Προς το περιεχόμενο

Προσοχή στην Αττική Οδο!!!


electroasd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινά' date=' τι περιμένεις να κάνουν; Να βγουν με ένοπλες περιπολίες;

 

Δεν είναι η δουλειά της Αττικής Οδού, της Αστυνομίας είναι. [/quote']

 

Κάτι παραπάνω όμως μπορεί να κάνει και η Αττική Οδός.

Η μεγαλύτερη ενίσχυση της ήδη υπάρχουσας Οδικής ασφάλειας, η δημιουργία κάποιας ιδιωτικής Security που να βρίσκεται πάντα σε συνεργασία και να ενημερώνει την αστυνομία, έτσι δέν είναι??

Δέν έχει καμιά έλλειψη χρημάτων να προσωρήσει σε τέτοια βήματα, η αστυνομία μερικές φορές μπορεί να μήν προλαβαίνει τα πάντα λόγω αδυναμίας ... και οι ιδιώτες έχουν καθήκον να προστατεύσουν την περιουσία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

παιδια μην το ψαχνετε, ειναι καταυλισμος γυφτων εκει και δεν μπορει να βρεθεί ακρη.

η αστυνομια δεν μπορει να κανει κατι γιατι δεν θα δωσει κανεις αυτον που το εκανε και αν κανει ντου και τους διωξει θα μπουν στην μεση η γνωστοι αγνωστοι υπερασπιστες των αδικων.

η αττικη οδος απο την αλλη δεν εχει δικαιωμα να μαζεψει αυτους που ζουν παραπλευρα και συνεχιζει το φαινομενο.

 

απλα οταν περνατε απο κει μολις δειτε τα τσαντιρια πατηστε τερμα γκαζι και μπειτε αριστερη λωριδα. ειναι αρκετα μακρυα και δεν φτανουν μεχρι εκει οι πετρες και το νου σας μην τυχον και δειτε κανεναν να πλησιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην το ψαχνετε, ειναι καταυλισμος γυφτων εκει και δεν μπορει να βρεθεί ακρη.

η αστυνομια δεν μπορει να κανει κατι γιατι δεν θα δωσει κανεις αυτον που το εκανε και αν κανει ντου και τους διωξει θα μπουν στην μεση η γνωστοι αγνωστοι υπερασπιστες των αδικων.

η αττικη οδος απο την αλλη δεν εχει δικαιωμα να μαζεψει αυτους που ζουν παραπλευρα και συνεχιζει το φαινομενο.

 

απλα οταν περνατε απο κει μολις δειτε τα τσαντιρια πατηστε τερμα γκαζι και μπειτε αριστερη λωριδα. ειναι αρκετα μακρυα και δεν φτανουν μεχρι εκει οι πετρες και το νου σας μην τυχον και δειτε κανεναν να πλησιαζει.

 

Πάντως τρελοί υπάρχουν παντού ! Εδώ επάνω στην περιφερειακή της Θεσσαλονίκης στο υψος της Ευκαρπίας κάθε βραδυ αργά (3-4 το πρωι) υπάρχουν καποιοι οι οποιοι αναγκαζουν διερχομενους οδηγους να σταματησουν και τους κανουν τοπι στο ξύλο !! μέχρι τωρα αυτό εχει συμβεί 3 φορές και τα άτομα νοσηλεύονται !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο Zazik απο τη μία είναι όντως έτσι. Απο την άλλη όμως; Η λύση σε ένα τέτοιο πρόβλημα δεν είναι να αφήσουμε στην ησυχία του αυτόν που πετάει τις πέτρες και αυτός να συνεχίσει. Εγώ σαν οδηγός και σαν φορολογούμενος πολίτης θέλω να αισθάνομαι ασφαλής όταν οδηγώ και μάλιστα στην Α.Ο. Απο κεί και πέρα αρμόδιοι υπάρχουν.. ας βρούν τη λύση-αυτή είναι η δουλειά τους. Δεν ξέρω τί θα κάνουν, θα βάλουν περιπολίες, θα στείλουν ελικόπτερο, θα βάλουν undercover μπάτσο στους γύφτους (lol), αρκεί να κάνουν κάτι πριν γίνει το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ρωταω εγω τωρα... Αν κανουμε ενα εξώδικο στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΑΕ δεν θα τους ταρακουνησουμε τουλάχιστον ? Απο την στιγμη που ξερουν το σημειο που γινεται αυτό ειναι υποχρεωμένοι και να μας προφυλάξουν παίρνοντας τοσο μέτρα προστασιας όσο και ιδιωτικής αστυνομευσης.. Γιατι την ταριφα που ειναι ιδια ειτε βγαινεις την επόμενη έξοδο είτε στο τερμα της Αττικης οδού την πέρνουν και με το παραπανω και εχουν κανει και αποσβεση του εργου τους εδω και καιρο, γιατι λοιπόν να μην προστατέψουν τους πελατες τους κιολας...

