Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: εθισμό προκαλούν τα διαδικτυακά παιχνίδια


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια δεν επηρεάζουν τα παιδιά. Αν πχ το pac-man είχε επηρεάσει την γενιά μας, θα ήμασταν σε μια σκοτεινή αίθουσα και θα χοροπηδούσαμε πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά μασουλώντας μαγικά χαπάκια και ακούγοντας μια επαναλαμβανόμενη μουσική"

 

Kristian Wilson, Ninendo Inc 1989

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πλησιάζουμε προς την εορταστική-καταναλωτική περίοδο των Χριστουγέννων, οι τρεις μεγάλες εταιρείες της αγοράς των βιντεοπαιχνιδιών εντείνουν τον μεταξύ τους ανταγωνισμό, προς όφελος των καταναλωτών.

Στην τελευταία έκθεση της Ε3 στο Λος Άντζελες, τον περασμένο Μάιο, δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στα περιφερειακά εξαρτήματα και χειριστήρια που υπόσχονται να φέρουν ριζικές αλλαγές στη συνολική εμπειρία που αποκομίζει κάποιος από ένα βιντεοπαιχνίδι. Εντυπωσιακότερο όλων χωρίς αμφιβολία ήταν το Project Natal της Microsoft, μία συσκευή που με τη χρήση ειδικών καμερών, αισθητήρων και ακουστικών αναγνωρίζει πλήρως τις κινήσεις του χρήστη στο χώρο, μεταφέροντας τις στους εικονικούς χαρακτήρες της οθόνης. Με μια σειρά εντυπωσιακών εφαρμογών που ξεπερνούν τα στενά όρια του gaming, το Natal επιχειρεί να καταστήσει την κονσόλα της Microsoft κάτι παραπάνω από «παιχνιδομηχανή».

Η Sony από την πλευρά της, παρουσίασε το δικό της σύστημα ελέγχου που συνεργάζεται με το Playstation Eye, την κάμερα της κονσόλας. Και στις δύο περιπτώσεις, πρόκειται για εξελίξεις που προβλέπεται να επιμηκύνουν τον κύκλο ζωής των Xbox 360 και Playstation 3 αντίστοιχα, γλιτώνοντας τις εταιρείες από την δαπανηρή, από όλες τις απόψεις, ανάπτυξη ενός νέου συστήματος.

Καθώς οδεύουμε ολοταχώς προς τα Χριστούγεννα, έχει ξεκαθαρίσει και το τοπίο του πολέμου των τιμών μεταξύ των τριών κύριων οικιακών συστημάτων ψυχαγωγίας των Microsoft, Sony και Nintendo. Η τελευταία έκανε και την πιο πρόσφατη ανακοίνωση μείωσης τιμής για το Wii, παραμονές του Tokyo Game Show που ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα. Έτσι, το Wii διατηρεί τον χαρακτηρισμό της φθηνής κονσόλας, με τιμή που διαμορφώνεται στα 200 ευρώ.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι οι καταναλωτές ζητούν περισσότερα από την κονσόλα τους, εκτός από την ελκυστική τιμή απόκτησης. Στην παρούσα φάση, τόσο το Xbox 360 όσο και το Playstation 3 δεν αναμένεται να αντικατασταθούν σύντομα, με το ενδιαφέρον να εστιάζεται στην ενίσχυση της gaming εμπειρίας και την ανάπτυξη εφαρμογών που θα καταστήσουν τη συσκευή μηχάνημα ολοκληρωμένης οικιακής ψυχαγωγίας. Η Nintendo από την άλλη, παρά την καθιέρωση του Wii ως η κονσόλα για όλη την οικογένεια, χάρη στους ανάλογους τίτλους και απευθυνόμενη στο ευρύ καταναλωτικό κοινό, φαίνεται να χάνει το πλεονέκτημα που της έδιναν τα πρωτοποριακά, για την εποχή που κυκλοφόρησε το μηχάνημα, χειριστήρια με αισθητήρες κίνησης.

Ένα ακόμη σημείο που οι κονσόλες των Microsoft και Sony υπερτερούν έναντι του Wii, είναι η ισχύς των μηχανημάτων στην οπτική απεικόνιση γραφικών. Ούτως ή άλλως βέβαια, η Nintendo δεν...

 

η συνέχεια εδώ

 

http://enimerwsi-gr.blogspot.com/2009/09/blog-post_6286.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Καλύτερο Online Game κατα την γνώμη μου είναι το dota που δεν χριαζεται να πέζεις με τις ώρες επειδή το κάθε παιχνίδι πέρνει το πολυ 1 ωρα και πολυ λεω . Εχω εμπηρεία και απο το WoW και συνηστώ σε όσους το πέζουν να σταματήσουν γιατι σε καταστρέφει επειδή πολυ απλα δεν τελιώνει ΠΟΤΕ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14,4 ώρες

 

Δεν παίρνω όρκο ότι έχω καταλάβει καλά. Μιλάμε για 14,4 hours την week = κάψιμο? Κάψιμο?

 

Seriously, δεν θα κατάλαβα καλά.

