Προς το περιεχόμενο

Χρήμα? Φτιαξ' το μόνο σου!


slygeo87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
...θεέ μου...

θεωρείς ότι αυτοί είναι που σου πίνουν το αίμα παράγοντας το απόλυτο τίποτα;;

αν πραγματικά το πιστεύεις αυτό κοιταξε το ύφος σου στον καθρέφτη όταν διαβάσεις το λογαριασμό με τον τοκισμό του ανεξόφλητου δανείου και ξανασκέψου το.

 

και στην τελική κάνε και μόνος σου καμιά δουλειά όταν βγαίνεις για καφέ και μη φωνάζεις τη σερβιτόρα να σου φέρει 3985629 ποτήρια νερό, μπες στην κουζίνα και πάρτα μόνος σου.

το θέμα είναι όμως ότι βαριέσαι. (δε μιλάω προσωπικά για σένα-μ αρέσει ο β' ενικος) κι αυτό συμβαίνει ακόμη και στο καφέ του ΙΚΕΑ: ενώ υπάρχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΤΑΜΠΕΛΑ η οποία ενημερώνει ότι "για να διατηρηθούν οι χαμηλές τιμές, ας πάρει ο καθένας το δίσκο του να τον βάλει στο ράφι φεύγοντας", παρατηρείς ότι οι περισσότεροι -στην ελλάδα- θα προτιμούσαν να πληρώσουν και 5 ευρώ παραπάνω από το να πάρουν των κώλο τους και να το κάνουν αυτό.

 

οπότε;

βγαίνεις για μπύρα, κάθεσαι στο μπαρ και βρίζεις το κατεστημένο :rolleyes:

 

@punky

...είναι τόσο δύσκολο... :confused:

ακόμη μία απόδειξη λοιπόν ότι οι 2 στους 3 πιάνουν εντελώς διαφορετικό νόημα αν τους δώσεις να διαβάσουν κάτι.

 

όσον αφορά την καθημερινότητά μου σόρυ αν σου χαλάω τα ποσοστά αλλά οι καθημερινές πρακτικές που αναφέρεις, καθώς και εκείνες που θα ήθελες να αναφέρεις απλά βαριόσουν πιθανότατα να γράψεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες με τις δικές μου.

(δε χρησιμοποιώ αυτοκίνητο γενικά-βάφω μόνη μου το σπίτι μου-κλπ)

 

και επειδή είμαι απ'αυτούς που δεν αναλύουν τις απόψεις τους σε φόρουμ αλλά τις παραθέτουν με απλό τρόπο για να μη γίνουν βαρετά και επαναλαμβανόμενα τα τόπικς, σου λέω εξίσου "λακωνικά" ότι δεν καταλαβες τίποτα απ'όσα είπα προηγουμένως.

αν παρόλα αυτά σ'ενδιαφέρει τοσο πολυ η γνώμη μου ξαναξαναξαναδιάβασε το.

αλλά μάλλον στ' @ρχίδι@ σου οπότε δεν υπάρχει λόγος περαιτερω ανάλυσης :-)

 

κοίταξε, το μόνο που δε βλέπω από τη μεριά σου είναι η ικανότητα να φέρεις ένα λογικό επιχείρημα. εκτός αν βρίσκεις ότι τα λιβάδια και οι βαφές για τα νύχια έχουν άμεση σχέση με το θέμα, οπότε τότε θα σου απαντήσω ότι -μάντεψε- είσαι εκτός θέματος!

 

εν παση περιπτώση, αυτό που ήθελα να πω στο αρχικό ποστ μου -μέσω μιας λεπτής ειρωνίας που γινόταν εύκολα ορατή με το κίτρινο ανθρωπάκι στο τέλος του μηνύματος- είναι ότι σαφέστατα και είναι απαραίτητοι οι "ενδιάμεσοι", οι οποίοι αντίθετα με τις τράπεζες, δεν υπάρχουν απλά για να σου αδειάζουν το πορτοφόλι. ετσι είναι άστοχος ο συλλογισμος που τσουβαλιάζει τις τελευταίες με τον φορτηγατζή, τον μπογιατζη και τα ρέστα.

 

το παράδειγμα με τα ικέα ήταν απλά για να αποδείξει την αναγκαιότητα όλων αυτών. είμαι σίγουρη άλλωστε ότι αν υπήρχαν σήμερα σφογγοκωλάριοι θα είχαμε 2 σε κάθε νοικοκυριό.

 

καπισι;

 

Σου δίνω δίκιο. Μεγάλο.

 

Γιατί προσπάθησα να μπω στη "λογική" σου. Γιατί προφανώς ενώ ο αχταρμάς μέσα στο κεφάλι σου ευννοεί τη δημιουργία παράλογων φαντασιώσεων, εγώ έχω σοβαρό έλλειμα.

