Προς το περιεχόμενο

Αναγνωρίζεται το UCLAN από το Ελληνικό δημόσιο ?


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι το Ελληνικό Δημόσιο, ζητά πιστοποίηση απόδειξης εκμάθησης ξένης γλώσσας από ιδιωτικούς φορείς του εξωτερικού. Και αυτό επικρατεί χρόνια τώρα....

Οι ερωτήσεις μου είναι

α) Στο σχολείο γιατί πληρώνει το κράτος για να μάθεις Αγγλικά; Δεν δίνεις και εκεί εξετάσεις; Δεν θα έπρεπε να έχει αντίκρισμα;

β) Γιατί χρειάζεται ειδική αναγνώρηση άλλου πτυχείου κάποιου από το εξωτερικό; (Δεν υπάρχει αυτό σε άλλη χώρα)

γ) Γιατί κόπτονται για τα ιδιωτικά πανεπηστήμια; Μιας και το ίδιο πράγμα.

 

Δεν έχω καμμιά πιστοποίηση γνώσης Αγγλικών, παρόλα αυτά δουλεύω σε εταιρία εδώ στην Αγγλία, και σπουδάζω παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι το Ελληνικό Δημόσιο, ζητά πιστοποίηση απόδειξης εκμάθησης ξένης γλώσσας από ιδιωτικούς φορείς του εξωτερικού. Και αυτό επικρατεί χρόνια τώρα....

Οι ερωτήσεις μου είναι

α) Στο σχολείο γιατί πληρώνει το κράτος για να μάθεις Αγγλικά; Δεν δίνεις και εκεί εξετάσεις; Δεν θα έπρεπε να έχει αντίκρισμα;

β) Γιατί χρειάζεται ειδική αναγνώρηση άλλου πτυχείου κάποιου από το εξωτερικό; (Δεν υπάρχει αυτό σε άλλη χώρα)

γ) Γιατί κόπτονται για τα ιδιωτικά πανεπηστήμια; Μιας και το ίδιο πράγμα.

 

Δεν έχω καμμιά πιστοποίηση γνώσης Αγγλικών, παρόλα αυτά δουλεύω σε εταιρία εδώ στην Αγγλία, και σπουδάζω παράλληλα.

Στα σχολεία μάλλον δεν μαθαίνουμε αγγλικά. Το γιατί γινεται αυτό είναι μεγάλο θέμα και δεν αφορά μόνο τα αγγλικά αλλά γενικότερα το εκπαιδευτικό συστημα. Ειδικά στα αγγλικά, σε τάξη με τόσα παιδιά που υπάρχουν ανα τμήμα, με τέτοια ανομοιογένεια, και να θες, δεν βλέπω τρόπο να καταφέρεις πολλά ως καθηγητης....

Την απόδειξη γλωσσομάθειας θα την ζητήσουν για να διοριστεί κανείς στο Δημόσιο. Συμφωνώ πως θα έπρεπε το ίδιο το Κράτος να θέσει κριτηρια και προδιαγραφές για να μπορεί να αξιολογήσει πιστοποιητικά, είτε προέρχονται από το εσωτερικό είτε από το εξωτερικό. Και τελικά ψηφίστηκε Νόμος (το 2004 αν θυμαμαι καλά) που ορίζει υπέυθυνο για τη δουλειά αυτή (τη διαπίστευση - αναγνώριση πιστοποιητικών) το ΥΠΕΠΘ. Προσωρινά και μεχρι το ΥΠΕΠΘ να υλοιποιησει το Νόμο, το ΑΣΕΠ μπορεί να ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ (κι οχι να αναγνωρίζει) κάποια πιστοποιητικά, βασισμένο στις προδιαγραφές που θετουν οι Νόμοι. Πέρασαν βέβαια 4 χρονια κι ακόμη περιμενουμε το ΥΠΕΠΘ να θέσει προδιαγραφές και να βάλει τάξη.... :mad::mad::mad:

Επειδή λοιπόν εμεις σαν χώρα δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας και να τα αναγνωρίσουμε ζητάμε τουλάχιστον να αξιολογούνται και να αναγνωρίζονται από τις αρμόδιες Αρχές της χώρας προέλευσης (τόσο ο φορέας των εξετάσεων όσο και τα πιστοποιητικά του). Κάπως έτσι έχει η κατασαταση.

Στην Ελλάδα υπάρχει επίσης και το Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.

Περι ιδωτικών Παν/μιων δεν έχω κάποια αποψη, δεν έχω ασχοληθεί.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα κάπως το τοπίο και να σε βοηθησα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...