 

Ας πούμε ότι ήμουν εγώ με τη παρέα μου η ομάδα 4, που θα αναλάμβανε το MMORPG. Αν τέλειωνε ξέρω γω η week και μας ρωτούσαν πόσο παίξαμε, στην περίπτωση που κάτι κάναν οι statisticάδες και δεν έπαιρναν απουσίες (οι φίλοι μου που πάνε σχολή) και δεν απολύονταν (οι φίλοι μου που εργάζονται).. τότε μάλλον η απάντηση στο "Πόσο παίξατε το MMO παίδες?" θα ήταν "Μια Week".. literally.

 

14,4 ώρες την ΕΒΔΟΜΑΔΑ? Δηλαδή πόσο παίξαν οι φλώροι? 2 ώρες την ημέρα?

 

Συγνώμη για το χαζό post. Είναι standard χαζό γιατί κάτι δεν κατάλαβα καλά.. Εδώ λένε ότι αυτές οι ώρες Gaming τους άλλαξαν τη ζωή.. Someone help here..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κατ' αρχάς όπως ανέφερε ήδη κάποιος τα παιγνιδια που χρησιμοποιήθηκαν δεν είναι ισότιμα, ούτε τεχνολογικά, ούτε από άποψη γραφικών ούτε από καμία άλλη. Τα αποτελέσματα ήταν αναμενόμενα.

 

Δευτερον, 14.4 ώρες τη βδομάδα όπως ανέφερε κάποιος άλλος είναι 2 ώρες την ημέρα. Κάτι το οποίο δε μπορεί να χαρακτηριστεί ως μεγάλο μέγεθος.

 

Τρίτον και σημαντικότερον, το αν κάτι είναι εθιστικό δε μετριέται από το πόσες ώρες αφιερώνεις σε αυτό (προς θεού). Αν ήταν έτσι θα θεωρούσαμε τον μέσο άνθρωπο που δουλεύει 8 ώρες την ημέρα (40 ωρες την εβδομάδα παρακαλώ!) εξίσου εθισμένο στην δουλειά με κάποιον που παίζει 8 ώρες την ημέρα. Αλλά έχουμε μία τάση να θεωρούμε το παιγνίδι εθισμό, ενώ την δουλειά φυσιολογική. Αφήστε που θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο "εθισμός" τους στο MMORPG, μείωσε τον εθισμό τους στον ύπνο αφού κοιμόταν λιγότερες ώρες. (8 ώρες ύπνο τη μέρα? πω πω εθισμός!:P). Αλλά από την άλλη αφού κατα μέσο όρο έπαιζαν δύο ώρες τη μέρα, γιατί να τις αφαιρέσουν από τον ύπνο; Τόσο γεμάτη ήταν η μέρα τους; Απ' όπου κ να την πιάσεις αυτή τη λογική, σε κάτι αστείο καταλήγεις.

 

Τέλος πάντων για να σοβαρευτούμε το αν είναι κάτι εθιστικό, όπως προείπα, ΔΕΝ κρίνεται από το ποση ώρα αφιερώνουμε. Κρίνεται από το κατά πόσο παρουσιάζονται στερητικά σύνδρομα, όταν παύσει να υπάρχει. Και αυτός είναι ένας τομέας στον οποίο η έρευνα δεν απαντάει, οπότε δε θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν καν την λέξη "εθισμός". Το μόνο πράγμα που εδειξε αυτή η έρευνα ειναι ότι το Dark Age Of Camelot, φαίνεται (εν έτη 2009), να είναι πιο "ενδιαφέρον" και "διασκεδαστικό" από τα υπόλοιπα παιγνίδια της δοκιμής. Χαίρω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γτ και εγω εχω βαρεθει τα MMORPGs αυτου του τυπου θα ηθελα να μου πειτα καπιο καλο παιχνιδι που να μη χριαζεται να λιωνω για lvl up.

Εχω ακουσει καλα λογια για το Dota αλλα δεν χερω τι ακριβως ειναι χερει κανεις σας;

 

League of Legends . Τζάμπα , καινούριο και φιλικό προς τον χρήστη. Και δεν χρειάζεται να λιώσεις απλά θα παίζεις. http://www.lol-europe.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαχαχα τους καημένους τους φοιτητές, για να σπουδάσουν πήγαν και εθισμένοι στα MMORPG βγήκαν από εκεί!:-D:-D:-D

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:59 ----------

 

απλα εφερα ενα παραδειγμα εθισμου που συνανταμε ακομη και εδω στο φορουμ για να τονισω οτι δεν ειναι μονο το διαδυκτιο εθιστικο..:-)

γενικα ο ανθρωπος πα8ιαζεται με διαφορα...:-)

 

Γιατί το φόρουμ δεν ανοίκει στο ίντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρέσει άπειρα 17-18αωρα επάνω στο Dark age of camelot! κάποιες φορές βάραγα 24αωρα αλλα μετα πάθαινα κρίσή κοινωνικότητας! ήθελα να δω κόσμο! :P Γιαυτο και έβγαινα στα καπάκια για καφέ συνήθως ήταν μεσημέρι :P

 

γνωστος μου εχει κανει 2 μερες σερι με delivery στην καρέκλα xD και τα μυαλα στο blender :P αλλά αυτός δεν είναι άνθρωπος οπότε δεν παίζει ανταγωνισμός xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...