Προς το περιεχόμενο

Τρεις φορές format και τίποτα!


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό το πράμα συμβαίνει γενικώς?γιατί εμένα μου φάνηκε πρωτόγνωρο.

Δεν είναι trojan δηλαδη?

Γιατί βγαίνει αυτό το παράθυρο που διαφημίζει ένα πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μυν. σου το εμφανίζει μία μλκ του msn.

αν δεν ξέρεις τι είναι το service pack 2 ή που να το βρεις τωρα για να το εγκαταστήσεις, πάτα έναρξη-->εκτέλεση---> γράψε msconfig + enter

στην καρτέλα που θα σου εμφανίσει πήγαινε στην τελευταία που λέει εκκίνηση, και ψάξε μία υπηρεσία που έχει το όνομα ''msnmsgr'', και κάνε untick το box που έχει δίπλα.

αυτή η διαδικασία δεν διορθώνει το πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον δεν θα σου σπάει τα @@ κάθε φορά που ξεκινάει το PC.

άλλη λύση είναι να βάλεις ένα firewall και να το ενεργοποιήσεις πρίν μπεις στο internet.

αν μόλις μπει σου πει ότι η υπηρεσία msn... θέλει να συνδεθεί στην τάδε IP, εσύ θα του το απαγορεύσεις (deny+remeber this choice), και δεν θα σε ξαναενοχλήσει... (λογικά) :P

 

προσπάθησα να γίνω όσο ποιο κατανοητός μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format θα κάνεις και στους 2 δίσκους (C: , D:) από το cd των XP.

 

Οταν κάνεις format από τα WIN τότε ο ιός μεταφέρετε στον δίσκο που κάνεις format δηλ. από τον ένα δίσκο στον άλλο.

 

Αν είναι trojan όπως λες και δεν είναι τίποτα άλλο πονηρό έχεις καθαρίσει.

Από κει και πέρα πάμε σε hardware πρόβλημα ή σε κάτι πονηρό που μπήκε στο master boot οπότε πάμε για άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μυν. σου το εμφανίζει μία μλκ του msn.

αν δεν ξέρεις τι είναι το service pack 2 ή που να το βρεις τωρα για να το εγκαταστήσεις, πάτα έναρξη-->εκτέλεση---> γράψε msconfig + enter

στην καρτέλα που θα σου εμφανίσει πήγαινε στην τελευταία που λέει εκκίνηση, και ψάξε μία υπηρεσία που έχει το όνομα ''msnmsgr'', και κάνε untick το box που έχει δίπλα.

αυτή η διαδικασία δεν διορθώνει το πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον δεν θα σου σπάει τα @@ κάθε φορά που ξεκινάει το PC.

άλλη λύση είναι να βάλεις ένα firewall και να το ενεργοποιήσεις πρίν μπεις στο internet.

αν μόλις μπει σου πει ότι η υπηρεσία msn... θέλει να συνδεθεί στην τάδε IP, εσύ θα του το απαγορεύσεις (deny+remeber this choice), και δεν θα σε ξαναενοχλήσει... (λογικά) :P

 

προσπάθησα να γίνω όσο ποιο κατανοητός μπορούσα.

δηλαδη μου λες να απενεργοποιησω την αυτοματη εκκινηση του μσν.

Αν θελω να λυσω το προβλημα ριζικα πως να το λύσω?

Με φορμάτ και στους δύο δίσκους απο το cd των windows?Μόνο έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει λόγος να ξανακάνεις format!

και να ξανακάνεις, μόλις μπεις internet το ίδιο θα συμβεί.

κάνε κάτι από αυτά που σου είπα παραπάνω,(firewall) ή κατέβασε και εγκατέστησε το SP2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει λόγος να ξανακάνεις format!

και να ξανακάνεις, μόλις μπεις internet το ίδιο θα συμβεί.

κάνε κάτι από αυτά που σου είπα παραπάνω,(firewall) ή κατέβασε και εγκατέστησε το SP2.

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

κατεβαζω το sp2.

 

Τωρα για να μαθαινουμε και τιποτα,αυτο το πραμα ειναι κατι σαν ιος που μπαινει απο το msn μολις μπω στον internet επειδη δεν εχω ενημερωμενα windows?Είναι δηλαδή αναπόφευκτο να το κολλήσω αφου μετα το φορμάτ θα έχω αναγκαστιικά μη ενημερωμένα windows?

γιατι να μην κανω uninstall to msn αν ειναι έτσι?εξαλλου το windows live χρησιμοποιω.εκτος αν κανει και αυτό την ίδια ζημιά.