 

Κάτι παραπάνω όμως μπορεί να κάνει και η Αττική Οδός.

Η μεγαλύτερη ενίσχυση της ήδη υπάρχουσας Οδικής ασφάλειας, η δημιουργία κάποιας ιδιωτικής Security που να βρίσκεται πάντα σε συνεργασία και να ενημερώνει την αστυνομία, έτσι δέν είναι??

Δέν έχει καμιά έλλειψη χρημάτων να προσωρήσει σε τέτοια βήματα, η αστυνομία μερικές φορές μπορεί να μήν προλαβαίνει τα πάντα λόγω αδυναμίας ... και οι ιδιώτες έχουν καθήκον να προστατεύσουν την περιουσία τους.

 

Παιδιά, με όλο το σεβασμό, μην λέμε ό,τι θέλουμε. Η Αττική Οδός είναι μία εταιρεία ρόλος της οποίας είναι η διαχείριση - συντήρηση - επέκταση του συγκεκριμένου (ημι-ιδιωτικού) δρόμου. Ούτε ευθύνη έχει για το τι γίνεται εκτός του δρόμου ούτε μπορεί να αστυνομεύει. Εδώ υφίσταται ειδικό τμήμα της Ελληνικής Αστυνομίας για την Αττική Οδό - που σημαίνει ότι η εταιρεία δεν έχει δικαίωμα αστυνόμευσης εντός της οδού, θα έχει εκτός;

 

Προσωπικά, αν ήμουν Αττική Οδός και λάμβανα εξώδικο, θα το έγραφα στα παλαιότερα των υποδημάτων μου. Δεν έχω καμία τέτοια υποχρέωση και φυσικά δεν υφίσταται καμία περίπτωση να μου κάνετε αγωγή αποζημίωσης.

Δηλαδή, αν ξαφνικά αρχίσει ο τάδε παρανοϊκός να πετάει πέτρες κάθε μέρα κι από διαφορετικό σημείο, θα πρέπει να κάνω περιπολίες σε όλη την Αττική;

 

Όσο για την εταιρεία security, τι θα κάνει, δεν κατάλαβα; Θα συλλάβει κανέναν; Με ποιά αρμοδιότητα; Και πώς θα κυκλοφορεί εκτός Αττικής Οδού;

 

Ας σοβαρευτούμε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ +1.

Ο δρομος ειναι δημοσιος, απλα η συντησηση, επεκταση και διαχειρηση εχειπ παει σε ιδιωτικη εταιρια. Στο κατω κατω, οι αστυνομικοι στην περιπτωση μου μου ειπαν "ξεχνα το, δεν βγαζεις ακρη με τετοιες περιπτωσεις", που ειναι και εθνικο σωμα ασφαλειας. Ενας αοπλος security τι θα κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εξώδικο στην Αστυνομία μπορεί να στείλει κάποιος;

 

Αφήνοντας τα αστεία (;) κατά μέρος, αν πράγματι το πρόβλημα βαρύνεται και από ιδιαίτερες κοινωνικό-πολιτικές παραμέτρους, δύσκολα θα δοθεί λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναρωτιέμαι, αν η Αστυνομία δεν κάνει τη δουλειά της καθόλου, ή την κάνει ανεπαρκώς ή τέλος πάντως θέλει ένας πολίτης να διαμαρτυρηθεί για τον τρόπο της (μη) λειτουργίας της και να ζητήσει να της καταλογιστούν ευθύνες, πώς μπορεί να το κάνει;

 

Απορία, επειδή διάβασα την παρέμβαση του paredwse προηγουμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑ τι βλακιες λετε ρε παιδια... ελεος δηλαδη. αν δε γνωριζετε καποια πραγματα μη το προχωρατε το θεμα.

