Προς το περιεχόμενο

Java FAQ


apoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τί ακριβώς ειναι οι αφηρημένες κλάσεις καθώς και για ποιο λόγο τις χρησιμοποιούμε?

Ενα project επιβάλλει τη χρήση τους και παρόλο που από παραδείγματα βλέπω οτι χρησιμοποιούνται για super classes δεν ξερω γιατι να μην χρησιμοποιήσω αλλου τυπου κλασεις για υπερκλασεις κλπ....

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γεια χαρα!Εχω ενα προγραμμα σε Java που εχει μια υπερκλαση η οποια εχει μια μεταβλητη υποστασης(int) size που ειναι protected.Το προγραμμα εχει και μια υποκλαση της παραπανω κλασης,που εχει εναν δημιουργο με τον εξης κωδικα

 

public MWindow(int size,....)

{

super(size)

....

 

....

}

 

Θα ηθελα να παθω τι κανει η εντολη super(size).Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλεί τον δημιουργό της "μητέρας" κλάσης με όρισμα το size, για να κάνει τις όποιες αρχικοποιήσεις. Αυτή η κλήση πρέπει να προηγείται των εντολών που θα βάλεις στον constructor (δημιουργό) της υπόκλασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα ή μάλλον... καλημέρα!

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαγράφω τα περιεχόμενα μιας array από έναν δείκτη και μετά, έτσι ώστε να διασφαλίζω ότι δεν θα ληφθούν υπ'όψιν σε κάποιες μετρήσεις?

 

Θέλω δηλαδη να ισχύει array[] = {0, 5, 8, 23, 17, 0, 35, null, null, null, null...}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για σας, προσπαθώ να εγκαταστήσω τον compiler javac αλλα χωρίς αποτέλεσμα έχω κάνει Install sdk netbeans και άλλα πακέτα που έχει η sun αλλα κανένα δεν μου έχει το javac μέσα.. Τι κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...