Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση windows μαζι με αρκετα προγραμματα


AGGANIS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχως κανω format και βαζω windows σε μηχανηματα και μετα μερικα standar προγραμματα, οπως OFFICE , NERO , WINRAR , POWER DVD , KASPERSKY , ACROBAT READER κτλ

 

Θελω αν γινεται να φτιαξω ενα dvd που μαζι με την εγκατασταση των windows να κανει εγκατασταση και ολα αυτα τα προγραμματα χωρις να πρεπει να τα βαλω ενα ενα, μετα απο καθε εγκαταστση windows.

 

Πως μπορω να το κανω αυτο?

Γινεται με καποιο προγραμμα να φτιαξω ενα boot dvd με ολα αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχως κανω format και βαζω windows σε μηχανηματα και μετα μερικα standar προγραμματα, οπως OFFICE , NERO , WINRAR , POWER DVD , KASPERSKY , ACROBAT READER κτλ

 

Θελω αν γινεται να φτιαξω ενα dvd που μαζι με την εγκατασταση των windows να κανει εγκατασταση και ολα αυτα τα προγραμματα χωρις να πρεπει να τα βαλω ενα ενα, μετα απο καθε εγκαταστση windows.

 

Πως μπορω να το κανω αυτο?

Γινεται με καποιο προγραμμα να φτιαξω ενα boot dvd με ολα αυτα?

 

Γιατί δεν κάνεις ένα GHOST με αυτά που θες (χωρίς τους Drivers όμως) και να το ρίχνεις σε όποιο μηχάνημα θες και μετά να περνάς μόνο τους Drivers του κάθε μηχανήματος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ένα αρχείο ghost του λειτουργικού να λειτουργεί σωστά σε μηχάνημα διαφορετικό από αυτό της εγκατάστασης.... Το είχαμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν αυτό το θέμα και θυμάμαι ότι έβγαιναν πολλά προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τΙ ΜΠΟΡΩ ΔΗΛΑΔΗ?

Η δουλεια μου ειναι να περναω windows και προγραμματα σε PC.

Να κανω δηλαδη image με το Acronis σε ενα μηχανημα με windows και προγραμματα και μετα οποιος μου φερνει το PC του να περναω αυτο το image?

Πιστεω οτι δεν θα δουλευει. Και αν δουλευει , δεν θα δουλευει καλα.

Θα δουλευε μονο αν τα Pc ηταν ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cd εγκαταστασης των windows υπαρχει ενας φακελος support. Νομιζω πως οτι προσθεσεις σ' αυτον το φακελο εγκαθισταται μαζι με τα windows.

 

Δεν γινεται αυτο.

Με καποιο προγραμμα δεν μπορω να το κανω αυτο?

Τουλαχιστον αν γινεται αφου κανω εγκατασταση τα windows να τρεχω ενα αρχειο και αυτο να κανει απο μονο του εγκατασταση μερικα προγραμματα που θα εχω ορισει εγω.

Οπως γινεται με ορισμενα cd απο motherboard. Πατας all in one και κανει εγκατασταση audio drivers , lan , vga κτλ

Επισης αυτο γινεται και με cd εκτυπωτη. Πατας ευκολη εγκατασταση και μονο του σου κανει εγκατασταση drivers και ολα τα προγραμματα.

Κατι τετοιο θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλα τα μηχανήματα είχαν ίδια χαρακτηριστικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα imaging tool όπως το Norton Ghost ώστε να δημιουργείς κλώνους.

 

Απο τη στιγμή όμως που τα μηχανήματα δεν είναι ίδια, δεν μπορείς να γλυτώσεις απο την διαδικασία εγκατάστασης λειτουργικού και drivers.

Αυτό που ίσως ελαφρύνει τη δουλειά σου, χωρίς να σου γλυτώσει ιδιαίτερο χρόνο, είναι αν κάτσεις και φτιάξεις ένα batch που να τρέχει στη σειρά τους installer απο όλα τα προγράμματα που θεωρείς εσύ απαραίτητα. Ουσιαστικά το μόνο που μπορείς να γλυτώσεις είναι μερικά κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ψάχνεις λέγεται unattended setup και μπορείς να το κάνεις εσύ μέσα απο τον φάκελο support που έχει μέσα στον cd των xp είτε χρησιμοποιώντας το nlite , υπάρχουν βέβαια και άλλα προγράμματα που μπορούν να σου κάνουν την δουλειά σου , αλλα των windows και το nlite είναι απο τα κορυφαία!!

