Προς το περιεχόμενο

Harry Potter


Zmac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αντίθετη άποψη. Τα βιβλία (τα 5 πρώτα, γιατί το τελευταίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα) ήταν πολύ ενδιαφέροντα, ειδικά για αυτούς που γουστάρουν τις γλαφυρές περιγραφές και γενικά τα παραμύθια. Οι ταινίες, δυστυχώς, δεν είναι ισάξιες αλλά δε με χαλάνε κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ έχω διαβάσει από το 1 μέχρι το 3(και έχω και τα 2 επόμενα).Τα είχα διαβάσει πιο μικρός και τότε μου αρέσανε μπορώ να πω,αλλά δεν τρελαινόμουν όπως κάποιοι άλλοι που πορώνονται(δεν κατακρίνω,γούστα είναι αυτά).Για μένα τα βιβλία είναι καλά αν θες να διαβάσεις κάτι φανταστικό με μάγους κλπ να σε κρατήσει...δεν θα το έβλεπα σαν κάποιο ποιοτικό βιβλίο που περνάει κάποια μηνύματα και αυτό το λέω διότι έχω ακούσει άτομα που θεωρούν το χάρι πότερ ποιοτικό και δεν συμφωνώ με αυτό.Από ταινίες πάλι τις 3 πρώτες έχω δει,δεν τρελάθηκα και απλά δεν ασχολούμαι πια.Ίσως αν τύχει καμιά φορά να δω τις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα βιβλία μου άρεσαν πάρα πολύ ειδικά από το τέταρτο και μετά. Πιστεύω ότι η Rowling πέτυχε αυτό που επιδιώκουν πολλοί συγγραφείς να δημιουργήσει έναν ολόκληρο κόσμο που αγαπήθηκε απο εκατομμύρια ανθρωπους καθε ηλικίας σε όλο τον κόσμο. Το τελευταίο βιβλίο ήταν οτι καλύτερο...

Οι ταινίες ήταν πραγματικά αίσχος απο κάθε άποψη (εκτός απο τα εφέ),

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την κυκλοφορία του βιβλίου η Ρόουλινγκ αποκάλυψε μέσω της ιστοσελίδας της και μεσω διαφορων συνεντεύξεων διάφορα στοιχεία όπου δεν αναφέρονταν στον επίλογο του βιβλίου σε σχέση με την σειρα:

 

 

Ο Χάρι μόλις τελειώνει το σχολείο γίνεται Χρυσούχος στο Υπουργείο Μαγείας, όπου αργότερα προάγεται σε Διευθυντής της Διεύθυνσης Χρυσούχων. Κρατάει την μοτοσικλέτα του Σείριου, που ο Άρθουρ Ουέσλι επισκεύασε γι' αυτόν, αλλά δεν μπορεί να μιλήσει Ερπετικά πια αφού το τμήμα της ψυχής του Βόλντεμορτ δεν υπάρχει πια μέσα του.

Η Τζίνι Ουέσλι παίζει στην ομάδα Κουίντιτς Αγιοκέφαλες Άρπιες για κάποιο διάστημα, αλλά εγκαταλείπει την καριέρα της για να κάνει οικογένεια με τον Χάρι, ενώ αργότερα γίνεται η αθλητική αρχισυντάκτρια για το Κουίντιτς στον Ημερήσιο Προφήτη.

Ο Ρον ενσωματώνεται αρχικά στο Υπουργείο Μαγείας ως Χρυσούχος μαζί με το Χάρι, και βοηθάει στην καταπολέμηση της διαφθοράς στο Υπουργείο, ενώ αργότερα συνεργάζεται με τον Τζορτζ στο επιχείρηση των διδύμων, Μαγικά Τρικ Ουέσλι που την οδηγούν στο να γίνει τρομερά κερδοφόρα.

Η Ερμιόνη βρίσκει τους γονείς της στην Αυστραλία και διαγράφει το ξόρκι μνήμης που τους έκανε. Αρχικά δουλεύει στο Υπουργείο Μαγείας στο Τμήμα Ελέγχου Μαγικών Πλασμάτων, βελτιώνοντας σταδιακά την ζωή των σπιτικών ξωτικών. Αργότερα δουλεύει στο Τμήμα Επιβολής του Μαγικού Νόμου όπου συμβάλλει στην διαγραφή των νόμων υπέρ των καθαρόαιμων.

