκδοση για τα windows...Στο Ubuntυ υπάρχει στον package manager ή ακόμη και ο κώδικας για Unix δεν κάνει για να τον εγκαταστήσεις,έστω και "εκτος" package manager;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όντας φοιτητής δουλεύω με το netbeans. Υπάρχει στο automatix ακολούθησε και οδηγούς που θα βρεις στα ubuntuforums και δε νομίζω πως θα χεις πρόβλημα.Κλασσικά και με αυτό σχεδιάζεις πρώτα την εφαρμογή και μετά γράφεις τον κώδικα.Πρόσεξε όμως με ενργοποιημένα τα desktop effects οτιδήποτε σε java δε θα σου τρέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ afentiko για τις πληροφοριες!

 

Και κάτι πολύ απλο που δυστηχώς δεν το βρίσκω...εχω κάνει compile ένα προγραμματάκι σε περιβάλλον linux.προσπαθώ να κατανοήσω οτι τo λινουξ δεν ειναι παραθύρια,αλλα πως στο καλο το κάνω run;Υπάρχει κάποια εντολή απο κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα πως στο καλο το κάνω run;Υπάρχει κάποια εντολή απο κονσόλα

 

Εχει το netbeans όταν το κάνεις compile με κόκκινα γράμματα."Τo run this from terminal " η κάτι τέτοιο νομίζω.

Γιατί όμως θες κονσόλα?

 

Για δώσε καλού κακού και αυτό

 

>update-alternatives --config java

 

Πρέπει να ναι στο /usr/lib σου το jdk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα και σας ευχαριστώ όλους για τις ενδιάμεσες απαντήσεις σας...

 

Φίλε Bspus,αναγκαστηκα θα δουλέψω σε eclipse αφου το χρησιμοποιούμε και στο πανεπιστημίο και πρέπει το develpment να γίνεται με αυτο.

 

Επανέρχομαι λοιπον πάλι για προγραμματισμό και συγκεκριμένα για assembly.

 

Στο synaptic package manager υπάρχει το Spim(προσομοιωτής του MIPS) όμως όταν το κάνω install ειναι άφαντο...δεν υπάρχει πουθενα στις συντομεύσεις των εφαρμογων...Τι λέτε να έχει παιχτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εχω κάνει Import ένα project που το είχα ξεκινήσει σε windows στο eclipse 3.2 που έχω σε Ubuntu 64 bit,gutsy.

Το πρόβλημα μου ειναι στο ότι βγάζει τρελο κοκκινάδι ( ) σε όλα τα σημεία που χρησιμοποιώ Vector.Για το error μου γράφει

 

 

(Οταν ο δείκτης του ποντικιού δείχνει στο Vector)

The type Vector is not generic;it cannot be parameterized with arguments<Product>

(Oταν το mouse δείχνει στο <Product>)

Syntax error,parameterized types are only availabe if source level is 5,0

Τα Import ήταν βέβαια όλα δηλωμένα αλλα όταν το ξανακοίταξα(γιατι έκανα Import java.util.* δεν μου έβγαζε σε κάποια λίστα το Vector.Εκανα στα τυφλά install κάποια libraries και πλέον στο util. εμφανίζει το Vector αλλα και πάλι τζίφος.Επιπλέον μου πετάει κάτι άκυρα out of memory και κλείνει η εφαρμογή όσο τώρα προσπαθώ να βγάλω ακρη με τα Vectors.

 

Οχι οτι μου χρειάζονται τόσο πολύ αλλα προφανώς λείπουν πακέτα-βιβλιοθήκες έτσι οπως το έχω κάνει.Eκανα και unpack σε έναν άσχετο φάκελο(η 3.2 ήταν απο τον synaptic) την 3.3 αλλα ακριβώς τα ίδια...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...