Προς το περιεχόμενο

El Greco


afentiko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
εξακολουθώ να μην εχω δεί την ταινία αλλα πάντως μία κριτική που είδα ειχε στον el greco 2 αστερακια και στον rattatouille ειχε 5 αστεράκια.Οπότε καταλαβαίνεται μάλλον πολυ διαφημισμένη είναι όπως η πολίτικη κουζινα που την είδα και βαρέθηκα την ζωή μου.

 

Η αλήθεια είναι πως η πολ. κουζίνα είχε κάτι τεράστια...κενά στο σενάριο...τα οποία και έκαναν πολύ "μπάμ" ...

....αλλά γενικά ήταν καλογυρισμένη...και με 4-5 καλές ερμηνείες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά μιλάς ή πλάκα κάνεις? Γιατί σκοπεύω να πάω την Δευτέρα να το δώ και περιμένω κάτι μεγαλειώδες.

 

ας μην σας προκαταβαλω.. προσωπικά δεν μου αρεσε...νομιζω πανω που προσπαθουσε να πει κατι καλο εκανε μια σκηνοθετικη πατατια και το χαλουσε.ιδιως το φιναλε..B)

 

 

δεν ξερω γιατι αλλα μου θυμισε καπως το Αρωμα,τεσπα αυτα ειναι προσωπικη γνωμη δειτε και κρινετε

 

 

spoiler:

 

η προφορα της ματσουκα ηταν τυπου this is a cat .this is a dog.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

η προφορα της ματσουκα ηταν τυπου this is a cat .this is a dog.

Καλά κι εσύ τι περίμενες...

 

... οξφορδιανή προφορά από τη Ματσούκα; :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ας πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη, σημειώνοντας βέβαια ότι ο κινηματογράφος και η τέχνη γενικότερα πρέπει να αντιμετωπίζονται με καθαρά προσωπικά κριτήρια και όλοι είμαστε διαφορετικοί και μπλα μπλα μπλα.

Σε γενικές γραμμές, βρήκα την ταινία μέτρια έως καλή. Αυτά όσον αφορά το προσωπικό μου γούστο. Κι εμένα προφανώς με χάλασαν διάφορα σημεία όπως η ερμηνεία της Ματσούκα (το λέω καθαρά αντικειμενικά, δεν έχω κάτι εναντίον της κοπέλας) ή το αφηγηματικό μπέρδεμα (κατ' εμέ) στο πρώτο κυρίως μέρος κλπ. Αλλά γενικά τείνω να μην εστιάζω στα δέντρα αλλά στο δάσος, οπότε overall με άφησε σχετικά ικανοποιημένο.

Αν βέβαια την δούμε σε πλαίσιο σύγκρισης με αντίστοιχα αριστουργήματα, όπως το Amadeus, το Immortal Beloved κλπ, τότε η ταινία μένει πολύ πίσω. Αν τη δούμε όμως σαν μια πρώτη σοβαρή προσπάθεια για κάτι αντίστοιχο, τότε εγώ την θεωρώ αρκετά αξιόλογη.

Μπορεί η φωτογραφία και τα σκηνικά/κοστούμια να ήταν άψογα, αλλά στα λιγοστά εξωτερικά πλάνα φάνηκε ότι το budget ήταν αρκετά περιορισμένο.

Ερμηνευτικά, μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα κυρίως από τον Juan Diego Botto που έκανε τον Gevara αλλά και ο Ashdon έδωσε μια πολύ δυνατή ερμηνεία. Από τους Ελληνες ξεχώρισα τον Καλυβωκά και τον Καραμίχο, ο οποίος έκανε άψογα και - κυρίως - διακριτικά τον γκέι βοηθό του Τισιάνο. Ο Μουστάκας ήταν καλός, αλλά κατ' εμέ, υπερβολικός στο παίξιμό του. Επειδή όμως ήταν κατά κύριο λόγο θεατρικός και δη σατυρικός ηθοποιός (όπου η υπερβολή είναι απαραίτητο στοιχείο στην ερμηνεία), πιστεύω ότι δικαιολογείται. Οι υπόλοιποι έδωσαν τουλάχιστον ικανοποιητικές ερμηνείες.

Επειδή δε νομίζω να παίζει κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον στους κινηματογράφους αυτή την περίοδο, πιστεύω ότι αν σας περισσεύουν 7 ευρώ, αξίζει να τα δώσετε για να την δείτε. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει πολύ ακραίες κριτικές για την ταινία, άλλες υπερενθουσιώδεις και άλλες ισοπεδωτικές. Οπότε είναι λίγο ρίσκο...

 

ΥΓ: Η μουσική του Βαγγέλη μου άρεσε πολύ.

ΥΓ2: Εννοείται ότι το μόνο κριτήριο για την τέχνη είναι το προσωπικό μας γούστο. Σχόλια τύπου "να πάμε να την δούμε για να στηρίξουμε την ελληνική προσπάθεια" μου φαίνονται τουλάχιστον αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον Arioch79. Η ταινία ήταν αρκετά καλή για Ελληνική παραγωγή και καλό θα ήταν να μην προσπαθήσουμε να τη συγκρίνουμε με Χολυγουντιανές υπερπαραγωγές γιατί είναι αυτονόητο ότι μειονεκτεί έναντι αυτών.

