Προς το περιεχόμενο

HOL ή Forthnet;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

nai alla an einai na vgaloume karkino mexri na energopoih8ei h grammh na mas leipei...epipleon ta 1.2gbit bandwidth me e3wteriko apodyknyoun poso mikrh se syndromhtes einai h vivodi :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το hellas on line double play σε σχέση με το 2play της 4νετ.

 

1. Έχει βάλει κανείς ιδιόκτητο hellas on line double play?? Είναι ευχαριστημένος ή όχι και γιατί?

 

2. Αυτό το ρούτερ που δίνει είναι καλό ή άστα να πάνε… και γιατί?

 

3. Είχε κανένα πρόβλημα σε θέματα τηλεφώνου και ταχύτητας κατεβάσματος??? Αν ναι τι προβλήματα και πως τα έλυσε?

 

4. Τέλος μπορείς αν δεν χρησιμοποιήσεις το ρούτερ που σου δίνει η hol να μπεις στο νετ(Π.χ. με αυτό το ρούτερ) και να έχεις και 2 τηλεφωνική γραμμή αν ναι πως ακριβώς?

 

Τέλος επειδή πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι αν βάλω το double play δικαιούμαι και ένα 2 τηλεφωνικό νούμερο που και σε αυτό μπορώ να κάνω αστικά/υπεραστικά τηλέφωνα όση ώρα θέλω και οποιαδήποτε μέρα της εβδομάδας.

 

 

1) oxi akoma. de gnorizo

 

2) korifaio. kanei ta panta ektos fagitou

 

3) iparxoun kapoia ekastote tin periptosi

 

4) de ginetai. prepei na sindethei to fritzbox sto net dioti i tilefonia pros to paron einai meso VoIP paketon.

 

to double play tis hol sou dinei 2 arithmous. 210 kai 213 an kaneis foritotita i 2 213 an den exeis idi 210 i apla de theleis to 210 pou eixes apo ote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai alla an einai na vgaloume karkino mexri na energopoih8ei h grammh na mas leipei...epipleon ta 1.2gbit bandwidth me e3wteriko apodyknyoun poso mikrh se syndromhtes einai h vivodi :P

 

se kathe periptosi asxetos enallaktikou paroxou o xronos energopoiisis se shared LLU i full LLU eksartatai mono apo ton OTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κατάσταση με την forthnet χειροτερεύει αντί να γίνεται καλύτερη.

Έχω αορίστου χρόνου dsl και σκέφτομαι σοβαρά να την αφήσω!

Εκτός του ότι μου έρχεται ο λογαριασμός παραφουσκομενος (το έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο θέμα) ενώ δεν υπάρχει οφειλή (με διαβεβαίωση κι απο την ίδια την εταιρία!), τις τελευταίες 2 βδομάδες η σύνδεση είναι τρισάθλια. Τόσο σε επίπεδο σερφαρίσματος (πρέπει να κάνω refresh 2 ή και 3 φορές για να ανοίξει) όσο και σε επίπεδο voip, messengers.

 

Σκέφτομαι για HOL. Σαν εταιρία είναι αξιόπιστη;

Το cc εξυπηρετεί ή κάνει 10λεπτά να απαντήσει τις κλήσεις;

Απο ταχύτητες τι λέει;

Η σχέση μου με την HOL είχε ψυχραθεί στην εποχή των dialup που ήταν χάλια. Φαντάζομαι θα έχει φτιάξει τώρα στα dsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Farcry mporeis se parakalw poly na gineis ligo poio sigegrimenos stis apantiseis soy. Kai exigoyme.

Les:

 

3) iparxoun kapoia ekastote tin periptosi

Pes merika paradeigmata aki pws lithikan an lithikan...

 

4) de ginetai. prepei na sindethei to fritzbox sto net dioti i tilefonia pros to paron einai meso VoIP paketon.

An agoraseis ena allo voip san ayto tha kaneis doyleia? Kai telos xwris voip siskevei apla den tha exeis ton 2 arithmo 213 - .... swsta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για HOL. Σαν εταιρία είναι αξιόπιστη;

Το cc εξυπηρετεί ή κάνει 10λεπτά να απαντήσει τις κλήσεις;

Απο ταχύτητες τι λέει;

Η σχέση μου με την HOL είχε ψυχραθεί στην εποχή των dialup που ήταν χάλια. Φαντάζομαι θα έχει φτιάξει τώρα στα dsl?

 

φιλε πραγματικα η hol αξιζει αλλα οχι για το cc. εγω περιμενα και 40-50 λεπτα! :-(

 

απο ταχυτητες ειμαι κομπλε, και γενικα χωρις προβληματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Farcry mporeis se parakalw poly na gineis ligo poio sigegrimenos stis apantiseis soy. Kai exigoyme.

Les:

 

3) iparxoun kapoia ekastote tin periptosi

Pes merika paradeigmata aki pws lithikan an lithikan...

