Προς το περιεχόμενο

Χρήμα? Φτιαξ' το μόνο σου!


slygeo87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν οι τράπεζες παράγουν "τίποτα", ισως το ιδιο μπορούμε να πούμε για το επάγγελμα του σερβιτόρου. Τα φαγητό παράγεται απο αγρότες, παρασκευάζεται απο τον μάγειρα, και το τρώς. Τι @@ χρειαζόμαστε ολους τους ενδιάμεσους φορτηγατζήδες, εμπόρους, λογιστές, πορτιέρηδες, λατζέρηδες, και... σερβιτόρους να μας πίνουνε το αίμα παράγωντας το απόλυτο τίποτα; έλεος.

 

...θεέ μου...

θεωρείς ότι αυτοί είναι που σου πίνουν το αίμα παράγοντας το απόλυτο τίποτα;;

αν πραγματικά το πιστεύεις αυτό κοιταξε το ύφος σου στον καθρέφτη όταν διαβάσεις το λογαριασμό με τον τοκισμό του ανεξόφλητου δανείου και ξανασκέψου το.

 

και στην τελική κάνε και μόνος σου καμιά δουλειά όταν βγαίνεις για καφέ και μη φωνάζεις τη σερβιτόρα να σου φέρει 3985629 ποτήρια νερό, μπες στην κουζίνα και πάρτα μόνος σου.

το θέμα είναι όμως ότι βαριέσαι. (δε μιλάω προσωπικά για σένα-μ αρέσει ο β' ενικος) κι αυτό συμβαίνει ακόμη και στο καφέ του ΙΚΕΑ: ενώ υπάρχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΤΑΜΠΕΛΑ η οποία ενημερώνει ότι "για να διατηρηθούν οι χαμηλές τιμές, ας πάρει ο καθένας το δίσκο του να τον βάλει στο ράφι φεύγοντας", παρατηρείς ότι οι περισσότεροι -στην ελλάδα- θα προτιμούσαν να πληρώσουν και 5 ευρώ παραπάνω από το να πάρουν των κώλο τους και να το κάνουν αυτό.

 

οπότε;

βγαίνεις για μπύρα, κάθεσαι στο μπαρ και βρίζεις το κατεστημένο :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Άρα ρε garnelle, αυτό σημαίνει ότι κάποιος γουστάρει να πληρώσει για να τον σερβίρουν.

Και το προτιμάει από το να σερβιρίζεται μόνος του, τσάμπα.

 

Όπως προτιμάω εγώ να δίνω ενάμησι ευρώ κάθε μέρα για να παίρνω γάλα από το δίπλα μαγαζί (που το ενάμησι ευρώ μου το μοιράζετε ο μπακάλης, η γαλακτοβιομηχανία, ο φορτηγατζής, ο μεσάζοντας, ο βοσκός, η τράπεζα που δάνεισε στο βοσκό κ.ο.κ.), αντί να έχω μια κατσίκα στην ταράτσα και να την ταίζω και να την αρμέγω κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Punky, αν εσύ είσαι προγραμματιστής, θα πηγαίνεις επίσης στο φούρναρη, θα τους δίνεις ένα CDάκι με προγράμματα και θα σου δίνει ψωμί.

 

Και φυσικά, θα φτιάχνεις δικούς σου επεξεργαστές στο εργαστήριό σου.

 

Earth calling garnele, do you copy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.

διαφωνείς ή επισημαίνεις αυτά που είπα;

 

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Συμφωνώ με τον εαυτό μου και με τον KWSN.

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω (αυτό δεν αποτελεί δέσμευσή μου και για το μέλλον), είναι υπεραπλουστευμένος ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα και τα κρίνεις. Η πλάκα είναι ότι ακόμη και εσύ ο ίδιος διαφωνείς με τον εαυτό σου, καθώς οι καθημερινές πρακτικές σου έρχονται σε αντίθεση με αυτό που περιέγραψες πριν.

 

Κάποιος που βγάζει 200 ευρώ τη μέρα μεροκάματο, δεν πρόκειται να κάτσει να πλύνει τα ρούχα του ή να τα σιδερώσει. Κι αυτό γιατί όσο αυτός μπορεί να τα κονομάει με τέτοια rates, κάποιος άλλος θα του κάνει αυτά τα πράγματα για πολύ λιγότερα λεφτά. Δεν τον συμφέρει να τα κάνει ο ίδιος.