Εμένα αυτό που με "χάλασε" ήταν το casting και η επιλογή της Αγγλικής γλώσσας για το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας. Θα προτιμούσα έναν Έλληνα ηθοποιό για τον ρόλο του Θεοτοκόπουλου και ηθοποιούς ίδιας εθνικότητας με τους χαρακτήρες που υποδύοταν για τους υπόλοιπους ρόλους. Θα προτιμούσα, στην Κρήτη να μιλάνε Ελληνικά (όπως και έκαναν οι περισσότεροι), στην Βενετία Ιταλικά και στην Ισπανία Ισπανικά (όπως για άγνωστο λόγο έκαναν σε κάποιες σκηνές, αλλά όχι πάντα). Έτσι δε θα είχαμε την τραγική (κατ'εμέ) ερμηνία της Δήμητρας Ματσούκα που υποδυόταν μια Ενετή που μιλούσε Αγγλικά με προφορά μετανάστη της Αστόρια, ή φαινόμενα όπου ο Νικολός (Λάκης Λαζόπουλος) μιλούσε με τον Θεοτοκόπουλο πότε Αγγλικά και πότε Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολύ άσχημο αυτό με το γλωσσικό αχταρμά. Σε βγάζει τελείως έξω από το κλίμα.

 

Αδικαιολόγητες ορισμένες επιλογές στο casting (το ξέραμε ότι η Δήμητρα δεν είναι ηθοποιός, έπρεπε να γελοιοποιηθεί σε μια ακριβή παραγωγή;) ενώ κορυφαίος με διαφορά (είχε και ενδιαφέροντα ρόλο) ο Μπότο.

 

Για τα Ελληνικά μέτρα ήταν μια προσεγμένη παραγωγή, αλλα με εμφανείς αδυναμίες, ερμηνείας και σκηνοθεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η φωτογραφία και τα σκηνικά/κοστούμια να ήταν άψογα, αλλά στα λιγοστά εξωτερικά πλάνα φάνηκε ότι το budget ήταν αρκετά περιορισμένο.

 

Ερμηνευτικά, μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα κυρίως από τον Juan Diego Botto που έκανε τον Gevara

 

συμφωνω.

 

εκει που υποτιθεται οτι καιγονται στις φλογες, ηταν χαλια λες και τις ειχαν παρει απο videoclip της μπεζεντακου

 

 

επισης ο gevara ηταν πολυ καλος.:-)

 

απλα υπηρχαν πολλα σημεια που σε βγαζουν εκτος κλιματος εντελως..

 

 

γιατι επρεπε δηλαδη διαλογος δομηνικου-μανουσου να γινει στα αγγλικα πινοντας ρακη και λεγοντας funeral με τελειως αγγλικη προφορα..:-(

 

 

και παλι ολα αυτα ειναι υποκειμενικα μπλα μπλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα την είδα, εντάξει...

Πέρα απο το στυλιζάρισμα και κάποιες λεπτομέριες τεχνικές που αναφέρατε,θα ήθελα η ταινία να είχε πιο έντονους διαλόγους πάνω στο επίμαχο θέμα ειδικά στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές είναι καλή ταινία. Το Μουστάκα αρχικά δεν τον αναγνώρισα :-)

Με χάλασε το σημείο με τις φλόγες (θα μπορούσαν να το φτιάξουν καλύτερο).

Η μουσική του Παπαθανασίου βοήθησε πάρα πολύ.

 

Στο σινεμά μου προκάλεσε εντύπωση η αντίδραση του κοινού όταν τελείωσε η ταινία.

Όλοι μαζί σηκώθηκαν αργά αργά και κατευθύνθηκαν σχεδόν αμίλητοι προς την έξοδο :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις ήρθα απο τον κιν/φο...

λοιπόν....για Ματσούκα δεν συζητάω κάν....

μου άρεσε η δομή του σεναρίου...αν και δεν βρήκα την απαιτούμενη κορύφωση....

συγνώμη απο τον Vangelis αλλά συνήθως έχω μια αδυναμία στις μουσικές απο ταινίες....

αυτή την φορά όμως...δεν υπήρχε η μουσική που να μου έκανε το "κλίκ"....(προσωπική άποψη πάντα...)

επίσης....καλός - χρυσός ο Τάσος Παλατζίδης...αλλά είναι ανάγκη να τον βάζουν πάντα σε ρόλους , "χαρακτηριστικού δείγματος έλληνα" (βλ. "Μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι" )...

πολύ όμορφα τα κοστούμια...πολύ καλό χορευτικό (για βρετανό ) απο τον πρωταγωνιστή...

πολύ καλός ο Λαζόπουλος...(σ.σ στην σκηνή που σκοτώνεται...άκουσα κάποιους να γελάνε απο ικανοποίηση..(!) )

στο τέλος 2-3 χειροκροτήσαν... (!!)

 

Υ.Γ. (άσχετο)Τα village center στον Βόλο ....απο τα πιο άβολα που έχω συναντήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάτα το εργάκι.. χλιαρότατο χωρίς εντάσεις. Οτι πρέπει για Κυριακή μεσημέρι στην τιβι και εφόσον δεν έχει επανάληψη τα Φιλαράκια στο Star..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάτα το εργάκι.. χλιαρότατο χωρίς εντάσεις. Οτι πρέπει για Κυριακή μεσημέρι στην τιβι και εφόσον δεν έχει επανάληψη τα Φιλαράκια στο Star..

 

αχχχαχχχχααχ

τόσο καλά ε;;;;

κ ένας φίλος μ τον πήρε ο ύπνος λέει απ τη βαρεμάρα

καλύτερα να κάτσω να δω "Paper, Snow, A GHOST!" δηλαδή ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...