 

4) de ginetai. prepei na sindethei to fritzbox sto net dioti i tilefonia pros to paron einai meso VoIP paketon.

An agoraseis ena allo voip san ayto tha kaneis doyleia? Kai telos xwris voip siskevei apla den tha exeis ton 2 arithmo 213 - .... swsta?

 

koita tilefonia kai internet sto double play einai ksexorista. den epireazei to ena to allo. apla prepei to router na exei reuma. mporei na einai VoIP paketa alla den eksatatai apo to internet. i tilefonia prosferetai me QoS. tora genika problimata mporei na iparksoun opos se olous. sigkekrimena den exo kati na sou po.

 

oxi de mporeis na baleis alli VoIP siskeui plin tou fritz. einai preconfigured gia na douleuei me to double play. kai o 210 kai o 213 einai meso VoIP pros to paron. an pesei to reuma paei to tilefono.

 

7140-4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) de ginetai. prepei na sindethei to fritzbox sto net dioti i tilefonia pros to paron einai meso VoIP paketon.

 

oxi de mporeis na baleis alli VoIP siskeui plin tou fritz. einai preconfigured gia na douleuei me to double play. kai o 210 kai o 213 einai meso VoIP. an pesei to reuma paei to tilefono.

 

Μέσω SIP δεν προσφέρει την υπηρεσία η HOL; Αν ναι, μπορεί να συνδεθεί κάποιος με οποιονδήποτε SIP client και να κάνει ό,τι θέλει: είτε να χρησιμοποιήσει το Fritz μόνο σαν ATA για τηλεφωνία, είτε να χρησιμοποιήσει διαφορετικό modem και να χρησιμοποιήσει το Fritz σαν router (μέσω PPPoE), είτε να μη χρησιμοποιήσει καθόλου το fritz και να κάνει οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω SIP δεν προσφέρει την υπηρεσία η HOL; Αν ναι, μπορεί να συνδεθεί κάποιος με οποιονδήποτε SIP client και να κάνει ό,τι θέλει: είτε να χρησιμοποιήσει το Fritz μόνο σαν ATA για τηλεφωνία, είτε να χρησιμοποιήσει διαφορετικό modem και να χρησιμοποιήσει το Fritz σαν router (μέσω PPPoE), είτε να μη χρησιμοποιήσει καθόλου το fritz και να κάνει οτιδήποτε άλλο.

 

giati einai rithmismenos o sip server na milaei me to fritz kai na pairnei tin IP pou xriazetai gia tin tilefonia apo to cc. de kanei kamia rithmisi o xristis gia tin tilefonia. mono gia to internet. giauto to logo an kanei rtfd tha prepei na zitisei na tou stalei to configuration file gia na kanei restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί ένας συνδρομητής doubleplay να συνδεθεί από οπουδήποτε στον SIP server sip.hol.gr ή evoice.hol.gr με τα στοιχεία λογαριασμού του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί ένας συνδρομητής doubleplay να συνδεθεί από οπουδήποτε στον SIP server sip.hol.gr ή evoice.hol.gr με τα στοιχεία λογαριασμού του;

 

oxi giati to double play den einai ipiresia evoice. to evoice eksartatai apo to net. to double play oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ.. κρίμα. Ξέρω ότι τo doubleplay κανονικά περνάει την τηλεφωνία απευθείας πάνω από την DSL, σε χωριστό stream, για να προσφέρει πιο σωστό QoS, αλλά ήλπιζα ότι θα είχαν ένα κοινό back-end με το evoice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ.. κρίμα. Ξέρω ότι τo doubleplay κανονικά περνάει την τηλεφωνία απευθείας πάνω από την DSL, σε χωριστό stream, για να προσφέρει πιο σωστό QoS, αλλά ήλπιζα ότι θα είχαν ένα κοινό back-end με το evoice.

 

oxi pio sosto QoS. gia na prosferei QoS. me to evoice den exeis QoS. den ginetai na mplekseis paketa diaforetikon stream. giauto eksalou iparxei to deutero kanali. gia na apofeuxthei to packet loss.

 

(mexri na dosoun pots opos i forthnet)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To QoS είναι κάτι ευρύ, δεν αναφέρεται μόνο στον μηχανισμό της DSL.

 

Με το evoice μπορείς να έχεις QoS αν αναλάβεις να το υλοποιήσεις ο ίδιος με traffic shaping σε επίπεδο TCP/IP. Απλά δεν είναι τόσο αξιόπιστο ούτε τόσο απλό να υλοποιηθεί λόγω του τρόπου με τον οποίο δουλεύει το TCP/IP (και για το γεγονός και μόνο ότι θα γίνεται σε υψηλότερο επίπεδο), αλλά QoS είναι κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

traffic shaping exei to fritz ensomatomeno. de xreiazetai na baleis adsl drivers. ego milisa gia QoS apo ti meria tis HOL. de sou eggiatai diladi tilefonia efamili tou ote. de kaneis kataggelia stin EETT epeidi to evoice de paizei kala :P. to double pay einai desmeusi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...