 

Όπως εσύ μπορεί να θες να παρκάρεις δίπλα από ένα μαγαζί, δίνοντας 5 ευρώ, από το να περπατήσεις 500 μέτρα μέσα στο χειμωνιάτικο κρύο επειδή πάρκαρες κάπου στο δρόμο.

 

Όπως φωνάζεις κάποιον να σου βάψει το σπίτι, αν εσένα ο κόπος και η απώλεια του λίγου σου προσωπικού χρόνου, κοστολογούνται υψηλότερα από τα λεφτά που θα δώσεις σε κάποιον μπογιατζή.

 

Τα παραδείγματα είναι αναρίθμητα.

 

Και τέλος, επιγραμματικά κάποια πράγματα γενικά για το τόπικ, γιατί βαριέμαι να κάνω μάθημα οικονομικών όσο βαριέται και ο κόσμος να με διαβάζει να κάνω κάτι τέτοιο:

 

1. Το χρήμα είναι μία από τις μεγαλύτερες ανθρώπινες εφευρέσεις. Και αυτό γιατί σε αντίθεση με τη barter economy, επιτρέπει τα κάτωθι:

- Αποταμίευση του πλούτου. Όσο καλός ψαράς και να είσαι, όσο καλό ψυγείο και να έχεις, κάποια στιγμή τα ψάρια που καβαντζώνεις για να τα ανταλλάξεις με ένα Fiat Punto, θα μπαγιατέψουν.

- Συναλλαγές με ακρίβεια: Το σοβάτισμα μιας μονοκατοικίας ενός γιατρού μπορείς να το ανταλλάξεις με μισό μπαϊ πας, αλλά τι να το κάνεις;

- Μέγιστη ρευστοποίηση, μιας και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για οποιαδήποτε αγορά αγαθού ή υπηρεσίας. Μπορεί εμένα να μου άρεσε η μουσταρδί γραβάτα του κουβουσουνού, όταν μου την έδωσε γιατί του πότισα τον κήπο, αλλά εσένα σου γυρνάει τα άντερα και δεν την ανταλάσσεις με μια ντουζίνα αβγά.

 

Και κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι γιατί έχουν περάσει χρόνια και γιατί χάζευα τις γκόμενες την ώρα του μαθήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@punky

...είναι τόσο δύσκολο... :confused:

ακόμη μία απόδειξη λοιπόν ότι οι 2 στους 3 πιάνουν εντελώς διαφορετικό νόημα αν τους δώσεις να διαβάσουν κάτι.

 

όσον αφορά την καθημερινότητά μου σόρυ αν σου χαλάω τα ποσοστά αλλά οι καθημερινές πρακτικές που αναφέρεις, καθώς και εκείνες που θα ήθελες να αναφέρεις απλά βαριόσουν πιθανότατα να γράψεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες με τις δικές μου.

(δε χρησιμοποιώ αυτοκίνητο γενικά-βάφω μόνη μου το σπίτι μου-κλπ)

 

και επειδή είμαι απ'αυτούς που δεν αναλύουν τις απόψεις τους σε φόρουμ αλλά τις παραθέτουν με απλό τρόπο για να μη γίνουν βαρετά και επαναλαμβανόμενα τα τόπικς, σου λέω εξίσου "λακωνικά" ότι δεν καταλαβες τίποτα απ'όσα είπα προηγουμένως.

αν παρόλα αυτά σ'ενδιαφέρει τοσο πολυ η γνώμη μου ξαναξαναξαναδιάβασε το.

αλλά μάλλον στ' @ρχίδι@ σου οπότε δεν υπάρχει λόγος περαιτερω ανάλυσης :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όταν θες να βάψεις το σπίτι σου, βγαίνεις στα λιβάδια και μαζεύεις βότανα για να φτιάξεις τις βαφές, τις ανακατεύεις στα τσουκάλια αντάλλαξες με βαφές για τα νύχια;

 

Κοίταξε, ωραίες οι διαφορετικές απόψεις αλλά... έχουν και τα όριά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όταν θες να βάψεις το σπίτι σου, βγαίνεις στα λιβάδια και μαζεύεις βότανα για να φτιάξεις τις βαφές, τις ανακατεύειτα τσουκάλια αντάλλαξες με βαφές για τα νύχια;

 

Κοίταξε, ωραίες οι διαφορετικές απόψεις αλλά... έχουν και τα όριά τους...