Πως νομιζετε οτι λειτουργει η αστυνομια;

Εγω ειμαι αστυνομικος. Παρολο που ξερω το ταδε προβλημα στην αττικη οδο,τι νομιζετε οτι θα κατσω να στησω επιχειρηση να τους βρω;

Περνει ο πολιτης τηλ το 100. Το κεντρο ενημερωνει τον αστυνομικο εν υπηρεσια οτι εκει γινεται αυτο. Οταν παει εκει ο αστυνομικος αν δεν υπαρχει κανεις τελειωσε η αποστολη του. ενημερωνει το κεντρο οτι πηγε και δεν ειναι κανεις και τελος.

 

Ο μοναδικος τροπος να "την πεις" στην αστυνομια ειναι αν καλεσεις οτι γινεται το ταδε σκηνικο,εισαι εκεινη τη στιγμη στο σημειο, και παραμεινεις εκει και δεν ερθει κανεις αστυνομικος. μονο τοτε μπορεις να το προχωρησεις το θεμα κατα της αστυνομιας. Οπου και παλι μη το δεσεις σχοινι οτι "η αστυνομια ξυνεται και δε κανει τιποτα" γιατι ο χεστης αστυφυλακας που πιθανον δεν πηγε στο συγκεκριμενο σημα δεν αντιπροσωπευει ολοκληρη την Ελληνικη Αστυνομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' με όλο το σεβασμό, μην λέμε ό,τι θέλουμε. Η Αττική Οδός είναι μία εταιρεία ρόλος της οποίας είναι η διαχείριση - συντήρηση - επέκταση του συγκεκριμένου (ημι-ιδιωτικού) δρόμου. Ούτε ευθύνη έχει για το τι γίνεται εκτός του δρόμου ούτε μπορεί να αστυνομεύει. Εδώ υφίσταται ειδικό τμήμα της Ελληνικής Αστυνομίας για την Αττική Οδό - που σημαίνει ότι η εταιρεία δεν έχει δικαίωμα αστυνόμευσης εντός της οδού, θα έχει εκτός;

 

Προσωπικά, αν ήμουν Αττική Οδός και λάμβανα εξώδικο, θα το έγραφα στα παλαιότερα των υποδημάτων μου. Δεν έχω καμία τέτοια υποχρέωση και φυσικά δεν υφίσταται καμία περίπτωση να μου κάνετε αγωγή αποζημίωσης.

Δηλαδή, αν ξαφνικά αρχίσει ο τάδε παρανοϊκός να πετάει πέτρες κάθε μέρα κι από διαφορετικό σημείο, θα πρέπει να κάνω περιπολίες σε όλη την Αττική;

 

Όσο για την εταιρεία security, τι θα κάνει, δεν κατάλαβα; Θα συλλάβει κανέναν; Με ποιά αρμοδιότητα; Και πώς θα κυκλοφορεί εκτός Αττικής Οδού;

 

Ας σοβαρευτούμε λίγο. [/quote']

 

H διαφορά είναι οτι η Αττική Οδός δέν είναι Εθνική που βρίσκεται στην κατοχή του κράτους.

Είναι ιδιωτική περιουσία τα διόδια τα παίρνει ιδιώτης όχι το κράτος, άν μπεί κανένας ληστής σπίτι σου δουλειά της αστυνομίας είναι να τον συλλάβει δέν είσαι υποχρεωμένος να γίνεις εσύ αστυνόμος , αλλά θα πάρεις το ρόπαλο να τον κυνηγήσεις άν δείς οτι κινδυνεύεις.

Εδώ δέν κινδυνεύει ο ιδιοκτήτης της Αττικής Οδού που βρίσκεται εκ' του ασφαλούς στο τεθωρακισμένο του αλλά οι άνθρωποι που τον πληρώνουν για να μπούν σε αυτήν. Δέν είναι δυνατό να αδιαφορήσει έτσι απο την δική του ακίνδυνη θέση για την δική τους ασφάλεια .