Και εγώ την ίδια δουλειά κάνω και έχω φτιάξει ένα παρόμοιο δισκάκι και κάνει την δουλειά όλη μόνο του , ΕΚΤΟΣ απο τους drivers γιατί κάθε μηχάνημα είναι διαφορετικό και το μόνο που μου μένει είναι να βάζω τους drivers και κάτι ψιλές ρυθμίσεις στα windows , επίσης τα παραπάνω σου δίνουν δυνατότητα να προσθέσεις και ρυθμίσεις στο μητρώο.

 

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ :

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=85147&highlight=unattended

 

είναι ένας πλήρης οδηγός για το πως να κάνεις το δικό σου δισκάκι και εγώ ακόμα απο εκεί πήρα την πρώτη ιδέα για το τι και πως να το φτιάξω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το nlite το χρησιμοποιησα λιγακι και μου φανηκε καλο, μπορεις να μου πεις πως θα βαλω να μου κανει εγκατασταση ορισμενα προγραμματα που θελω αυτοματα με την εγκατασταση των windows?

που υπαρχει αυτη η επιλογη? Πως ακριβως θα το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ένα αρχείο ghost του λειτουργικού να λειτουργεί σωστά σε μηχάνημα διαφορετικό από αυτό της εγκατάστασης.... Το είχαμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν αυτό το θέμα και θυμάμαι ότι έβγαιναν πολλά προβλήματα...

 

Γιατί φίλε μου kratsi δεν δουλεύει; Όλα τα μαγαζιά με computer έτσι δουλεύουν.

Τι νομίζεις ότι κάθονται και κάνουν clean install από την αρχή στον κάθε πελάτη;

Φτιάχνουν ένα image με Ghost ή με Acronis το οποίο περιλαμβάνει το λειτουργικό,

το SP2(προαιρετικά), τα updates του λειτουργικού(προαιρετικά) και κάποια κλασικά προγράμματα. Το μόνο που δεν περιλαμβάνει είναι οι Drivers τους οποίους τους βάζεις μετά στο κάθε μηχάνημα χωριστά ανάλογα το Hardware και τα Περιφεριακά του.

Αν το κάνεις σωστά μια χαρά δουλεύει. Γιατί αν έχεις να στήσεις 5-6 μηχανάκια την ημέρα μετράει η ταχύτητα.

Όλοι έτσι δουλεύουν believe me i know it ! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχως κανω format και βαζω windows σε μηχανηματα και μετα μερικα standar προγραμματα, οπως OFFICE , NERO , WINRAR , POWER DVD , KASPERSKY , ACROBAT READER κτλ

 

Θελω αν γινεται να φτιαξω ενα dvd που μαζι με την εγκατασταση των windows να κανει εγκατασταση και ολα αυτα τα προγραμματα χωρις να πρεπει να τα βαλω ενα ενα, μετα απο καθε εγκαταστση windows.

 

Πως μπορω να το κανω αυτο?

Γινεται με καποιο προγραμμα να φτιαξω ενα boot dvd με ολα αυτα?

 

 

oti zhtas kai Freeware

 

http://www.softpedia.com/get/System/Boot-Manager-Disk/Windows-Unattended-CD-Creator.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί φίλε μου kratsi δεν δουλεύει; Όλα τα μαγαζιά με computer έτσι δουλεύουν.

Τι νομίζεις ότι κάθονται και κάνουν clean install από την αρχή στον κάθε πελάτη;

Φτιάχνουν ένα image με Ghost ή με Acronis το οποίο περιλαμβάνει το λειτουργικό,

το SP2(προαιρετικά), τα updates του λειτουργικού(προαιρετικά) και κάποια κλασικά προγράμματα. Το μόνο που δεν περιλαμβάνει είναι οι Drivers τους οποίους τους βάζεις μετά στο κάθε μηχάνημα χωριστά ανάλογα το Hardware και τα Περιφεριακά του.

Αν το κάνεις σωστά μια χαρά δουλεύει. Γιατί αν έχεις να στήσεις 5-6 μηχανάκια την ημέρα μετράει η ταχύτητα.

Όλοι έτσι δουλεύουν believe me i know it ! :-D

 

Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες. Τα windows κατα την εγκατάσταση περνάνε δικούς τους drivers για πολλά υποσυστήματα της μητρικης. Δεν δουλευουν όλοι έτσι όπως λες, believe me i know it too

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...