 

κοίταξε, το μόνο που δε βλέπω από τη μεριά σου είναι η ικανότητα να φέρεις ένα λογικό επιχείρημα. εκτός αν βρίσκεις ότι τα λιβάδια και οι βαφές για τα νύχια έχουν άμεση σχέση με το θέμα, οπότε τότε θα σου απαντήσω ότι -μάντεψε- είσαι εκτός θέματος!

 

εν παση περιπτώση, αυτό που ήθελα να πω στο αρχικό ποστ μου -μέσω μιας λεπτής ειρωνίας που γινόταν εύκολα ορατή με το κίτρινο ανθρωπάκι στο τέλος του μηνύματος- είναι ότι σαφέστατα και είναι απαραίτητοι οι "ενδιάμεσοι", οι οποίοι αντίθετα με τις τράπεζες, δεν υπάρχουν απλά για να σου αδειάζουν το πορτοφόλι. ετσι είναι άστοχος ο συλλογισμος που τσουβαλιάζει τις τελευταίες με τον φορτηγατζή, τον μπογιατζη και τα ρέστα.

 

το παράδειγμα με τα ικέα ήταν απλά για να αποδείξει την αναγκαιότητα όλων αυτών. είμαι σίγουρη άλλωστε ότι αν υπήρχαν σήμερα σφογγοκωλάριοι θα είχαμε 2 σε κάθε νοικοκυριό.

 

καπισι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, νομίζω ότι εσύ δεν κατάλαβες τι γράφω. Κι αυτό δείχνει άγνοια οικονομικής σκέψης. Δεν το λέω με την κακή έννοια. Αν κάποιος είναι απαίδευτος σε αυτές τις έννοιες, κάποια πράγματα δεν τα πιάνει.

 

Ο KWSN μόλις πριν, απάντησε πολύ εύστοχα πάνω σε αυτό που λέω κι εγώ. Μπορεί τα παραδείγματα που έτυχε να αναφέρω να μην αφορούν ακριβώς εσένα, αλλά η λογική τους σε πιάνει και εσένα. Όπως τα παραδείγματα του KWSN φαντάζομαι ότι πιάνουν και εσένα.

 

Λέω ξανά (και με άλλα λόγια) το εξής, με ένα πάρα πολύ απλό παράδειγμα μήπως και το καταλάβεις:

Πες ότι στην Ελλάδα παράγουμε ντομάτες. Ευνοεί το κλίμα και έχουμε τρελή παραγωγή.

Και στην Αφρική παράγουν μπανάνες γιατί αυτό ευνοεί το κλίμα, και έχουν τρελή παραγωγή.

 

Δε συμφέρει καμία από τις δύο χώρες να παράγει και από τα δύο προϊόντα, για λόγους και καλά αυτάρκειας. Είναι προτιμότερο να επικεντρωθούν σε αυτό που παράγουν καλύτερα και παραγωγικότερα, και να το ανταλλάξουν με την άλλη. Έτσι θα βγουν και οι δύο κερδισμένοι. Φαντάζομαι κάτι παραπάνω ξέρει ο Adam Smith από σένα.

 

Αυτό αν το αναγάγεις σε ατομικό επίπεδο, δε με συμφέρει εμένα να πάρω άδεια από τη δουλειά μου για να πάω να μαζέψω ελιές. Γιατί θα μπορέσω να αγοράσω το ίδιο λάδι με το μισθό μου, και να μου μείνουν και λεφτά.

 

Σόρρυ, αλλά δεν κατέχεις καν τα βασικά για να μπορέσουμε να κάνουμε κουβέντα στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ εμ, ακόμη και αυτό το κοστολογείς όμως.

Όπως κοστολογείς τα πάντα στις επιλογές σου.

 

Την ίδια συζήτηση έκανα με τους δικούς μου, που έχουν πέντε δέντρα ελιές και με έχουν πρήξει να πάω να δω που είναι και να αρχίσω να ασχολούμαι.

 

Τελικά η κουβέντα κατέληξε με παραδοχή από την πλευρά τους, ότι από οικονομικής απόψεως δεν είναι έξυπνο να το κάνω (βενζίνες, χρόνος, προσωπική εργασία). Και το επιχείρημά τους ήταν ότι είναι πολύ ωραία ασχολία να είσαι στη φύση και να έχεις δικό σου πραγματικά βιολογικό λάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μιλάμε χέστηκα στα γέλια.