 

Με το sp2 θα υπάρχει ο ιος στον υπολογιστή μου αλλα δεν θα μπορεί να κάνει αυτό που κάνει??Θα ήθελα να τον ξεφορτωθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπαν και τα παιδια δεν ειναι καποιο spyware οπως νομιζα κι εγω παλια γιατι μολις εβαζα το firewall των windows ή καποιο αλλο δεν εβγαινε πια

 

ή βαζεις service pack2 ή απενεργοποιεις το messenger servive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανεισ format στον υπολογιστη και το μυνημα παραμενει,σημαινει οτι αυτο το μυνηματακι(που εχει καποιο προγραμμα που το ενεργοποιει),εχει κανει εγγραφη στο master boot sector του σκληρου σου δισκου.στο master boot sector αποθηκευονται πληροφοριεσ για το που βρισκεται το λειτουργικο,ποιο ειναι,αν υπαρχουν αλλα και κ.ά. που χρειαζονται κατα την διαδικασία εκκίνησης του υπολογιστή σου.που σημαινει οτι εκτοσ απο φορματ και στα δυο παρτισιονς(δυο σκληρους εννοω) κανεισ μεσα απο recovery control fixboot και fixmbr.μπαινεισ στο recovery control στο ξεκινημα εγκαταστασησ τον windows και με εντολεσ dos δινεισ fixboot και fixmbr.αλλος τροποσ ειναι μεσα απο το partition magic ή και απο το acronis director να κανεις φορματ στουσ σκλιρουσ σου δισκουσ αλλα με ταυτοχρονη καταστροφη δεδομενων (ΕΠΙΛΟΓΗ delete and wipe data) και επιλεγεις τρια περασματα(3 pass) τουλσχιστον.

 

sp2 ειναι ενα πακέτο με μαζεμενες αναβαθμισεισ(updates) απο την microsoft που σκοπο εχουν να κλεισουν τρυπεσ στο λειτουργικο συστημα,ειτε προκειται για κολληματα του υπολογιστη ειτε προκειται για κενα ασφαλειασ ,ειτε για να εξασφαλιζουν σταθεροτητα και καλυτερεσ επιδοσεισ στο υπολογιστη.ειχε κυκλοφορησει πρωτα το sp1 και τωρα κυκλοφορησε kai το sp3.αν δεν εχεισ εγκατεστημενο sp οταν θα μπεισ για να κατεβασεισ updates απο την microsoft θα κατεβαζεισ 2 εβδομαδεσ!!!!εγω εχω εγκατεστημενο το sp2 και μπηκα και κατεβασα αλλεσ 95 αναβαθμισεισ(περιεχονται στο sp3 poy ua kykloforhsei an hdh den kykloforei!!!).αυτα.

 

οπλισου με υπομονη και ξεκινα.

 

καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανεισ format στον υπολογιστη και το μυνημα παραμενει,σημαινει οτι αυτο το μυνηματακι(που εχει καποιο προγραμμα που το ενεργοποιει),εχει κανει εγγραφη στο master boot sector του σκληρου σου ....

 

δεν έχει τέτοιο πρόβλημα ρε συ, απλά μόλις κάνει format και μπαίνει στο internet το παθαίνει.

αν κάνει format και δεν συνδεθεί, δεν θα έχει πρόβλημα.

δεν χρειάζεται πάλι format για την μλκ, υπάρχει πολύ πιο εύκολη λύση, και την έχουμε πει ήδη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι προβλημα γενικοτερα ουτε του msn ουτε κανενος, ειναι μια μ.... των windows το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι ενοχλητικο γιατι σου βγαινει το μηνυμα συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αν είναι αυτό που κατάλαβα και επειδή μου είχε τύχει και εμένα παλαιόθεν όταν είχα το sp1 και είναι εκνευριστικότατο η λύση που είχα βρεί ήταν η εξής απλή....Βρίσκουμε το αρχείο WindowsXP-KB823980-x86-ELL (αν έχεις ελληνικά xp) στο ιντερνετ του κάνουμε μια εγκαταστασούλα και τέρμα τα σπαστικά !! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φταίει:

 

τα windows έχουν μια υπηρεσία που λέγεται windows messaging. Δεν έχει καμία σχέση με τον windows messenger. Η υπηρεσία αυτή επιτρέπει σε κάποιον να σου στείλει ένα μήνυμα, κι αυτό το μήνυμα εμφανίζεται στην οθόνη σου. Το μήνυμα είναι τελείως ακίνδυνο, απλά το διαβάζεις και το κλείνεις. Επειδή όμως είναι ενοχλητικό και κάποιοι χρησιμοποίησαν αυτήν την υπηρεσία για διαφημίσεις, με το SP2 τα windows την απενεργοποίησαν.

 

Επομένως,

1) Είτε βάζεις το SP2

2) Είτε πας έναρξη > εκτέλεση > services.msc, βρίσκεις την υπηρεσία messaging (δε θυμάμαι πώς είναι στα ελληνικά, μάλλον υπηρεσία μηνυμάτων) και την βάζεις disabled (απενεργοποίηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...