Η αστυνομία έχει και αυτή τις ευθύνες της αφού είναι υποχρεωμένη να βρίσκεται παντού σε ιδιωτικές ή κρατικές περιουσίες αλλά στις ιδιωτικές περιουσίες ίδια και μεγαλύτερη ακόμα ευθύνη έχει ο κάθε ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ Hamurabi:

 

Πρώτο, ο χαρακτηρισμός "βλακείες" (όπως και κάτι προηγούμενες αναφορές σε "μπάτσους" που πολύ εύκολες τις έχουμε εδώ μέσα) είναι το λιγότερο προσβλητικός και τελείως απαράδεκτος.

 

Δεύτερο, γι' αυτό ακριβώς συζητάμε, επειδή δεν ξέρουμε, και γι' αυτό ρωτάμε, μπας και μας απαντήσει κάποιος που ξέρει. Οπότε, το "επιχείρημα" του ύφους "γιατί το προχωράτε αφού δεν ξέρετε" δε σημαίνει τίποτε.

 

Τρίτον, το υπόλοιπο μήνυμά σου δεν απαντά επί της ουσίας στο θέμα που προσπάθησα να θέσω. Δηλαδή: η Αστυνομία έχει την υποχρέωση να προστατεύει τους πολίτες. Επομένως, όταν αποτυγχάνει να προστατέψει τους πολίτες, μπορεί ο πολίτης με κάποιον σύννομο και έγκυρο τρόπο να διαμαρτυρηθεί για τις σκανδαλώδεις αποτυχίες της Αστυνομίας;

 

Αυτό είναι το θέμα. Όχι να "την πεις" στην Αστυνομία, αλλά να κινηθείς εναντίον της για την προκλητική αδιαφορία της. Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωταω εγω τωρα... Αν κανουμε ενα εξώδικο στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΑΕ δεν θα τους ταρακουνησουμε τουλάχιστον ? Απο την στιγμη που ξερουν το σημειο που γινεται αυτό ειναι υποχρεωμένοι και να μας προφυλάξουν παίρνοντας τοσο μέτρα προστασιας όσο και ιδιωτικής αστυνομευσης.. Γιατι την ταριφα που ειναι ιδια ειτε βγαινεις την επόμενη έξοδο είτε στο τερμα της Αττικης οδού την πέρνουν και με το παραπανω και εχουν κανει και αποσβεση του εργου τους εδω και καιρο, γιατι λοιπόν να μην προστατέψουν τους πελατες τους κιολας...

 

Θα τους ταρακουνήσεις τόσο ώστε να το πετάξουν στο καλάθι των σκουπιδιών. Η εξώδικος δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα ραβασάκι που γράφεις στον άλλον ότι κάνεις αυτό κι αυτό κι αν δεν συμμορφωθείς θα κινηθώ -μάλλον- νομικά. Όταν λοιπόν ο άλλος κατ'αρχάς δεν φέρει ευθύνη για το θέμα, αλλά και στην τελική δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από σένα, γιατί αυτός ούτως ή άλλως πληρώνει και 5-6 δικηγόρους που κάθονται, ενώ εσύ πρέπει να τρέχεις για κάνα χρόνο (συν την οικονομική σου ζημία), δεν θα ιδρώσει καθόλου.

 

Η ευθύνη της Αστυνομίας είναι θεωρητική, αφού πρόκειται για μια αψυχολόγητη ενέργεια, χωρίς κίνητρα και συνέχεια στη λογική της. Πολύ σωστά αναφέρθηκε ότι πρόκειται και για μια μειονότητα συσπειρωμένη και προστατευμένη από "ανθρωπιστές" και "υπερασπιστές των αδυνάτων" που ευκαιρία ψάχνουν να μετατρέψουν ένα κοινωνικό πρόβλημα σε πολιτική προπαγάνδα, και να χαρακτηρίσουν τους αστυνομικούς "μπάτσους" και τους κάθε λογής οικονομικούς μετανάστες "αγωνιστές" και "αδέρφια". Δεν έχει να κάνει με πολιτική ιδεολογία το θέμα, ούτε λέω ότι έχουν πάντα άδικο. Όμως είμαι περίεργος να ακούσω από όλους όσους επιρρίπτουν το ακέραιο της ευθύνης στην αστυνομία ποιες θα ήταν οι δικές τους ενέργειες σε παρόμοια θέση.