Ο Τζορτζ Ουέσλι συνεχίζει την εξαιρετική δουλειά του με το μαγαζί του Μαγικά Τρικ Ουέσλι ενώ παντρεύται την Αντζελίνα Τζόνσον, πρώην κοπέλα του αδερφού του Φρεντ, και αποκτά μαζί της δύο παιδιά: εναν γιο, τον Φρεντ, στην μνήμη του αδελφού του και μία κόρη, την Ρωξάνη.

Η Λούνα Λάβγκουντ ψάχνει τον κόσμο για σπάνια και μοναδικά πλάσματα. Παντρεύεται τον Ρολφ, τον εγγονό του διάσημου μάγου-φυσιοδύφη Νιουτ Σκαμάντερ. Μαζί αποκτούν πολύ αργότερα δύο δίδυμους γιους, τον Λόρκαν και τον Λυσάντερ. Η εφημερίδα του πατέρα της Ο Σοφιστής επέστρεψε στην κανονική του μορφή τής ανανεωμένης τρέλας και φημίζεται για το χιούμορ του.

Ο Φιρέντσε επιστρέφει στην φυλή του, οι οποίοι τελικά αναγνωρίζουν την αρετή των υπέρ-ανθρώπινων κλίσεών του.

Η Ντολόρες Άμπριτζ πιάστηκε, καταδικάστηκε και φυλακίστηκε για εγκλήματα εναντίον Μαγκλογεννημένων.

Η Τσο Τσανγκ παντρεύτηκε έναν Μαγκλ.

Ο Νέβιλ Λονγκμπότομ παντρεύτηκε την Χάνα Άμποτ όπου συζούν σε ένα διαμέρισμα πάνω απ' το Ραγισμένο Τσουκάλι.

Ο πυρήνας του ραβδιού από κουφοξυλιά περιέχει μία τρίχα από ουρά ενός Θέστραλ.

Στο μέρος όπου εμφανίστηκε ο Χάρι όταν πέθανε, το πλάσμα όπου είχε την μορφή ενός μικρού γυμνού παιδιού, ήταν το τελευταίο θραύσμα της ψυχής του Βόλντεμορτ.

Ο Χέρπο ο Παράνομος ήταν ο πρώτος άνθρωπος που κατασκεύασε έναν Πεμπτουσιωτή από την ψυχή του.

Η Ερμιόνη γύρισε στο Χόγκουαρτς για να τελειώσει τις ΕΔΕΜ, αλλά ο Χάρι και ο Ρον δεν γύρισαν.

Ο Ντράκο Μαλφόι παντρεύτηκε την Αστόρια Γκρίνγκρας, ή οποία ήταν η μικρότερη αδερφή της Δάφνης Γκρίνγκρας, συμμαθήτρια και κολλητή της Πάνσυ Πάρκινσον απ'το Σλίθεριν.

Ο Μπιλ και η Φλέρ αποκτούν εκτός απο την Βικτουαρ (η οποία γεννηθηκε στην πρώτη επέτειο της μαχης του Χογκουαρτς στις 2 Μαΐου το 2000) αλλα δυο παιδιά: την Ντομινίκ και τον Λουίς.

Ο Τσαρλι Ουέσλι δεν παντρεύτηκε ποτε, και αφιέρωσε τη ζωή του στη μελέτη των δράκων.

Ο Πέρσυ παντρεύτηκε μια γυναίκα με το όνομα Όντρει, και απέκτησε μαζί της δύο κόρες: Τη πρωτότοκη Μόλι, και τη Λούσυ.

Σύμφωνα με την Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, μέσα στην αίθουσα της Αγάπης στο Τμήμα Μυστηρίων η οποία είναι πάντα κλειδωμένη, υπάρχει μια δεξαμενή με το πιο ισχυρό ερωτικό φίλτρο, την Αρμοτενσία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...