Προς το περιεχόμενο

Παλιό Laptop μπορώ να σώσω τίποτα;;;


BlackScorpionX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

(Δεν ξέρω αν εδώ είναι το κατάλληλο section του forum, αν χρειαστεί αλλάξτε το)

 

Έχω ένα παλιό Laptop (Siemens του '99) pentium 2 το οποίο πλέον δε δουλεύει. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να σώσω την οθόνη, το πληκτρολόγιό του και τίποτα άλλο πριν το πάω για ανακύκλωση. Για να αφαιρέσω την οθόνη, (αν γίνεται) τι πρέπει να προσέξω, και αν υπάρχει περίπτωση η οθόνη αυτή να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλη πειραματική κατασκευή. Δώστε καμία συμβουλή για τον τρόπο αφαίρεσης έτσι για να ξεκινήσω.

Αυτά προς το παρον :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν μπορούσα να κάτσς μεσταυρωμένα χέρια ούτε λεπτό! Έκανα την (μεγαλειώδη) επέμβαση και κατάφερα να ξεχωρίσω μερικά πραγματάκια. Έχουμε και λέμε

 

Οθόνη

Πληκτρολόγιο

Mouse (αυτό το touch που ε΄χουν οι φορητοί,ξέρετε)

Υπέρυθρες

Σκληρό (αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ιντσών ανήκει)

ένα ανεμιστηράκι μινιατούρα :-D

 

και κάτι ψιλά που ακόμα δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν :rolleyes:

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως αυτά μπορούν να συνδεθούν με desktop pc...όλα έχουν περίεργες υποδοχές :rolleyes:

 

Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω foto για να μου πει κανείς αν ξέρει πώς μπορώ να τα αξιοποιήσω (ειδικά οθόνη και σκληρό θα μετρούσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!:-D:-D)

 

Αυτά προς το παρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σκληρός λογικά είναι 2.5". Έχεις δύο λύσεις: Ή να βρεις αντάπτορα από 3.5" σε 2.5" και να τον βάλεις σε ένα deskop (Αλλά δεν λέει γιατί είναι αργός και λογικά θα είναι και μικρός).

 

Η πιο καλή λύση είναι να βρείς μία θήκη USB για 2.5" σκληρό ~ 15? και να τον βάλεις εκεί... κανονικά πρέπει να παίζει σε όλα τα PC σαν μεγάλο USB Stick...

 

Υπάρχει βέβαια μία πιθανότητα να μην παίζει σε όλα τα PC λόγο απαιτήσεων ρεύματος, αλλά αυτό μαλλον θα το παίξεις στην τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...