 

Πώς λοιπόν οι υπερβολικοί τόκοι που επιβάλλουν οι τράπεζες (και προφανώς αποδεχόμαστε όταν υπογράφουμε) μπορούν να έχουν σχέση με τον καφέ στα ΙΚΕΑ εσύ μόνο ξέρεις. Όπως εσύ μονάχα ξέρεις τι σχέση έχει η τράπεζα με τον κάθε είδους μεσάζοντα.

 

Επίσης θα ήθελα να ξέρω τι σχέση έχει ο μεσάζοντας με τον μπογιατζή (που παράγει έργο). Ή με την τράπεζα. Ή με τον αν έχεις αυτοκίνητο.

 

Και για να σου απαντήσω, η τράπεζα είναι μια επιχείρηση με σκοπό το κέρδος. Δεν έχει σκοπό να σου πάρει το πορτοφόλι αλλά να δημιουργήσει κέρδη για τους μετόχους της (τους ιδιοκτήτες για να καταλαβαίνεις). Δε σε αναγκάζει να ζητήσεις χρήματα από την τράπεζα. Και επειδή δεν είναι ο μπαμπάς σου, τα θέλει πίσω και με κέρδος. Θεωρείς ότι το κέρδος που βγάζει είναι υπερβολικό; Μην τα ζητήσεις.

 

Και κάτι που ίσως ούτε εσένα ούτε και άλλων έχει περάσει από το μυαλό. Αγοράζοντας μια μετοχή, δεν αγοράζεις αέρα, αλλά χρηματοδοτείς την επιχείρηση, συμβάλλεις έμμεσα στην παραγωγική της διαδικασία. Σου φαίνονται περίεργα πιθανόν όλα αυτά. Ο Adam Smith που ανέφερε και ο Punky τα λέει καλύτερα από εμένα και θα σε βοηθούσε να μάθεις έστω τα βασικά και να ξεκαθαρίσεις τις νεφέλες που περιφέρονται εκεί μέσα.

 

Τέλος, αν λες κάτι και όλοι καταλαβαίνουν άλλα πράγματα, είτε όλοι είναι χαζοί είτε κάποιο λάθος κάνεις εσύ. Το αυτό ισχύει όταν εσύ λες κάτι και όλοι σου λένε ότι ισχύει το αντίθετο. Και μια και δε σε κόβω για καινούργιο Τζον Λοκ να πρωτοπορείς με τις οικονομικές ιδέες σου, μάντεψε για ποιον χτυπάει η καμπάνα.

 

Capiche? (και όχι καπίσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Garnele !?! Η Garnele ?

Γαμώ την τύχη μου, με αφήνετε να διαφωνώ με μια εκπρόσωπο του καλύτερου πλάσματος της δημιουργίας, επιχειρηματολογώντας με ντεκαβλέ εκφράσεις όπως barter economy και marginal propensity to consume, ακριβώς επειδή νόμιζα ότι ήταν ακόμη ένας από σας;

 

Τα παίρνω όλα πίσω. Ειδικά για κάποια που πλένει, ράβει, σιδερώνει, σοβατίζει, δε χρειάζεται αυτοκίνητο, προτιμάει την ποιότητα ΚΑΙ πετάει και χαρταετό.

 

LL_Neo, να υποθέσω ότι είσαι βάζελος τύπου Πρετεντέρη;

Το πρωί σινιέ και το απόγευμα πετάμε κάνα μπουκάλι στο γήπεδο;

Πολύ καλή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζοντας μια μετοχή, δεν αγοράζεις αέρα, αλλά χρηματοδοτείς την επιχείρηση, συμβάλλεις έμμεσα στην παραγωγική της διαδικασία.

 

Well εδώ βασικά έχεις εν μέρει άδικο Μενέλαε. Διότι πολύ απλά ότι λεφτά είναι να πάρει η επιχείρηση θα τα πάρει κατά τη διάρκεια της εγγραφής (κατά τη δημιουργία δλδ του αρχικού ή του επιπλέον μετοχικού κεφαλαίου). Κατά μια σκληρή και απόλυτη έννοια της ΑΕ επιεικώς στα αρχίδια της αν η μετοχή της θα κάνει 5 ευρώ ή 500. Ο μόνος υπαρκτός αντίλογος είναι ότι αν μια ΑΕ έχει υψηλή τιμή της είναι πιο εύκολο στο μέλλον να καταφύγει σε περαιτέρω αύξηση του μετοχικού της κεφαλαίου.

