Προς το περιεχόμενο

συνδεση desktop(XP) με λαπτοπ(Vista)


in_VINCE_ble

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα router linksys wag200g και 2 Pc,ενα desktop που εχει windows xp και ενα λαπτοπ με vista

το router το εχω συνδεδεμενο στο desktop(xp) ενω απο το λαπτοπ(vista) μπαινω με wireless στο internet

το προβλημα μου ειναι οτι παρολο που μπαινω και απο τους δυο στο Internet δεν μπορω να κανω κοινη χρηση αρχειων

Αρχικα δοκιμασα με αυτοματη id αλλα δεν γινοταν τιποτα.Μετα εβαλα εγω μια id οπως φαινεται παρακατω

Τελικα το αποτελεσμα ηταν παλι το ιδιο, δηλαδη οταν ανοιγα τις θεσεις δικτυου απο τον desktop εβλεπε και τα 2 pc αλλα δεν μπορουσε να μπει στo λαπτοπ και ελεγε δεν ειναι δυνατη η προσβαση... ενω απο το λαπτοπ με τα vista εβλεπε μονο τον εναν

 

Υ.Γ.:1)Και στα δυο pc εχω βαλει την ιδια ομαδα εργασιας(WORKGROUP)

2)Η φωτογραφια παρακατω ειναι για το desktop.Στο λαπτοπ απλως εβαλα αντι για 137(στην διευθυνση ip) 136

post-80602-129062953434_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα router linksys wag200g και 2 Pc,ενα desktop που εχει windows xp και ενα λαπτοπ με vista

το router το εχω συνδεδεμενο στο desktop(xp) ενω απο το λαπτοπ(vista) μπαινω με wireless στο internet

το προβλημα μου ειναι οτι παρολο που μπαινω και απο τους δυο στο Internet δεν μπορω να κανω κοινη χρηση αρχειων

Αρχικα δοκιμασα με αυτοματη id αλλα δεν γινοταν τιποτα.Μετα εβαλα εγω μια id οπως φαινεται παρακατω

Τελικα το αποτελεσμα ηταν παλι το ιδιο, δηλαδη οταν ανοιγα τις θεσεις δικτυου απο τον desktop εβλεπε και τα 2 pc αλλα δεν μπορουσε να μπει στo λαπτοπ και ελεγε δεν ειναι δυνατη η προσβαση... ενω απο το λαπτοπ με τα vista εβλεπε μονο τον εναν

 

Υ.Γ.:1)Και στα δυο pc εχω βαλει την ιδια ομαδα εργασιας(WORKGROUP)

2)Η φωτογραφια παρακατω ειναι για το desktop.Στο λαπτοπ απλως εβαλα αντι για 137(στην διευθυνση ip) 136

 

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα μετά την αναβάθμιση του firmware v7.2 στον Router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες δεν ξερω τι εγινε αλλα το δικτυο μου δουλευει τωρα κανονικα χωρις να κανω κατι αλλο!

ισως να ειναι καποιο update που εκανα απο την microsoft

τι να πω θα με τρελανουν τελειως αυτα τα vista!!!

τωρα δεν μου αναγνωριζουν ενα keyboard της microsoft και ενα usb hub

εεελεοςςςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...