 

Κατ΄εμέ η ευθύνη είναι κοινωνική 100%, αφού η θέση μου σε ένα τέτοιο ζήτημα είναι ότι τόσα χρόνια θα έπρεπε να είχαν αφομοιωθεί οι μειονότητες, πράγμα που θα μπορούσε να έχει επιτευχθεί μέσα από την καταρχήν αποδοχή τους και την κατεπέκταση ανάμειξή τους σε κοινωνικά-πολιτικά δρώμενα. Όσο περιθωριοποιούνται ισχυροποιούνται κοινωνικά και συσπειρώνονται, δρώντας σαν "αντίπαλες" ομάδες στην πολιτεία και φθάνωντας σε τέτοιες συμπεριφορές. Κάτι το οποίο ενισχύεται και από τον αποκλεισμό τους από την Παιδεία (διότι δυστυχώς έτσι είναι, και όσοι είχαν τη συγκυρία να συνυπάρξουν σε σχολεία με τέτοιες μειωνότητες το έβλεπαν καθημερινά), που δεν επιτρέπει την ομαλή ένταξή τους στην κοινωνία μας.

 

Σίγουρα είναι αστείο να προσεγγίζω ένα τόσο πολύπλοκο θέμα τόσο επιφανειακά, αλλά είναι φοβερό το πόσο εύκολα επιρρίπτουμε ευθύνες σε κοινωνικούς φορείς περιμένοντας τα πάντα από αυτούς χωρίς να έχει γίνει αυτοκριτική. Λες και η αστυνομία είναι ο σούπερμαν που πιάνει τους κακούς στα πράσα με τη σούπερ-όραση.

 

ΥΓ> Πάντα κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω πολιτικές ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ, μόνο τα κλισέ που αναπαράγωνται σε κάθε τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
H διαφορά είναι οτι η Αττική Οδός δέν είναι Εθνική που βρίσκεται στην κατοχή του κράτους.

Είναι ιδιωτική περιουσία τα διόδια τα παίρνει ιδιώτης όχι το κράτος, άν μπεί κανένας ληστής σπίτι σου δουλειά της αστυνομίας είναι να τον συλλάβει δέν είσαι υποχρεωμένος να γίνεις εσύ αστυνόμος , αλλά θα πάρεις το ρόπαλο να τον κυνηγήσεις άν δείς οτι κινδυνεύεις.

Εδώ δέν κινδυνεύει ο ιδιοκτήτης της Αττικής Οδού που βρίσκεται εκ' του ασφαλούς στο τεθωρακισμένο του αλλά οι άνθρωποι που τον πληρώνουν για να μπούν σε αυτήν. Δέν είναι δυνατό να αδιαφορήσει έτσι απο την δική του ακίνδυνη θέση για την δική τους ασφάλεια .

Η αστυνομία έχει και αυτή τις ευθύνες της αφού είναι υποχρεωμένη να βρίσκεται παντού σε ιδιωτικές ή κρατικές περιουσίες αλλά στις ιδιωτικές περιουσίες ίδια και μεγαλύτερη ακόμα ευθύνη έχει ο κάθε ιδιοκτήτης.

Ίσως υπάρχει κάποια παρεξήγηση όσον αφορά την Αττική Οδό. Η Αττική Οδός είναι δημόσιος δρόμος, όπως κάθε δρόμος στην Ελλάδα (δεν υπάρχει άλλωστε ιδιωτική οδός στην Ελλάδα εκτός από κάτι μικρά δρομάκια εντός ιδιωτικών ιδιοκτησιών). Απλώς η εκμετάλλευσή της και η συντήρησή της έχει παραχωρηθεί στην εταιρεία "Αττικές Διαδρομές ΑΕ", στην οποία άλλωστε το Ελληνικό Δημόσιο έχει το 51% και οι κατασκευαστικές κοινοπραξίες το 49% των μετοχών.

 

Σε κάθε περίπτωση, η Αττική Οδός δεν έχει δικαίωμα 'σύλληψης' κανενός ούτε, φυσικά, υποχρέωση αποζημίωσης για ενέργειες τρίτων - αν είναι δυνατόν!

Όσο για τον "ιδιοκτήτη της Αττικής Οδού με το θωρακισμένο του αυτοκίνητο", λυπάμαι αλλά δεν είναι επιχείρημα - είναι φτηνός λαϊκισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...