 

Ειδικά η σύγκριση ΗΠΑ με τις υπανάπτυκτες χώρες ήταν απερίγραπτη. Σημασία γλυκειά μου στην τελική δεν έχει πόσα χρωστάς αλλά πόσα ακόμα μπορείς να ξεχρεώσεις. Με λίγα λόγια το ΔΝΤ ή μια οποιαδήποτε τράπεζα δε θα εξετάσει πόσα χρωστάνε οι ΗΠΑ ή μια επιχείρηση αλλά αν μπορεί να ξεχρεώσει ένα ακόμα δάνειο. Επομένως ενώ και γω θα ήθελα να κάνω μια εταιρία για την προστασία των Σκανδιναβικών κορασίδων που δουλεύουν ως μοντέλα εσωρούχων, προφανώς δε μπορώ να αποτανθώ σε κάποια τράπεζα επειδή διότι ή θα πάρω τα @@ μου ή θα μου βάλουν μεγάλο επιτόκιο ως premium για τη μεγάλου ρίσκου επένδυση που θα πάρουν.

 

Φαντάζομαι ότι αν εσύ ως μέτοχος μιας τράπεζας σου πουν αύριο μεθαύριο, μεγάλη plz τσόνταρε κανα ψιλό γιατί εκείνες οι επένδυσεις που κάναμε δεν αποπληρώθηκαν ποτέ, αλλά μη φοβού διότι τώρα όλες οι ξανθές Σουηδέζες είναι ευτυχέστερες και όλα τα αραπάκια στην Αφρική έχουν χοληστερίνη 280 εσύ θα πεις μαγκιά να πληρώσω. Αλλά αν ακόμα το πεις εσύ, μάλλον θα σπαστούν οι υπόλοιποι μέτοχοι. Εκτός και αν έχεις το πλειοψηφικό πακέτο, οπότε πάσο.

 

ένα κλάσμα των ετήσιων κερδών των μεγάλων επιχειρήσεων χρηματοοικονομικών υπηρεσιών (των παραγωγών του τίποτα).

Money makes the world go round honey. Οπερ και σημαίνει ότι εφόσον οι εταιρίες αυτές παράγουν χρήμα το οποίο και το διαθέτουν σε διάφορες επιχειρήσεις, κάθε άλλο παρά τίποτα παράγουν.

Bonus tip: Και επειδή μιλάτε και για zero sum game. Σύμφωνοι, κάποιος θα κερδίσει και κάποιος θα χάσει. Μόνο που η χασούρα είναι τελικά κάτι υποκειμενικό. Πχ ένας έμπορος που θέλει να φέρει στην Ελλάδα Αγγλικές καπότες(duh!!!!1) αλλά φοβάται την άνοδο της Στερλίνας, αγοράζει μέσω future σε τρεις μήνες στερλίνες σε τιμή συμφωνημένη σήμερα. Σύμφωνοι ενδεχομένως να έχανε αν περίμενε και αγόραζε On spot. Αν όμως το πρωταρχικό του μέλημα δεν είναι το κέρδος απο τις συνναλαγματικές ισοτιμίες αλλά οι αυστηρά προκαθορισμένες ταμειακές εκροές;

 

Και πριν προλάβει κανείς να αρχίσει τις παπαριές απλώς να επισημάνω ότι για να λειτουργήσει το μοντέλο των παραγώγων χρειάζονται καλώς ή κακώς και τα τρια είδη των εμπλεκόμενων φορέων: hedgers, speculators, arbitrageurs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@punky

πράγματι ουδεμία σχέση έχω με την οικονομία, είμαι της θεωρητικής σχολής

και όσο η δασκάλα μας έλεγε για τον ανταμ σμιθ εγώ πετουσα χαρταετό.

παρόλα αυτά σου επαναλαμβάνω ότι εξ αρχής συμφωνούσα με όσα είπες σχετικά με τους γενικούς νόμους της οικονομίας, αν και υποστηρίζω την ποιότητα από την ποσότητα στο δικο μου, προσωπικό, επίπεδο νομίζω.

δατς ολ, και λυπάμαι αν δεν το κατάλαβες.

 

όσο για τα παραδείγματα ναι, προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...