 

punky εν εξαιρέσεις ότι εγώ δεν τον παίρνω όπως ο περι ου ο λόγος ναι. Morgan Stanley baby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well εδώ βασικά έχεις εν μέρει άδικο Μενέλαε. Διότι πολύ απλά ότι λεφτά είναι να πάρει η επιχείρηση θα τα πάρει κατά τη διάρκεια της εγγραφής (κατά τη δημιουργία δλδ του αρχικού ή του επιπλέον μετοχικού κεφαλαίου). Κατά μια σκληρή και απόλυτη έννοια της ΑΕ επιεικώς στα αρχίδια της αν η μετοχή της θα κάνει 5 ευρώ ή 500. Ο μόνος υπαρκτός αντίλογος είναι ότι αν μια ΑΕ έχει υψηλή τιμή της είναι πιο εύκολο στο μέλλον να καταφύγει σε περαιτέρω αύξηση του μετοχικού της κεφαλαίου.

 

punky εν εξαιρέσεις ότι εγώ δεν τον παίρνω όπως ο περι ου ο λόγος ναι. Morgan Stanley baby.

 

Μα δεν είπα ότι πέρνεις μια μετοχή για να χρηματοδοτήσεις την εταιρεία, αλλά ουσιαστικά αυτό κάνεις, πόσο μάλλον όταν κάνει και καμιά αύξηση μετοχικού κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Garnele !?! Η Garnele ?

Γαμώ την τύχη μου, με αφήνετε να διαφωνώ με μια εκπρόσωπο του καλύτερου πλάσματος της δημιουργίας, επιχειρηματολογώντας με ντεκαβλέ εκφράσεις όπως barter economy και marginal propensity to consume, ακριβώς επειδή νόμιζα ότι ήταν ακόμη ένας από σας;

 

*puke*

...ούτε εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Λούσυ γαμώ το φελέκι μου, αυτό έκανα πως δεν το είδα. Αντί να με καταλάβεις, να με συμπονέσεις και να με επιβραβεύσεις που δεν άνοιξα τον οχετό μου το ξαναφέρνεις φόρα παρτίδα; Άσε με (διάολε) να αγιάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*puke*

...ούτε εγώ.

 

Χριστούλης

 

Μιλάς εσύ ρε όργιο, που φέρεσαι σαν τροχόμπατσος που καμακώνει τις γκόμενες για να μην τους κόψει κλήση;

 

Απλά πόνταρα στο γεγονός ότι την ξέχεσε ο kwsn, και θα ήταν πιο ευάλωτη στο γλύψιμο, για να πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστούλης

 

Μιλάς εσύ ρε όργιο, που φέρεσαι σαν τροχόμπατσος που καμακώνει τις γκόμενες για να μην τους κόψει κλήση;

 

Απλά πόνταρα στο γεγονός ότι την ξέχεσε ο kwsn, και θα ήταν πιο ευάλωτη στο γλύψιμο, για να πέσει.

 

είμαι ευάλωτη στο γλύψιμο.

και στα οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγελαδολάγνε μαζέπσου!

 

πάνκη, εγώ το κάνω ή με στυλ ή σαν καραγκιόζης.

Εσύ ρε αδερφέ το κάνεις σαν γνωστό χρήστη μεγάλου τεχνολογικού φόρουμ που το παίζει μέγας φαλαινοθήρας.

 

Στην προκειμένη μόνο ε, γι' αυτό στη λέω, για να μην ξεχνάς τις παλιές ένδοξες εποχές σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστούλης

 

Μιλάς εσύ ρε όργιο, που φέρεσαι σαν τροχόμπατσος που καμακώνει τις γκόμενες για να μην τους κόψει κλήση;

 

Απλά πόνταρα στο γεγονός ότι την ξέχεσε ο kwsn, και θα ήταν πιο ευάλωτη στο γλύψιμο, για να πέσει.

 

Ου να μου χαθείς.

 

Αλλά να μου πεις, περιμέναμε κάτι διαφορετικό;

 

Εδώ στη προσωπική σου αγγελία (στο τμήμα Personals του site) λες ψέματα για την ηλικία σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η κουβέντα κατέληξε με παραδοχή από την πλευρά τους, ότι από οικονομικής απόψεως δεν είναι έξυπνο να το κάνω (βενζίνες, χρόνος, προσωπική εργασία). Και το επιχείρημά τους ήταν ότι είναι πολύ ωραία ασχολία να είσαι στη φύση και να έχεις δικό σου πραγματικά βιολογικό λάδι.

 

Να πας να δεις τι έχεις πρώτα απόλα αν δεν το έχεις κάνει ήδη και αν δεν σε συμφέρει δώστα μισακά.Και ο αδερφός μου για το λαδάκι κατέβαινε και θα καταλήξει με πόσα στρέμματα φωτοβολταΐκα στην Λεβεντογέννα (>1500kwh/έτος/kw) και με αρχικό κεφάλαιο ψίχουλα ολικής αλέσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...